Snažilky s diagnózou PCOS (Polycystické vaječníky)

rudolflenka
7. únor 2014

Ahoj slečny, dámy, ženy...prostě všechny co už dítě máte, těhotné jste, nebo se snažíte otěhotnět a máte diagnózu PCOS...
Vím, že diskuzí na téma PCOS je hodně, ale já jsem se rozhodla založit tuto "skupinu" především pro ty, co se i přes tento syndrom snaží otěhotnět...možná plaším, možná ještě není vše ztracené, ale je tu obrovská nejistota, strach, ...a proto bych se ráda seznámila s někým, kdo má - prožívá podobné problémy, popřípadě, jak dále postupuje s léčbou a nebo taky gratulovala, že se to povedlo 🙂

Abych přiblížila svůj problém :
HA jsem začala brát v 19 letech, tedy 2,5 roku potom, co jsem měla MS ustálenou a pravidelnou a kdy jsem přestala mít kožní problémy (akné)...brala jsem ji pět let a po svatbě jsem se rozhodla, že vysadím a s manželem se pokusíme otěhotnět - tak nějak pozvolně, nechtěla jsem nic "hrotit".....takže v září 2013 jsem vysadila, hned jsem dostala MS a první spontánní MS jsem dostala koncem října, ale velmi velmi slabou....no nic, říkala jsem si - takhle to má hodně holek (alespoň mě o tom přesvědčovali, že po HA je "normální" nemít to třeba i rok). Pořád jsem si říkala, že lepší nějaká MS, než žádná...jenže měsíce plynuly, je únor a MS opravdu žádná nebyla. Zkoušela jsem bylinky apod. vím, že to chce čas, ale přesto jsem to nevydržela a šla dnes na gyndu....řekla jsem, že jsem vysadila a nemám MS...prohlídka (na koze) v pohodě, ale pak mi dělal vnitřní ultrazvuk (ten mi dělá vždy!) a řekl, že je to tím, že mám polycistické vaječníky - oba dva (jasně jsem to na UTZ viděla!) :( tak sem myslela, že se mu tam rozbrečím. Dostala jsem injekci na vyvolání MS a čekám, zda přijde, či nepřijde....sice mě dr uklidňoval, že to neznamená úplnou neplodnost a že CAR je až poslední možností, ale moc klidná teda nejsem.....jestli se dostaví MS tak mi udělá nějaký ten hormonální test/ přehled nebo co to je - prostě jestli nemám zvýšený testosteron (což je ta horší varianta). To se mi ale moc nezdá - nadměrné ochlupení ani akné nemám, vypadávání vlasů taky ne, obézní nejsem...Moc tomu nerozumím, páč se všude mele jen o téhle variantě, ale o té druhé moc ne....dočetla jsem se něco, že je důležité vyvolat ovu (to se dělá pomocí prášků apod.) ...ale fakt jsem z toho jelen a ta nejistota je ze všeho nejhorší. Manžel mimi moc chce a já taky a jestli to nepůjde, tak to bude průser ☹ ...jo a ještě něco. Pořád mi vrtá hlavou, jak je možné, že před braním HA (ano, toho neskutečného svinstva) jsem normálně menstruovala, měla ovu, vše pravidelné...no a po vysazení HA mi najednou diagnostikuje PCOS. To se přece nemohlo jen tak objevit ne? Ultrazvuk mi dělal často a přece si toho musel všimnou dřív...já mám totiž pocit, jestli to není užíváním HA. Neplodnost a PCOS je dneska strašákem skoro každé druhé ženy, dost možná už civilizační choroba...jaké na to máte názory? Může HA ovlivnit- zavinit PCOS ?

čekám nějakou vzájemnou podporu, Vaše příběhy, zkušenosti - hlavně těch, kdo se aktuálně snaží o mimčo s touto dg.

TĚŠÍM SE NA PŘÍSPĚVKY! 🙂

freemee
26. únor 2016

@katkatomaskova To máš pravdu, ale zatím jsem rozhodnutá zabojovat ještě jinak, než takto a beru to jako "poslední záchranu", jsme zatím ještě mladé na nějaké radikální řešení 🙂

danaet
4. bře 2016

Ahoj, po delší době. Tak jsem vzdala přirozenou cestu a šla jsem do CAR. PCO potvrzeno. Zatím mám za sebou 4 návštěvy. Jedno vstupní vyšetření, pak hormonální profil a pak 2x měření folíků. HP v pořádku až na vysoké AMH, což prý nemusí nic znamenat. Teď ještě vysledují cyklus do konce. Pokud folíky narostou, dostanu pregnyl a pak jdem na postkoitální test a pokud nedopadne, tak imuno vyšetření v Praze. Pokud nedorostou folíky, pak v dalším cyklu dostanu Clostík. A ještě mne čeká zprůchodnění vejcovodů a odebrání vzorků sliznice manžel při té příležitosti spermio už jednou byl a výsledek OK, ale v tom CAR chtějí své výsledky). Vyzkouší se "přirozené" otěhotnění a pokud to nepůjde, tak pak IVF. Celkem je to fofr.

