Polycystické vaječníky/ovaria. Přesto mám dítě

petragrey
1. pro 2011

Ahoj holky, jsem tu úplně nová, něco jsme tu už načetla, ale přesto se omlouvám jestli mám dotaz, co tu už jednou padl...Mám doma 2letou holčičku, otěhotněla jsme úplně přirozenou cestou, mám sníženou funkci štítné žlázy,, ale léčím to hormony, těhotenství bylo rizikové, ale naštěstí vše dobře dopadlo...když byli dcerce 2rměsíce přestala jse kojit a tak jsem začala brát antikoncepci MInervu, vysadila jsem v březnu, od té doby mi haprovalamenteuace, cyklus byl i třeba 50dní..na jaře mi moje gynekoložka řekla, že prostě mám delší cyklus a že ovulace chodí o týden déle..tak jsme byla spokojená, v říjnu jsme se začali snažit o druhé mimi, ale ouha, MS opět nikde, zašla jsme tedy zase k doktorce, jenže její případy převzal úplně jiný doktor...píchl mi injekci na vyvolání, nasadil clostibegyt..včera jsme byla 12DC na kontrole a tam mi řekl, že ovulace zatím nemám, jeden folikul, že je větší, ale nic moc a že mám i nízkou sliznici...řekla jsem mu, že mi často píchá v podbříšku, že jsme si už párkrát myslela, že mě bere slepák a on odvětil to je protože máte polycystické vaječníky a já co to je??tak mi vysvětlil, že hromada vajíček na sebe nalepených a že jestli chci být těhotná, mám podstoupit umělé oplodnění, to jsme odmítla..takže mě poslal domů, nensadil žádnou léčbu nic, neobjednal na novou kontrolu..nechápu proč mi třeba nepředepsal utrogestan nebo duphaston(te´d jsem už chytrá, když jsme si to vše načetla:((...ale včer mi to doma vrtalo hlavou a začala jsem hledat a vpodstatě jsem zjistila že jsem neplodná:(((je mi záhadou jak je možné , že už mám jedno dítě..máte někdo podobnou zkušenost?podařilo se Vám otěhotnět i přestože máte polycystické vaječníky?

jop
1. pro 2011

@petragrey ahoj, já jsem přes polycystický vaječník (mám jen jeden, druhý mi odstranili kvůli jinému problému) otěhotněla hned na druhý pokus. Moje rada: v první řadě změň okamžitě gynekologa, ten současný se chová jako kretén, a snažte se s partnerem o dítě dál přirozenou cestou. Snažíte se teprv od října, to je hrozně krátká doba na to, abys začala panikařit, že jsi neplodná. Po roce marného snažení bych to řešila nějakou léčbou příp. umělým oplodněním. Do té doby doporučuju zaměřit se na alternativní léčbu - homeopatika, čajíčky, bylinky a co mě osobně hodně pomohlo, tak to je cvičení, konkrétně cviky podle Mojžíšové. Mám taky dvouleté dítě, kluka, ale o další se zatím nesnažíme, takže já do budoucna taky nevím, jestli se nám ještě další dítě povede, ale rozhodně vím, že polycystické vaječníky neznamenají, že jsi neplodná.

clloi
1. pro 2011

Ahoj já mám taky PCO a pomohla nám inseminace 😉

hanny83
1. pro 2011

Ahojky, PCO mám taky a otěhotněla jsem po první inseminaci. Na Clostilbegyt jsem nereagovala, pomohly až injekce Merionalu. Pokud je problém "jenom" v tomhle, tak se ničeho neboj, navíc, když už jednoho prcka máte. Změň dr. nebo se obrať na některé centrum asistované reprodukce a určitě se brzo zadaří 🙂

