Snažilky s diagnózou PCOS (Polycystické vaječníky)

rudolflenka
7. únor 2014

Ahoj slečny, dámy, ženy...prostě všechny co už dítě máte, těhotné jste, nebo se snažíte otěhotnět a máte diagnózu PCOS...
Vím, že diskuzí na téma PCOS je hodně, ale já jsem se rozhodla založit tuto "skupinu" především pro ty, co se i přes tento syndrom snaží otěhotnět...možná plaším, možná ještě není vše ztracené, ale je tu obrovská nejistota, strach, ...a proto bych se ráda seznámila s někým, kdo má - prožívá podobné problémy, popřípadě, jak dále postupuje s léčbou a nebo taky gratulovala, že se to povedlo 🙂

Abych přiblížila svůj problém :
HA jsem začala brát v 19 letech, tedy 2,5 roku potom, co jsem měla MS ustálenou a pravidelnou a kdy jsem přestala mít kožní problémy (akné)...brala jsem ji pět let a po svatbě jsem se rozhodla, že vysadím a s manželem se pokusíme otěhotnět - tak nějak pozvolně, nechtěla jsem nic "hrotit".....takže v září 2013 jsem vysadila, hned jsem dostala MS a první spontánní MS jsem dostala koncem října, ale velmi velmi slabou....no nic, říkala jsem si - takhle to má hodně holek (alespoň mě o tom přesvědčovali, že po HA je "normální" nemít to třeba i rok). Pořád jsem si říkala, že lepší nějaká MS, než žádná...jenže měsíce plynuly, je únor a MS opravdu žádná nebyla. Zkoušela jsem bylinky apod. vím, že to chce čas, ale přesto jsem to nevydržela a šla dnes na gyndu....řekla jsem, že jsem vysadila a nemám MS...prohlídka (na koze) v pohodě, ale pak mi dělal vnitřní ultrazvuk (ten mi dělá vždy!) a řekl, že je to tím, že mám polycistické vaječníky - oba dva (jasně jsem to na UTZ viděla!) :( tak sem myslela, že se mu tam rozbrečím. Dostala jsem injekci na vyvolání MS a čekám, zda přijde, či nepřijde....sice mě dr uklidňoval, že to neznamená úplnou neplodnost a že CAR je až poslední možností, ale moc klidná teda nejsem.....jestli se dostaví MS tak mi udělá nějaký ten hormonální test/ přehled nebo co to je - prostě jestli nemám zvýšený testosteron (což je ta horší varianta). To se mi ale moc nezdá - nadměrné ochlupení ani akné nemám, vypadávání vlasů taky ne, obézní nejsem...Moc tomu nerozumím, páč se všude mele jen o téhle variantě, ale o té druhé moc ne....dočetla jsem se něco, že je důležité vyvolat ovu (to se dělá pomocí prášků apod.) ...ale fakt jsem z toho jelen a ta nejistota je ze všeho nejhorší. Manžel mimi moc chce a já taky a jestli to nepůjde, tak to bude průser ☹ ...jo a ještě něco. Pořád mi vrtá hlavou, jak je možné, že před braním HA (ano, toho neskutečného svinstva) jsem normálně menstruovala, měla ovu, vše pravidelné...no a po vysazení HA mi najednou diagnostikuje PCOS. To se přece nemohlo jen tak objevit ne? Ultrazvuk mi dělal často a přece si toho musel všimnou dřív...já mám totiž pocit, jestli to není užíváním HA. Neplodnost a PCOS je dneska strašákem skoro každé druhé ženy, dost možná už civilizační choroba...jaké na to máte názory? Může HA ovlivnit- zavinit PCOS ?

čekám nějakou vzájemnou podporu, Vaše příběhy, zkušenosti - hlavně těch, kdo se aktuálně snaží o mimčo s touto dg.

