Schizofrenie v rodině (sestra mého muže)

monieli
17. únor 2017

Myslíte, že by se mohla schizofrenie časem projevit i u naší dvouapůlleté dcery? Případně u našeho budoucího dítěte... Můj muž má sestru schizofreničku, ona má na to ID a má dvě děti, její syn má Aspergerův syndrom a a její dcera má asi jen nějaké menší problémy, ale neví jistě jaké, protože její pěstounka nesouhlasí s genetickým vyšetřenía a ta holčina ted začíná mít stejné chování jak její matka v tom věku . Dodám jen, že synovi je 19 let a je v pěstounské péči u své babičky, matky mého muže a té její dcerce je 17 let a je taky u pěstounky, ale není s rodinou moc v kontaktu. Na genetice jsme byli před porodem naší Eli, ale stejně mám občas nějaké pochyby.

rosalline
18. únor 2017

@monieli v každém případě věřím, že u vás je pravděpodobnost malá 🙂

kaja2016
18. únor 2017

@rosalline neni, puvod neni prokazan. Kdo jej prokaze, dostane Nobelovu cenu🙂 Existuji ale studie, ktere ukazuji na pravdepodobnost vzniku onemocneni u pribuznych hlavne I. radu. Ze by existovala studie , ktera zkouma jednovajecna dvojcata vychovana v jinych rodinach nevim, tam by se prokazala dedicnost ciste vazana na genetiku.

rosalline
18. únor 2017

..... jestli jsi tedy z oboru? Nepotkala jsi za svou praxi schizofreniky, co by si předávali onemocnění v rodině? Ty studie říkají co? Protože ta pacientka, o které mluvím, byla dle mého jasným důkazem. Její matka měla halucinace v podobě svatých a to samé i sama pacientka. Syn tedy už svaté neviděl..... Na wikipedii mi přijde článek přesvědčivě odborný ... kde o dědičnosti píší jako o faktu a dávají schizofrenii do souvislosti s konkrétním mozkovým lalokem.... pak je samozřejmě vznik schizofrenie po nějakém stresu.... měla jsem možnost hovořit se čtyřmi takto nemocnými lidmi... pozorovala jsem jich asi 7 .... jeden z nich,muž, si ji vyvolal, on tvrdil meditací, ale podezření z testů padlo na drogy, resp. také na onu zmiňovanou marihuanu....

mialagia
18. únor 2017

@rosalline pokud vím, tak genetická predispozice je tam vždy a prokázáno to je, jen se neví z jakých příčin ty změny na mozku/v jeho chemii..dědičná je často..ale druhá věc je spouštěč..tj.drogy, trauma v mládí typicky, které tu nemoc rozjedou..

mialagia
18. únor 2017

@monieli riziko asi 3%..

kaja2016
18. únor 2017

@rosalline Jestli se vice zajimas o lidi s psychozou, napis mi SZ a poslu ti odkazy na organizace, kde muzes jit treba na praxi, atd... Hele ja nedokazu posoudit to s tim lalokem, take znam vyzkum, ktery zkouma souvislost s pristitnymi telisky, vede ho jeden mlady cesky ambiciozni psychiatr, ktery tvrdi, ze schizofrenie je nelecitelna. Samozrejme to sponzoruji farmafirmy a nabor dela ve sve ordinaci. Ja si nemyslim, ze u VETSINY pripadu schizofrenie je vubec nejaka nemoc / funkcni poskozeni mozku, ci cehokoliv jineho, je to proste dlouhodobe psychoticke ( nelecene ci spatne lecene) nastaveni. Konkretneji muj ciste osobni nazor je, ze mozna geneticka dispozice ke vzniku psychozy je vyssi citlivost a vnimavost k podnetum, kreativita a schopnost vnimat souvislosti v symbolech, tudiz nic neobvykleho ci patologickeho. Zbytek je podle me vychova a patogeni vlivy. Napr. se vyskytuje vetsi mnozstvi pacientu se schizofrenii u lidi, kteri s rodici emigrovali pred 3 rokem zivota do jine zeme. Proc te to tema zajima?

ivular
19. únor 2017

@kaja2016 Nemůžu si pomoct, ale pořád mám pocit, jakobychom každá mluvila o jiném onemocnění. Já z oboru nejsem - mám jen tu zkušenost z blízkého okolí a pak osobní zájem, díky kterému jsem o tomto načetla docela dost odborných textů.
Tvůj přístup je ale velmi "originální" - kulantně řečeno. Nebudu ti vyvracet tvé přesvědčení, ale nemyslím si, že by se lékaři zabívající se tímto onemocněním pod tvé příspěvky podepsali.
Každopádně asi nemá cenu dále to tu rozebírat - minimálně ne v této diskusi.

japrvniaposledni
11. lis 2017

Nemusi to mit vase dcera ale jeji deti. Nase prababicka mela schizofrenii stalo se ji to po porodu a ma ji muj bracha ktery spatne nesl to ze jsem odesla na intr a musel byt sam. Mame na to predispozice a bud se to rozvine a nebo ne.

japrvniaposledni
11. lis 2017

@kaja2016 tak to presne vidim i ja.

kaja2016
13. lis 2017

@ivular A co máš konkrétně na mysli? Koukám, že tvá odpověď už je starší.

bayt
13. lis 2017

@monieli Ahoj, máte - čistě statisticky - dvakrát větší šanci, že by vaše dítě mělo schizofrenii. U běžné populace se schizofrenie vyskytuje cca u 1 % lidí, když mají tetu či strejdu v rodině s diagnózou, tak to stoupá asi na 2 %. Nikdo přesně neví příčinu schizofrenie, je tam s nejvyšší pravděpodobností souhra mnoha faktorů - genetika, výchova v rodině, vážná traumata v dětství atd. Takže genetik s tímhle nepomůže - neexistuje "gen schizofrenie".

Prevence jakékoliv duševní nemoci je podle mě hezké rodinné zázemí, dětem se věnovat, nastavit jim přiměřené hranice a dávat najevo lásku. Víc se udělat nedá, nikdo nemá nikdy jistotu, jestli jeho děti budou do budoucna zdravé. Tím vás nechci vystrašit, spíš uklidnit - "šanci" máte velmi malou a bavíme se o věcech, které se prostě nedají tak úplně ovlivnit.