Schizofrenie v rodině (sestra mého muže)

monieli
17. únor 2017

Myslíte, že by se mohla schizofrenie časem projevit i u naší dvouapůlleté dcery? Případně u našeho budoucího dítěte... Můj muž má sestru schizofreničku, ona má na to ID a má dvě děti, její syn má Aspergerův syndrom a a její dcera má asi jen nějaké menší problémy, ale neví jistě jaké, protože její pěstounka nesouhlasí s genetickým vyšetřenía a ta holčina ted začíná mít stejné chování jak její matka v tom věku . Dodám jen, že synovi je 19 let a je v pěstounské péči u své babičky, matky mého muže a té její dcerce je 17 let a je taky u pěstounky, ale není s rodinou moc v kontaktu. Na genetice jsme byli před porodem naší Eli, ale stejně mám občas nějaké pochyby.

magicaetezzz
17. únor 2017

@monieli
A manzel schizofrenii trpi nebo ma priznaky?
Vetsinou se dedi z moznosti 50 % po rodicich.

monieli
autor
17. únor 2017

Omlouvám se za překlep v nadpisu, ale už to opravdu nešlo opravit 🙂

magicaetezzz
17. únor 2017

@monieli
Nebo abych byla presnejsi, dedi predispozoce, nemoc jako takova se nededi.

monieli
autor
17. únor 2017

@magicaetezzz Právě, že na genetice nám řekli, že se bát nemusíme atd. protože můj muž probémy nemá (aspon doufám)...ale zas si říkám, kde všechny ty nemoci vzala ta jeho setra a její děti??? Každé má jiného otce.

medulinek
17. únor 2017

Ano dedi se pouze predispozice, deda mel paranoidni schizofrenii a zaplatbuh to zatim vypada,ze se dal nesiri,muzou mit ale sklony k jinym psychickym zalezitostem - nebudou tak psychicky odolni. Genetika v tehu ti schizofrenii neprokaze,prvni priznaky opravdu prichazi az s nastupem dospelosti.

luj89
17. únor 2017

@monieli ja bych vic verila genetikum nez diskusi na MK 😉

ivular
17. únor 2017

@monieli A u předků Tvého manžela (a tedy i jeho sestry) nějaké psychické potíže byly?

magicaetezzz
17. únor 2017

@monieli
Dedicne je to takhle: pokud je jeden z rodicu postizen schizofrenii, dite dedi cca 10% sanci (predispozici) ke schizofrenii.
Pokud ji tvuj manzel nema a ty taky ne, neni co dedit 😉

monieli
autor
17. únor 2017

@luj89 Tak to je jasné, já věřím víc doktorům, jen jsem chtěla spíš nějaké zkušenosti, pokud někdo má. Třeba, že to bylo jinak, než genetici prorokovali atd....

ivular
17. únor 2017

@magicaetezzz Jen 10 %? Můj známý zdědil schizofrenii po svém otci a mám pocit, že mu říkali, že pravděpodobnost je 50 %. Má ještě dva bratry a ti jsou v pořádku.

magicaetezzz
17. únor 2017

@ivular
50% je pokud oba rodice trpi.
Pripadne jeden z rodicu ma doagnozu psychicke nemoci, ktera "funguje" na stejne bazi.

monieli
autor
17. únor 2017

@ivular Moji i chlapovi předci nemají takovou diagnozu. Jen mám trochu obavy, protože jeho otec se sice s ničím neléčí, ale chová se opravdu někdy šíleně. Můj muž říká, že je jen senilní, ale jeho manželka (matka mého muže) si začala tak trochu myslet, že taky není psychicky v pořádku celý život a jen se to začalo víc projevot ted ve stáří a v důchodu. Prý dřív neměla čas ho nějak moc sledovat, ale stejně byl "divný" nebo jak to říct, ale ted co jsou pořád spolu doma, tak je to do očí bijící. Já ho teda vidím jako naprostého magora a stydím se za něj, má šílené záchvaty bezdůvodného hysterického smíchu a vykřikuje na veřejnosti nesmysly atd. Jeho ovšem nikdo k psych. nedostane, takže to asi nikdy nezjistíme, jak na tom opravdu je. A strach trochu mám, protože naše malá Eli je mu hrozně podobná fyzicky, tak mám obavy, aby nezdědila i nějaké ty případné psych. problémy.....

