Snažilky s diagnózou PCOS (Polycystické vaječníky)

rudolflenka
7. únor 2014

Ahoj slečny, dámy, ženy...prostě všechny co už dítě máte, těhotné jste, nebo se snažíte otěhotnět a máte diagnózu PCOS...
Vím, že diskuzí na téma PCOS je hodně, ale já jsem se rozhodla založit tuto "skupinu" především pro ty, co se i přes tento syndrom snaží otěhotnět...možná plaším, možná ještě není vše ztracené, ale je tu obrovská nejistota, strach, ...a proto bych se ráda seznámila s někým, kdo má - prožívá podobné problémy, popřípadě, jak dále postupuje s léčbou a nebo taky gratulovala, že se to povedlo 🙂

Abych přiblížila svůj problém :
HA jsem začala brát v 19 letech, tedy 2,5 roku potom, co jsem měla MS ustálenou a pravidelnou a kdy jsem přestala mít kožní problémy (akné)...brala jsem ji pět let a po svatbě jsem se rozhodla, že vysadím a s manželem se pokusíme otěhotnět - tak nějak pozvolně, nechtěla jsem nic "hrotit".....takže v září 2013 jsem vysadila, hned jsem dostala MS a první spontánní MS jsem dostala koncem října, ale velmi velmi slabou....no nic, říkala jsem si - takhle to má hodně holek (alespoň mě o tom přesvědčovali, že po HA je "normální" nemít to třeba i rok). Pořád jsem si říkala, že lepší nějaká MS, než žádná...jenže měsíce plynuly, je únor a MS opravdu žádná nebyla. Zkoušela jsem bylinky apod. vím, že to chce čas, ale přesto jsem to nevydržela a šla dnes na gyndu....řekla jsem, že jsem vysadila a nemám MS...prohlídka (na koze) v pohodě, ale pak mi dělal vnitřní ultrazvuk (ten mi dělá vždy!) a řekl, že je to tím, že mám polycistické vaječníky - oba dva (jasně jsem to na UTZ viděla!) :( tak sem myslela, že se mu tam rozbrečím. Dostala jsem injekci na vyvolání MS a čekám, zda přijde, či nepřijde....sice mě dr uklidňoval, že to neznamená úplnou neplodnost a že CAR je až poslední možností, ale moc klidná teda nejsem.....jestli se dostaví MS tak mi udělá nějaký ten hormonální test/ přehled nebo co to je - prostě jestli nemám zvýšený testosteron (což je ta horší varianta). To se mi ale moc nezdá - nadměrné ochlupení ani akné nemám, vypadávání vlasů taky ne, obézní nejsem...Moc tomu nerozumím, páč se všude mele jen o téhle variantě, ale o té druhé moc ne....dočetla jsem se něco, že je důležité vyvolat ovu (to se dělá pomocí prášků apod.) ...ale fakt jsem z toho jelen a ta nejistota je ze všeho nejhorší. Manžel mimi moc chce a já taky a jestli to nepůjde, tak to bude průser ☹ ...jo a ještě něco. Pořád mi vrtá hlavou, jak je možné, že před braním HA (ano, toho neskutečného svinstva) jsem normálně menstruovala, měla ovu, vše pravidelné...no a po vysazení HA mi najednou diagnostikuje PCOS. To se přece nemohlo jen tak objevit ne? Ultrazvuk mi dělal často a přece si toho musel všimnou dřív...já mám totiž pocit, jestli to není užíváním HA. Neplodnost a PCOS je dneska strašákem skoro každé druhé ženy, dost možná už civilizační choroba...jaké na to máte názory? Může HA ovlivnit- zavinit PCOS ?

čekám nějakou vzájemnou podporu, Vaše příběhy, zkušenosti - hlavně těch, kdo se aktuálně snaží o mimčo s touto dg.

TĚŠÍM SE NA PŘÍSPĚVKY! 🙂

korticka
16. lis 2015

@kajka93 děkuji a tobě taky...nikomu tohle nepřeji, ale jsou na tom holky ještě daleko hůř...
já zkouším bojovat dál, přece jen IVF má větší procenta úspěšnosti 🙂
nosifol a inofolic jsem brala, lepší mi přišel nosifol. Po něm jsem lépe reagovala na hormony.
Hodně štěští 😵

korticka
16. lis 2015

@likinka ano zkoušeli vše možné..zvýšili mi dávky Clostilu, brala jsem i 3xdenně, taky mi zkoušel Femaru...po ní jsem reagovala lépe, ale i když jsem třeba ten folikul měla pěkný tak nikdy nic z toho nebylo 😔

kajka93
16. lis 2015

@korticka Moc děkuji, Nosifol mi taky příjde lepší .. nevíc aj mi celkem chutná :D :D ... ten inofolic je nijaký 🙂 ...

