Prasklá cysta. Jak to probíhalo?

jowana
8. led 2011

Ahoj, chtěla bych se optat, zda máte některá zkušenost s prasklou cystou? Popř. jak to probíhalo a za jak dlouho jste byly v pořádku? Objevila se u vás i když jste brali HAK? V noci mě vzbudila hrozná bolest v břiše, myslela jsem, že budu mít průjem, šla na WC a najenou se mi začal zvedat žaludek, byla jsem opocená, studená, bylo mi mdlo..rychle jsem se položila na podlahu a postupně bolest ustala a nastoupila zimnice. Pak jsem to nějak zaspala, teď je už bolest podbřišku jen mírná a občas se trochu zamotá hlava. Do nemocnice nechci, protože vím že by si mě tam nechali alespoň na pozorování a to nechci a myslím, že te´d už v ohrožení ani nejsem..jak to probíhalo u vás? Měla jste to taky některá až tak silné, když cysta praskla?

wehunka
13. čer 2016

Holky mám dotaz v sobotu mi praskla asi cysta strašně bolesti i celou neděli v pondělí už to nebylo tak strašné je potřeba i tak navštívit gynekologa ?

kathlinkata
12. črc 2016

@wehunka ja to ted resim taky. Dr mi nasadil HA aby se mi v dalsim cyklu nevytvorila dalsi cysta. Byl by to problem kvuli IVF. Bricho me v pulce cyklu boli teda hodne. Dr jsem psala mail a pry muze jit o prasklou cystu. Dal dodal, ze pokud by bolesti neustupovaly, mam prijit.

olgii
11. srp 2016

@jowana prave jsem v nemocnici po praskle cyste. Vcera jsem se zvedla a najednou silena neustupujici bolest na leve strane bricha a podbrisku. Bolest neustupovala a jelikoz jsem tehotna, metla jsem do nemocnice. Nakonec mi z bricha odsali pres tri litry tekutiny. Ted uz je mi fajn, i vysledky ok, ale pustit me nechteji.. 😉

kkatt
11. srp 2016

Ahoj, také jsem měla prasklou cystu, bolesti jsem měla něco přes měsíc a k tomu i menstruaci a dost silnou, co půl hodinu jsem musela měnit vložku a tampony díky bolesti nepřipadali v úvahu.
Když mi to začalo, tak jsem to akorát měla dostat, takže jsem tu bolest připisovala tomu. Po uplynutí doby obvyklého týdne mi to začalo být divné, hlavně ta bolest už se nedala snášet a tak jsem navštívila gynekologa, ten mě poslal domů, že mám v břiše nějakou tekutiny, která se sama odplaví a ať si vezmu paralen.
Den poté to přítel nevydržel a odvezl mě do Motola, kde jsem strávila cca 10dní na kapačkách.
Břicho mě bolelo občasně ještě tak půl roku a i teď po dvouch letech mě to občas rozbolí z ničeho nic.
Já si zažila muka, tak bych to nepodceňovala.

30119672012
20. zář 2016

Ahoj holky!!! Mám problém. Moc prosím poraďte mi! Jsem uz úplně zoufalá. Před asi víc jak měsícem me bolelo strašně v podbřišku, každý den a celý den, nezbývalo mi nic jiného, než jít na gyndu, udělala mi Ultrazvuk a řekla a ukázala na monitoru prasklou cystu. Řekla, ze mám štěstí, ze mi praskla tahle, ze u ostatních bych musela na operaci a ze potřebují jen klid a netahat nic těžkého atd. Byla jsem obednana na kontrolu, ale bohužel jsem tam nebyla. Už je tomu víc jak měsíc a při poslední menstruaci jsem krvacela jako nikdy! :( je tomu víc jak měsíc a v podbřišku pořád bolí, ne tak hrozně moc, ale bolí. Teď má moje paní doktorka nejspíš dovolenou a ja už nevím co s tím...!! :( prosím moc moc o radu. Děkuji předem ☹ ☹ 🙂