TĚŠÍM SE NA PŘÍSPĚVKY! 🙂

zrofka
9. kvě 2016

@danaet supr... 😉 já už mam výsledky genetiky- vše v pořádku...18tého jdu na konzultaci a výsledky hormonál. profilu 😉 tak snad se dovím termín IUI

danaet
10. kvě 2016

@zrofka tak to je dobře. A jak to probíhá na genetice? Asi zas jen krev a rodinny chorobopis?

zrofka
10. kvě 2016

@danaet jj vzala mi jen krev ;) ale čeká se fakt dlouho 😒

brrbrr
10. kvě 2016

Holky prosim o radu.Dr.mi diagnostikovala na ultrazvuku PCO a jelikoz se uz rok a pul snaz:me o miminko,poslala me do CARu.Ve ctvrtek tam konecne jdeme na vstupni vysetreni Muzete mi nejaka popsat na co vsechno se tam ptaji a popr.jestli se na prvni navsteve neco plati?At jsme na to prichystany.....dekuju

veruska87
10. kvě 2016

@brrbrr My nic poprvé neplatili, maximálně nějaká menší částka za manželův spermiogram....poptají se vás na rodinnou anamnézu....odeberou krev ( mně myslím tehdy brali 6 ampulek 🙂 chudáci sestřičky 🙂 ) řeknou vám, co vás čeká, genetika, popř. třeba laparoskopie, aby se zjistilo co a jak je průchodné u ženy, chlapa čeká spermiogram....ten byl velmi vtipný 😀 já čekala s manželem a sestřička nás oba šupla do kabinky a že prý můžu dělat jen psychickou podporu, na pomoc tam má časopis a video a musím říct, že i návody v několika jazycích, to jsem se nasmála 😀 není to nic hrozného, dá se to vydržet...a popř. myslím udělají utz, řeknou jaké jsou metody ivf atd. 🙂

danaet
10. kvě 2016

@brrbrr u nás jen konzultace, jak dlouho se snažíme, jestli jsem prodělala nějaké choroby a operace. Zdravotní stav rodičů. Jak dlouhý mívám cyklus a jak dlouhá je menstruace. Pak kontrolní ultrazvuk a odebrání vzorku na případné těhotenství protože jsem byla 43 DC a měla vysokou sliznici. Zároveň jsem dostala agolutin. Platila jsem 30,- za zrcadlo. Další návštěva byla až 2 DC na odebrání 6 ampulí krve na hormonální profil a to jsem platila 650,- protože to byly rozsáhlejší testy. Pak jsem šla nĕkolikrát na ultrazvuk, aby se zjistilo jak rostou folikuly a nakonec zas agolutin a pak Clostilbegyt a zase kontrolní ultrazvuky. Když folik dorostl tak jsem dostala pregnyl a po ovu jsem šla na PCT. Za celé toto jsem platila jen v lékárně 32,- za clostyl. PCT nedopadlo tak jsem šla na hysteroskopii a během zákroku, kde mi odstranili i polyp, byl manžel na spermiogram. Hysteroskopie v narkóze za 500,- a spermio taky za 500,-. A dostali jsme žádanku na imunologické vyšetření do Prahy Podolí, tam mi odebrali 3 ampule krve a manžel odezdal ejakulát a tam jsme neplatili nic. A ještě nás čeká příští týden genetika. A až budou výsledky a jestli bude vše ok, tak pak IUI.

danaet
10. kvě 2016

@zrofka tak to jo. Mi dnes volali z genetiky, že se jim uvolnil termín a jdem už příští pátek čili o měsíc dřív oproti původnímu termínu tak jsem ráda.

maja1991
10. kvě 2016

Diagnózu PCOS mi moje gynekolozka stanovila v lednu roku 2015 kdyz se po půl roce snažení nezadarilo ( předchozí 2 roky jsem řešila jak nepravidelnost menstruace kterou jsem třeba nemela i půl roku a také nadváhu) poslala mě na vyšetření na endokrinologii kam jsem byla objednána až na duben 2015
..mezitím jsem všude možně četla o teto diagnóze a smířila jsem se s tím, že mít dítě nebudeme, zaměřila se na hubnutí a změnila práci takže jsem odvedla myšlenky jinam...když jsem se dočkala návštěvy endokrinologie😀 doktorka mi nasadila euthyrox s tím, že mám špatnou štítnou žlázu a doporučula dál hubnout poté následovala návštěva gynekolozky ta mi nasadila clostilbegyt a cekala jsem na menstruaci která prisla na konci května...dohromady jsem jsem zhubla 15 kg, začala zjistovat podmínky adopce a se svým osudem se smířila....😐
2.3.2016 v 23.22 se nám narodil Štěpán s 52 cm a 3.600 kg
..láska mého života...prosím nehazejte flintu do žita ...a věřte v to dobre!!!

