Snažilky s diagnózou PCOS (Polycystické vaječníky)

rudolflenka
7. únor 2014

Ahoj slečny, dámy, ženy...prostě všechny co už dítě máte, těhotné jste, nebo se snažíte otěhotnět a máte diagnózu PCOS...
Vím, že diskuzí na téma PCOS je hodně, ale já jsem se rozhodla založit tuto "skupinu" především pro ty, co se i přes tento syndrom snaží otěhotnět...možná plaším, možná ještě není vše ztracené, ale je tu obrovská nejistota, strach, ...a proto bych se ráda seznámila s někým, kdo má - prožívá podobné problémy, popřípadě, jak dále postupuje s léčbou a nebo taky gratulovala, že se to povedlo 🙂

Abych přiblížila svůj problém :
HA jsem začala brát v 19 letech, tedy 2,5 roku potom, co jsem měla MS ustálenou a pravidelnou a kdy jsem přestala mít kožní problémy (akné)...brala jsem ji pět let a po svatbě jsem se rozhodla, že vysadím a s manželem se pokusíme otěhotnět - tak nějak pozvolně, nechtěla jsem nic "hrotit".....takže v září 2013 jsem vysadila, hned jsem dostala MS a první spontánní MS jsem dostala koncem října, ale velmi velmi slabou....no nic, říkala jsem si - takhle to má hodně holek (alespoň mě o tom přesvědčovali, že po HA je "normální" nemít to třeba i rok). Pořád jsem si říkala, že lepší nějaká MS, než žádná...jenže měsíce plynuly, je únor a MS opravdu žádná nebyla. Zkoušela jsem bylinky apod. vím, že to chce čas, ale přesto jsem to nevydržela a šla dnes na gyndu....řekla jsem, že jsem vysadila a nemám MS...prohlídka (na koze) v pohodě, ale pak mi dělal vnitřní ultrazvuk (ten mi dělá vždy!) a řekl, že je to tím, že mám polycistické vaječníky - oba dva (jasně jsem to na UTZ viděla!) :( tak sem myslela, že se mu tam rozbrečím. Dostala jsem injekci na vyvolání MS a čekám, zda přijde, či nepřijde....sice mě dr uklidňoval, že to neznamená úplnou neplodnost a že CAR je až poslední možností, ale moc klidná teda nejsem.....jestli se dostaví MS tak mi udělá nějaký ten hormonální test/ přehled nebo co to je - prostě jestli nemám zvýšený testosteron (což je ta horší varianta). To se mi ale moc nezdá - nadměrné ochlupení ani akné nemám, vypadávání vlasů taky ne, obézní nejsem...Moc tomu nerozumím, páč se všude mele jen o téhle variantě, ale o té druhé moc ne....dočetla jsem se něco, že je důležité vyvolat ovu (to se dělá pomocí prášků apod.) ...ale fakt jsem z toho jelen a ta nejistota je ze všeho nejhorší. Manžel mimi moc chce a já taky a jestli to nepůjde, tak to bude průser ☹ ...jo a ještě něco. Pořád mi vrtá hlavou, jak je možné, že před braním HA (ano, toho neskutečného svinstva) jsem normálně menstruovala, měla ovu, vše pravidelné...no a po vysazení HA mi najednou diagnostikuje PCOS. To se přece nemohlo jen tak objevit ne? Ultrazvuk mi dělal často a přece si toho musel všimnou dřív...já mám totiž pocit, jestli to není užíváním HA. Neplodnost a PCOS je dneska strašákem skoro každé druhé ženy, dost možná už civilizační choroba...jaké na to máte názory? Může HA ovlivnit- zavinit PCOS ?

čekám nějakou vzájemnou podporu, Vaše příběhy, zkušenosti - hlavně těch, kdo se aktuálně snaží o mimčo s touto dg.

TĚŠÍM SE NA PŘÍSPĚVKY! 🙂

baya66
12. bře 2014

@korticka Test jsem si dělal několikrát a byl sněhobílý. Navíc jsem v tomto (ode dneška už minulém) cyklu od 9 DC dělala ovu testy a to asi až do 35 DC. A stále byla druhá čárka jen slabounká. Doktor mi to pak při prohlídce potvrdil, že se nic nedělo.
To vím, že progesteron je také na "posílení" těhotenství. On ale ten test má napomoci odhalit, kde je případný problém. Jak jsem se dočetla na netu, pozitivní progesteronový test dokazuje dostatečnou produkci ovariálních estrogenů. Ale moc moudrá z toho nejsem 🙂

alkuska
14. bře 2014

Tak já jsem zareagovala na Utrogestan 1-0-1 a mrcha přišla. Poprvé v životě úplně přesně 😀 V pondělí začínám znova s clostilbegytem, tak mi holky držte pěsti. Nebudu se na to moc soustředit, ještě že je venku hezky, chodím se po práci rýpat na zahrádku a říkám si, kruci, na jaře to všechno rozkvétá a množí se, tak snad budu taky 😉

korticka
14. bře 2014

@alkuska držím palce...jojo jaro je to správné období 😉 tak snad se nám to všem povede! 😎

