Preeklampsie při prvním těhotenství a druhé dítě. Názory?

majucha
6. lis 2008

Ahoj všem, u nás je sice ještě moc brzy řešit druhý mimi, ale nedá mi to na to nemyslet...
První těhu jsem měla do konce druhého trimestru celkem bezproblémové včetně otěhotnění, tlak byl lehce vyšší, spodní hodnoty kolem 90, ovšem můj gynekolog všechny příznaky včetně toho tlaku naprosto ignoroval...ve 26 týdnu se to radikálně začalo horšit, přišlo krvácení (vlastně naštěstí), které upozornilo na těžkou formu preeklampsie, která vedla k porodu v 29+1. Já i Míša jsme to zvládly a i když první měsíce nebyly zrovna příjemný, tak teď už je všechno super.
Doktoři mě straší s druhým těhotenstvím, což není divu, jejich stanovisko je, že může být hůř, stejně i líp, takže rozhodnutí je stejně na nás.... já věřím, že bych to zvládla napodruhý líp, věděla bych co čekat, taky bych na sebe dávala víc pozor a hlídali by mě od začátku, ale i tak to nemusí stačit.... musím říct, že mám pocity smíšený, věřím si, druhý mimi moc moc chci, doktoři radí, když už, tak odstup aspoň dva roky... ale mám už zodpovědnost za Míšu, kdyby mi něco bylo, nebo se mi nedejbože kvůli tomu něco stalo.... a druhá věc je i ten strach o to druhý mimi, protože to taky nemusí dopadnout tak dobře jako s Míšou... je tam dost proti...
Ocenila bych nějaký rady, zkušenosti, názory někoho, kdo se s něčím podobným setkal, někoho zná, kdo řeší něco podobnýho, anebo komu se něco podobnýho přímo stalo nebo děje... díky...
holky, neumím si představit, že bych druhý mimi nemohla už mít ☹

pink_lady
28. kvě 2010

nibiru, klud hlavne, nestresuj sa 😉
brulka - ano, v siemdom su nezrele organy ale plucka su bez vody naopak v 8.mesiaci sa nou naplnia a potom z toho vznikaju zapaly pluc...ale ono to je individualne, aj babo v 40tyzdni moze mat komplikacie a zas babo ked sa narodi v 26tt moze v pohode prezit (aj ked prve mesiace v inkubatore, to je jasne). Asi je to vzdy tak ako ma byt, v nemocke som stretla kocku, co mala pri prvom preeklampsiu a porodila v 31 tt a druhe bola max. sledovana este aj muza lekara bola, od 35.lezala v nemocnici, tlak dobry, vsetko dobre a raz v noci dostala krce v bruchu a babo uz nezilo...a to vecer pred tym bola na monitore a vsetko bolo ok ... 😔 Moj maly mal nezrele plucka a aj ine organy, celkovo, mal problemy s dychanim, aj ked vacsinou dychal sam, a teraz sa vyvija o nieco pomalsie...

pink_lady
28. kvě 2010

mal rozne zapaly po narodeni, bral niekolko atb...

brulka
28. kvě 2010

neboj pink lady tvoj drobcek vsetko dozenie 😵 😵 😵 celkom urcite. deticky su velki bojovnici. o nejaky cas zabudnes ze maly niekedy napredoval pomalsie ako ine deti.
a ano mas pravdu vzdy zalezi pripad od pripadu. muzovmu kolegovi sa narodila dcerka v 30-tom tyzdni. mala 1300 gramov ale nemala najmensi problem po narodeni. bola sledovana, bola v inkubatore ale infekcie sa jej vyhli, nebrala ziadne ATB. teraz ma uz vyse pol roka a je to tucnucke a zdrave babatko a vyvija sa tak isto ako jej vsrtovnici narodeni v termine. nikto by nepovedal ze prisla na svet o 2,5 mesiaca skor.
drzim palceky vsetkym 😵 a prajem dobru noc 😉

majucha
autor
21. črc 2010

tak je to tu, mám termín 22.2. 🙂, je tak krásnej, že věřím, že se ho dočkáme pohromadě 😵 😉 😀, držte palečky prosím 😅