olgii
20. zář 2016

@30119672012 tak pohotovost... lepší než to zanedbat..:( Držím palce

vetoja
22. zář 2016

Ahoj holky. I ja pridam svou zkusenost. Prvni cystu (resp. prvni zjistenou cystu, nevim,kolik jsem jich mela uz predtim) mi gynekolog zjistil na bezne prohlidce. Nejaky cas predtim jsem vysadila HA, tak jsem ruzne pobolivani a nepravidelnou MS prisuzovala tomu. Ale ve skutecnosti jsem mela nekolik mesicu na vajecniku cystu. Doktor mi dal injekci na vyvolani MS s tim, ze uvidime, jestli pri ni cysta praksne. Praskla, ale mimo MS. Podobne stavy, jak tu popisuji ostatni. Ve dve rano me vzbudila divna bolest v podbrisku, jako bych mela mit prujem a plny mocovy mechyr zaroven, poceni, mdloby. Nakonec jsem opravdu na kratko upadla do bezvedomi. Ja to teda nijak neresila. Asi jeste hodinu jsem bolesti vydrzela a pak usnula. Dalsi den mi bylo hrozne zle, jako bych mela velmi silnou kocovinu. Za dalsi dva dny jsem byla objednana k doktorovi, tak jsem mu to popisovala a jen s klidem sobe vlastnim mi rekl, ze jo, ze to mi praksla cysta☺...ted po roce se mi objevila znovu, i kdyz trochu jiny typ, uz jsem dostala i MS, pri ktere by teoreticky mela prasknout, ale zadne podezrele stavy jsem nemela, tak se trochu bojim, aby me to nechytlo treba v praci a ja tam sebou nesekla. Mate nekdo zkusenosti s tim, ze by cysta praskla bez nejakych vyraznejsich doprovodnych bolesti a stavu? K doktorovi jdu az vic nez za tyden.

alikoaliko
22. zář 2016

Ahoj, já jsem měla cystu, ale asi kvůli nitroděložnímu tělísku... Měla jsem více než rok Jaydess a pak najednou v půlce cyklu bolesti v břiše, ale zvláštní, spíš jak od střev, pořád jsem chodila v práci na záchod, ale nic se nedělo a spíš se to horšilo. Pak už jsem se nemohla pořádně narovnat, ibalgin nezabral a odpoledne ze mě začalo téct krve jak z vola... Naštěstí známá doktorka mě okamžitě vzala a vysvětlila mi, že cysta, co mi praskla, byla celkem obyčejná a že by se vylitá tekutina měla sama vstřebat během pár dní. A ta krev není z cysty přímo, ale že ta vylitá cysta jen nastartuje hormonální procesy, při nichž tělo začne krvácet. Krvácela jsem ještě několik dní, nejdřív se to zlepšilo, pak zase zhoršilo, tak mi raději dala ještě atb na zánět a ty mi opravdu pomohly. Pak už jsem měla pokoj. (Tělísko letělo do koše.)

eva118
22. zář 2016

@vetoja ahoj, jak tady čtu příspěvky, tak jsem asi měla štěstí. Mně cysta praskla taky, zjistil mi ji dr, dal injekci. Vždycky mě pobolíval podbřišek, ale spíše takové občas píchání, po prohlídce jsem věděla, že je to teda cysta. Po injekci mě to pobolívalo více, večer začala bolet více a nejednou lup, cítila jsem, jak se něco rozlívá v podbřišku a bez bolesti, byla to úleva. Na další kontrole dr řekl, že cysta praskla, je tam volná tekutina a ta se vstřebá. Takže může prasknout bez komplikací a bolesti.