petragrey
autor
1. pro 2011

Holky, děkuji moc za Vaše příspěvky..on to právě je doktor, co pracuje v centru asistované repordukce, takže proto mi přijde, že hned tlačí na pilu:(O inseminaci také mluvil, ale nemám ponětí co to znamená???řekl mi akorát, že cena je 50tis a že bych musela od VZP přestoupit k jiné pojišťovně, nebo to uhradit ze svého..ale možnost na přestup byla poslední včera apk až v roce 2013 - prý novela zákona:((
Jsem zo toho všeho celá vykolejená, celou noc jsme probulela...doufám, že máte pravdu a skutečně se mi přirozenou cestou podaří další mimčo..dnes jsme začala brát kyselinu listovou a chci si skočit pro kontryhelový čajík..budu muset načíst jak se sleduje ovulace a doufat, že mi někdy přijde:(
Ještě jednou moc děkuju🙂

bosorkajarka
4. pro 2011

@petragrey Ahoj hlavne v klidu a zadny stres ja mam taky pco a to dost silny protoze ja vubec ms nemam bez vyvolavacky a i pres to se nam uuz jeden prcek povedl ;) to co pises o tom dr tak honem rychle k jinemu to je typickej hlavne platte platte platte. V tvém prípade vůbec není na místě IVF. Más problém s ovulací a to se dá řešit mnohem jednodušeji. V první řadě bych ti doporučila měření bazální teploty, aby jsi zjistila co se s tvým tělem děje. A pak nového doktora, který ti udělá hormonální profil a pořádný UVZ aby jste zjistili jak moc jsou vajecníky polycystické. Když zjistiš že neovuluješ tak nejednodušší cesta je clostyl (na stimulaci ovulace) a po ovulaci nasadit utrogestan nebo Duphaston, táto léčba samozřejmě s UVZ kontrolami, aby jste zjistili zda na léčbu reaguješ. A neboj jak psali holky, když je problém jenom v PCO dá se to dost dobře řešit a IVF je skutečně až ta polsední možnost ;)

bosorkajarka
4. pro 2011

jo a alternativní léčba taky často zabíra, ale hlavně v těch lehčích případech. Doporučji kontryhel, Gynex nebo Femigard nebo podobné bylinky pro ženy, ale zas moc nekombinovat ;)
Přeju hodně štěstí, mně se bude taky hodit 🙂

maximka33
22. srp 2012

@petragrey ahojky, jak se daří? už jsi na tom líp?

bonavoxa
22. srp 2012

Musím se taky přidat. Asi ve 20 mi doktor sdělil, že mám PCO...no hrůza..přišlo hledání informací a roky trápení. Už jsem se v duchu rozloučila s myšlenkou, že bych byla někdy matka. Menstruace vždy nepravidelná, silná, bolestivá,...Furt jsem sbírala odvahu zajít k doktorovi a započít nějakou léčbu...Pak jsem jednou byla na pohotovosti u jiného gynekologa..a ten na mých vaječnících nic podezřelého neviděl. Pořád jsem ale nebyla těhotná. Až se život zamotal...já mám jiného muže...a světe div se..jsem těhotná. A nemám ani rizikové těhotenství, protože gynekoložka se mi speciálně na vaječníky dívala a nic neobvyklého. Možná zázrak, co já vím. Možná jsme se zbytečně trápila. Takže hlavu vzhůru, život je samé překvapení..hlavně to nevzdávat... 😉

orchidis
27. lis 2012

@bonavoxa Nedá mi to nereagovat 🙂. Zaprvé moc gratuluji k miminku. A zadruhé... Tvůj příběh hodně připomíná můj. Taky mi bylo sděleno „podezření“ na PCO a okamžitě mi byla preventivně nasazena HA, kterou jsem strašně špatně snášela. Pak začal kolotoč, který snad ani nebudu rozepisovat – ve zkratce: vysazení HA, problémy, zase další strašení, návrhy na nasazení další hormonální léčby, atd. Paradoxem bylo, že po 1,5 roce „léčby“ s HA, vypadaly moje vaječníky ještě 1000x hůř než před HA :-/. Nakonec se to všechno vyřešilo samo. Nasadila jsem bylinky, srovnala si některé životní otázky a navštívila jednu psycholožko- bylinkářku.
Krásně vtipné bylo, že v den, kdy jsem zase navštívila Dr., která mě hnala rovnou na umělé oplodnění a doslova mi řekla, že šance na otěhotnění je v mém případě NULOVÁ, jsem už byla těhotná, což jsem dle testu zjistila asi za týden 🙂.
A co je to nejdůležitější a co bych ráda řekla všem, co na tuto diskuzi zabrousí, je to, co mi řekla paní psycholožka – a sice, že PCO je především nemocí psychiky. Souvisí se sebepřijetím, potlačovanou a regulovanou sexualitou, problémy v dětství v rodině, pocity viny a sebeobviňováním, atd. Samozřejmě také se stravou, ale to už méně. Smutné je, že tohle vám dneska žádný lékař neřekne a pošle Vás rovnou do CARu.
Takže neztrácet naději, zrovna čekáme druhé 🙂 a podařilo se nám první měsíc...