85jana85
14. bře 2014

@alkuska já začínám s utrogestanem dneska mám ho brát 16 - 26 den cyklu. Kolikátý den ti ta "mrcha" přišla?

rudolflenka
autor
15. bře 2014

@baya66 tak si budeme držet palce 😀 🙂 hlavně, že zabrala...a pak hurá na kontryhel a nosifol, nebo něco podpůrnýho 😉

alkuska
17. bře 2014

@85jana85 Já jsem brala stejně, 16 - 25 den cyklu, a přišla 28 den 🙂

mufula
24. bře 2014

nejprve shrnu své příznaky....
v průběhu 8 let jsem přibrala 30 kg, pleť mi zhrubla, vlasy se podivně kroutí a padají, někdy méně, momentálně hodně, akné - jak kdy, ale objevuje se, ochlupení v linii pod pupíkem a na obličeji, pod nosem, na tváři a pár chlupíků neustále vytrhávaných na bradě, inzulinová rezistence ,cholesterol a v neposlední řadě boj o udržení ženskosti a otěhotnění.
mně zjistili PCO v roce 2006, 2007 jsme se začali snažit, 2009 laparo a drilling( vypálení dírek a umožnění prostupu vajíček skrze tlustou membránu vaječníku)prý do půl roku se zadaří...no a kde nic tu nic. v dalších letech spousty léčebných postupů,provera, clostilbegyt, duphaston snižování hmotnosti a vysokého prolaktinu... atdatd... a stále nic.....nakonec vloni CAR a IVF s ICSI...z čerstvých embryjek se nezadařilo ...po půl roce z mražených se také nepodařilo, přičítala jsem to nervům, protože v době stimulace mi umírala maminka po dvouletém boji s rakovinou. Takže spousty nervů, bolesti, peněz a naděje kdesi v nedohlednu. Doporučili mi pít Nosifol, prý je to vhodná kominace látek v případě PCOS...inositol , listovka, béčka atd. pomáhá nastavit metabolismus( samozřejmě že asi ne samospásně). Tak kupuju, ( né zrovna levně) a doufám. Cvičím, snažím se jíst uvědoměle. pokouším se neztrácet humor, ale vnitřně je to strašný boj.Je to těžké, během mého letitého boje jsem si vyslechla spoustu názorů a někdy dost hrubých....jako..,,.no tak nebudeš mít děti no a co???,, nebo ,,proboha neskuhrej, já se taky snažila rok a nešlo to...,, je mi 29 a půl....ve 22 mi kamarádky a doktoři ríkali, že si kazim mládí, když chci děti tak brzo.... no a vida teď už dotyčné kamarádky děti mají a já už jsem najednou naopak stará..... a kdoví, jak to dopadne.
Snad jsem nenavodila depresivní náladu,to bych nerada, ale toto nejlépe vystihuje mé pocity a zkušenosti. Samozřejmě svůj boj nevzdávám.

mufula
24. bře 2014

@calleen Víc takových, jako jste vy!!! Gratulace 🙂

alkuska
28. bře 2014

Ahoj holky,
tak u mě nic moc, na vyšší dávku clostliu jsem zareagovala tak, že se mi hromadně zvětšilo v každém vaječníku asi 7 folikulu, ale ani jeden nedorostl pořádně. Dneska jsem byla ještě na kontrolním UZ a spíš se ještě od minula zmenšily. Doktor říkal že v mém případě nemá cenu clostil ani fostimon či něco jiného na stimulaci ovulace podávat protože u mě takto dozrání folikulu a ovulaci nenavodí, že ta reakce bude s největší pravděpodobností vždy stejná. Prostě mám smůlu.
Takže mi nabídl buď IVF nebo že můžu zkusit drilling ale netvářil se na to moc optimisticky anebo ještě konzervativní postup, pít půl roku Nosifol a ještě to zkoušet přirozenou cestou pokud nespěcháme. Metformin mi nenapsal, ale už ho mám domluvený jinde, takže jsem se s manžou dohodli že zkusíme kombinaci Inofolic nebo Nosifol + metformin. Nevím co čekat, mám dojem že zkušenosti co se dají vyčíst v diskuzích jsou hodně rozporuplné. A měla bych zhubnout. To mi neřekl doktor, ale to vím. Chjo, celý týden jsem z toho v depresi, proč se tohle muselo stát zrovna mě? 😖

