Preeklampsie při prvním těhotenství a druhé dítě. Názory?

majucha
6. lis 2008

Ahoj všem, u nás je sice ještě moc brzy řešit druhý mimi, ale nedá mi to na to nemyslet...
První těhu jsem měla do konce druhého trimestru celkem bezproblémové včetně otěhotnění, tlak byl lehce vyšší, spodní hodnoty kolem 90, ovšem můj gynekolog všechny příznaky včetně toho tlaku naprosto ignoroval...ve 26 týdnu se to radikálně začalo horšit, přišlo krvácení (vlastně naštěstí), které upozornilo na těžkou formu preeklampsie, která vedla k porodu v 29+1. Já i Míša jsme to zvládly a i když první měsíce nebyly zrovna příjemný, tak teď už je všechno super.
Doktoři mě straší s druhým těhotenstvím, což není divu, jejich stanovisko je, že může být hůř, stejně i líp, takže rozhodnutí je stejně na nás.... já věřím, že bych to zvládla napodruhý líp, věděla bych co čekat, taky bych na sebe dávala víc pozor a hlídali by mě od začátku, ale i tak to nemusí stačit.... musím říct, že mám pocity smíšený, věřím si, druhý mimi moc moc chci, doktoři radí, když už, tak odstup aspoň dva roky... ale mám už zodpovědnost za Míšu, kdyby mi něco bylo, nebo se mi nedejbože kvůli tomu něco stalo.... a druhá věc je i ten strach o to druhý mimi, protože to taky nemusí dopadnout tak dobře jako s Míšou... je tam dost proti...
Ocenila bych nějaký rady, zkušenosti, názory někoho, kdo se s něčím podobným setkal, někoho zná, kdo řeší něco podobnýho, anebo komu se něco podobnýho přímo stalo nebo děje... díky...
holky, neumím si představit, že bych druhý mimi nemohla už mít ☹

ededik
7. lis 2008

Ahoj majucha....
Som na tom podobne...malinkú máme ešte v nemocnici a už teraz môžem povedať, že budeme chcieť viac detičiek (pretože byť matkou je ten najkrajší pocit na svete), ale zároveň viem aj to, že sa budem strašne báť.

Ja som začala krvácať v 30 tt, kedy sa narodila Adelka - len čo bolo pričínou, to dodnes niekto nevie....tlak to pravdepodobne nebol...
Ale chcem ťa povzbudiť, píšem si s jednou mamičkou, ktorá tiež porodila pred 4 rokmi sekciou predčasne bábätko a teraz má druhé, ktoré prenášala a narodilo sa prirodzenou cestou. Takže hlavu hore, treba si veriť..príroda a život je veľmi silný, zatiaľ si užívaj krásnu dcérku a riešiť to budeme neskôr. 😉

majucha
autor
7. lis 2008

ededik díky 🙂 budu věřit, že to podruhý proběhne v pohodě, musí 🙂 moc moc bych chtěla navíc rodit přirozeně, možná je to divný, ale já se na to těšila, na ten pocit toho štěstí, když ti ten uzlíček dají poprvý do náruče... to jsem si opravdu ani trochu neužila, asi víš o čem mluvím.... další dvě holky mě v nedonošeňátkách povzbudily, že problém podruhý nebyl, tak budu mooooc doufat a těšit se, že druhý mimi bude bez problémů a tobě to přeju taky 😉 snad se nám tu sejdou ještě další maminy, co mají takovou zkušenost 😅

bubinko83
8. lis 2008

majucha,aj sa velmi tohto bojim,kedže som mala pri prvom problemy ☹

majucha
autor
8. lis 2008

bubi, taky jsi měla preeklampsii? A co ati řekli doktoři?

bubinko83
8. lis 2008

majucha,ja som mala gestozu.Neviem či je to to iste.A co mi mali povedat doktori? Nerozumiem. 😕

ada11
9. lis 2008

bubinko, preeklampsia je akoby vystupňovaná gestóza, resp.závažnejšia forma gestózy

bubinko83
9. lis 2008

ada,ty si mala gestozu,že? A preklampsia sa ako prejavuje?

ededik
9. lis 2008

Majucha díky za tip...a presne viem, o čom hovoríš...ešte keď som bola tehu, tak som si hovorila, bolo by fajn, keby som rodila prir.cestou - priam som sa na to tešila...a takto ma len uspali a ten pôrod som si vôbec neužila...
Ale nevadí, hlavné je že sme to obe prekonali...ja som sa dala dokopy celkom rýchlo, Adelke to bude trvať trošku dlhšie, ale je veľmi šikovná...papá pekne...už aby som bola pri nej... 🙂

ededik
9. lis 2008

Preeklampsia je veľmi závažný stav, prejavuje sa zvýšeným až vysokým krvným tlakom, bielkovinou v moči a opuchmi nôh.

