Otěhotnění po konizaci (operaci děložního čípku)

beandy
26. lis 2012

Ahojky, před dvěma lety jsem byla na operaci (konizaci), protože mi zjistili rakovinu děložního čípku. Se snoubencem se snažíme půl roku o miminko a pořád nic. ☹ Myslíte že je to brzo na nějaké vyšetření jestli vůbec otěhotnět můžu nebo ne? Doktor který mě operoval ví, že se chceme pokoušet o miminko v březnu, ale my začali radši už teď kdyby to nešlo a řekl mi že s otěhotněním po operaci by neměl být problém. Jenže poslední dobou mám strach že v mým případě bude těžší otěhotnět. ☹ Je tu někdo takový kdo je taky po konizaci a má o tom nějaké info? Děkuji moc.

maladama
26. lis 2012

Zkus se podívat tady: https://www.modrykonik.cz/diskuse/o-tehotenstvi...

měla jsi přímo rakovinu, nebo jen CIN 3?

jinak naopak, konizace by měla mít na otěhotnění vliv pozitivní, protože dysplazie čípku je vlastně permanentní zánět, který může těhotenství bránit.

kikimaruska
26. lis 2012

Jukni na tu diskuzi výše. Jinak já sem prodělala konizaci v lednu 2012, snažit jsme se začali po šestinedělí na doporučení dr. a zadařilo se nám po půl roce. Taky sem z toho byla špatná, že to tak dlouho trvá (první syn byl ihned). Dr.mi jinak říkal, že se nám zadařilo brzy-tj.půl roku po zákroku....takže to opravdu může trvat déle a je to normální.

maladama
26. lis 2012

@kikimaruska očividně co dr, to názor - můj tvrdil, že konizace problém odstraňuje, a taky měl (alespoň v mém případě) pravdu, po dvou letech a dvou potratech jsem úspěšně otěhotněla hned v druhém cyklu po konizaci.
a napodruhé, když mám nález čistý, tak za 4 cykly.

romcovaklarka
26. lis 2012

@beandy Ahoj, nám se zadařilo 5. cyklus snažení a na doporučení Dr. jsme se začali snažit, když jsem byla po konizaci 3 měsíce. Podle infa od mojí Dr. by neměl být problém s otěhotněním, ale může to mít vliv na těhotenství / porod (1. krátký čípek - předčasný porod - i když to bývá spíše v případech opakovaných konizací, anebo naopak 2. zjizvená tkáň čípku - pomalé otevírání při porodu; u mě se teda nepotvrdila ani jedna z těchto možností 🙂). Ale problémy se samotným otěhotněním by to podle toho, co jsem slyšela, způsobovat nemělo...

beandy
autor
26. lis 2012

Díky za odpovědi, trochu jste mě uklidnily. 🙂 Měla jsem těžkou dysplazii, podle doktora poslední předrakovinový stadium. MS už se mi taky upravila, teď byla jen o den později, což je na mě úspěch. Ale pořád se tak trochu bojim že budu muset jít na umělý oplodnění pokud to do půl roku nepůjde a že tím pádem budeme mít dvojčata. Máme je i v rodině, takže tam mám vyšší šanci. No snad mi ten můj ježíšek ( snoubenec) 😀 přinese zatím jen jedno. Třeba i o dva měsíce později to nevadí, já klidně počkám. 😀 Nevím co bych si s dvouma prckama počala když bych je počala. 🙂

mamina19844
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
maladama
27. lis 2012

@beandy dvojčata budeš mít s daleko vyšší pravděpodobností (pokud je to u vás dědičné) z přirozeného otěhotnění než z IVF, koneckonců můžeš chtít přenos jen jednoho embrya. A na IVF tě teda po půl roce nepošlou ani omylem, pokud se při vyšetřeních nezjistí nějaký zásadní důvod, proč by bylo přirozené otěhotnění vyloučené (jako totální neprůchodnost vejcovodů nebo absence životaschopných spermií u partnera) - nejdřív se budou léčit případné menší problémy a dávat podpůrná léčba.