danaet
9. bře 2016

Tak dneska pátá návštěva CAR (první návštěva 9.2., takže fofry). Folíky sice o něco povyrostly, ale jsou pořád malé a jelikož jsem už 21 DC tak jsem dostala agolutin na vyvolání a rovnou i předpis na Clostilbegyt 1-0-1 na 3-7 DC. A pak 12 DC zase kontrola, tak jsem zvědavá jak to zabere. Každopádně doktor rovnou řekl, že teda už nemám brát Femibion (ten doporučil před horm.profilem), vzhledem k PCOS to je prý zbytečné, ale Nosifol. Řekla jsem ale, že doma mám Inofolic, tak říkal, že super a můžu teda brát Inofolic. Jsem nakonec i ráda, že jsem do CAR došla, aspoň vím a čem jsem a neposlouchám od obvodní gynekoložky, že jsem v pořádku. Ono jak koukám i na to vybavení, tak už jen ten ultrazvuk je teda na vyšší úrovni, opravdu jdou vidět detaily, ne jak u mé gynekoložky.

anetka1701
9. bře 2016

Ahoj!!! Nevyšlo náhodou některé z vás s PCO falešně pozitivní imunologický vyšetření krve?

ivanka8485
9. bře 2016

@anetka1701 tam jsem nebyla... to nevím

danaet
10. bře 2016

@anetka1701 Na imuno jsem taky ještĕ nebyla.

xmiel
14. bře 2016

Ahoj holky, dlouhodobě jsem hledala řešení, jak otěhotnět s PCOS a povedlo se!🙂 Ráda bych pomohla ženám se stejnou diagnózou.
Pokud byste měl někdo zájem, ráda pošlu více info do zpráv.

danaet
21. bře 2016

Tak měla jsem po tom Clostíku jít na měření folíku 12 dc. Samo,že se mi to zrovna vejde teď do soboty o prodlouženém víkendu,tak mam přijít až 15 dc. Snad to nebude už pozdě. Zvlášť když jsem clostík brala od 3-7 dc. Radši budu jistit ovu testy.

korticka
24. bře 2016

@xmiel Ahojki xmiel...mě by to zajímalo 🙂 pisneš mi do zpráv? Děkuji...a ty už jsi těhu?

alkuska
26. bře 2016

@korticka Ahojky korticko, jak válčíš? Myslela jsem na tebe, pamatuju jsi že jsi říkala že máš teď někdy mít IVF. Tak jsem ti držela palce 🙂 Já už mám doma malou píďalku, jsem šťastná jak blecha. Akorát že nekojím, nějak se mi nespustilo mléko. Což se prý u PCOS stává. Tak jsem na to nakrknutá, další jobovka kterou jsem nečekala. Ale samozřejmě jsem neskutečně vděčná za všechno ostatní 🙂 Tak dej vědět jak na tom jsi...

ivanka8485
27. bře 2016

@alkuska omlouvám se, že vstupuju do vaší diskuse s korticka. Jen mně velmi zaujalo, že se vám nespustilo mléko... u svého prvního se mi spustilo snad až po týdnu, což už bylo pozdě a teď už asi i chápu proč, jestli je to důsledek PCO.

korticka
29. bře 2016

@alkuska Ahoj Alkusko...moc moc ti gratuluji k miminku (holka / kluk ???) 😵 hlavně zdravíčko. ani jsem nevěděla že máš mimi na světě ...já tu ted tak často nechodím...dost mě to po IVF stresovalo...každopádně nám to nedopadlo 😔 mám ted pauzu, v dubnu jdeme ještě na podrobnější testy spermiíí a někdy pak uvidíme co dál...nějak se ted do ničeho nehrnu po tom neúspěchu to bylo hrozné zklamání a stres....a hlavně že nám nezůstalo ani jedno embryo na zamražení 😔
Užívej si hezky s miminkem a buď neskutečně štastná za to že ho máš...ostatní je vedlejší...