pink_lady
23. črc 2010

@majucha gratulujem, drzim palce aby ste sa dockali 2v1 vo februari 😉 😉

bobulka34
23. dub 2012

neviem , ja si myslim, ze po narocnom prvom porode s preeklampsiou alebo HS by som uz o druhom neuvazovala. Ved treba mysliet aj nato, ze aby to prve dieta malo mamu v poriadku. A este by som sa bala, aby sa nenarodilo druhe zasa skor a nemalo by zdravotne problemy. Ale kezdy sme iny jeden je odvazny, ze nad tym nerozmysla, druhy je zas opatrny. Ja som sa uz na druhe nedala. Myslim si, ze by to bolo nezodpovedne. Preeklampsia sa moze zopakovat aj pri druhom alebo tretom dietati, takze vzdy je to risk. A nie vzdy sa surodenci musia zboznovat. Aj jedinacik moze mat kopu kamaratov. A navyse, da sa aj adoptovat dieta.

bobulka34
23. dub 2012

a este jedna vec, nema to so sledovanim nic spolocne, na preeklampsiu nie su lieky, neslana dieta a dopegyt su len nejaka iluzia liecby. Ked to pride to pride. Jedine co mozu lekari urobit je dieta vybrat skor.

misa7
8. zář 2012

Ahojte... ja som mala tazku preeklampsiu v prvom tehotenstve. Skoro som zomrela bola som na JIS! Dostala som ju v 28+3 tt. , dieta(syn) sa narodil s vahou 1 320g! mal krvacanie do mozgu a bohuzial to neprezil! Bol to pre nas sok! Nevedeli sme sa spamätat co sa vlastne s nami stalo. Zo dna na den sa nam zmenil zivot. Bolo to nieco strasne. Zila som s tym strachom celych 6 rokov az pokial som sa nerozhodla skusit to ZNOVA! Pred tehot.som sa dala poriadne vysetrit,brala som vitaminy, poradila som sa s mojou gynekologickou. OK isli sme nato. Za dva mesiace som otehotnela🙂 Zacal sa boj.... neustale kontroly, vitaminy, ASS- na riedenie krvi.,meranie krvneho tlaku dokonca som si aj kontrolovala testov.pas.moc na bielkovinu. Od 5 mesiaca som chodila na neustale kontroly do nemocnice ku odbornik.ktory nas (dieta a mna) kontroloval UZV. Hlavne to,ake je prekrvovanie placenty. Do 35+3tt., som vydrzala a tak som musela ist do porodnice pretoze mi odtiekla plodova voda. NIE pre PREKLAMPSIU! ( nemala som ziadne opuchy noh., krvny tlak bol ok cele tehotenstvo a ziadna bielkovina v moci.) Narodila sa nam krasna dcerka. Som rada ,ze to mam za sebou. Pocas tehotenstva som dost VELA SOLILA !!! Preklampsia sa moze , ale aj NEMUSI zopakovat! Najviac sa vyskytuje u prvorodiciek. Dufam,ze som niekomu pomohla pri rozhodovani 🙂

marlene
8. zář 2012

@misa7 ,

gratulujem! s tym solenim mas pravdu- odporucanie lekarob nesolit v tehotenstve pri gestose je uz zastarale a kontraproduktivne! bohuzial ,este stale sa to doporucuje a mamicky to aj dodrzuju a pritom si tym vlastne skodia.