Tak jako tak, pokud jsi měla "jen" těžkou dysplazii a ne rakovinu (kdy by byla nutná výrazně invazivnější operace), tak je to v pohodě, tu jsem měla taky, švagrová dokonce s recidivou - máme dohromady tři děti po operacích narozené (všechny v termínu a velmi rychle), těhotníme obě bez problémů (ona vždycky, já od operace), a ani ležet v těhotenství jsme nemusely. Teda já teď možná budu muset, ale to je těma dvojčatama 🙂

beandy
autor
27. lis 2012

@maladama Jééé takže čekáš dvojčátka? Gratuluji 🙂 Mám radost když se aspoň někomu zadaří. 🙂 No po půl roce mě určitě nikam nepošlou, ale kolegyně se nechávala vyšetřit jestli je v pořádku, tak aspoň tak.. No a co když budu chtít jedno embryo a to se neuchytí? ☹

beandy
autor
27. lis 2012

Myslela jsem to tak, že už se 6 měsíců snažíme a pokud to nepůjde dalších 6 měsíců, tak už by mě měli vyšetřit když je to víc jak rok, nebo to tak není?

kacaba85
27. lis 2012

byla jsem na konizaci vcera. Takze mam jeste tak pul roku casu, nez zjistim, jaky je pro nas problem otehotnet. Ale muj doktor rikal, ze to nebude mit zadny vliv. A pokud jsi mela konizace uz pred lety, tak se tim netrap a nezen se slepe do asistovane reprodukce, kdyz vam to muze vyjit treba o par mesicu pozdeji, ale bez vsech rizik a dilemat, ktere umele oplodneni prinasi

maladama
27. lis 2012

@beandy ano, podle věku dokonce už dřív (po třicítce se říká po 6-9 měsících), by se měly udělat základní testy (potvrzení ovulace, spermiogram, hormonální profil, průchodnost vejcovodů). Pak se dá nasadit nějaká podpůrná medikace, pak se zkouší inseminace, a teprve potom IVF.
Pravděpodobnost, že IVF na jeden cyklus nevyjde, je dost vysoká. Dvě embrya jsou pojistka, ale i tak. Tohle je furt ještě z velké části závislé na přírodě.

beandy
autor
27. lis 2012

Dnes jsem byla u doktorky na gyndě, tak sem dostala rady a mám být v pohodě, prý se bát nemusím po té operaci, že to půjde. Tak uvidíme,snad nám to brzy půjde všem. 🙂

mrazulkav
30. pro 2012

Já byla na konizaci kličkou v září, pak jsme vysadili antikoncepci (kontrola jestli naskočí cyklus sám) a po první menstruaci jsme dostali povolení zkoušet mimi... další měsíčky nedorazily, test pozitivní, jen teď musím počkat až bude po svátcíh otevřená ordinace, aby to bylo opravdu potvrzené 🙂

Já měla taky hrozný strach, že to nepůjde... manželova sestřenice se snaží už asi 3.rok, bratranec s manželkou byli snad už i na umělým a švagrová je sice těhotná, ale těch komplikací!
Držím pěsti, aby to u vás šlo taky rychle ;)

beandy
autor
4. led 2013

Děkuji, snad se brzy zadaří. 🙂

bubla87
14. kvě 2013

já jsem po konizaci 1,5 roku a stále jsem neotěhotněla, já zase slyšela, že je s otěhotněním potíž, takže jsem sama zvědavá, jestli se zadaří..doufám, že jo a že brzo.. 😀

bella22
14. kvě 2013

neměla jsem s otěhotněním po konizaci žádný problém, i těhotenství bylo ukázkové

bukca
27. kvě 2013

@beandy rakovina je silné slovo. Do rakoviny jste měla i tak daleko, i když to bylo "poslední" stádium. Z displazie se rakovina udělá během několika let a ně týdnů, dnů!!! Byla jsem na konizaci min. měsíc a na toto všechno jsem se ptala. Otěhotnět by se mělo nejdřív 4m po konizaci. Jediná nevýhoda těhu/konizace je prý v tom, že hrozí předčasný porod.

