Snažilky s diagnózou PCOS (Polycystické vaječníky)

rudolflenka
7. únor 2014

Ahoj slečny, dámy, ženy...prostě všechny co už dítě máte, těhotné jste, nebo se snažíte otěhotnět a máte diagnózu PCOS...
Vím, že diskuzí na téma PCOS je hodně, ale já jsem se rozhodla založit tuto "skupinu" především pro ty, co se i přes tento syndrom snaží otěhotnět...možná plaším, možná ještě není vše ztracené, ale je tu obrovská nejistota, strach, ...a proto bych se ráda seznámila s někým, kdo má - prožívá podobné problémy, popřípadě, jak dále postupuje s léčbou a nebo taky gratulovala, že se to povedlo 🙂

Abych přiblížila svůj problém :
HA jsem začala brát v 19 letech, tedy 2,5 roku potom, co jsem měla MS ustálenou a pravidelnou a kdy jsem přestala mít kožní problémy (akné)...brala jsem ji pět let a po svatbě jsem se rozhodla, že vysadím a s manželem se pokusíme otěhotnět - tak nějak pozvolně, nechtěla jsem nic "hrotit".....takže v září 2013 jsem vysadila, hned jsem dostala MS a první spontánní MS jsem dostala koncem října, ale velmi velmi slabou....no nic, říkala jsem si - takhle to má hodně holek (alespoň mě o tom přesvědčovali, že po HA je "normální" nemít to třeba i rok). Pořád jsem si říkala, že lepší nějaká MS, než žádná...jenže měsíce plynuly, je únor a MS opravdu žádná nebyla. Zkoušela jsem bylinky apod. vím, že to chce čas, ale přesto jsem to nevydržela a šla dnes na gyndu....řekla jsem, že jsem vysadila a nemám MS...prohlídka (na koze) v pohodě, ale pak mi dělal vnitřní ultrazvuk (ten mi dělá vždy!) a řekl, že je to tím, že mám polycistické vaječníky - oba dva (jasně jsem to na UTZ viděla!) :( tak sem myslela, že se mu tam rozbrečím. Dostala jsem injekci na vyvolání MS a čekám, zda přijde, či nepřijde....sice mě dr uklidňoval, že to neznamená úplnou neplodnost a že CAR je až poslední možností, ale moc klidná teda nejsem.....jestli se dostaví MS tak mi udělá nějaký ten hormonální test/ přehled nebo co to je - prostě jestli nemám zvýšený testosteron (což je ta horší varianta). To se mi ale moc nezdá - nadměrné ochlupení ani akné nemám, vypadávání vlasů taky ne, obézní nejsem...Moc tomu nerozumím, páč se všude mele jen o téhle variantě, ale o té druhé moc ne....dočetla jsem se něco, že je důležité vyvolat ovu (to se dělá pomocí prášků apod.) ...ale fakt jsem z toho jelen a ta nejistota je ze všeho nejhorší. Manžel mimi moc chce a já taky a jestli to nepůjde, tak to bude průser ☹ ...jo a ještě něco. Pořád mi vrtá hlavou, jak je možné, že před braním HA (ano, toho neskutečného svinstva) jsem normálně menstruovala, měla ovu, vše pravidelné...no a po vysazení HA mi najednou diagnostikuje PCOS. To se přece nemohlo jen tak objevit ne? Ultrazvuk mi dělal často a přece si toho musel všimnou dřív...já mám totiž pocit, jestli to není užíváním HA. Neplodnost a PCOS je dneska strašákem skoro každé druhé ženy, dost možná už civilizační choroba...jaké na to máte názory? Může HA ovlivnit- zavinit PCOS ?

čekám nějakou vzájemnou podporu, Vaše příběhy, zkušenosti - hlavně těch, kdo se aktuálně snaží o mimčo s touto dg.