10tina
13. lis 2012

Ja som tiež pred piatimi rokmi prekonala preeklampsiu. Vysoký tlak, bielkovina v moci, opuchy asi od 28 tt, sledovana, neskôr hospitalizovana a cisarsky v 32 tt. Behom posledných dvoch týždňov som sa rapídne zavodnila, celkovo som pribrala 22kg. Dávali mi magnezium a dopegyt. Asi to veľmi nezabralo. Našťastie mi dali aj kortikoidy, takze maly nemal problémy s dychanim. Narodil sa 1340g, 5 týždňov bol v inkubatore a 1 týždeň na izbe. Krásne priberal a nemal žiadne vážne zdravotne problémy. Všetko dobehol do 1 roka. Môj zdravotný stav sa dostal do normálu pomerne rýchlo po pôrode, lieky na tlak som musela brat ešte mesiac keď mi postupne znižovali dávky.
Teraz som znovu tehotná, čakám dvojičky, 31tt. Môj doktor ma poslal k skvelej hematologicke, ktorá mi v prvom rade urobila geneticke testy na trombofilne stavy, potvrdila sa mutacia génov, nepamätám si presne ktorých, ktoré podľa všetkého stoja za rôznymi gestozami, denne si picham fraxiparine. Navyše mi zistili zníženú funkciu stitnej žľazy, preto uzivam lieky aj na toto. Endokrinologicka hovorila, že preeklampsiu môže sposobovat aj toto. Na odporúčanie marlene v inej diskusii som si čítala fórum na stránkach gestose-frauen.de, je to rozhodne zaujímavé čítanie. Tiež sa snažím dostatočne jesť a solit (pri prvom tehu som už skoro ani nejedla ani nesolila). Čo sa solenia týka, doposiaľ mi ani jeden doktor nepotvrdil, že je to správna cesta, skôr mám pocit, že sú dosť opatrní. Pozná niekto doktora odborníka, ktorý by sa k tomuto fundovane vyjadrit? V Nemecku baby bežne užívajú vysoké denne dávky soli podľa schémy, u nás som sa bližšie info nedozvedela. Zaujima má to preto, že pomaly začínam zase opuchat v členkoch a na rukách a bojím sa, že to zase začína. Tlak mám zatiaľ dobrý i keď sa pomalicky zvyšuje. Soľ by mala naviazat vodu v tkanivach a odbremenit oblicky.
Dosť som sa rozpisala, ale mám pocit, že informácii je malo. Preto odkaz každej budúcej mamičke, ktorá prekonala preeklampsiu, hellp pripadne inú gestozu resp. má problémy otehotniet, ziadajte si vyšetrenie na trombofilne stavy.

marlene
14. lis 2012

@10tina ,

kludne sol ,musela by som to pozriet ,alebo zavolat kamoske co robu poradkynu ,urcuje sa to podla vahy,ja som ku koncu tehotenstva uzivala 1,5 cl soli,davala som si to do pomarancoveho dzusu a ten som pocas dna pila .hlavne ziadne lieky na odvodnovanie,idu cez placentu a odvodnuju aj dieta. odbornika na slovensku nepoznam,len doktora u ktoreho som bola ja a ten je momentalne v mnichove. popripade napis na nemecku stranku ,tam ti poradia. drzim palce.

vanule
14. lis 2012

@10tina já teď narazila na tuto diskuzi a moc mě to zajímá. O preeklampsii mi nikdo nic neřekl, najednou se objevila bílkovina v moči, vysoký tlak, a opuchlá jsem byla všude byla jsem 33+6 a vše nabralo rychlý spád už jsem byla šupem v nemocnici ke na druhý den (34tt) se ráno rozhodli pro akutní císařský řez. nikdo dodnes mi neřekl a to jsem v nemocnici ležela 14dnů co to pro mě nebo nedej bože pro mimi mohlo znamenat ☹ je to půl roku, já stále chodím po doktorech a dávám se dohromady a nikdo mi není schopen řít, jestli mé tělo rozhodila preeklampsie, porod nebo co mi vlastně je. U druhého těhu (budu nemírně ráda, když se zadaří) se budu hoooodně bát preeklampsie 😨

elizabeth22
11. dub 2013

@tessinka a ty si nakoniec rodila spontánne?kedže píšeš,že porod ti vyvolávali ?

jennyska
15. kvě 2013

Ahoj všem!

Na MK funguje Wiki Modrého koníka, která je knihovničkou pojmů, znalostí a zkušeností maminek maminkám.
Máte-li tedy znalosti a nebo osobní zkušenosti s preeklampsií (eklampsií, DIC, Hellp syndromem), prosím, vložte je do https://www.modrykonik.cz/preeklampsie. 😉

Sdílení osobních zkušeností je ve Wiki daleko přehlednější než ve fóru a proto se snažíme, aby měly pod daným tématem místo právě ve Wiki Modrého koníka.