Držím palce všem a radím, koukejte do své duše a hlavy, dřív, než poslušně sezobete doktorům jejich medecínky.

irisenka
27. lis 2012

Ahoj dámy, do diskusí o PCO už jsem nezasahovala léta letoucí, neb mi skoro všechen volný čas zaberou mé 2 princezny 😀
petragrey neházej flintu do žita, od toho "gyndaře" ZDRHNI co nejdřív můžeš, jde mu jen o prachy. Hlavně je potřeba se uklidnit a pochopit, že dítě se holt nedá naplánovat jako dovolená. U nás to bylo ve zkratce tak, že má MS byla vždy dost nepravidelná, dlouhá, silná, jenže po dlouhodobém užívání HA (ta to měla vyřešit) byly mé vaječníky už definitivně zblblé. Taky v práci to bylo náročné. První dcera nám zabrala něco přes rok a povedla se nakonec po clomhexalu, druhá přišla zcela přirozeně, no.... a momentálně jsem po revizi ☹ takže jsme měli neplánovaně našlápnuto na třetí, ale bohužel to nevyšlo.

orchidis pod to zklidnění a srovnání hodnot bych se podepsala

bonavoxa - zdravím a gratuluju -nepotkaly jsme se někde tady už? 🙂

berusk.a
2. bře 2013

@orchidis Ahoj, mohu se zeptat ke komu si chodila staci odkaz na webovky moc bych k ni chtela jit mam stejny problem a doktor mi samozřejmě řekl že hned umělé oplodnění

fachy
18. bře 2013

@orchidis ahoj, vůbec nevím jak začít. Dnes mi doktorka řekla podezření na PCO. Posílá mě na různé vyšetření, ale myslím, že příznaky mluví dost jasně. Dala mi Duphaston. Snažíme se už 4 měsíce otěhotnět. O miminko moc stojím, dost mě to vykolejilo. Píšeš, že pomohly bylinky. Já byla před měsícem u bylinkářky poprvé. Zítra se tam chci stavit znovu. Hodně mě zaujalo, že píšeš, že to hodně způsobuje psychika. Co s tím? Já totiž mám psychiku docela v háji. V práci to je na prd, hodně špatný kolektiv i vedení. S přítelem náš vztah hodně narušuje jeho rodina. Rodiče mu nadělali dluhy, takže se jim snaží pomáhat, do toho matka alkoholička skončila začátkem roku v nemocnici a nevypadá to s ní dobře. Na základě toho jsme museli zrušit svatbu v dubnu. Jsem dost v háji. Už nevím jak z toho, tohle je asi poslední kapka. Jsem zralá si to jít hodit.

orchidis
18. bře 2013

@fachy Bohužel mi tak trochu přijde, že tohle mají všechny holky s PCO (nebo podezřením na PCO), hodně podobné. Problémy v rodině, nebo s rodinou partnera, nízké sebevědomí a další věci. Spoustu toho, co zmiňuješ, mám za sebou taky... O podezření na PCO jsem věděla dlouho, tak jsem četla diskuze, sledovala jednotlivé příběhy a víš, co je zajímavé? Všechny jsme to měly tak nějak podobně... s psychikou, s rodinou, se sebevědomím, se zevnějškem. Docela dost jsem si o tom načetla, pozjistila a můj osobní názor je, že Tvoje lékařka rozhodně není dobrá. Snažíte se 4 měsíce, ty máš k tomu psychiku v háji, možná i narušený vztah s partnerem (okolnostmi) a Tvoje Dr. už nasazuje medikaci? To mi připadá naprosto šílené. Osobně bych hodila Duphaston do skříně, zašla k psychologovi, upravila stravu a koupila si Femigard. Tak jsem to udělala já a do roka jsem byla těhotná, spokojená, štíhlejší (i když s pupkem), pěknější a hlavně to bylo fyziologické těhotenství, které je prostě vždycky "lepší", než hormonálně navozené stavy, které pak bohužel často končí, tak, jak končí....