magicaetezzz
17. únor 2017

@monieli
Psychicke problemy, jako takove se nededi. To jsou desinformace z okoli. Chapu tve obavy, ale kazde dite se necim nekomu podoba - myslim chovanim a vetsinou je to jen "okoukane". Ja porad rikam, ze nase babi je psychopat: halucinace, preskakovani z tematu na tema, presne smich z niceho nic.. Uz jsem se nastvala, posadila ji do auta a jely jsme. Diagnoza zadna - proste senilita (babi je 70), je si to strasne podobny se schizofrenii. Ted zacala byt i agresivni, kdyz se ji neco nelibi.
Mala se treba profiluje do cholerika 😉
Pokud Vam s manzelem vysla genetika cista, tak se neboj. Oni si nemaj jak vymyslet vysledky, extrahuji DNA ze vzorku a porovnavaji chromozomy, alely, baze a to je proste dane u popsanych nemoci.
Nejvetsi pruser u deti rodicu se schizofrenii je ten, ze se k tomu nabaluji bodove mutace, jako trebas Srpkovita anemie nebo ten Asper

zarecna
17. únor 2017

Mam len skusenosti s maniodepresivitou, mala ju babka, ma ju jedna z 4 dcer a potom uz niekto, ani vnuci ani nic, schizofrenicke ataky nastupuju az ku koncu puberty a vynimocne sa 1x prejavia po 25 roku.

magicaetezzz
17. únor 2017

@zarecna
Manio je to same jako schizofrenie, jako takova dedicna neni, dedi se "pouze" predispozice, kazdopadle je to poradny hnus.

Kamaradka ji ma a muzu rict, ze clovek, ktery nevidel na zivo neuveri.
Kdyz jsem byla na fakulte na praxi, byli jsme se kouknout na par lidi v sanatoriu a muzu rict, ze to byly nejhorsi 2 hodiny v mojim zivote.

Obe tyto nemoci nejsou dedicne na pokoleni, dedi se predispotice pouze po rodicich, nikoliv uz po prarodicich a dal.

rosalline
17. únor 2017

No, dovolila bych si oponovat, že nedědí. Byla jsem v nemocnici s paní, která měla paranoidní schyzofrenii. Měla jí i její matka a měl jiní jeden z jejích dvou synů...

makronka222
17. únor 2017

Tahle nemoc je dedicna, muze se objevit kdykoliv, hlavne nikdo nevi zda se dedi ob koleno atd, to proste zjistit nejde, je to v genech a moznost tam proste je vzdycky

kaja2016
17. únor 2017

@monieli Ja si nemyslim, ze na genetice ti muzou rict neco ke schizofrenii. Dodnes se nevi jeji puvod. Ale je tam pravdepodobnost pri schizofrenii u pribuznych, ale nemuzu ted najit tabulku. Myslim, ze ale to co uvadis, u sestry tveho muze, to je moc vzdalene. Navic ono se fakt nevi, jak to vznika a ta pravdepodobnost "zdedeni" schizofrenie napr. od rodicu je samozrejme ovlivnena i vychovou prave timto rodicem, popr. kontaktem s nim atd. Nevim, jestli jsou na to nejake studie napr. s dvojcaty, ktere vyrustali kazde u jine rodiny... Ale byt tebou, nebala bych se🙂

kaja2016
17. únor 2017

@monieli jinak ja pracuju v oboru a myslim, ze o psychozach mam dobre infomace...

magicaetezzz
17. únor 2017

@rosalline
A to oponujes na zaklade toho, co ti povedela nejaka pani?
Mno a takhle presne vznikaji disinformace ... Jedna pani rikala..

ivular
17. únor 2017

@kaja2016 Schizofrenie ovlivněná výchovou?? Máme na mysli tu stejnou poruchu spojenou s halucinacemi a bludy, s funkčními rozdíly v hipokampu a čelních a spánkových lalocích??