Děkuji Vám za sdílení svých znalostí a zkušeností, které budou spoustě maminkám k pomoci, radě a třeba i podržením v nelehkých životních chvílích. Děkuji Vám, že si navzájem pomáháme! 🙂

Mějte krásný den!
Jennyska
Modrykonik.cz - Asmira team

@vanule @bobulka34 @misa7 a další...

micha7
15. kvě 2013

ja som mala v prvom tehot.tazku preeklampsiu... babo nam zomrelo v 28+3tt... v druhom tehotenstve po 6rokoch odhodlania sa som ju nedostala. Mala som caste kontroly a aj Doma som sa kontrolovala hlavne ten tlak.... a Vela som solila! Narodilo sa nam v 36tt zdrave dievcatko,ale len preto,ze mi odtiekla plod.voda. Inak ziaden vysoky tlak a ani bielkovina v moci 🙂

obcansr
17. kvě 2013

Ahojte ja som mala tiež preeklampsiu mam zatial 1 dieta , moje tehu bolo bezproblémové to som ani nevedela že som kedže mi nebývalo vobec zle , okolo 8 mes som začala mat zvýšený tlak , priberala som moc 4 kg za týžden a tlak 140/90 nohy opuchnuté tak som skončila v nemocnici to bolo niečo hrozné pre mna 1 mes som tam bola davali mi magneziovky , každý den oxytocin do mna dávali, mam slabé žily to mi praskalo , samé hrče a fraxiparin tiež mi pichali. Týžden pred porodom sa mi tlak ustálil zas som mala 120/80, voda mi odtiekla ale porodila som až 15 hod po odtečení a porod bol pre mna hrozný, traumu mam dodnes z neho. Hned po porode som mala znížený trocha tlak a fraxi som dostala len asi 2 dni a potom už nič. Chcela by som ešte jedno dieta ale bojím sa či to druhé nebude ešte horšie......

lulug199
25. zář 2013

ahojte ja som mala ťažkú formu preeklampsie. nemala som žiadne príznaky, ukážkový tlak, moč v poriadku, nohy a ruky mi vôbec neopúchali...trochu ma bolela hlava až som doma ráno dostala záchvat padla som na zem, manžel mi vyťahoval jazyk dohrýzla som mu prsty... tlak som mala 140/120 odviezla ma záchránka kde som dostala opäť záchvat... hneď po príchode mi museli robiť sekciu dcérka sa narodila v poriadku mala raz obmotanú pupočníkovú šnúru okolo krku... ja som dostala ďalší záchvat aj na sále a museli ma oživovať jeden doktor mi odpadol pri stole... v ten deň povedali môjmu manželovi a mojej rodine aby sa "modlili" aby som prežila nasledujúcu noc... po dvoch dňoch som sa prebrala napichaná hadičkami a pýtala som sa sestričky kedy idem rodiť??? Vôbec nič si z toho dňa nepamätám.... iba to ako som doma padala na zem...
je tom 4, 5 roka a my chceme druhé dieťatko...lenže mám hrozné obavy... potrebujem kontakt na skvelého odborníka... vedel by mi niekto odporučiť nejakého odborníka na SVK možno Rakúsko??? ďakujem

lucinka1989
30. zář 2013

ahojte mam problem moj syn sa narodil v 38 tt ale pre chybu lekarov skoncil na patologických novorodencoch v tazkom stave som rada ze teraz sme uz doma ma 4mesiace ale berieme lieky lebo ma vysoky tlak a zhanam vsade tlakomer digitalny pre deti s malou manzetkou ako mali tam v nemocnici a neviem ohnat povedali mi ze mam merat tlak ale nemam ako mozete mi niekto poradit prosiiim kde to kupim zozeniem