sanicka
19. bře 2013

Ahoj, ráda bych se podělila také o svůj příběh. V roce 2011 diagnostikovaný PCO - po vysazení HA jsem vůbec neměla menses, ten mi dr. vyvolával injekcemi + mi dal clostibegyt. Po roce a půl snažení od vysazení HA mě po neúspěšné stimulaci poslal co CARU, kde jsem podstoupila další stimulaci práškama, 2x IUI. Poté mi dr. sdělila, že se začnem připravovat na IVF a to jsem nechtěla slyšet, bylo to na mě moc rychlé, takže jsem z CARu odešla stím, že to zkusíme ještě samy. Veškeré prášky jsem vysadila. MS mi chodila, sice 40denní cykly, ale chodila. Zkoušela jsem bylinky - gynex, vejkan, kotvičník... bohužel nic. Změnila jsem dr., k novému jsem chodila 3 měsíce na pozorování a oznámil mi, že se tam nic neděje, žádné folikly, nízká sliznice, opět mě stimuloval práškama. Už mám všeho až nad hlavu, všude okolo se to všem daří ani pomalu nechtějí a my stále nic.... vypadá to, že se vrátíme do CARu a na to IVF půjdeme, jinak to asi nepůjde a trpělivost už došla.

anetka1701
19. bře 2013

polycistické vaječníky mám taky. První mimčo jsme počali na první šťouch - dr. strašil jak to nepůjde a ouha - ono šlo - a krásně!!! S druhým miminkem byl kapku problém, protože jsem brala antinu a cykly se mi za žádnou cenu nemohli srovnat... Doktor mi nasadil Proveru a Estrofen a za 9 měsíců se to dalo do kupy a po srovnání cyklu jsem našla // skoro hned :o) Jinak ty polycistický vaječníky mi nezávisle na sobě diagnostikovalo víc doktorů a i jsem to viděla na UTZ přesně podle fotek z internetu... Ani jeden z nich z toho nedělal velkou vědu, jenom se řešili ty cykly a říkali, že nějaký zásahy a vyšetření by dělal až po nějakým čase snažení - a hlavně u druhýho srovnání toho cyklu...

sanicka
19. bře 2013

No já jsem ani po srovnání cyklu podle ultrazvuku neměla ovulku (nedorůstali mi folíky).....
Tak to gratuluju, že se vám to takhle celkem v pohodě povedlo... my už jsme z toho doma na mašli..... 😒

tkarlikova
22. bře 2013

@sanicka Ahoj, jsem na tom úplně stejně. Že mám PCO mi řekli už ve 14ti. V lednu 2012 jsem dobrala HA a od té doby MS bez vyvolávačky ani náhodou. V červnu jsem začala užívat clostilbegyt, nejprve 2x denně 5.-9. den. Dneska už to beru 4.-8. den 3x denně. V srpnu narostl jeden folíček, měla jsem i pozitivní tt, ale do týdne bylo po všem... Od té doby zase nic, až teď byly dva folíky. Byla jsem přesvědčená, že to klapne, ale dnes přišla MS :(.Ještě se s tím léčím na endokrinologii, kde mi lékař předepsal glukophage (metformin) a euthyrox. O IVF gynekolog ještě nemluvil, ale asi je to jen otázka času...

donnald
22. bře 2013

Ahojte,tak muje pripad je takovy,ze jsme se o mimi snazili 1rok sami a nic.Pak Clostilbegit,ktery na me take nemel ucinky a tak nakonec jsme sli do ivf a az ma 3.pokus se zadarilo.Po porodu mi naskocila ms v delce cyklu cc33-35dni a ejhle,po 2mesicich snazeni jsem tehu😉.Tak doufam ze vse dobre dopadne.Dr.mi rikali,ze se casto stava,ze telo po porode naskoci. Zaplat panbuh,byl to muj pripad🙂.Hodne stesti vsem!!!!