simcap
30. říj 2016

ahoj,
ja sla o pulnoci spat, zvedam se ze zidle a najednou me zniceho nic zacne bolet podbrisek. takovy lak jako by me nekde z druhe strany tahal za nej. mela sem mit zrovna obdobi ovulace, tak sem si myslela ze to bude ono, ale bylo to vazne jen v podbrisku, ovulaci obcas citim na levem nebo pravem vajecniku. takze sem hledala neco o bolestive ovulavi, nasla sem ze to zensky bolelo i hodinu a pul, tak sem si rikala ze pockam. po dvou hodinach zadna zmena. porad stejny tlak, obcas pichnuni v pravem podbrisku. tak sem zacla hledat slepak. mezitim sem mela stavy jak tu byli popsane, mdloby, pocity na zvraceni, poceni, zimnice, a ikdy ani po 5 hodinach to nepreslo tak sem sla budit tatku ( byla sem u nej na navsteve zrovna) ze mam asi slepak. tak sme volali 155 a odvezli me nejblizzsi nemocnice na gyndu. nejdriv me dlouho prohmatavali, jestli to boli nebo neboli 😕 pak na utz me vzali, to bolelo teda dost. dr rikala ze tam vidi nakou cystu za delohou snad. nevim, poradne sem ji neslysela. pak neco o tekutine. nakonec si me tu nechali. bylo asi 8 rano kdyz sem sla na pokoj. nakonec mi jeste zjistovali hcg, to sem mela nakonec 800, takze meli podezreni na mimodelozni tehotenstvi. odpoledne me vezli jeste na ultrazvuk/rentgen ted nevim. a tam rikal dr ze mam zvetseny pravy vajecnik. no a pul hodiny na to sem podepisovala papiry o odstraneni mimodelozniho tehotenstvi. chtelo se mi uplne brecet, kdyz sem cetla ze mi vezmou nejspis jeden vejcovod. prevlikla sem se do kosile, podepsala papiry a uz me vezli na sal. v pul 8 vecer sem se probudila, mimodelozni nenasli, vejcovody mi nechali, ale mela sem v brise pul litru krve, z praskle cysty. takze sem to mela dost s vykricnikem rikali. takze po me zkusenosti bych to neriskovala. a sla se radsi nechat nekam zkontrolovat. jinak se mi tohle stalo ze ctvrtka na patek, pisu to v nedeli a sem jeste v nemocnici. podavaji mi prasky na podporu gravidity, zitra jdu na utz a jeste nejake odbery kvuli hcg, a budu tu nejspise az do ctvtka..jizvu mam na podbrisku skoro jak po cisari. ale dneska se citim dobre. boli me jen ta jizva. a uz se zacinam v nemocnici nudit. 🙂 a jeste rikali ta cysta anebude mit zadny vliv na to tehotenstvi, tak snad bude vse v poradku. 🙂

verunka15
31. říj 2016

ahojte holky,
prosím o radu. Před 14 dny mi praskla cysta na pravém vaječníku, naštěstí pouze "vodová" (zřejmě vlivem ovulace, jak by řekl gynekolog) a do dneška se mi ještě nedostavila menstruace. Jinak ji mám vždy přesnou cca 1-2 dny. Může mít na zpoždění vliv prasklá cysta, nebo lze otěhotnět i v období, kdy cysta praskne?
díky všem!

simcap
1. lis 2016

@verunka15 ahoj, mozna ti moc neporadim, ale myslim si ze to vliv mit muze. rikala mi dr ze cysta je hormonalni zalezitost. ja mela minuly mesic silene stavy, naladovost, vzteklost, pak zase sem byla v pohode. navaly horka, poceni atd proste jako kdybych od konce ms mela zase priznaky ze ji mam dostat, a ms jsem nakonec dostala o nekolik dnu pozdeji, nebolelo me tolik bricho a nebyla tak silna. tak si mylsim ze uz se tam dela nejaka zmena, a diky tomu sem mela tedkon tu krvavou cystu.
ale co sem cetla na diskuzich, tak by cysta nemela vadit tehotenstvi. dokonce nekde jedna pani psala, ze ji dr doporucila co nejdrive otehotnet aby se ji cysty prestali delat.
tak snad se brzy dozvis nejakou presnejsi odpoved 🙂

simcap
1. lis 2016

@simcap dodatek:
v pondeli mi delali utz kvuli tomu tehotenstvi, nic nenasli a hcg kleslo. takze se nejsspis to tehotenstvi odsalo i s krvi..ale.. rikala mi dr ze jsem dopadla jak nejlip sem mohla. diky tomu ze to nebylo mimodelozni tehotenstvi, tak mi nemuseli brat zadny vejcovod, a pokud nekde tehotenstvi bylo, tak se odsalo. protoze by treba nemuselo pak probihat v poradku. tak ted jen cekam az me propusti domu. a to ze mam na brise 10cm jizvu me vubec nevadi, jsem stasta jak blecha ze mi zustal spodek v celku.