sonicka78
31. led 2014

Ahojky tak pridam take svuj pribeh tlak se me zvedal velmi plizive 130/80 do 37 tydne potom najednou vzstup na 140/90 a jedine co jsme pozorovala ze je me na vecer divne nemam chut k jidlu a nemuzu vecer poradne spat . potom me rekli at se merim tlak doma byla jsem vynervena najednou se me udela blbe ale fest zmerila jsme se mela jsem tlak 180/120 manzel me rek,l ze to mam asi z jidla a z nervu tlak kles za 15 minut na 140/86 uz me blbe nebylo delali me vysetreni s krve jen rekli ze mam snizeny obsah bilkoviny v krvi ale ze vse jinak ok. Potom v 39t me odesla hlenova zadka cely den sem mela tlak 150/100 uz neklesal, zadny prasky jsme si nebrala rano ve 4h jsme rodila porod tval 3 hodky kluk jak buk jen me bylo jaksi divne hned po pordu me rekli ze mam tlak 120/70 jako pred tim ale pak se zase zvysil bylo me tak jako divne porad jsme se bala aby vse bylo ok 6 den po pordu me manzel vezl na pohotovst tlak me vylitl na 180/130 doktor me uklidnil, nic me na to nedal protoze tam uz jsme mela jen 140 /108 a rekl me ze se to po setinedeli upravy ze je to normani ze je lepsi bez medikace ted je to pul roku muj tlak je 115 /80obcas me vylitne na vecer 150/90max a po ranu 120/90 hned spadne . Nevim cim to bylo porad me to hloda v hlave a kdyz ctu tyhle pribehy docela me mrazi, chtela bych jeste jednoho prcka ale budu mit strach mam preci dve deti, musim se uklidit zvasit to ty tromocentra ,vitaminy .Rikam si ze me ten tlak v tehu asi obcas vylitl hodne vysoko ale pak zase padl no bylo by dobre kdyby zjistili cim to je a dali nam vedet 🙂No a jeste neco sem zacala obcas rozmazane videt a to me zustalo uz do ted tak nevim jestli to je nasledek nebo muze bejt hormonalne.Tak doufam ze u me to byl jen tlak nic vic ale zase sem cetla, ze se to s toho muze rozvinout. Hlavne jestli to nekdo cte tak mu preji hodne sil a at to Vsem dobre dopadne a maji pekny vesely prcky v naruci 🙂

sonicka78
31. led 2014

Chtela jsme ric ze u prvni tehu Vse ok.

fori
16. únor 2016

@vanule ahoj, tak jak to dopadlo? měla jsi preeklapsii i u druhého těhu? už to začínám pomalu řešit...

vanule
19. únor 2016

@fori bohužel měla (vyšlo mi riziko už u 1screeningu),ALE našťěstí později než u Naty,nakonec jsem rodila 37+5tt,byla jsem více hlídána,pobyla jsem si i víc v nemocnici,ale vše bylo ok. Přeju hlavně vše dobré <3

josefina79
22. srp 2016

@vanule prosím, jaké Vám vyšlo to riziko u 1. screeningu? Ten porod u druhého byl spontanní nebo vyvolávali kvůli preeklampsii? Díky moc!
Jinak budu ráda za všechny nové zkušenosti ohledně opakování preeklampsie a také na ohledně toho, jak moc se lékaři trefili ohledně rizika.
Díky!!!

kami1984
22. srp 2016

První porod vyvolávaný na základě preeklampsie skoro o 4týdny dřívem Druhé dítě přenášeno, nebrala jsem dopegyt, bílkoviny jen mírně zvýšené.

fori
23. srp 2016

@josefina79 1 těhu, planovaná SC 36+6, holka 2,3 kg. a ted žádná preeklampsie, vše v pořádku, pokusili jsme se o přirozený porod, a po 20 hodinách zase SC, porod v termínu

vanule
24. srp 2016

@josefina79 při screeningu mi vyšlo riziko 1:25 že porodím kvůli preeklampsii do 34tt (to se narodila první dcera) a 1:140 před 37tt, nakonec jsem rodila 37+5tt ale opět rozhodnuto o sekci pro rozjíždějící se preeklampsii. Celé druhé těhotenství jsem brala léky na tlak a Anopyrin jako prevenci preeklampsie (u prvního jsem nebrala vůbec nic)

josefina79
24. srp 2016

@vanule dekuji moc. Ja mam to riziko spocitane mnohem vyšší,, snažím se to nepodceňovat na druhou stranu beru to stale jako riziko. Budu ale vdecna za donosene dítě. 37+5 bych brala všema deseti ☺ .
Doufám, ze tlak po porodu klesnul a ted je vse ok 💐

vanule
25. srp 2016

@josefina79 cítím se dobře, akorát léky na tlak už mi zůstaly...oba rodiče měli a mají vysoký tlak tak asi jsme něco "podědili" 😨 (já i sestra)
Přeju hooodně štěstí a hlavně ať vše dobře dopadne ♥

1nshorver
8. lis 2018

@karass dobry den,ctu ted ruzne diskuze o preklamsii a muzu se zeptat,meli jste dalsi miminko a bylo to v pohode?ja mela dve tehu a obe preeklamsie a akut.cisar ale premyslime o dalsim ale bojim se abych nemela tu preeklamsii daleko driv

nada1985
12. dub 2020

Tu nikdo nepíše jestli už měly už 2 porod jak to vzniklo jestli měly po 2 těhotenství preklemsii