likinka
16. lis 2015

@korticka Tak jsem měla vysoké dávky toho clostíku ,ale řekla bych že je z toho nejslabší..spousta holek s ním mám problém...tak to je škoda že folíky byly a nic z toho ☹ a přítel je v pořádku ?ale poád je naděje toho IVF tam se určitě zadaří 😉

korticka
16. lis 2015

@likinka JO díky moc 🙂 manžel je ok 😉 člověk nesmí přestat věřit...ale zároven se nesmí moc hroutit , no je to mazec 😎

aklin
16. lis 2015

Holky prosla jsem si tim samym a nakonec se zadarilo prirozene. I kdyz mate tuto diagnozu verte, ze to vyjde. Vzdycky je nadeje. Drzim vam palecky.

kataamisa
3. pro 2015

Mám PCO, za ROK snažení mám potvrzené všeho všudy 2 ovulace, cyklus se celkem rozběhl teď v říjnu. Čekala jsem na periodu, abychom naplánovali test na průchodnost vejcovodů a včera veřer jsem našla ducha na testu ... dneska jsem testla znova 2x a všude mini čárka ... Mám naději, že se nám to povedlo přirozeně i přes PCO - ale ještě není vyhráno. Jediná léčba, kteoru jsem měla byl Metformin a brala jsem vitamíny a Inofolic. Držte palce, ať se udrží ...

alkuska
3. pro 2015

@kataamisa Moc gratuluju, u mě to bylo to samé ale ještě jsem k tomu držela dietu... S takovým duchem jsem taky začínala, tak držím palce ať to pokračuje dobře 🙂

kataamisa
3. pro 2015

@alkuska Děkuji moc, sledovala jsem Tvůj příběh tady na fóru a také jsem držela dietu - hlavně jsem omezila sacharidy. Tenhle cyklus jsem se snažila vysledovat ovulaci, ale úplně mi to nešlo, tak jsem to nechala být a když jsem pak kolem 30DC testovala, tak nic ... od včera mi ale bylo divně, tak jsem testla a nevěřila svým očím ... strašná náhoda ... doufám, že vydrží a bude sílit.

alkuska
3. pro 2015

@kataamisa Díky, já jsem přesvědčená že ta dieta to popostrčila i u mě, že to byla ta poslední kapka co byla ještě potřeba, jsem ráda že to někomu dalšímu taky tak vyšlo (a třeba jsem i někomu dobře poradila), to je fakt super 🙂

ivanka8485
3. pro 2015

Holky, takže jste všechny brali metmorfin?

haninka712
3. pro 2015

@ivanka8485 já brala metformin taky, ale nezabral... pomohlo až ivf ... 🙂

haninka712
3. pro 2015

každopádně se dobře čte, že někomu k miminku pomohlo mnohem méně ... 🙂

alkuska
4. pro 2015

@ivanka8485 Já brala, nakonec 2x1000

korticka
4. pro 2015

holky já ho beru teprv od 11.listopadu, takže efekty žádné 🙂 ale v únoru mám jít na IVF...tak pořád doufám že bud a nebo 🙂

@kataamisa a gratuluji mooc 😵

kataamisa
4. pro 2015

@korticka zatim jen potichoucku, jeste to nemusi vydrzet. Dekuju!

korticka
4. pro 2015

@kataamisa anooo pssss potichoučku 🤐 🤐 😵

danaet
4. pro 2015

Tak hlásím, že po 7 týdnech po vynechání lepku ze stravy se mi samovolně dostavila menstruace, nebolestivá a bez úvodního několika denního špinění čili zlepšení tu je. Takže jde vidět, že to je krok správným směrem. Beru už jen listovku Elasti-Q, na vše ostatní jsem se vybodla. Uvidím, jestli se cyklus zpravidelní a jestli už se dočkáme 🙂, ale věřím, že ano.

alkuska
9. pro 2015

@kataamisa Ahojky, tak jak to vypada? Držíme palce!

kataamisa
9. pro 2015

Tak doktor dnes našel asi dutinku, odpovídá 5+1 tt a HCG vyrostlo od pondělka prý trojnásobně, ale pan doktor nabádá jen k mírnému optimismu a v pondělí jdu zase. A taky našel asi cystu 13mm, která ale nevykazovala tekutinu, tak snad to bude ok.

serenna30
10. pro 2015

holky tak Vám jdu vlít také trochu optimismu do žil. Včera po UTZ jsem 7+1, srdíčko bliká a vše je zatím v pořádku. Snažili jsme se necelé dva roky, já PCO a manžel pomalé spermie. V centru nám řekli, že naděje na přirozené početí je 2,5 %.
Všem doporučuji inofolic, čínskou medicínu a hýbat se!, bylo to to poslední co jsme brala....
Snad bude vše v pořádku a konečně se dočkáme 🙂

alkuska
10. pro 2015

@serenna30 Gratuluju!