serenna30
28. bře 2014

@alkuska Ahojky, Já měla minulý cyklus clostyl poprvé, urodil se jeden folikul, ale nevím jestli "vyrostl". Dr. si mě pozval na UTZ. v 10.DC a tam ho viděl. Dnes jsem dostala MS ☹ a 3. DC mám zase clostyl, 10. DC mám přijít na UTZ opět. No snažíme se vlastně druhý cyklus, ale taky mám diagnostikováno PCO, mám strach, že to bude běh na dlouhou trať, a to spíš jestli to někdy vyjde ....:-/
Myslíš, že mám jít na UTZ častěji? Třeba 10. DC, 12. DC - abych měla jistotu, že folík roste??

serenna30
28. bře 2014

holky po jak dlouhé době snažení, s diagnózou PCO Vám nechal Dr. udělat hormonální profil?

korticka
28. bře 2014

@serenna30 Ahojki...u mě dělal asi 2 nebo třetí návštěvu...

korticka
28. bře 2014

@alkuska ahojki...já taky na Clostil nereaguji...vždy se povedl jen jeden do velikosti 14mm a když jsem brala Clostil poslední cyklus 3 denně tak se povedly 3foliky 14mm ale tot vše 😖
Ted jsem po domluvě s gyn objednaná do CAR Eurofertil a pak se uvidí...jinak já začínám od příštího týdne s Mačingovou na pročištění a i trochu zhubnutí...do toho zobu Calibrum babyplan a chrom...Gynex mi nepomohl.

serenna30
28. bře 2014

@korticka já to chci mému Dr. teď navrhnout (horm. profil). Po clostylu 1 denně 3-7 DC se mi taky udělal jen jeden folikul, byla jsem na UTZ 10DC a tam byl vidět, velikost nevím.
Jsem z toho zdeptaná...Holky mě uklidnovali, že někomu se neudělá ani jeden, ale i tak...

korticka
31. bře 2014

@serenna30 jj někomu Clostil nezabere vubec....následně ale třeba až injekce v CARu... 😉

korticka
31. bře 2014

holky co nového? 🙂
já začla dnešním dnem Mačingovou 😀 uvidíme co to se mnou udělá....zkouším pořád alternativní metody a 11.4 do CAR tak snad se stane ještě zázrak 😠

haninka712
1. dub 2014

@korticka ahoj 🙂 u nás taky žádná změna, po laparce mám za sebou první měsíc snažení, a teda byl neúspěšný :( takže vzhůru na další kolo ! 🙂
do kterého CARu jdete ?

korticka
1. dub 2014

do Eurofertilu...spolupracuje s ním můj gyndař, tak jsem se nechala ukecat, ale co vím tak si ho holky docela chválili...tak uvidíme.
tak snad se vám zadaří druhé kolo...budu držet pěsti! a jinak vše funguje po laparce?

alkuska
1. dub 2014

@serenna30 Ahoj, mě brali hormony hned při první návštěvě, ale prý je mám dobré, tak to fakt nechápu. Na UTZ jsem chodila cca 12 den a pak ještě jednou za 3 - 4 dny kdyby se něco změnilo.

alkuska
1. dub 2014

@serenna30 A myslím si že jeden folikul je právě dobře, u mě řešili, že se mi jich zvětší víc, ale ani jeden není hlavní, dominantní, jak by to mělo normálně být. To znamená že asi žádný pořádně nevyzrává.

alkuska
1. dub 2014

A objednala jsem si Inofolic, dočetla jsem se, že je lepší než Nosifol, že se líp vstřebává a taky není slazený jako Nosifol, což při redukci hmotnosti hraje roli. Beru dva pytlíky denně místo jednoho. Nakoupila jsem taky chrom, zinek a selen, měla jsem záchvat že mi bylo strašně depresivně, tak jsem se vyřádila. Tak uvidíme co to udělá.

serenna30
1. dub 2014

@alkuska no snad maš pravdu s tim folikem, ja jdu v pondeli na UTZ (11.DC), tak se Dr. zeptam. Ja piju kontryhel, k tomu ten nosifol..no uvidime. Kazdopadne nechci brat ty hormony (clostyl apod.). S mojím jsme si rekli, ze napred zkusime přirozenou cestu!

serenna30
1. dub 2014

@alkuska jak dlouho se snažite?

