Preeklampsie při prvním těhotenství a druhé dítě. Názory?

majucha
6. lis 2008

Ahoj všem, u nás je sice ještě moc brzy řešit druhý mimi, ale nedá mi to na to nemyslet...
První těhu jsem měla do konce druhého trimestru celkem bezproblémové včetně otěhotnění, tlak byl lehce vyšší, spodní hodnoty kolem 90, ovšem můj gynekolog všechny příznaky včetně toho tlaku naprosto ignoroval...ve 26 týdnu se to radikálně začalo horšit, přišlo krvácení (vlastně naštěstí), které upozornilo na těžkou formu preeklampsie, která vedla k porodu v 29+1. Já i Míša jsme to zvládly a i když první měsíce nebyly zrovna příjemný, tak teď už je všechno super.
Doktoři mě straší s druhým těhotenstvím, což není divu, jejich stanovisko je, že může být hůř, stejně i líp, takže rozhodnutí je stejně na nás.... já věřím, že bych to zvládla napodruhý líp, věděla bych co čekat, taky bych na sebe dávala víc pozor a hlídali by mě od začátku, ale i tak to nemusí stačit.... musím říct, že mám pocity smíšený, věřím si, druhý mimi moc moc chci, doktoři radí, když už, tak odstup aspoň dva roky... ale mám už zodpovědnost za Míšu, kdyby mi něco bylo, nebo se mi nedejbože kvůli tomu něco stalo.... a druhá věc je i ten strach o to druhý mimi, protože to taky nemusí dopadnout tak dobře jako s Míšou... je tam dost proti...
Ocenila bych nějaký rady, zkušenosti, názory někoho, kdo se s něčím podobným setkal, někoho zná, kdo řeší něco podobnýho, anebo komu se něco podobnýho přímo stalo nebo děje... díky...
holky, neumím si představit, že bych druhý mimi nemohla už mít ☹

majucha
autor
10. lis 2008

Miška měla jen 860g, v tom týdnu by normálně už měla mít pře kilo... můžeš mi mrknout do albíčka jak bojovala 😉 je to fakt šikula, byl to uzlíček maličkatej a teď je to taková prdelka 😵 je to paradox, to máš pravdu 🙂 mám taky takovou kamarádku, porodila první, krásný zdravý, velký mimino a když čekala druhý (otěhotněla omylem) tak řekla, že už normálně rodit nechce a zaplatila si císaře...

bubinko83
10. lis 2008

Moj maly mal v 35tt 2750g takže nebol až taky maly.Miška je zlatučka,ako sa jej dari?

majucha
autor
10. lis 2008

to měl krásnou váhu a 35tt už je taky pěkný 🙂 a jinak byl v pohodě? Miška se teď má výborně, už plně kojíme a krásně přibírá, máme 4100g a povídá spoustu zvuků a umí i pást koníky 😵 je moc šikovná 😵 jen nás občas trápí zlý sny a pak v noci pláče a špatně se jí dejchá po tom záchvatu, ale to mají prý i donošený miminka

bubinko83
10. lis 2008

ano bol v poriadku,chvalabohu aj krasne pribera,takže aspon to ma teši.Už mame okolo 6kg 😉

majucha
autor
10. lis 2008

tak to je dobře, to už jste veliký 😀 Míša by asi byla malá i normálně a takhle byla teda ještě o to menší, ale naštěstí to dohání houževnatostí 😀

bubinko83
10. lis 2008

majucha a key by si chcela druhe babo?

majucha
autor
10. lis 2008

chtěli jsme za ty 2-3 roky a i doktoři říkají, že je to nejvhodnější doba, že se tělo do tý doby dá dohromady a naopak prý neni dobrý čekat dlouho kvůli věku, že to prý s věkem, může být i horší 😒

ada11
10. lis 2008

bubinko, to bolo len zo žartu, ale nikto nikdy nevie. 😀 Zatiaľ mi dve naozaj stačia, je to tak akurát 🙂 /myslím, že mi aj stále stačiť budú/.

kacka2
11. lis 2008

Určitě je odpověď individuální, ale doufam že někomu přeci jen dodám optimismu.

Mojí mamce taky zanedbali sledování ale naštěstí jí stoupl tlak až v 35tt. Do nemocnice došla sama po dvou týdnech kdy strašně otekla. Okamžitě jí vyvolali porod, ale než stihla porodit, selhali jí ledviny (to už byla eklampsie), byla nějakou dobu v bezvědomí ale naštěstí všechno dopadlo dobře a jak mamka tak bratr jsou zdrávi.
Při dalším těhotenství měla slanou dietu a byla ke konci v nemocnici. Ale už se to neopakovalo. Doktoři jí tvrdili už při tom prvnim porodu že se při dalšim bát nemusí.
Nakonec měla ještě třetí dítě a taky bez problémů, prostě jí k tomu stačila ta dieta. takže je tu jak moje sestra tak i já 😎