sanicka
25. bře 2013

@tkarlikova Ahojda, my se snžíme už přes 2,5 roku... zatím bohužel bez úspěchu. Mě ty PCO zjistil gyndař až po vysazení HA, v mládí jsem stím žádný problém neměla, že by mi nechodila MS než jsem začla brát HA. My se chystáme na návštěvu v CARu. Minulý týden jsem byla na vyvolávačce, protože mi ms nepřišla už druhý měsíc, tak teď vyčkávám, beru metformin a 3-7DC mám vzít clostilbegyt. Na ten jsem zatím reagovala. Ale jsme už pevně rozhodnutí, že půjdem stejně do CARu. A jak jsem se tomu bránila, že jsem to chtěla zkoušet normálně a hledala jsem východiska jak v tom, že jsem i změnila doktora tak v alternativních metodách. Tak teď už se pomalu nemůžu dočkat první návštěvy v CAru. Je dobře, že na clostil reaguješ, určitě se vám to povede přirozeně 😉 držím palečky 🙂

sanicka
25. bře 2013

@donnald Ahoj, díky za tvůj příběh. Začínám do IVF vkládat hodně moc nadějí. Nedávno jsme právě o tom, co tu popisuješ dumala, jestli není možný, že po porodu by se tělo mohlo srovnat a druhý prďola by mohl být přirozeně. Podle doktorů by nám to i teď mohlo klapnout přirozeně, ale prý to chce čas a my už jsme netrpěliví, takže půjdem zkusit štěstí do CARu. A můžu vědět, kde v CARu jste byli??

tkarlikova
25. bře 2013

@sanicka Já mám na doktora ohromné štěstí. Všechno mi vysvětluje, hodně mě kontroluje a teď měl ohromnou radost, když našel folikuly :D. Já jsem taky nejdřív nechtěla o CARu ani slyšet, pořád jsem věřila, že to přijde... Ale když vidím, jaký je to PCO problém, tak tomu asi dám čas do léta. Včera mi tady jedna holčina poradila nějaký doplněk stravy, který se jmenuje INOFOLIC. Ptala jsem se na to dnes v lékárně, tam o tom teda ještě neslyšeli...tak se příští týden zeptám doktora, jestli si myslí, že by to k něčemu bylo nebo je to jen farmaceutický lapač peněz 🙂...

sanicka
25. bře 2013

@tkarlikova Já si myslím, že teď už mám na dr. taky fakt štěstí, škoda že to nepřišlo dřív, mohlo být všechno jinak. Ale nemá cenu si lámat hlavu s tím, coby, kdyby. Už jsme pevně rozhodnutí do toho CARu jít znovu, jen už nechci do toho, co mě poslal můj bývalý dr., moc mě ten přístup nenatchnul, takže chci zkusit jiný CAR, na který mám od známých i z netu výrobná doporučení 🙂 Vím, že holky na diskuzích takhle píšou že jim pomohl třeba kontryhel nebo gynex nebo i femigard na ten cyklus a na ovu. Je to ale případ od případu viď. Každopádně mít dobrého dr. je základ úspěchu 😉

tkarlikova
25. bře 2013

@sanicka Je to super, když člověk narazí na fajn doktora. Můžu se zeptat, co s tebou chtěli v CARu dělat, jak jste tam byli?