bubinko83
9. lis 2008

ededik,držim palce Adelke.Aj my sme boli narodeny o 5tt skor a malinky zabojoval vtedy.Mala si preklampsiu?

ivka22
9. lis 2008

Baby ja som mala tiez gestozu a podozrenie na preeklamsiu /alebo nejak tak to bolo definovane/ aj ked to bolo trosku komplikovane....cele tehu som mala bez problemov a teraz mozem povedat, ze vsetko co sa odohralo posledne tyzdne pred porodom bola chyba doktorov....kedze ja som isla do nemocnice s oblickou, lebo maly mi na nu tlacil a lekari do mna natlacili lieky, na ktore som zle reagovala a tak to dopadlo a ich vysvetlenie??? TO PRIRODA, MY ZA NIC NEMOZEME..co dodat?!
...dlhe rozpravanie, kazdopane viem o com pisete...

Po odchode z porodnice mi napisali do spravy...podozrenie na trombozu...no povedzte ako ma doriadili..nase zdravotnictvo 😠 mam na nich tazke srdce...

Som rada, ze to mame za sebou...maly sa narodil v 35tt, nastastie vsetko bolo ok a po tyzdni sme isli domov 😵
Teraz sa vsak chystame na dalsie babo a cakaju ma vsetky vysetrenia...snad to nebude nic hrozne 😨 😠

diddi
9. lis 2008

ahojte, aj ja som porodila predcasne nase dvojicky, v 34tt...v 33tt som dostala preeklampsiu, strasne mi opuchli nohy, normalne balony som mala na prstoch a nosila som o 2 cisla vacsie topanky, hned ma hospitalizovali a tyzden pozorovali...s tlakom 180/130 😠 ...kedze uz mame dvojicky, tak o dalsich detoch neuvazujeme...ale co som o tejto chorobe citala, tak vraj moze byt dedicna, no dufam,ze ked budu moje dvojky rodit, tak pridu mudre hlavy na pricinu a budu to vediet liecit

bubinko83
9. lis 2008

ivka22,no tomu ver,že cele zdravotnictvo je na prd.Mna tiež prijali akože s gestozou,nasadili mi lieky ktore mi už moj zvyšeny tlak ešte viac zvyšili.A ked mi urobili v 35tt cisarak povedali,že to asi gestoza nebola a bolo to všetko zbytočne skoro ma tam porazilo.V živote nikdy nepojdem rodit v TO a v buducom tehotenstve sa budem riadit svojimi pocitmi a tym ako sa citim.Mala som super tehu pokial som sa nedostala do nemocky.Toto čo sa tu deje je fakt smutne 😢

bubinko83
9. lis 2008

diddi,to si mala fakt vysoky tlak.Co si pri takom tlaku citila?

diddi
9. lis 2008

ja som to moc nevnimala, stale mi lekarka v nemocnici hovorila, ze hned jej musim oznamit ked ma bude boliet hlava...je pravda, ze som sa vzdy zadychala a musela som pri prechadzkach v nemocnici robit pauzu, ale to kvoli noham...nevladala som chodit...celkovo som pribrala 33kg...poslednych 8 a tyzden v nemocnici...a z nemocnicnej stravy to veru nebolo...neviem si predstavit, ako by som vyzerala, keby som rodila na termin...dakujem Bohu,ze dievky su zdrave a vporiadku 😵

ivka22
9. lis 2008

Bublinka, tak u mna to bolo presne to iste...super tehotenstvo, dokial som nedosla do nemocky 😠 😠 😠
...teraz uz budem opatrnejsia a hlavne mudrejsia ....

diddi
9. lis 2008

zaujimave bolo, ze do 32tt som mala tlak 100/50...a v 33tt ked som dosla na poradnu som uz mala takyto obrovsky...hned mi vysetrili moc a uz som bola hospitalizovana

bubinko83
9. lis 2008

ivka,ani ja sa nedam druhy krat takto doriadit,už som bola psychicky na dne,nikto ma nepočuval a ešte mi aj ubližili s tymi liekmi .Asi sme na tom podobne 😒

bubinko83
9. lis 2008

ale ja som mala len zvyšeny tlak od strachu,akože nemusim doktorov a oni urobili z toho haloo,že vraj nejde o mna ale o to dieta.A po porode ma nechali tak,že nech si to riešim sama ako chcem 😝