jinak podle meho zazitu, bych s nejakymi bolestmi neotalela. me prisli bolesti znicehonic (asi jak cysta praskla) a bolest se dala v pohode vydrzet, byl to jen neprijemny tlak na cely podbrisek, plus obcasne pichani na prave strane. diky tomu sem si myslela ze mam slepak. takze tim chci rict ze i z male bolesti ktera se da vydrzet, treba az do rana muze byt neco dost vazneho. 🙂

zuzkavesela196
11. pro 2016

@orija HA to není, já nikdy žadné nebrala. Ted jsem těhotná a na cystu mi přišli taky. 5cm velká, doktorka mi pichla injekci prej, aby praskla, tak se toho docela desim, ale zatím se asi nic nedeje, jen jsem začala špinit, což připisuju vedlejšímu učinku toho gestagenu, co jsem dostala. Tak se uvidí...

jajinka007
23. kvě 2017

@not Také mám zkušenosti s čaji. Měla jsem cystu na vaječníku, udělala se při braní HA. Celých pět let, při každé roční kontrole na UTZ byla. Loni jsem si koupila čaj při gynekol. cystách, několik týdnů jsem ho pila a na kontrole v prosinci žádná cysta nebyla...čaj obsahuje vřes, truskavec, sporýš.

lenik18
7. čer 2017

Ahoj holky nevím jestli jsem tu správně ale včera jsem byla u svého doktora a řekl mi ze mam cystu na pravé straně ...v dubnu jsem byla na potratu a pak dva dny na to mi bylo zle a musely mě zase otevřít tak jsem se chtěla zeptat když mi řekl že je to po zákroku normální a že jinak jsem v pořádku že s tím nic nedělá a že se to prý ztratí samo za měsíc až dva a v září na kontrolu setkala jste pěti tím některá??? Děkuji rady

kytka_1
11. črc 2017

Ahoj 🙂, chtěla bych jen uklidnit ty, kterým bylo stejně jako mně řečeno, že mají cystu na vaječníku a že je možnost, že cysta půjde ven. Vůbec mě cysta nebolela, netlačila a vlastně jsem se o ní dozvěděla jenom tak, že byl 44. den cyklu a stále nic. Těhotenský test negativní, tak jsem si řekla, že se radši objednám k lékaři, ať mi řekne, jestli je vše ok nebo ne. No a na kontrole mi sdělil, že mám cystu. Nejdříve mi píchli injekci na vyvolání menstruace, po které měla cysta sama prasknout, ale nepraskla, zůstala taková, jaká byla, tedy o velikosti 64 mm. Potom mi lékař sdělil, že vyčkáme na další přirozenou menstruaci a pak se domluvíme co a jak. Přečetla jsem si na netu, že holčina měla cystu velikou 7 cm a zmizela jí. Jedla 2 tablety denně Thiaminu (vitaminový doplněk stravy B1) a 3 x denně si dělala teplý obklad z ricinového oleje. Cysta ji za 10 dnů zmizela. Nadchlo mě to, takže jsem jedla 2 tablety Thiaminu denně, 3-5 x za den jsem si celý podbřišek namazala ricinový olejem a pak na podbřišek přiložila gumovou láhev plnou horké vody a někdy jsem si jen podbřišek namazala bez zahřívání gumovou lahví a "vytunila to" pitím kontryhelového čaje, který prý srovnává cyklus. Zhruba 10. den jsem se v noci probudila, že mě "bolí záda", no ani se tomu nedá říkat bolest, jen takové divno. Ve srovnání s těmi "jatky" 🙂, co se kde popisují si myslím, že kdybych nebyla líná, vstala a vzala si paralen, tak spím do rána jako dudek 🙂, vážně žádná bolest. Druhý den jsem měla ráno žaludek na vodě, ale nic tak hrozného, abych nespufla dva párky k snídani 🙂 a pak se mi celý den nechtělo nic jiného dělat, než se jen válet v posteli nebo na gauči 🙂, zle mi nebylo, ale byla jsem taková rozlámaná. Další den jsem se objednala k doktorovi, který čekal, že si popovídáme o termínu operace a ejhle, jen kroutil hlavou a říká "to jsem blázen, tady nic není" 😀! Takže holky nezoufejte a nebrečte, když Vám řeknou, že máte cystu 🙂. Jezte Thiamin, pijte kontryhelový čaj, mažte se ricinovým olejem jo a ještě jsem chodila každý den na procházky cca 5 km 🙂 no a říkejte si "když to zmizelo tamtý, tak proč mně by se nemohla zmenšit o 2 cm nebo zmizet úplně" 🙂. Dle všech článků, které jsem si přečetla, je to hodně o člověku, jak je na tom psychicky, jak zvládá bolest, jak je na tom jeho tělo fyzicky atd.... narovinu strašně jsem se bála, že mi sama praskne, že tu bolest nevydržím, že to budou jatka, že se uvnitř "něco podělá" a zároveň jsem se šíleně bála nemocnice a nakonec ... těžká pohoda 🙂. Takže nezoufejte, poraďte se s doktorem, protože on toho má jistě vystudováno více než vy v oboru medicíny a hlavně být pozitivní 🙂!