TĚŠÍM SE NA PŘÍSPĚVKY! 🙂

leniii23
7. zář 2016

@katkatomaskova jeee no vzdycky nekde musi byt nejaky zadrhel, nikdy nemůže jit nic v klidu a pohodě vid... Tak snad uz to půjde jako po dratkach a za dva týdny půjdeš na to🙂 ... Ja zatim cekam 19. Jdu teprve podepsat papíry a vyzvednout léky, v říjnu by se to mělo vsechno rozjet,,, jak zvládas injekce? Máš nějaké stavy nebo bolesti? 🙂

katkatomaskova
8. zář 2016

@leniii23 Včera jsem měla TAKOVÝ stav, že jsem myslela, že to bude moje poslední... 😀 Ježiši mě bylo včera zle. Už od ranní dávky, a pořád se to zhoršovalo. V poledne už jsem kecla na gauč, natáhla se, a trochu zdřímla. Ve čtyři se mi zvedl žaludek, rozklepaly nohy, bylo mi na omdlení, celá jsem se opotila studeným potem... FUJ!! Nikomu nepřeju tohle zažít !!!! Dnes jsem byla na kontrole. A blíží se další katastrofa - náběh na OHSS 😖 Dr. už mi snížila dávku hormonů na polovic, a jen 1x denně, příští kontrola v pondělí. tak uvidíme, co z toho vyleze. Jinak píchat mi do sebe nevadí 😀 Jsem zdrav. sestra, mám k tomu předpoklady... 😀 Budu ti držet palce, aby ti to už uteklo 🙂 Tohle čekání je na pěst..

leniii23
8. zář 2016

@katkatomaskova moc děkuju :* ty jo toho Ohss se strasne bojim, rikali mi, ze u me je velká pravděpodobnost, ze se mi rozjede, tak ja doufam, ze uz to bude v poradku a tahle davka ti bude stačit ... muzu se jen zeptat jaky hormony pichas a kolik jsi doplacela ? Jinak s tím pichanim injekci jsme na tom podobně 🙂taky jsem zdravotni sestra :D ... jak to mas s neschopenkou? Ja přemýšlím, ze si ji nechám dat hned jak začnu s hormony

leniii23
8. zář 2016

@katkatomaskova ja verim, ze se nám zadari, slyšela jsem, ze u pco je šance velmi dobrá 🙂

katkatomaskova
10. zář 2016

@leniii23 Píchám Puregon, první 3 dny 300 IU denně, ráno před čtvrteční kontrolou jen 200, a po kontrole už jen 150 jednotek, protože mám nacpaný vaječníky. Už teď mám pocit, že snad prasknu.. 😀 Už se těším na pondělí na kontrolu 😀 Doplácela jsem těsně přes 600kč. A ještě k tomu beru Prednison 5mg jednu ráno a půlku večer. Neschopenku jsem si nechala napsat hned od začátku stimulací (no trochu mi to urychlila punkce té cysty v pátek 😒 ), protože se mnou dost cvičily i hormonální tablety. Někdy to je fakt na kolaps, nedokážu si představit, že by se mi to stalo v práci někde u pacienta, hrozná představa... ☹ Zajímavé ovšem je, že antikoncepce se mnou nic nedělala 😀 Tyhle hormony už jsou ale jiná liga.

No, asi záleží, jestli se rozjede ten OHSS. Kdyby jo, tak se oplodnění odsouvá do doby, než by mě dali dokupy... 🤐 Ale zase je důležité, mít tělo v kupě, než by přicházelo v úvah těhu 🙂

A neboj, dopadne to, člověk musí věřit 🙂

lenkahk
16. zář 2016

čaute! pridávam sa do vášho tímu :D od 18,5 roka som brala HAK, vysadila som po 7 rokoch v únoru 2015, aby som videla, či naskočí cyklus, v akom stave budem, aby sa telo mohlo začať spamätávať..s tým, že chceme mimčo, ale netlačíme na to, máme čas a uvidíme, ako to bude všetko fungovať. Samozrejme MS nikde, vždy tak cca po 130 dňoch, ovuláciu som na 100% na sebe nikdy nepozorovala... Gynekologička ma 1,5 roka sledovala s tým, že čakáme, až sa cyklus rozbehne, žiadne lieky mi našťastie neponúkala, vyhlásila, že vaječníky majú polycystický vzhľad, čo po HAK sa môže stať vraj... V rámci jedného cyklu mi skontrolovala TSH a luteín z krvi, to som mala ok. Inak mi žiadny podrobnejší hormonálny profil nerobila. No včera som bola u nej znova, s tým, že som dostala menzes po 155 dňoch a trval asi 2 týždne, myslela som, že teda začne riešiť so mnou podrobný hormonálny profil alebo niečo podobné, proste preskúmať to ďalej. No ona hneď vyhlásila, že mám syndróm PCO a že mi môže dať lieky na zabezpečenie cyklu a stimulácie ovulácie, ak teda chceme mimčo. Ja som to však odmietla s tým, že sa hormónom chcem vyhnúť a idem skúšať TČM. Inak medzitým som skúšala aj bylinky, Inofolic 3 mesiace, hormonalnu jogu (tej som vsak dala len 4 mesiace a potom to vzdala, co bolo urcite predcasne, musim znova zacat), homeopatiu..nepomohlo nič. Tak teraz idem dať poslednú šancu TČM. Mám 27 rokov.