majucha
autor
10. lis 2008

holky, já měla úplně opačnou zkušenost s doktorama, teda jen v nemocnici, můj gynekolog, to byla taky tragédie. V nemocnici mě přijali se zakrvácením v 26tt, což samo o sobě nebyl problém (praskla mi žilka na děložním hrdle z vysokého tlaku) a od půlnoci toho dne mě horzně bolela hlava, což jsem normálně nemívala. Při příjmu mi naměřili 180 na 120... hned je napadla preeklampsie i když na ní bylo prý vělmi brzy a hlavně jsem neměla vůbec žádný otoky a ppřibrala jsem dohromady jen 8 kg... během chvíle mi zjistili bílkovinu v moči a pak už jen dělali další testy pro potvrzení a pak už jen pro hlídání mého stavu, protože se to horšilo celkem rychle... navíc hlídali malou, jestli má dobré průtoky a dost plodovky a taky jak je velká. Ona totiž ta preeklampsie má prý mozaikovité příznaky, prostě každý si z toho může "vybrat" jen některé anebo všechny... já měla jen dost vysoký tlak, hoodně vysokou bílkovinu, takže mi odcházely ledviny a bolela mě moc hlava, celkově mi bylo dost zle i ještě celé šestinedělí.... Ale na doktory si za celou dobu nemůžu postěžovat vůbec ničím, naopak, zachránili nás obě, mohly jsme přijít obě o život, ohlídali to tak, že já nemám následky a Míšu nechali dozrát, dokud to mělo smysl, o operaci rozhodli vlastně pediatři, já bych prý vydržela ještě tak týden, ale Míše už by to nepomohlo, na tlak nic nezabíralo, takže nerostla a průtoky se jí trochu horšily, tak naplánovali císaře v 29+1...

bubinko83
10. lis 2008

majucha,a po porode sa ti ten tlak upravil kedy?

majucha
autor
10. lis 2008

bubi skoro přesně na konci šestinedělí... brala jsem po porodu ještě dopegyt a vasocardin, pak to postupně vysazovali jak se to lepšilo, ale najednou to bylo zas horší, tak přidali a pak ke konci toho šestinedělí vysadili úplně a už se to nevrátilo

bubinko83
10. lis 2008

majucha,a aky si mala tlak? Citila si ho?

majucha
autor
10. lis 2008

po porodu ten spodní mezi 90-100, horní nebyl tak hroznej, ten se držel do 150, ale ten tolik nevadí. Bylo mi dost blbě, když se zvýšil, cejtila jsem se celkově špatně, nezvládla jsem dlouho nic dělat, hned jsem si musela lehnout, často mě bolela hlava. Jezdila jsem každej den za malou do nemocnice klokánkovat, tři hodiny v kuse jsem chovala a pak jsem přijela domů úplně vyřízená, to bylo jediný, co jsem za ten den zvládla a ještě teda 8x denně odávat mlíko

bubinko83
10. lis 2008

a nebudes sa bat druheho tehotenstva?

janajanajana
10. lis 2008

Neviete, ci je mozne, aby zena mala preeklampsiu pri druhom tehotenstve, pokial prve bolo OK? Nikde o tom nic nemozem najst.
Majucha, tvoje fotoalbumy ma dojali k slzam,neuveritelne,co si si musela prezit. A co Miska? Ako je na tom dnes?

majucha
autor
10. lis 2008

bojím se, proto jsem tu taky založila tohle téma, abych zjistila jak to vypadalo u těch, které na tom byly podobně

bubinko83
10. lis 2008

majucha,aku mala Miška hmotnost ked sa narodila? Každa si istym sposobom vytrpela,ale ja už radšej nechcem na to mysliet.Je paradox ,že mam napr.sesternicu ktora porodila prirodzenou cestou bez problemou štvor kilove dieta a povedala,že už nikdy viac.A my čo sme mali problemy chceme dalšie detičky. 😉 Ale ja verim,že vpri druhom bude lepšie.Miška je zlata 🙂

ada11
10. lis 2008

bubinko, ja som mala preeklampsiu ako z knihy - vysoký tlak, opuchy, strááááášne veľa bielkovín v moči a nakoniec aj voda v brušnej diutine. Ja som pri vysoko tlaku necítila nič-stále sa ma pýtali, či ma nebolí hlava, či nemám poruchy videnia a pod.. Zotavilo som sa tak po troch týždňoch po pôrode. Ja so bola dlho v nemocnici skrz malú 25.7. -7.10. Pri druhom tehu Ok, ale zase sekcia ☹ Dúfam, že aj tretie tehu bude v pohode 😀

bubinko83
10. lis 2008

ada,aj tretie? 😲 😲 😲