petvit7
16. lis 2017

Ahoj holky.. Chci se vás zeptat, zda některá nemáte zkušenost, že vám řekla doktorka, že máte cystu 5 cm a že s tím teď nemůže dělat. Bohužel jsem potratila a jsem v 6 nedělí. Říkala, že je potřeba počkat na první MS. Ta se dostavila v pořádku po 4 týdnech. předtím mě tlačilo na podbřišku, cysta tlačila na orgány kolem.. Teď mě bolest během MS v podbřišku přešla, ale bolí mě nad pupíkem v nadbřišku. Myslíte, že mi mohla prasknout cysta a z toho mě bolí už druhý den břicho na pupkem, že tekutina z cysty vytekla do břicha? Zažila jste to některá, co jste s tím dělali (doktor)? Není to nějaká převratná bolest a nechci jít k doktorovi, aby si nemyslel, že jsem plašan, ale zase nechci nic podcenit, chceme s přítelem miminko.

vetoja
17. lis 2017

Ahoj. Pravděpodobně ti cysta opravdu praskla, je to při MS celkem běžné. Ale to že tě bolí nad pupikem už podle mého názoru tak normální není. Mě osobně teda bolelo vždy v podbřišku po prasknutí...být tebou radši k tomu doktorovi zajdu, protože pokud by se opravdu mělo jednat o zalití břišní dutiny tekutinou z cysty, tak to už není žádná sranda. Osobně s tím ale zkušenost nemam.

juliemichal
20. pro 2017

ahoj holky obnovuji téma...
minulý čtvrtek jsem se dozvěděla,že mi praskla cysta na vaječníku a měla jsem tam tekutinu :O
bolel mě 3 dny podbříšek tak jsem šla pro jistotu na gynekologii a tam mi řekli,že mi praskla cysta.no jenže od té doby byl klid a v pondělí večer jak jsem spala mě zase podbříšek začal bolet a bolest mě budila :O
včera jsem měla mírné bolesti v podbříšku a dnes je mám zase velké :-O je toto normální prosím?nechci plašit před svátky a zase utíkat na gynekologii :O
akorát minulý měsíc jsem měla silnějšího ducha na testu (cysta mi ho nikdy neudělala a trpěla jsem na cysty hodně) akorát ve čtvrtek jsem měla hcg v krvi negativní.

pihovata
Autor odpověď smazal
Zobraz