xmiel
29. bře 2016

@ivanka8485 ta laktace mě začíná zajímat, mrknu na nějaké info.

danaet
29. bře 2016

Tak dnes 15 DC a 1 dominantní folikul,ale jen necelých 12 mm. Další měření za týden. Zatím teda největší folík co jsem kdy měla, ale nevím no. Doktor říkal, že spíš už je to tento cyklus ztraceno,ale povyrůst to ještě může. Další cyklus zvýší dávku clostilu. Dorůstaly vám někomu folikuly pozdější dny cyklu?

alkuska
29. bře 2016

@ivanka8485
@xmiel
Holky já o tom zas tak moc nevím, ale někde jsem to vyčetla když jsem pátrala proč a jak... Že to není u PCOS pravidlo ale je větší pravděpodobnost že se to stane a je to prý špatně vyvinutou mléčnou žlázou. Že při PCOS je nedostatek progesteronu kvůli neprobíhající ovulaci a že ty žlázy nenjsou dobře narostlé. Já nevím jestli se mi to stalo proto, ale bohužel to tak dopadlo. Je mi to strašně líto, ale bylo to strašně stresující, protože běží den za dnem, nejdřív v porodnici, ženské kolem začínají kojit a já nic, nikdo mi neporadí, nepomůže, nikoho to v porodnici nezajímá. Pak už je miminko doma a já ho nemůžu nakrmit a přitom vím, že čím dýl to trvá, tím horší to je, ale protože má hlad, musím dávat dokrm, a pak se zase nepřisává... začarovaný kruh. Ach jo.

Mě se spustilo mléko až 5. den kdy už Zuzanka byla dávno na umělém mléku a měla jsem jen maličko mléka, jen po kapkách. Dělala jsem všechno možné, ale nepodařilo se mi rozkojit. Měla jsem doma laktační poradkyni, krmila se suplementorem u prsu, měla jsem půjčenou odsávačku z nemocnice, pila jsem čaje, jedla homeopatika (jak na ně nevěřím, zkusila jsem všechno). Nic nepomohlo, maximum na jedno odsávání co jsem měla jedinkrát bylo 20 ml, jinak jen kolem 10 z obou prsou. A to momentálně mimčo pije okolo 100 - 130 ml na jedno krmení, čili moje mléko v žádném případě nestačí. Švihla jsem s tím minulý týden, jsme plně na umělém a je to úleva, ale pořád to strašně mrzí.

@ivanka8485 Tys to měla podobně?

alkuska
29. bře 2016

@korticka To mě fakt mrzí že se ti pořád nedaří. Já mám holčičku Zuzanku, je nádherná. Teď bude mít sedm týdnů a já jsem každý den vděčná za to že ji máme, je to úžasné. Moc ti přeju aby vám to taky vyšlo.

ivanka8485
29. bře 2016

@alkuska naprosto jako přes kopírák !!!! akorát já v té době - malý má něco přes 4 roky vůbec nevěděla, že mám PCO - rozjelo se mi to až po porodu... předtím to bylo asi víc utlumené a jak jsem přibrala, tak to tomu asi přidalo a tak rok zpátky jsem poprvé měla vynechanou MS... a pak se to začlo "ukazovat", doktor mi vzal krev, UTZ, všecko to potvrzuje PCO. Na druhé mi doporučil kliniku, tam jsem šla se "domluvit", spustili by mi ovu lékama. To zatím nechci. Zatím se ani nesnažíme, jen cchi se dát dohromady, abychom třeba koncem roku nebo za rok mohli do "zdravého" zasadit semínko 🙂

ivanka8485
29. bře 2016

@alkuska A nejhorší na tom bylo právě to okolí, díky všudypřítomné reklamně pro kojení jsem málem dostala depku... všude kojte, kojte, kojte, samé laktační a bůhví jaké poradkyně... Mně tenkrát ani nenapadlo, že by mi nešlo kojit ... kojí přece každý... bylo to těžké, ale po pár dnech jsem se vzchopila, v porodnici jsem se domluvila s jednou sestřičkou, malého jsme nakrmili ráno nutrilonem a pak ho zvážili - krásně přibral 🙂 a tak nás pustili i bez kojení. Jinak bych tam byla snad dodnes... Dneska bych jim řekla už svoje, tenkrát jsem byla odzbrojená tím... že to nejde a já to nečekala.. překvapená, z nové situace rozhozená... bezbranná... Kdybych na to byla připravená, byl by ten start mnohem lehčí... tohle by měli říkat v těch předporodních kurzech.. že to prostě nemusí jít.... a že je to v některých případech normální.