otehotneni
28. kvě 2013

ahoj byla jsem na vysetreni kvuli viru na deloznim cipku a cekam na vysledky zajima me jestli se muze otehotnet je mi 45 let a uz nechci mit deti

beandy
autor
28. kvě 2013

@bukca Já chodila na kontroly na gyndu každého půl roku a u mě se to objevilo než jsem šla na další kontrolu (v rozmezí půl roku). Takže tomu nevěřím, to je možná tak v učebnicích a u každýho to jde jinak rychle. To že jsem měla těžkou displazii mi řekl doktor, i s tím že to bylo poslední předrakovinový stadium. jak by jste to nazvala vy..? Navíc jsem měla stres a do toho změnu práce, takže to šlo rychle. 😒 Byla jsem těhotná už když jsem sem psala poslední příspěvek a ještě jsem o tom nevěděla. 🙂 Bohužel jsem musela jít 7.3. na kyretáž, měla jsem MA (zamlklý těh.) Teď se snažíme znovu. Tak uvidíme jak to půjde.. 😒

lucyjahlove
3. črc 2013

ahoj..já mám nález na čípku už třetím rokem..doktor mi nabídl odstranění napadené tkáně,je to podle něho jen malý flíček...snažíme se s přítelem o miminko..je pří takovém nálezu problém otěhotnět a mohla by konizace pomoct k snažšímu otěhotnění ale co potom těhotenství...jsem zmatená 😒

maladama
4. črc 2013

@lucyjahlove hele, těhotenství po konizaci buď může skončit předčasným otevíráním (čípek to neudrží), nebo problémem s otevíráním (čípek drží moc) nebo naprosto standardně. Ostatně jako jakékoli jiné těhotenství, myslím, že kdyby se udělaly statistiky, tak to dopadne u operovaných i neoperovaných dost podobně 🙂
a ano, dysplazie jako permanentní zánět na čípku může vést k problémům s otěhotněním, a už existující dysplazie se během těhotenství může ošklivě rozjet (hormony a zvýšené prokrvení mohou velmi uspíšit bujení nežádoucích buněk).
Takže na tvém místě bych to vyřešila teď. Jde jen o to, dodržet pak šestinedělí, aby se čípek zhojil.

sonia79
4. črc 2013

V roce 2007 jsem byla na konizaci, střední displazie, 2009 jsem napoprvé otěhotněla a pak jsem ještě přenášela takže to skončilo indukcí - tzn. nemusí to mít vůbec žádný vliv. Držím palce!!

karotky
4. črc 2013

@beandy ,...............my jsme se začali snažit o miminko 4 měsíce po konizaci a do půl roku jsem byla těhotná.Synkovi budou za 3 týdny 3 roky a jsem ráda,že jsem ten zákrok podstoupila.Špatná tkáň se odstranila a zatím to vypadá,že se tam nic podobného už netvoří.A názor @bukca bych nebrala moc vážně.Po konizaci daleko více hrozí zjizvení/nepružnost čípku,což má za následek přenášení nebo pomalý postup 1.doby porodní. 😉

heliczech
1. zář 2013

Rada bych uklidnila svym pribehem vsechny se stresujici po konizaci. Moje konizace probehla vloni s vysledkem CA in situ. Po 6ti nedeli pri pvnim pokusu jsem hned otehotnela. Nyni jsem v 37tt. Jaky vliv mela konizace na porod vam tedy teprve povim. Myslim,ze mnohem vetsi vliv na otehotneni nez konizace ma psychika. Budte vesely a v pohode a ono to prijde!!! Drzim palecky!