sanicka
25. bře 2013

Nás můj bývalý dr. poslal do Sanusu do Pardubic. Byli, kde mě dr. stimulovala: metformin + clostilbegy, dále duphaston, aby byl pravidelný cyklus. A 2x jsme byli na IUI, oboje neúspěšně, třetí IUI jsem nechtěla stím, že to zkusíme doma a také bohužel nic. Po stimulaci jsem měla narostlý vždy jeden folík. Byla jsem tam tři měsíce, během kterých se tohle událo a dr. mi řekla, že bysme měli začít šetřit na IVF, čímž mě dost vyděsila, přišlo mi to dost rychlé a nebyla jsem na to připravená. Ale asi nejvíc mě odradil ten přístup. Já vím, že to fakt není psychologická poradna, ale trošku pochopení a lidštějšího přístupu by neškodilo, ale to je jen můj názor. Třeba jsem přecitlivělá. Každopádně, když už máme jít na IVF, tak chci jít tam, kde mají dobré reference. Takže chceme jít do Brna do Unici. Jen co se mi naskočí ms a dr. mě zkontroluje, tak se chceme objednat 😉 vím, že teď už jsem připravená na všechno.

tkarlikova
25. bře 2013

@sanicka No já bych to měla do Pardubice kousek, ale když tohle říkáš... Jeden známý říkal, že by mi to byl ochotný domluvit v Motole, což by asi bylo teda lepší... I když stále budu doufat, že to nebude potřeba 🙂. Proč byste měli na IVF šetřit? Vždyť to zpočátku hradí pojišťovna ne?

sanicka
25. bře 2013

To já to mám taky do PCE kousek, tak 20 minutek, ale jak říkám mě nesednul jejich přístup... tím na ně nechci házet nějakou špínu nebo tak něco. Četla jsem na diskuzích, že spoustě párům také pomohli. A možná by tenkrát pomohli díky IVF i nám, ale to se už nedozvím... každopádně to Brno mi doporučuje hodně moc známým, a i na diskuzích mají perfektní recenze ohledně jejich přístupu k lidem, což si myslím, že je v téhle situaci dost podstatný, alespoň pro mě teda jo. Ano, 4 IVF ti sice hradí pojišťovna, ale nehradí ti všechny "úkony" nebo jak to nazvat. Co vím, tak doplácíš na hormony, když chceš tak prodlouženou kultivaci, myslím, že i zamražení,.... atd. Nevím na co vše, četla jsem to už několikrát, ale zatím se mi to nevrylo do paměti. Každopádně počítám, že doplatek na 1. ivf bude tak přes 20.000. Kámoška byla nedávno na IVF, ona teda musela mít darovaná vajíčka, to stálo myslím 20.000 a dopláceli přes 40.000, takže 20.000 stálo to ostatní. Takže pojišťovna sice hradí většinu, ale ne uplně všechno. Ale myslím, že u tebe jsou úvahy o ivf zatím naprosto zbytečné 😎 Já bych na jednu stranu ještě také i zkusila stimulaci clostilem, ale na druhou už fakt nechci čekat, říkám si, že když ne první, tak třeba potom druhý mimčo přijde přirozeně. Uvidíme 😉

tkarlikova
26. bře 2013

@sanicka Včera jak jsi napsala, že se něco hradí, tak jsem na to mrkla a je to přesně tak, jak píšeš. Určitě je dobrý přístup lékařů hodně důležitý, a pokud si můžeš vybrat, tak proč bys to neudělala 🙂. Prý ještě zkusíme clostil 3-7 DC a pak už mě taky někam pošle...Jen nevím, jak dlouho se může ta stimulace dělat za sebou bez přestávky. MUDr je opatrný kvůli tomu OHSS...

sanicka
26. bře 2013

Já myslím, ale nejsem si uplně jistá, že stimulovat clostilem by se nemělo více jak půl roku.... pak by měla být pauza nebo tak něco.... Ikdyž u mě to teda tak nebylo si myslím. Nevím jestli přesně půl roku ale nějaká pauza tam po čase asi musí být.... To mi pak schválně napiš, co tvůj dr. říkal na ten inofolic. Koukala jsem na netu na nějaké info a vypadalo to docela přesvědčivě....

donnald
26. bře 2013

@sanicka ahoj,my jezdili do brna do Reprofitu. A muzu 100%doporucit!Pristup uzasny,prostredi krasne a i odpousteli nejake penize🙂.Vysledna cena byla vzdy dle oplodnenich vajicek,resp.kolik jsme jich nechali napichnout primo spermijkou.

sanicka
26. bře 2013

@donnald Tak to jsou taky moc pěkná doporučení 😉 díky 🙂