danaet
11. kvě 2016

Tak dnes doktor říkal, že jen počkáme na výsledky z imuna a jdem na konzultaci na IUI. Že prý ty výsledky z genetiky nejsou až tak důležité.

brrbrr
18. kvě 2016

Tak holky,pisu prvni dojmy z CARu.Vstupni vysetreni probehlo jak pisete,vyptavani na problemy,rodinu,komplikace,vyplnovani dotazniku.Manzel spermio -10mil. V 1ml ale nevydrzel abstinovat pred vysetrenim takze tyto byli 1den stare.Ja ultrazvuk Dr.rikala ze jasne PCO,a ze to nejpis dotahnem az k IVF.Dostali jsme oba vitaminy-ja inofolic a manzel folandrol.To taky bylo jedine,co jsme platili.Nabrali nam oboum krev na testy na HIV a ja nevim co vsechno.Pichli mi vyvolavaci injekci abych dostala MS.MS jsem dostala vcera po 5dnech od pichnuti.A zitra 3DC jdu na odber krve na horm.profil.Doktorka rikala ze mozna rovnou zkusime ten Clostilbergyt....tak jsem zvedava,zas dam vedet.

zrofka
18. kvě 2016

ahojky, tak já byla dneska taky u dr..rovnou nás s manželem zaregistrovala do CARU...Hormonální. +genetické testy mam ukázkové..tak jsem vyfásla recept na Clostilbergyt a až přijde MS začnu stimulovat a 10DC utz a uvidí se, kdy pojedeme na IUI

brrbrr
19. kvě 2016

Tak ja dnes odber,predepsan Clostik na 3-7DC po 1tabl/den.A 11DC na ultrazvuk,tak to jsem zvedava,protoze me Dr.strasila,ze se boji,ze se me vajecniky zblazni a bude tam moc vajicek...a v tom pripade by nam zakazala sex bez ochrany..Stalo se to tu nektere?

zrofka
19. kvě 2016

@brrbrr mě teda ne..Já ted brouzdám a sháním informace a našla jsem že jedna měla asi 7 velkých folíků tak jim to taky zakázali... 😉

brrbrr
19. kvě 2016

@zrofka tyjo,to je nasakr.No jsem na sebe zvedava.Kdyby byly 2,tak do toho jdu...ale vic....se divim,ze dnes to nejde nejak regulovat i po oplodneni a nebo se i casto stava,ze nekdo ceka ze zacatku dvojcata a pak to jedno zamlkne....

danaet
19. kvě 2016

@zrofka nestalo. Uvolněných bylo víc jako vždy u PCO, ale dorostlo jen 1 a to až nějak 25 DC. A to jsem clostil měla 1-0-1 čili 2 denně. A Inofolic taktéž to samé dávkování.

lusili1
23. kvě 2016

ahoj holky, v pátek jsem byla u nové gyndařky a na ultrazvuku mi ukazovala vaječníky, říkala, že ultrazvukový nález vypadá na polycystické vaječníky, ale že se nemám stresovat, že to má spousty žen a ni o tom neví..od srpna chceme pracovat na miminku, menstruaci mám několik let pravidelnou..máte někdo taky takovu zkušenost s touto diagnózou a bezproblémovým porůběhem MS?jsem z toho špatná....

zrofka
23. kvě 2016

@lusili1 tě uklidním..já mam cykly kolem 35...vždy mi pravidelně přišla..třeba od dva dny přišla později nebo dřív 😉 taky se začínáme snažit o dítě...🙂 vyfasovala jsem clostík a kvůli předchozímu těhu jdeme do IUI 😉 tak zaleží jak zareaguji..jooo, a takhle ms mam od puberty, a neplánovaně se nam zadařil syn 😉

lusili1
24. kvě 2016

@zrofka tak budu moc držet pěsti...doktorka říkala, ať jsem v klidu a nestesuji...až kdyby byl problém, že mám přijít, tak budeme zkoušet a uvidíme, piji akorát bylinky..a koupila jsem si ovu testy abych tedy zjistila, jestli ovu probíhá nebo ne..ale já ji v půlce cyklu cítím bolest břicha, zad...já mám cyklus 28 dní +- 2 dny..