alkuska
1. dub 2014

@serenna30 To se nedá snadno říct. Antikoncepci jsem vysadila už dávno, to už bude 3 roky a používali jsme kondomy nebo nic 😀 Prostě jsme se nesnažili ale postupně jsme se taky přestali chránit. Opravdu jsme o šprčkovi začali přemýšlet před rokem, ale vysloveně jsme se začli snažit až v září, nakoupila jsem si ovulační testy a tak, když to předtím samovolně nepřišlo, a ukázalo se že asi neovuluju, tak jsme se v prosinci objednali do CARu (chodíme do Unicy v Brně). Celkem jsme nespěchali protože jsme ještě oba do června dostudovávali, ale mě už bude v létě 32, takže teď už to řešíme.
Clostyl jsem brala dva cykly a vůbec nic jsem na sobě nepozorovala, žádné nežádoucí účinky nebo něco. Horší byl utrogestan, dávala jsem ho vaginálně a strašně mě to svědilo, to bylo fakt nepříjemné.
Tak držím palce v to pondělí 🙂 .

serenna30
1. dub 2014

@alkuska já chodím do Heliosu v Brne, ale jako ke klasickému Dr., ne do Caru🙂 mě utroš nic nedelà, mám tabletky, ale Clostyl je mazec, boli mě po něm vaječníky. No jsem zvědavá co mi Dr. Rekne, a stli budou folikuly 😉

haninka712
2. dub 2014

@korticka jj funguje, ms jsem dostala o dva dny dřív než měla přijít, což mi říkal doktor, že +- 3 dny je v pohodě...
taky jsem už na CARy koukala, nechce se mi totiž chodit tady do Ostravy, nějak z nich mám špatný pocit...

korticka
3. dub 2014

@haninka712 myslíš že se vyplatí jezdit do CARu jinde? já to určitě vyzkouším nejdřív v Ově....přece jen jezdit třeba do Brna ...to je pěkná štreka 😒 no ale kdyby to pak bylo zapotřebí nebo kdybych měla pochyby o zdejších centrech tak to nejspíš zkusím taky...třeba ten Reprofit říkají že je dobrý..v Brně....už se nemůžu dočkat 11.4 😠 konečně se třeba začne něco dít!

haninka712
3. dub 2014

@korticka nevím, jestli se to vyplatí jezdit jinam, bude to asi velký žrout času i peněz, ale kamarádky co byly v Ostravě doteď těhu nejsou a šly jinam... může to být jen náhoda, ale už to ve mě hlodá 😀

makysekd
3. dub 2014

ahojky,pročetla jsem si vaši diskuzi a ráda bych Vám napsala svoje zkušenosti. Antikoncepci jsem brala od 17let 10let.pak jsem se rozhodla vysadit a pomalu se snazit o mimi.jenze menstruace neprisla ani po 2mesicich.doktor mi dal vyvolavacku- menses prisla,a dalsi mesic zase nic.nasadil mi proveru s tou sem mela cyklus ale ovulku ne.dal to resit nehodlal,tak jsem presla k jinemu lekari rovnou do caru. Tam me lekarka hned udelala hormon.profil,ultrazvuk a rekla mi podezreni na Pcos.coz se potvrdilo.bohuzel mam ten syndrom hodne silny.jak mi vysvetlila je to dedicne a v prubehu zivota se to meni.takze nektere zeny ani nevi ze ho maji.no zkouseli jsme nejdriv clostil ani po nejvyssich davkach zadna reakce. Tak jsme presli na injekce a ze zkusime nejdrive 3cykly inseminace. Injekce dost vysoke davky reakce vzdy po delsi dobe ale byla.bohuzel se ani jednou nezadarilo. Zkousela jsem i nosifol,gynex apod. Pak jsem v casopise narazila ze na tento problem a spoustu jinych pomaha hormonalni joga -sla jsem na kurz a cvicila. Po par tydnech jsme se dohodli ze zkusime ivf. Injekce zase tentokrat nizsi davky a hle ja reagovala az moc.nakonec odber 40folikulu a mirny hyperstimulacni syndrom ktery podchytili vcas takze dobry.ujali se pouze 3. 1mam v sobe.a zatim se drzime.i kdyz mam tehotenstvi samy problem a skoro cele jen lezim.tak to vsechno stalo za to. Nevim jestli pomohlo cviceni nebo nosifol, ale kazdopadne sem pak konecne zacla reagovat. Tak to holky nevzdavejte urcite se dockate. 😉 nam to trvalo 2roky.

batusi
3. dub 2014

@makysekd Ahojky a mohla bych se zeptat, jak dlouho jsi cvičila tu hormonální jógu předtím, než jste šli na IVF? Nezkoušeli jste to i při tom cvičení přirozeně? děkuji za odpověď.