p4vl4
29. zář 2016

@lenkahk Já jsem TČM zkoušela loni na podzim, cca 3-4 měsíce - pila jsem bylinkové lektvary. Tehdy jsme se ještě nesnažili, ale já jsem si chtěla srovnat menzes, vysadila jsem HAK v prosinci 2014. Bohužel mi to natolik lezlo do peněz bez viditelných výsledků, že jsem s tím přestala. Takže držím palce a neříkám to sarkasticky - já tomu věřím, ale trošku si myslím, že to chce obrovskou trpělivost. Západní medicína je víc "silová", s tělem hodně mává, ale ten výsledek asi bude rychlejší. Tedy doufám..., teď jsem podruhé na Nosifolu a i když mi z něj poprvé (4 týdny) bylo pěkně blbě od žaludku, cyklus se mi zkrátil. To jsem bohužel po těch lektvarech říct nemohla.

lenkahk
1. říj 2016

@p4vl4 No mne liečiteľka TČM povedala, že to bude trvať najmenej tri mesiace až rok, spíš ten rok, kým rozhýbeme ovuláciu pri PCO..čiže ja rátam s tým, že do troch mesiacov nebudem pociťovať žiadne výsledky, hold ono všetky tieto prírodné metódy treba dodržiavať dlhodobo, ak majú pomôcť. Netvrdím ale takisto, že zaručene pomôžu, to netuším 🙂 rôzne odporúčané bylinky, ktoré som skúšala doteraz, mi nepomohli, tak uvidím, dám tomu šancu okolo toho roka a ak nebude žiadne zlepšenie, tiež s tým seknem... ešte mi liečiteľka prikázala vylúčiť všetky mliečne výrobky a jesť mäso a repu..potom som čítala, že mliečne výrobky sa odporúča vylúčiť globálne u žien, ktoré majú problémy s otehotnením 🙂 Nosifol užívam tiež, dva sáčky denne, nie je mi z neho zle, ale zatiaľ tiež nepomohol, no mám ho len krátko...jo a takisto som si nasadila omega 3 (rybí tuk kapsle) a lněný olej 🙂

p4vl4
10. říj 2016

@lenkahk S těmi mléčnými výrobky to moc nechápu, jednou jsem zase slyšela v nějakém dokumentu na ČT, že je velká chyba, že ženy si kupují všechny mléčné výrobky "light". Že jim pak chybí nějaké důležité látky (už si nepamatuju přesně, co to bylo), které dříve naopak s otěhotněním pomáhly. Tak nevím no, tyhle rady jsou dost často protichůdné. 😖 Jinak držím palce s TČM. Já jsem se teď rozhodla ten Nosifol dobrat, koupila jsem si k tomu Fertipronu a zkusím to střídat 1+1 denně, snad mi z toho zase nebude zle. TČM mám v záloze...

kecupka66
11. říj 2016

Ahoj holky..dnes jsem byla na návštěvě u nové gynekoložky (ten starý gynekolog vůbec nic neřešil, a o nic se nestaral), abych zjistila, proč vůbec nemám po vysazení HA menstruaci..a okamžitě po tom, co mi udělala ultrazvuk, mi oznámila, že mám polycystické vaječníky. Že si troufá tvrdit, že se mi nikdy neuvolnilo jediné vajíčko, protože i před HA jsem menstruaci měla tak jednou za půl roku. Všecko mi to ukazovala i na ultrazvuku a pěkně mi to vysvětlila. Jak je možné, že to starý doktor neviděl? Mám na něj šílený vztek!! ☹
V červenci jsem se vdávala a už od června se snažíme o miminko, a tohle je pro mě hrozná rána.. ☹
Navíc mi vůbec nesedí ty příznaky, co jsou uvedené na internetu? Žádné nadměrné ochlupení, ani nadváha, akné taky žádné. Jen doktorka mi řekla, že mám kolem vaječníků obal jako slupku od melounu a skoro žádnou sliznici.
Prý to bude běh na dlouhou trať..je mi z toho nanic.. ☹