brrbrr
24. kvě 2016

Ty dny tak pomalu ubihaji,kdyz se na neco ceka....ja jdu ted v patek na ultrazvuk jestli zabral Clostilbergyt a jsem strasne napja,a jestli tam bude nejaky vetsi folik.Od jake velikosti pichnou ten pregnyl aby byla ovulace ?

danaet
24. kvě 2016

@brrbrr pregnyl se dává od velikosti 18 mm. Pokud bereš inofolic tak doporučuju 1 ráno a 1 večer. Když jsem měla Clostil a brala jsem tak inofolic tak folik dorostl hezky. Sice až 25 DC, ale já mám cykly delší, tak doktor s tím problé neměl to sledovat déle.

brrbrr
24. kvě 2016

@danaet Inofolic beru jak rikas 1rano,1vecer.Doporucili mi to tak i v CARu.Rikali sice ze ucinek je i pri jednom sacku,ale ze je rozhodne lepsi brat dva.Ale nato ze ho mam primo z CARu za 300 Kc a vydrzi mi baleni 10 dni,tak je to docela masakr.Doufam,ze teda bude folik primo vystavni....ja spis cykly vubec nemam,Ms mam velmi sporadicky a zadnej rad jsem v tom nevyzkoumala,takze jsem fakt zvedava jak to v patek na ultrazvuku dopadne ... 🙂

zrofka
24. kvě 2016

holky a kdy jste začaly ten Infolic brát???já jsem si dneska koupila fertipronu to samé jako inofolic... ale mam ještě kyselinu listovoou z dr maxe...tak jí asi doberu a najedu na fertipronu..nebo nevím

danaet
24. kvě 2016

Je jedno kdy se s inofolicem začíná. Já právě zkoušela brát prvně jeden sáček, ale až jsem zvýšila dávku na 2, tak folíky rostly lépe. U PCO se právě doporučují ty 2 sáčky denně. Jak jsem byla v pátek na genetiku, tak mi rovnou nechali dělat i testy na potřebu kyseliny listové. Genetička říkala, že některé ženy potřebují až pětinásobnou dávku listovky, že tělo jí hůř vstřebává. Tak jsem zvědavá. Jinak v CAR říkali buď Inofolic nebo Nosifol

danaet
24. kvě 2016

@brrbrr mi taky MS chodí jak chce. Dva cykly Ok a pak třeba zas nic. A každý cyklus jinak dlouhý.

zrofka
24. kvě 2016

@danaet já bych klidně dva sáčky brala..ale ta cena uffff... 😕 ale tak doberu tu kyselinu co mam..a začnu zatím 1x denně...pak až při ms dva sáčky..budu brát i clostík 🙂

brrbrr
25. kvě 2016

@zrofka No ja beru k tomu inofolicu i listovku,Dr.rikala ze mam listovku brat furt,ze se tim nejde predavkovat.Kolik te vysla ta Fertiprona?Dr se o ni zminovala,ze je to cesky vyrobek,ale ze s ni jeste nema zkusenosti ale melo by to dle slozeni byt to samy.

brrbrr
25. kvě 2016

@danaet jo jo mam to stejne,s tim ze ja mam mezery i pul roku klidne.... :(

danaet
25. kvě 2016

@brrbrr no. Jednu dobu jsem i experimentovala a brala kapky od Podhorne. Mela jsem jerab ptaci. MS sice prisla, ale pak jsem ji mela skoro porad a neslo to zastavit. Tak jsem to vysadila a to jsem pak MS nemela 3 mesice. Tak jsem zkusila bezlepkovou stravu a MS se dostavila 2x pravidelne jak podle hodinek a pak zas nic. Celkem se ale cyklus lepsi, kdyz omezim cukry a pridam pohyb.

danaet
25. kvě 2016

Jo a taky jsem zkousela i gynex. Ale to nemelo zaden ucinek.

lusili1
25. kvě 2016

holky a najde se tu některá, která má pravidelný cyklus jako hodinky s touto diagnózou?