prisscilla
2. zář 2013

Ahojky děvčata, po jaké době a po jakých vyšetřeních Vás doktor poslal na konizaci ?
Mě čeká příští týden nová cytologie a podle výsledků se uvidí. 22.8. jsem byla na konzultaci, protože mi při preventivní prohlídce vyšla špatná cytologie, toho 22.8. jsem dostala 6 vkládacích tablet, teď mám MS a příští týden mě čekají nové odběry. Doktor říkal, že jakmile výsledky nebudou dobré, tak okamžitě jdu na konizaci. Jak operace probíhá a jaké to je ?Doktor mě uklidnil, že to na otěhotnění nemá vůbec vliv, příští rok se chceme pokoušet o mimi, tak snad to bude ok. Mám z toho docela nervy. Díky moc za info.

jennyska
9. pro 2013

Ahoj @beandy @prisscilla @heliczech @karotky @sonia79 @maladama @lucyjahlove @otehotneni @bukca @bubla87 @kikimaruska a ostatní snažilky, těhulky a maminky 🙂

mohu Vás poprosit o vložení vlastní zkušenosti s Konizací děložního čípku do naší Wiki knihovničky, kterou si tady s maminkami tvoříme?

Stačí svůj příběh, radu, zkušenost napsat do https://www.modrykonik.cz/konizace-delozniho-ci... a pomoci tak všem ostatním ženám, které si právě prochází tímto obdobím, potřebují se s ním vyrovnat a na MK hledají podržení, radu, zkušenosti a hlavně Vaše příběhy, které jim pomohou v této chvíli...

Děkuji Vám, že pomáháte a přeji Vám hezký den 🙂
Janča

PS: Přispět a nebo napsat nový článek do Wiki může úplně každý. Knihovnička je otevřená všem, kdykoli! A pokud toto není téma, do kterého chcete přispět, můžete si vybrat z mnoha dalších: https://www.modrykonik.cz/wiki/all

neominka
6. led 2014

@heliczech dobry den🙂 Ja jsem pred 4 dny byla na Konizaci del cipku ( ambulantne pri lokalni anestezii).Po zakroku jsem odkracela domu. nemusim dodrzet sestinedeli ale 3 tydny bez styku.
Nemela jste zadne potize v tehotenstvi? Taky Vam doporucili otehotnet min. za tri mesice?
Pred 6 mesici jsem mela umele vyvolany porod v 16tt (DOWN) tak uz bych chtela byt konecne tehotna a radovat se.
Ctu jen ze at neotehotniminhen po konizace,ze to ma spatny vliv, ze muzu mit potize s do nosenim atd...
me vychazi totiz ovulka 4 tydny po zakroku

maladama
7. led 2014

@neominka tři týdny je absolutní minimum na mechanické dráždění při sexu (že to už nezačne krvácet), ale do konce šestinedělí byste měli používat kondom, kvůli riziku infekce. Otěhotnět 4 týdny po konizaci je velká nezodpovědnost - jak kvůli infekci, tak kvůli čípku, aby byl plně zahojený před těhotenstvím. Ten měsíc navíc už vás fakt nezabije (i když chápu, jak moc bys už chtěla mít doma miminko) a je to rozhodně lepší, než se celé těhotenství bát, jestli čípek povolí nebo ne, a pak třeba rodit v 30tt.

neominka
7. led 2014

@maladama dekuju 🙂

prisscilla
8. led 2014

Ahojky děvčata, mám dotaz, je těhotenství po konizaci čípku rizikové ? Slyšela jsem hodně názorů, že ano, i že ne. A také kvůli věku. O prcka se tedy teprve začínáme snažit, ale zajímalo by mě to kvůli práci, až se to povede tak s čím mám počítat. Byla jsem před skoro 4mi měsíci na konizaci a v březnu mi bude 35. Díky za info 🙂 .