korticka
30. bře 2016

@alkuska snad ano Alkusko...ale jsou chvíle kdy si představuju že to prostě nevyjde nikdy...protože at tě někdo sebevíc podporuje a říkají ti všude že jednou to prostě vyjde tak ta možnost že to prostě nikdy nevyjde tam je 😔 😔 😔
když se ohlédnu pár let zpátky jak jsem říkala že děti nechci atd....a ted bych za ně dala kdovíco 😨
no je to psycho...nechci ti tu depčit...užívej si malou 😉 a buď štastná 😅

alkuska
30. bře 2016

@korticka Nemusíš se nijak omlouvat, vím jaké to je, však víš. Fakt věřím že se ti také zadaří, jen je potřeba přijít na to, jak v tvém případě na to 🙂 Myslím si že na každou platí něco jiného.

alkuska
30. bře 2016

@ivanka8485 Mě to přijde skoro jak když jsem nemohla otěhotnět. Lautr stejně bolavé a člověk si připadá úplně neschopně a okolí prostě nechápe. Pro miminko bych udělala první poslední ale ono to prostě nejde a zas ten starý pocit že jsem divná, že je to moje chyba... Ještě že existují umělá mléka, ta představa že by Zuzanka hladověla je nesnesitelná. Ani nechci vědět kolik dětí umřelo za starých časů protože maminka dost nekojila.

Já jsem včera potkala po několika letech kamarádku s dětma. Ještě si pamatuju jak jsem ji viděla když porodila poprvé, na tričku měla fleky od mléka. Tak jsme zavedly řeč, já jsem přiznala své nekojení a ona hned že jestli jsem zkoušela se poradit s poradkyní. Já že jo (v hlavě mi šrotovalo že člověk, který kojil bez problémů dvě děti, si to ani nedokáže představit, jaké to je když mléko není a SAMOZŘEJMĚ že jsem se radila s poradkyní). A ona říká -"Já mám známé laktační poradkyně, nechceš kontakt? Jestli ti na tom záleží..." Což mě znova pěkně ťalo do živého - jako proč by mi na tom nezáleželo? A jako že když jsem to už vzdala, to znamená že mi na tom nezáleží? Tak jsem jí vyjmenovala všechno co jsem už vyzkoušela - asi všechno kromě domperidonu - a ona zas že bych se ještě měla poradit a že když mi poradkyně po šesti týdnech snažení řekla ať už se na to vykašlu (řekla mi, že se zbytečně trápím a malá mi bude krásně prospívat i na umělém mléku, že někdy to holt jinak nejde), tak je ta poradkyně asi nějaká divná... A pak ještě komentovala dudlík co Zuzka zrovna žmoulala, že jestli to není tím. Kriste pane, dudel přece nezpůsobí že nemám v porodnici mléko. Vysvětlila jsem že jsem jí dala dudel až s flaškou minulý týden, když už jsem vzdala krmení u prsa, ale úplně jsem měla pocit že se omlouvám. To je fakt nenormální tohleto, i kámoška ve mě budí pocity viny. Já jí to nedokázala vysvětlit že je to jak rýpat se v napůl zahojené ráně a že už asi nechci. Nechci se dál trápit a nechci další falešné naděje a už vůbec nechci žádnou poradkyni toho militantního druhu, které tvrdí, že kojit může každá a když nekojí, je to její lenost. A nechci trápit Zuzanku dalšíma manipulacema a zásahama a přeučováním. Kdo to nezažil, nemůže to asi plně pochopit. Ještě že rodina to vzala bez výčitek, protože mě to pořád strašlivě mrzí. Taky jsem čekala že to půjde automaticky.