lenkahk
11. říj 2016

@p4vl4 no z pohľadu čínskej medicíny sa mliečne výrobky vyraďujú pre ženy, ktorým sa nedarí otehotnieť v globále, vraj preto, že zahlieňujú, čo spôsobuje aj vznik cýst na vaječníkoch...držím palce rovnako, ďakujem... 🙂

lenkahk
11. říj 2016

@kecupka66 vitaj v klube, mám rovnakú situáciu, len ma hnevá, že gynekologička ma neposlala napríklad na endokrinológiu poriadne preskúmať všetky hormóny a protilátky..ale vraj je ok diagnostikovať PCO len na základe ultrazvuku a dlhočizných cyklov, čiže tiež som dostala túto nálepku :(

alice07
11. říj 2016

@kecupka66 já také neměla žádné příznaky kromě dlouhých neovulačních cyklů..u každé se příznaky projevují jinak..doktoři většinou pco neřeší pokud bereš HA a nechceš otěhotnět...Ale i s touto diagnózou se otěhotnět dá 😉 Mě taky doktor řekl, že to bude běh na dlouhou trať, půl roku jsem zkoušela různé bylinky, čaje, upravila jídelníček, zkusila bezlepkovou stravu atd., pak šla na laparku a hned měsíc po ní otěhotněla...
@lenkahk mě gynekolog taky stanovil pco pouze na základě ultrazvuku...ono také záleží, zda ti ms chodí nebo musíš mít vyvolávačky. Můžeš si vyžádat, aby tě na endokrinologii poslali, udělali ti hormon. profil atd. Ale vesměs se pco dá léčit buďto hormony, laparkou, nebo přírodně (čaje, bylinky) atd. nic moc dalšího není...

lenkahk
11. říj 2016

@alice07 Ja viem 🙂 čajíky, bylinky atď som skúšala, ale ordinovala som si ich sama..potom som skúšala homeopatiu 7 mesiacov, nepomohlo, teraz skúšam TČM.. hormóny odmietam, aj keď možno riešenie by bolo pomocou nich rýchle, beriem to však ako poslednú možnosť, tak nejak chcem dokázať to zvládnuť sama a aj tomu verím, že všetko so všetkým súvisí, tak dúfam, že celostný pohľad na vec pomôže..vyvolávačky neriešime, v podstate nemajú ani zmysel, načo mi je umelé vyvolanie krvácania, nikdy mi ich gynekologička ani neponúkala...cykly som mala najprv okolo 60 dní, potom sa predĺžili na 130 ...

kecupka66
12. říj 2016

@alice07 No já si říkala, že nikdy člověk nemá úplně všechny příznaky, u každého to vypadá jinak. Já teď dostala spoustu doplňků stravy a injekci na vyvolání, a jakmile přijde krvácení, tak počítat dny a potom 9 dní brát utrogestan..no je toho dost, jen doufám, že to zabere. Byla si potom vedená na rizikovém těhotenství nebo šlo všecko bez problémů?

norna
12. říj 2016

ahoj mam PCO jsem akorat po skarifikaci ovarii a jeste jsem mela endometriozu panevni pobrisnice ci jak se to pise 🙂 Mam ty den po operaci ,doktor mi rekl at beru Nosifol a mam na to tak 5 mesicu a kdyz nic tak to budeme resit dal jinak.. 😎 nemela jsem ani ovulaci drive ani pravidelnou MS tak jsem ted na to zvedava..Rikal ze ted je vysoka sance po te laparce ale samozrejme nekomu pomuze jinemu ne..Od pristiho tydne se muzeme zacit tulit 😀 😀

alice07
12. říj 2016

@norna já otěhotněla 5 týdnů po laparce 😉 yyšlo to hned na první pokus ,doktor tomu ani nechtěl věřit...původně myslel, že mi dá hormony a nakonec nemusel nic...a znám i další holky, kterým se to díky ní povedlo...tak hodně štěstí! brala jsem půl roku Inofolic, ten mi taky pomohl...
@kecupka66 jsem ještě pořád těhotná, v 5. měsíci, na rizikovém nejsem, je mi fajn 🙂