tak přeju ať vám to taky napodruhý dopadne líp 🙂

majucha
autor
11. lis 2008

kacko díky 😵

bubinko83
11. lis 2008

majucha,tak kedy ideme na to? 😀 😀 😀

majucha
autor
12. lis 2008

😀 😀 za dva roky? 😉 jé, jak já se budu bát, ale fakt věřím, že to dobře dopadne 😉 když u ostatních, tak proč ne u nás 😎

janula34
12. lis 2008

Ja som mala pri prvej dcerke tažku gestozu - bielkoviny v moci, strasne opuchy, tlak vysoky, porod sekcia, mala nar. v 32tt, 1060g a 41cm, cvicili sme vojtovku. Hned som sa pytala gynekologa ze co bude pri druhom, povedal mi ze sa to moze ale nemusi zopakovat, ale o tom vedia a budu ma sledovat. Druhe tehotenstvo bolo uplne pohodové, bez problemov, len som si castejsie merala tlak, ak by vyskocil aby sme to podchytili.

nefertitka
12. lis 2008

ahojte, vidim, ze ste tu niektore porodili dost predcasne a deticky su v poriadku🙂 mne hrozi predcasny porod, ale z ineho dovodu ako vam, ale dodalo mi to nadej, ze keby nieco, uz sa mala bude dat aj mozno zachranit🙂 majucha, neuveritelne, ako je na tych fotkach vidiet, ako malinka rastie, strasne je zlatucka🙂

evitkamalicka
12. lis 2008

ahojte kocky...tak ja som mala tiez gestozu a rodila som 40tt+3 cisarskym

majucha
autor
12. lis 2008

janu, další krásný zprávy 😵 fakt mi holky dodáváte odvahu a víru, že to bude podruhý ok 😵, díky moc! 😵
nefertitko, kolem předčasných porodů je všechno hrooozně moc individuální, ale věř, že těch opravdu těžkých případů je oproti těm s dobrým koncem hooodně málo 😉 30tt už není nejhorší, byla by to už "jen" těžká nezralost (extrémní je myslím do 28tt a střední od 32tt) dětičky zachraňují už i od 23tt, kolikrát víc záleží jaké mají komplikace, než jak brzo se narodili. Záleží z jakého důvodu předčasný porod nastane a jak rychle je na blízku pomoc, ale pokud už o tobě ví, určitě tě hlídají a všechno dobře dopadne i kdybys rodila už brzy 😉 drž se 😉
evi, to se asi báli hlavně o tebe co? Malej to asi zvládnul dobře, když už byl donošenej, že?

bubinko83
12. lis 2008

majucha,musime len verit 😉

marlene
12. lis 2008

majucha,
ja sm mala pri prvom synovi preeklampsiu ktora vyustila do tazkeho hellp syndromu,bola som dlho na intenzivke,mala som stastie ze som prezila,ale napriek tomu som 5 rokov po prvom porode porodila spontanne syna,mala som lahku gestozu.pred 3 -ma rokmi som otehotnela znova,uz ako 38 rocna a vdaka stravovaciemu rezimu a prisnej kontrole hepatalok,trombocytov a tlaku prebehlo tehotenstvo v pohode.chystame sa na dalsie a pevne verim,ze sa nam podari.drzim palce.

majucha
autor
12. lis 2008

marlene, další dobrá zpráva 😵 a poprvý jsi to měla v kolikátým týdnu? 😕

elly
12. lis 2008

Ahoj Majucho, ja jsem take mela preeklapsii....zacalo to u me tak, ze me hrone zacalo svetit cele telo.....tak jsem po tydnu volala dr. a ty me ani videt nechteli a dali me nejaky pudr proti na zmirneni skranabi..jenze to pomahalo jen na chvili..pak jsem volala asi po tydnu znova..zrovna jsem mela za par dni jit na kontrolu, tak jsem si stala za svym at uz me vezme.....tak me zmerila tlak..ktery byl vysoky....normalne mam nizky...spodni hranice jak pises 90...srdicko maleho bilo jak o zavod..tak me poslala do menocnice....tak me zjistili bilkovny v moci a vzali me krev..riklai, ze zitra si mam zavolat pro vysledky....
Druhy den me volali sami, ze si mam zbalit tasku a nastup do nemocnice...byla jsem 30tt. To svedeni na celem tele, to zapricinovalo, ze mam poskozena jatra a ze ta a ze zluc me vede do celeho tela a to svedi..takze jsem dostala specialni prasky, kapacky a nakonec se nam to povedlo udrzet az do 37tt..kdy uz jsem mela ohrozeny i ledniny a a spatna funkce jater by mohla poskodit i maleho....tazke to dotahli fakt co se dalo... 😉
Kazdy den me merili parkrat za den..nesmela jsem mit vic jak 99 spodni....zapisovat co vypiju a co vycuram...brani krve..no co ti budu povidat.....
Sice jsme pak meli jeste nejake komplikace a melej byl tyen na JIP a ja jsem pak jeste mesic brala prasky na vysoky tlak.
Rikaji, ze preeklapsie je vetsinou jen u prvniho ditka...ale pry se nemuze vyloucit..ze by u druheho opet nenastala....samo to prijde a samo to odezni....

