Nízké TSH a vysoké FT4

daasqua
20. říj 2017

Ahoj, dnes mi byly doktorkou naměřeny hodnoty hormonů štítné žlázy a TSH mám pod normou a FT4 zase nad normou. K endokrinologovi se objednám hned v pondělí, teď by mě zajímalo, zda to měl někdo z vás podobné? Spíš se asi setkávám s opačným extémem (vysoké TSH a nízké FT4), navíc jsem v dětství měla sníženou funkci štítné žlázy a teď mám podle doktorky zvýšenou, což mi přijde zvláštní, ale asi se to stává. Moc příznaky nemám, že by člověk nějak hubnul, bylo mu vedro a tak, jedině nespavost, kterou jsem měla vždy (problém s usnutím, jinak spát skoro bez přerušení dovedu klidně do poledne). Jód těžko říci, zda jím hodně nebo ne, občas si mořskou rybu dám (tak 2-3x za měsíc), snažím se obecně málo solit (jód v soli)... Díky za informace.

ejdys
21. říj 2017

Ahoj,

Nedávno jsem byla také na vyšetření hormonálního profilu vzhledem k tomu že se snažíme o mimčo bez jednoho měsíce rok. Mám zvýšenou hyperfunkci štítné žlázy prý také, což mi přišlo divné, jelikož nehubnu nějak, ale zase bych často pořád spala :D Na endokrinologii mě mohli objednat až 6.prosince, což je masakr.. každopádně nasadí prášky , aby se srovnala štítná žláza a pak teprve se srovnají ostatní hormony a vše by mělo probíhat tak, jak má... přeju hodně štěstí..🙂

ejdys
21. říj 2017

a třeba vůbec nesolím a tak.. a rybu jím tak 3x do roka.. stravu se snažím jinak dodržovat zdravou... (jasně že mi to párkrát ujede, ale není to pořád..)@daasqua

werumka
21. říj 2017

@daasqua Ahoj, ona to paradoxně nemusí být hyperfunkce. Ale může to být příznak autoimunitní poruchy štítné žlázy, kdy se na ní tvoří záněty, které ze začátku působí tak, že chvíli je štítka v hyper a chvíli v hypofunkci. Po čase už je pak pouze v hypofunkci. Zjistí se to pomocí větších odběrů, které zahrnují i protilátky a pak také ultrazvuk štítné žlázy. To všechno udělá endokrinolog 🙂

daasqua
autor
22. říj 2017

Tak snad to nebude ta autoimunní porucha a půjde to snadno spravit... Četla jsem kdesi, že snížené TSH bývá na začátku těhotenství (či vůbec v jeho proběhu, už nevím), a já jsem v 6.týdnu, možná se hodnoty změnily jen kvůli tomu... No snad mě brzy vezmou na kontrolu, zvlášť když jsem těhu, a všechno se vyjasní. Otěhotnět se podařilo celkem brzy (na druhý pokus, z prvního pokusu se to neudrželo), teď jen, aby bylo vše v pořádku a člověk nepotratil...
Díky za informace.

daasqua
autor
14. lis 2017

Tak nakonec to dopadlo tak, že mi předepsali Thyroxin. Na sonu vypadala ŠZ zvětšená, ale když jsem byla podruhé na krvi, tak se potvrdili hodnoty z první krve (FT4 i o něco vyšší). Tak snad braní prášků mimču neublíží 😕 Napřed mi doktor chtěl dát dávky 2-1-2 ale nakonec mám 1-1-1 a po týdnu 1-0-1. Mno je to matoucí, nemám příznaky (kromě bušení srdce, ale to může podle mého také dáno těhotenstvím), jsem vždycky spíš zimomřivá, rozhodně nejsem hyperaktivní, ani se nepotím, nemám váhové výkyvy, cyklus jsem měla jako hodinky (i podle bazální teploty)... to je děs, tyhle hormony 😒