norna
12. říj 2016

Alice07 to moc velka gratulace...Ja jsem na to sama zvedava a snazim se byt dost pozitivni ..Ale na druhou stranu stojim nahama na zemi..🙂 Cetla jsem ze to dost holkam pomohlo cele to procisteni a rozruseni vsech moznych srustu a buhvi jeste ceho 😀 😀 no od pristiho tydne jdeme na to.. 😵 😵

kecupka66
12. říj 2016

@alice07 jeee,tak to moc gratuluju! No tu laparku asi doktorka videla az jako uplne posledni moznost..zatim me jen futruje progesteronem a jinyma doplnkama..snad to taky zabere..☹

alice07
12. říj 2016

@kecupka66 mě zase řekl doktor, že mě nechce zbytečně ládovat hormonama, i když jsem původně čekala, že mi je dá a o laparce jsem nechtěla ani slyšet, ve finále jsem za ní vděčná, protože po ní jsem fakt věděla, že je něco jinak..ale hlavně se mi po ní podařilo "vypnout" a neřešit jestli otěhotním nebo ne, byla jsem v pohodě, jak dlouho před tím ne...a to udělalo asi taky svoje 🙂 takže musíš věřit, protože i když to vypadá někdy beznadějně a člověk se fakt cítit mizerně, tak tahle diagnoza nepatří k "nejhorším" a překonat se dá 😉

kecupka66
12. říj 2016

@alice07 a můžu se ještě zeptat, po té laparce ses toho definitivně zbavila anebo to problém vyřešilo jen na chvíli a zůstane nám to napořád? 🙂

norna
13. říj 2016

Kecupka66 Me taky doktor nechtel ladovat hormonama a radeji jsme spolu zvolili laparku 🙂 ted to mam za sebou a jsem rada 🙂 Koupila jsem nosifol a jeste neco pro partnera co mi doporucil a pristi tyden na to muzeme vlitnout🙂 tak jsem zvedava..Ptala jsi se jestli to zustane naporad..Ja co jsem projizdela plno diskuzi tak nekomu nepomohlo vubec,nekomu ano ..to je individualni..Vedeli jsme s doktorem ze mam PCO ale i pri te laparce zjistili endometriozu panevni pobrisnice a vse odstranili jinak bych o tom ani nevedela a nekomu to pry taky dela bordel kdyz chce otehotnet no a nekomu zase ne no 😎 😎 😎

norna
13. říj 2016

Jo a myslim ze naporad to neni..ale taky je to asi individualni..Psali holky ze na tom nekdo byl i vicekrat ze se ty vajecniky zase nekomu tim obalem zaceli a uz je to pak zase spatne.. ☹ ☹ tak ja neevim..

tammm
13. říj 2016

Jdu taky na laparku,myslíte,že není špatně když budu mít zrovna ovulaci v den zákroku? Snažíme se o mimi a štve mě,že zrovna když budou foliky tak do mě budou řezat ☹

tammm
13. říj 2016

Pravý vejcovod mám ucpaný,tak budou nakukovat jak to vypadá s levým.

norna
13. říj 2016

laparka je super co najdou hned opravi..S tou ovulaci to nevim...Ja byla 6 dni pred menstruaci :D pak jsem krvacela asi 3- 4 dny no a menses ted nikde zatim..rikal doktor ze se ceka mesic po operaci a pak se resi menses ci co..Kazdy toho napovida ze pak ani clovek nevi co kdo rekl a jak :DD my se zaciname snazit pristi tyden🙂 Uz to mam po laparce dovoleny🙂 😵

tammm
13. říj 2016

@norna dekuji, takže ty byla po ovu.Ono je to asi jedno,hlavně se to nedělá behem menzes.Mám v papírech napsáno kontrola levého vaječníku,tak snad kuknou i na pravý,i když pochybuji když se jim ho nepovedlo zprůchodnit před 12 lety.

norna
13. říj 2016

no ja spise ani ovulaci nemela...timhle by se mohla nastartovat tak uvidime..mam PCO a jeste mi rozrusili endometriozu panevni pobrisnice co jsem taky mela ale to jsem nevedela a udelali ty dirky do tech vajecniku skarifikace ci jak se to jmenuje..

norna
13. říj 2016

ja znam holky co jim to taky zpruchodnit neslo a tak jim to vzali...to nevim jak to..ja mam oba dva volne co psali ve zprave tak alespon neco 😎

tammm
13. říj 2016

@norna uau,no snad mě ho nechaj.