ruby356
26. pro 2015

Ahoj kočky, to je super, že tu vidím pozitivní těhu testík))) to vždy dodá sílu. já mám také zjištěno po vysazení HA PCO - nemám ovu a vysoké LH 9,1 FSH je 5,4. Jinak na UTZ vypadají moje vaječníky dobře, no ale stejně to nejde((( jsem dost hubená - teď mi nasadili Metformin - tak jsem zvědavá, co to udělá. Zatím po něm jen hubnu, což teda nemám radost. Nemůžu se donutit nic pořádně jíst. Máte s Metforminem zkušenosti? a kolik máte vy LH? doktorka se na to dívala celkem tragicky...((( zkouším to tento měsíc bez utrogestanu, tak jsem zvědavá,co moje tělo udělá. Byl to šok po vysazení HA, tahle diagnoza - neměla jsem dřív žádné problémy - MS zcela pravidelná, tak mě ani nenapadlo, jaké mě teď bude čekat trápení.

ivis_b
30. pro 2015

@ruby356 Neztrácej naději, povím ti můj příběh... po vysazení HA po 11 letech jsem měla nepravidelnej menses, ne že bych ho neměla vůbec nebo jednou za půl roku, ale přesně to teda nechodilo. Protože jsme asi po půl roce už chtěli miminko, šla jsem k doktorce, aby na to radši mrkla. Vzala mi krev, udělala UTZ a řekla mi, že mám PCO - aniž by mi cokoli vysvětlila atd... no tak jsem si to hodila do googlu a našlo mi to tuhle diskuzi - byla jsem vyděšená k smrti, obrečela jsem, že miminko přirozenou cestou se rovná zázraku a smiřovala se s tim, že to bude běh na hodně dlouhou trať. Jsem štíhlá, netrápí mě ochlupení, akné ani jiné příznaky PCO kromě toho nepravidelného cyklu. Doktorka mi dala Utroš (resp. Proveru, ale tu jsem odmítla), ale nadávkovala mi ho tak blbě, že jsem v půlce dalšího cyklu začala brutálně krvácet - jela jsem na pohotovost, kde mi řekli, že je to zřejmě hormonálně (špatně nadávkované léky) a že teda žádné PCO nevidí, ani ty výsledky krve nejsou nějak jasně ukazující na PCO. To mě nakoplo ke změně doktorky. Nová Dr. PCO rovněž nevidí (jednou mi řekla, že jí jeden vaječník přišel buclatější, ale na další prohlídce říkala, že mám naprosto normální nález) vzala krev a hormonální obraz mám prý v pohodě. Zbývalo zjistit, jestli mám ovulaci, doktorka mě od 9. dne zvala v podstatě denně na UTZ, abychom to vypozorovaly a vyčkávala s nasazením Duphastonu, aby mi případně ovulku nebloknul. Ovulace přišla až 19. nebo 20. den (vyšlo to zrovna na víkend, tak nevím přesně) a hned ten měsíc se nám zadařilo! Nemohla jsem tomu věřit, ještě měsíc předtím jsem doma brečela do polštáře a najednou pozitivní test! Sice ještě nemáme zdaleka vyhráno (jsem 6tt a mám nařízený klid, protože jsem slabě zakrvácela), ale jen to zjištění, že nejsem úplně "rozbitá" a že to funguje a jde to přirozenou cestou, mě hodně uklidnilo. Svoje hodnoty LH a FSH si už nepamatuju, každopádně tím vším chci říct, že ne každý doktor dokáže stanovit správnou diagnozu, mě moje exdoktorka akorát příšerně vystresovala. Takže pokud máš UTZ normální, může být problém úplně jinde a nemusí to být zrovna PCO. Zkus zajít třeba ještě někam jinam, víc hlav víc ví a třeba narazíš na nějakýho supr doktora, jako já. Opravdu to stálo za to a dneska bych svojí doktorce líbala ruce 🙂 Držím palce!