ivanka8485
1. dub 2016

@alkuska Souhlasím... máš ještě malinkaté miminko... je to v tobě živé, časem to uvidíš jako já s nadhledem a odstupem a příště takové kecy pošleš rovnou do...., já bych je tam teď už posílala rovnou od porodnice---nenáším vůbec otázku - kojíš? Dostávala jsem ji od cizích lidí na ulici... co je komu po tom...je to tak intimní, že nemá nikdo právo se ptát. Jo a dudel, ten dostal Lukášek už v porodnici, kdy jsme já i noční sestra už byly obě zoufalé a nevěděli jsme, jak dál a jak ho utišit. Já si myslím, že mnohem škodlivější je, to trápení na obou stranách, než prostě vzít flašku a užívat si krmení a tulení s miminkem díky UM. Mimčo je napapané, ty klidná, víš přesně, kolik ti vypila... všecko je pod kontrolou, nemusíš ji ani vážit, kdyby se cokoliv stalo - někdo tě dokáže zastoupit (horečka, apod. neovlivní kvalitu mlíka)... má to svoje výhody. Ale už mám pomalu pocit, že těch článků o kojení trošku ubývá, že už se objevují články typu, kdy to fakt nejde - netrapte se. Protože ta kampaň, ten hon na čarodějnice /matky, které používají UM/, byl podle mne tak silný, že z toho dostávaly depky ty, co fakt kojit nemohly. Pro mne je to uzavřená kapitola... pokud budu mít někdy druhé dítko.. zkusím kojit... a možná, že to i půjde, protože dnes vím, že je UM a je to v naprosté pohodě. Naopak chci říct, že malý má Nutrilon (dnes už č.5) tak rád, že dodneška ho pije ráno i večer místo čaje nebo kakaa, což považuji za bonus, protože je v něm spousta vitamínů, oproti krabičáku, které dávají ostatní maminky dětem v jeho v věku. Bylo období - zuby, kdy byl celé dny jen na mlíku... mohl by dělat reklamu na Nutrilon... on z něho opravdu vyrostl, je to moc chytrej kluk, nemocný začal být až teď s rýmou s nástupem do školky... takže... za mne... svět se nezboří, jediná nevýhoda je finanční náročnost a pak trošku nekomfort při cestování - člověk musí brát horkou vodu, apod... ale i to se dá naučit - cvik. Koupila jsem si rychlovarnou konvici, která ohřívá na dané stupně, takže odpadlo chládnutí, předvařila jsem si vodu a pak už jen přihřívala.... dá se s tím žít a vyroste z ní krásná a šikovná holka... a na vysoké se jí fakt nebudou ptát, jestli byla kojená :D

anetka1701
1. dub 2016

Na otázku "kojíš?" Jsem zásadně odpovídala "souložíš?" a to i když jsem kojila... co je komu co po tom???? Je to moje soukromá intimní soukromá věc! :o)

ivanka8485
1. dub 2016

@anetka1701 a ještě jsem milovala v těhu otázky ... můžu si šáhnout? :D ... nesnášela jsem, když mne někdo cizí ošahával... 🙂

ivanka8485
1. dub 2016

@anetka1701 ale to jsme trochu odbočili mimo diskusi k tématu... 🙂

1tetaberta
3. dub 2016

Ahoj holky také mám tuhle diagnózu a po velkých útrapách se mi poštěstilo mít vytoužené dítě, ale to je nadlouho jen mě zaujalo to o tom kojení, protože já s tím taky měla velké problémy a i pře velké chtění se mi mléko spustilo až 5.den a to už jsme přikrmovali a i přesto, že jsem chodila za laktačkou se to nepodařilo úplně, vydržela jsem to do 3,5 měsíce, pak se jedno ráno probudila a říkám si dost a malej byl na uměláku a já si oddychla, jen jsem odsávala honila si prsa a stresovala se tim, kolik malej vypil a jestli nemá hlad. To, že by to mělo původ v PCOS mě nenapadlo, ale věřím, že to může mít vliv.

100ma
5. dub 2016

@xmiel Ahoj prosím o podrobnější info, jak jsi nad PCO zvítězila. Děkuji

danaet
8. dub 2016

Tak po první dávce Clostilu 1-0-1 a dvou sáčcích inofoliku dorostl jeden folík na 18 mm, tak jsem dostala pregnyl a v pondělí testy jestli moje imunita neničí spermie tak uvidíme.

korticka
25. dub 2016

@danaet Taky jdeme na imunologii...už jsem měla taky párkrát folíky i pregnyl a nic z toho nebylo, tak kdoví jestli zrovna v tom nemá prsty ta imunita... 🙂

danaet
25. dub 2016

@korticka Může být. Jako první dávka clostilu mi zabrala (ale ne k těhu), sice folík dorostl až 35-tý DC, to jsem dostala pregnyl. Ovu byla hned další den. A pak jsem šla na PCT test, který dopadl tak, že nebyla nalezena žádná spermie. Ale našli mi nějakou neškodnou bakterii, způsobující výtok, ale nebránící početí. Tak mám teď antibiotika a ve čtvrtek jdu na hysteroskopii v narkóze. Kdyby tam něco našli, tak to hned odstraní.