kaja2016
18. únor 2017

@ivular hele ivular, ja jsem terapeut a s psychotiky pracuju. Jak jsem psala na vznik schizofrenie neni zadny jednotny nazor. Ja a mnoho dalsich odborniku si mysli, ze to je vyvojova porucha. Ano vychovou, usporadanim osobnosti. Ja o tom neumim takhle odborne pohovorit, ale to ze u schizofreniku je rozdilny obraz EEG neznamena, ze maji v hlave neco jinak od narozeni, proste ten mozek jinak funguje aktualne. Stejne tak treba u psychopatu, atd. Ale hadat se s tebou o tom tady nebudu🙂

kaja2016
18. únor 2017

Jinak je dobry si taky uvedomit, ze slovo schizofrenie je vlastne jen oznaceni urcitych symptomu podle DSM (neustale se menici kniha diagnoz, podle kterych proplaceji jednotlive ukony pojistovny), nejedna se o "realnou" nemoc jako je treba rakovina, AIDS. V praxi potkas lidi, co za svuj zivot dle toho u jakeho psychiatra se zrovna nachazi, maji ruzne diagnozy, od schizofrenie prez toxickou psychozu, atd. atd... Ona ta "schizofrenie" je take jako diagnoza pro osetrujiciho lekare financne vyhodnejsi nez jine. Halucina a bludy jsou podle me a dalsich obranou organismu jako dusledek nevyresenych konfliktu. Jde o usporadani osobnosti a opravdu je to "nakazlive". Stejne tak se s tim setkas v lecebnach, kde se "rozjede" jeden pacient a dalsi se casto postupne pridaji...Jinak samozrejme se setkas i s psychiatry a lekare, obvykle starsiho veku, kteri ti budou tvrdit, ze schizofrenie je dana pri poceti a neda se vylecit. Ale to vubec neodpovida soucasnemu odbornemu nazoru. Jinak to EEG cloveka v psychoze odpovida napriklad obrazu mozku tibetskeho mnicha pri meditaci.Myslim, ze literatury na toto tema je opravdu dosti. Prezto je ve spolecnosti rozsireny podobny nazor jako mas ty a napomaha podporovat stigmatizaci lidi s touhle diagnozou. Ono se to hodi napriklad farmaceutickym firmam. Uz nevim, co vic bych k tomu napsala. Ja se snazim ty lidi lecit, nejak odborne o tom diskutovat a obhajovat nefatalnost psychoz neumim. Prispela jsem sem, protoze jsem chtela autorku uklidnit.

rosalline
18. únor 2017

@magicaetezzz jedna paní pacientka, u které se táhne schizofrenie napříč rodovovou linií... nula dezinformace!!!! Budeš chtít s n

rosalline
18. únor 2017

@magicaetezzz Jinak si stačí nalistovat třeba wikipedii. Pokud vidím, ani jedna z nás není žádná vědecká pracovnice. Je to diskuze. A ta paní je reálný příklad..... dle mého se jedná o dědičnou genetickou informaci.....nicméně neříkám, že se musí nutně jenom dědit.... další příklad z mého okolí je holčina po rodové linii nula projevené onemocnění ... hlídala dítě v Anglii a spadlo ji ze schodu, po jejím následném silném nervovém otřesu, byla u ní schizofrenie také diagnostikována....

kaja2016
18. únor 2017

@rosalline prosimte puvod schizofrenie neni prokazany. ja jsem vedecka pracovnice🙂

monieli
autor
18. únor 2017

Holky, moc vám všem děkuji za názory a za slova útěchy...ale doufám, že se tato diskuze nezvrhne v nějkou hádku 🙂 Já sama mám velice málo informací o této nemoci, jen vím, že to prostě v rodině máme. A taky mi bylo řečeno, že se to u švagrové spustilo tím, když začala v pubertě kouřit marihuanu. A synovec má kamaráda, kterému se to spustilo úplně stejně a znám ještě jednoho člověka, který to tak měl. No, nevím, jak to je, ale prý to tyhle drogy mohou spustit, když to v sobě máš, ale není to prokázané.....opravdu nevím.

magicaetezzz
18. únor 2017

@monieli
Tak jedine co ve me marihuana spusti je blici reflex 😂
Vsechny drogy, situace, pachy, stavy muzou spustit jakoukoliv psychickou nemoc vid.
Skoda, ze o psycho nemocech se moc nevi, hodne lidem by se pomohlo.

kaja2016
18. únor 2017

@monieli Jsou na to vyzkumy, ze pokud jsi urcity typ cloveka, tak opravdu mariahuana muze spustit psychozu, dlouhodobejsi psychoza, se muze potom diagnostikovat i jako schizofrenie...Jo ja taky nechci hadku🙂

rosalline
18. únor 2017

@kaja2016 mluvila jsem o magic a mně... 😉 původ může být různý, ale také dědičnost je jednou z příčin... není to tak?