ruby356
1. led 2016

ivis_b: jejda, to jsou super zprávy! Jinak velká gratulace!!!! Taky mi to přijde celé divné, první doktroka říkala, že vše vypadá dobře, jen mi nerostou folíky po té HA,což je prý normální. To samé druhá doktorka - ta mě poslala na AMH, protože měla strach, jestli nemám předčasné selhání vaječníků, že tam vidí jen málo vajíček-ten my vyšel super. Nechala jsem si udělat i hormonální profil a to mi řekla, že to ukazuje hodnotama na PCO, ale UTZ tomu vůbec neodpovídá. Poslala mě k doktorovi co dělá IVF a ten mi řekl, že je to určitě PCO. Stále věřím, že se z toho nějak vylížu. Já taky nemám žádné jiné příznaky PCO - blondýnka, hubená, žádné nadměrné ochlupení ani akné. Doktorka mi právě doporučila metformin, tak ho beru skoro druhý měsíc a jsem zvědavá jaký bude cyklus a jak se mi upraví HP. Právě že je prý dobrý na snížení LH. Začala jsem cvičit jógu - koncem ledna jdu i na hormonální jogu k Adéle Vaculíkové, nejím nic sladkého, žádné pečivo a mléčné výrobky a od pondělí budu chodit k čínské doktorce na akupunktruru, tak snad mě opraví a taky budu mít brzy v bříšku poklad. Ještě jednou moc díky za Tvůj příběh

ivis_b
1. led 2016

@ruby356 Přijde mi zvláštní, že ti jasně stanovují diagnozu PCO, když máš UTZ v pohodě... nejsem samozřejmě doktor, ale něco už jsem o tom načetla a myslím, že říct jen podle krve, že je to stopro PCO, spolehlivě nelze... tak neztrácej naději 😉 Jinak na hormonální jógu jsem chodila taky, resp. absolvovala jsem kurs s doma pravidelně každý den cvičila - jestli se zadařilo díky tomu nevím, protože jsem začala cvičit tuším 2. den cyklu a hned ten první cyklus jsem otěhotněla (ale ovulka byla až kolem toho 20. dne, tak třeba to tomu nějak pomohlo 🙂 ) Stravu jsem se taky snažila korigovat, ale když už jsem měla jen 52kg na 170 cm výšky, tak jsem si řekla dost a zase trochu začala jíst pečivo (mlíko jsem jedla normálně, bez jogurtů a sýrů bych nebyla), protože už takhle mi doktorka říkala, že jsem moc hubená a že to pro otěhotnění taky není dobrý. Taky jsem se snažila na to moc nemyslet (i když vím, že to jde těžko, ale se změnou doktorky jsem tak nějak přestala brečet) a těšit se na něco jinýho - měli jsme s manželem domluvu, že když se do Vánoc nezadaří, pojedem někam na dovču, takže jsem povečerech vybírala hotýlky a pláže.. 🙂 Jo a užívala jsem asi tři měsíce Inofolic - taky nevím, jestli pomohl, ale doporučovala mi ho i nová dr., akorát teda jeden pytlík denně je prý málo, chce to dva, tak jsem pak zvýšila dávku (ale to už jsem byla těhotná, aniž bych zatím tušila). Moc držím palce!!! 😉

nevesta172
2. led 2016

Ahoj holky, pridavam se k vam. Diagnoza jasna PCO. Jsem po skarifikaci vajecniku a 5 pokusu IUI. Vcera jsme se s manzelem rozhodli, ze v lednu pujdeme na posledni pokus a pak zkusime do cervna klid a odpocinout si od vsech hormonu. Snazime se uz skoro 2 roky (pro nekoho dlouho - pro nekoho ne) a citim, ze nejsem uplne ok. Od dneska jsme nasadili i s manzelem zmenu jidelnicku a zaciname se zase hybat, jak za starych casu, takze snad pujde vaha dolu a treba se zadari. Pokud ne, tak v cervnu IVF. Drzim vam vsem palce 🙂

ivanka8485
3. led 2016

@nevesta172 taky jsem se zaměřila na změnu jídelníčku a pohyb bych ráda zařadila, ale moc času na něj nezbývá. Taky se chci poradit u Dr. o nasazení metmorfinu, hodně to prý pomáhá a beru potravinové doplnky - inofolic, nosifol, apod... podle toho, co dostanu zrovna v lékárně. My se tedy konkrétně nesnažíme, ale chci se dát dohromady, už mi tento měsíc i MS přišla normálně v termínu, tak to i snad zabírá.... snažit se možná začnem koncem tohoto roku.Uvidíme, jaká bude situace. Jednoho prcka doma máme.

jana113
3. led 2016

Ahojte,
chtěla bych Vás poprosit o vyplnění krátkého dotazníku k mé diplomové práci, týkající se faktorů, které ovlivňují výběr reprodukčního centra. Dotazník je anonymní a neveřejný.

Adresa na dotazník:

https://faktory-ovlivnujici-vyber-ce.vyplnto.cz/

Děkuji mnohokrát Jana

suzzikk
24. led 2016

Ahojky,pco mi bylo zjištěno před pár měsíci ( mám málo progesteronu a žádnou ovulaci )..Doktor mi nyní nasadil clostilbegyt 1-0-1 od 5. do 9.dne a 16den mám jít na utz a píchne mi pregnyl,pokud clostík zabere ,tak jsem zvědavá =)