marlene
12. lis 2008

majucha,
ja som bola uz v 37 tt.u mna sa vyvinula preeklampsia nebadane a püotom v priebehu jednej noci sa mi vyvinul tazky hellp.tiez som mala poskodenu pecen,zlyhanie obliciek,rozpad trombocytov,u mnasa to ale este skomplikovalo vcestnou placentu spojenou s odlupenim,a na intenzivke som dostala sepsu ,prstala som vidiet,ja som mala fakt namale,museli ma resuscitovat,mala som zastavu srdcabola som skoro rok na pn ke kym sa mi vsetko dalo do normalu ☹
preeklampsia sa moze zopakovat,ale nemusi.pozri si ak vies nj www.gestose-frauen.de je to super stranka,je tam forum zien ktore prekonali vsetko od gestozy az po hellp,prispievaju tam aj lekari a poradkyne stravovania.ja som sama robila pred tehotenstvom v zdruzeni v aut,ale po nardeni malej som to nechala,nemam cas.

bubinko83
12. lis 2008

marlen,ako sa prejavuje lahka gestoza?

marlene
12. lis 2008

bubinka,

pri druhom som mala len trocha zvyseny tlak 140/90 a opuchy,ale ziadnu bielkovinu a lak sa mi drzal,chodila som len na kontroly ,aby to ustrazili,vtedy sa este tvrdilo,ze hellp a preeklampsia sa neopakuju.pri malej mi uz kontrolovai pravidelne krv raz za mesiac,kazde dva tyzdne som chodila na uzv kvoli prietokom.

bubinko83
12. lis 2008

tak ja som mala tiež len lahku?Vysoky tlak,žiadne opuchy ani bielkovina 😒

betka8
18. bře 2009

Ahoj něco k preeklampsii.Měla jsem jí dvakrát poprvé to byla naprostá hrůza přidal se help-syndrom upadla jsem do bezvědomí a málem jsme to nepřežily ani já ani Romča nikomu bych to nepřála zažít byla jsem příšerně oteklá hlavu ja dýni fakt hrůza. Čtyři roky jsem sbírala odvahu pro druhé nechtěla jsem aby ,byl Romča jedináček doktor mi řekl,že se to může opakovat,ale měla by to být lehčí forma.Sledovali mě tolik,že jsem trávila více času u doktora než doma,ale vyplatilo se narodila se mi holčička i když se v 32týdnu preeklampsie objevila tak se to nedalo s prvním těhotenstvím srovnat.Doktoři tvrdí,že se to většinou opakuje,ale není to pravidlem a má mírnějši průběh. Takže přeji hodně odvahy a bude to dobrý těch tragických konců je opravdu hodně málo.javascript:addEmoticon(':-)','vBody')

krista
5. říj 2009

karass • Dnes v 09:43
Ahoj holky, obracím se na Vás s dotazem, měli jste některá preeklampsii v těhotenvtí. Já měla kvůli preeklampsii porod císařským řezem ve 37. týdnu a druhý ve 26. týdnu, bohužel to nedopadlo dobře a my uvažujeme o dalším mimi, jenže máme strach, že se bude opět preeklampsie opakovat. Máte někdo zkušenost? Iva

mia81
5. říj 2009

ahoj ja som kvoly preeklampsii rodila (cisar.) v 33tt..Druhy krat ako som otehotnela som hned sla k intern. nasadila lieky a maly sa narod. na termin (v nemoc. som si polezala 2 tyz. pred terminom preistotu),no a do tretice som rodila v 33tt cele tehot. mi nic nebolo citila som sa vyborne az 4 dni predtym nez sa maly narod. sa mi stav postupne zhorsil a uz sa s tym nedalo nic robit jedine ukoncit tehotenstvo

karass
2. lis 2009

Ahoj, a prosím tě jaké jsi brala léky? Díky Iva

mia81
3. lis 2009

ahoj karass uzivala som dopegyt,magne B6 .A ty mas vysoky tlak?

habibi78
3. lis 2009

marlene, tvoj prispevok ma zaujal, lebo aj ja som dostala v 29 tt z nicoho nic hellp....tlak cely cas tehu ok a zrazu... ja som mala tu smolu, ze ked ma priatel priviezol na pohotovost v noci, to uz som nevladala sa nadychnut...tlak som mala 180/110....osetrujuca lekarka ma poslala domov vyspat sa, ze som hystericka.... a to som tam pritom len sedela a hovorila jej,vlastne sepkala ze nemozem dychat.... nad ranom priatel volal mojmu gyndosovi, povedal mu aky mam tlak a v momente nam kazal ist rovno do nemocky hore na oddelenie...ked ma prijimali, mala som tlak 220/180!!!!!!! Urobili odbery a do hodinky bola mala von.....ju museli kriesit, mna vraj zachranili o 5 sekund 12.... draha pani lekarka z urgentu z toho potom mala dobry pruser v nemocnici.....
no o inom som chcela..... ked som spomenula mojmu lekarovi, ze chceme druhe dieta,tak sa nezatvaril dvakrat nadsene... hellp sa vraj zvykne vracat.... preeklampsia nie, ale hellp ano.....
ty si ma povzbudila, dakujem..... 😉