Snažení a dědičné nemoci - je nějaké vyšetření?

alyssa.anna
24. bře 2012

Ahojky
Je nějaké vyšetření, které odhalí pravděpodobnost, s jakou může mít mimi nějakou z nemocí, které se vyskytovaly a vyskytují v rodinách? Myslím ne v těhu, to je jasné, ale prostě ještě před těhotenstvím? A kde by se o něj mělo poprosit? U gyn. nebo u obvodní? A nevíte, jak je to s hrazením tohoto vyšetření pojišťovnou (VZP)?
Děkuju moc za příspěvky a omlouvám se, jestli tady už takové téma je, ale nenašla jsem.

eliss2
24. bře 2012

@alyssa.anna Ahojky, myslím že vyšetření se platí, a většinou je to formou konzultace někde v genetickém cetru. Pokud se zeptáš u svého gynekologa tak Ti řekne kde je možno takovouto konzltaci domluvit.

alyssa.anna
autor
24. bře 2012

@eliss2 aha... tak to se příště optám, jen jsem nechtěla být za blázna, kdyby to neexistovalo. Třeba se najde někdo, kdo s tím má zkušenost na vlastní kůži.
Každopádně děkuju moc

eliss2
24. bře 2012

@alyssa.anna jj určo někdo se oběví.. já se na to ptala sve mudry, nebot přitel maji v rodine (mamka a bratranek) rozštěp patra.. u nas se odkazuje na geneticke centrum doktora Čudky v Českych Budějovicich. Moje mudra mi řekla že mi tu konzultaci může domluvit a povidala si se mnou o tom, a nakonec jsem vyhodnotila, že se nechci děsit procentama, že o mimi se stejně budem snažit, teď jsem v 13tt, přišti patek jdem na sreening který si platíme, práve pro "jistotku", a tak se pravdepodobnost vyvojove vady bude řešit konkretne uz na miminku. Tak že laži jake dědične vady se bojiš...Jedine snad co rikaji ze nedokazou predem fakt odhalit jsou oči a sluch.

helulela
24. bře 2012

@alyssa.anna ahoj, hodně záleží na tom, o jakou nemoc se jedná. Jsou dědičné nemoci, které jsou způsobené poruchou určitého genu, a to se potom dá vyšetřit už u potenciálních rodičů, jestli ten "vadný" gen mají. Pak jsou nemoci, které se dědí složitěji, a nebo se dědí jen dispozice k nim - např. rodiny s častou cukrovkou, infarkty... Každopádně by ti určitě poradili v genetické poradně, kam by tebe a partnera doporučil gynekolog. Vyšetření je hrazené pojišťovnou.

kive76
14. črc 2012

@alyssa.anna ahojky, ,mi začli chodit do centra umělého oplodění..a po té, co jsme dr. řekli, jaké jsou u nás v rodině u rodičů, nás ... různé nemoce - deprese, onemocnění srdce, tak nás dr. poslala na genetiku v Motole...a tam nám vzali krev, ...a to se nějak smíchalo..podle toho vyjde výsledek co se týče genetiky...u přítele je v pořádku, a já dle výsledků mám chromozomální nález 1procento...to mi dr. volala výsledek..a osobně nám to řekne 7. srpna...na výsledek se čeká tam měsíc, ale že mají delší objednávací termíny...a jsou prázdniny, dr. má dovolenou..tak proto toho až 7.srpna...mě dr. poslala i na různá vyšetření ohledně srdíčka - ECHO, Holter...aby se zjistilo , jestli jsem to náhodou ..arytmii srdce nezdědila po mámě / její táta to též měl /..ECHO je v pořádku, Holtra mám v pondělí

kive76
14. črc 2012

@alyssa.anna a tvoje gynekoložka, nebo obvoďačka ti napíše žádost na genetiku, pojištovna to normálně proplácí.