Snažilky s diagnózou PCOS (Polycystické vaječníky)

rudolflenka
7. únor 2014

Ahoj slečny, dámy, ženy...prostě všechny co už dítě máte, těhotné jste, nebo se snažíte otěhotnět a máte diagnózu PCOS...
Vím, že diskuzí na téma PCOS je hodně, ale já jsem se rozhodla založit tuto "skupinu" především pro ty, co se i přes tento syndrom snaží otěhotnět...možná plaším, možná ještě není vše ztracené, ale je tu obrovská nejistota, strach, ...a proto bych se ráda seznámila s někým, kdo má - prožívá podobné problémy, popřípadě, jak dále postupuje s léčbou a nebo taky gratulovala, že se to povedlo 🙂

Abych přiblížila svůj problém :
HA jsem začala brát v 19 letech, tedy 2,5 roku potom, co jsem měla MS ustálenou a pravidelnou a kdy jsem přestala mít kožní problémy (akné)...brala jsem ji pět let a po svatbě jsem se rozhodla, že vysadím a s manželem se pokusíme otěhotnět - tak nějak pozvolně, nechtěla jsem nic "hrotit".....takže v září 2013 jsem vysadila, hned jsem dostala MS a první spontánní MS jsem dostala koncem října, ale velmi velmi slabou....no nic, říkala jsem si - takhle to má hodně holek (alespoň mě o tom přesvědčovali, že po HA je "normální" nemít to třeba i rok). Pořád jsem si říkala, že lepší nějaká MS, než žádná...jenže měsíce plynuly, je únor a MS opravdu žádná nebyla. Zkoušela jsem bylinky apod. vím, že to chce čas, ale přesto jsem to nevydržela a šla dnes na gyndu....řekla jsem, že jsem vysadila a nemám MS...prohlídka (na koze) v pohodě, ale pak mi dělal vnitřní ultrazvuk (ten mi dělá vždy!) a řekl, že je to tím, že mám polycistické vaječníky - oba dva (jasně jsem to na UTZ viděla!) :( tak sem myslela, že se mu tam rozbrečím. Dostala jsem injekci na vyvolání MS a čekám, zda přijde, či nepřijde....sice mě dr uklidňoval, že to neznamená úplnou neplodnost a že CAR je až poslední možností, ale moc klidná teda nejsem.....jestli se dostaví MS tak mi udělá nějaký ten hormonální test/ přehled nebo co to je - prostě jestli nemám zvýšený testosteron (což je ta horší varianta). To se mi ale moc nezdá - nadměrné ochlupení ani akné nemám, vypadávání vlasů taky ne, obézní nejsem...Moc tomu nerozumím, páč se všude mele jen o téhle variantě, ale o té druhé moc ne....dočetla jsem se něco, že je důležité vyvolat ovu (to se dělá pomocí prášků apod.) ...ale fakt jsem z toho jelen a ta nejistota je ze všeho nejhorší. Manžel mimi moc chce a já taky a jestli to nepůjde, tak to bude průser ☹ ...jo a ještě něco. Pořád mi vrtá hlavou, jak je možné, že před braním HA (ano, toho neskutečného svinstva) jsem normálně menstruovala, měla ovu, vše pravidelné...no a po vysazení HA mi najednou diagnostikuje PCOS. To se přece nemohlo jen tak objevit ne? Ultrazvuk mi dělal často a přece si toho musel všimnou dřív...já mám totiž pocit, jestli to není užíváním HA. Neplodnost a PCOS je dneska strašákem skoro každé druhé ženy, dost možná už civilizační choroba...jaké na to máte názory? Může HA ovlivnit- zavinit PCOS ?

čekám nějakou vzájemnou podporu, Vaše příběhy, zkušenosti - hlavně těch, kdo se aktuálně snaží o mimčo s touto dg.

TĚŠÍM SE NA PŘÍSPĚVKY! 🙂

fidac
9. říj 2014

@mysackovi jo a hlavně mě doktor v caru říkal, že se to může po porodu i zpravit a může se zadařit bez jakékoli pomoci jak píše @leeena_4

enne
9. říj 2014

@fidac ja to nemyslim nejak zle 🙂 me treba IUI vubec nedoporucili, v podstate prvni cyklus me zkusi nastimulovat a budou mi hlidat ovulaci a v pripade ze se objevi nejakej hezke dozrale vajicko ;) a ja doufam, ze objevi, mi pichnou pregnyl a mame to zkusit doma a v pripade, ze to nezabere rikali, ze neni na co cekat a ze IUI ma pouze 10-15% uspechu. Ale je mi jasny, ze co doktor to nazor. Ja strasne verim tomu, ze to ted vyjde...🙂

fidac
9. říj 2014

@enne 🙂 mě dávala moje doktorka bez jakékoli kontroly utz clostil půl roku a podle ovu testů prostě nic - bílo....tak jsem se objednala do caru a tam mě dali taky clostil i když jsem už počítala s IVF a s clostilem jsem už nechtěla ztrácet čas 😉 upravili mě dávkování a hlavně dělali utz 😵 my jsme to zkoušeli taky doma, ale vždycky nám asto nějak časově nevycházelo, tak jsme se domluvili na IUI...a s odstupečem času jsem fakt ráda, že chodím tam kam chodím a že mě nehnali do IVF, které mě ještě rozmlouval doktor právě kvůli PCO...úspěšnost je tam sice malá, ale určitě si myslím,že za zkoušku to stojí...my jsme byli na 3 IUI a vyšly všechny tři. Ale je pravda, že každému sedne něco jiného a co doktor to jiný názor 😉

enne
9. říj 2014

@fidac ja se k tehotenstvi nikdy nedostala, ale verim, ze to ted zvladneme. Uprimne receno ja se IVF trochu bojim, tak si opravdu hodne drzime palce aby nam to vyslo. Taky mam brat clostik, zatim beru prasky na vyvolani MS a ted budu cekat az mrska prijde a 3den cyklu zacinam brat clostil 3x1...a pak kontrolni utz apropo mas vystudovano kolikaty den mas ovulaci??. Je fajn videt a cist ze to proste vyjde 🙂 kazdopadne drzim moc palecky, aby vam to co nejdrive vyslo ;)

syrecek01
9. říj 2014

Ahoj holky, jdu vás trošku snad podpořit, mám taky pco již několik let, několikrát jsem skončila na pohotovosti s prasklou cystou, po diagnostické laparo mám tuhle diagnózu. Jako léčbu jsem dva roky v kuse bez přestávky jedla antikoncepci, takže ani jeden menzes za dva roky. Pak jsme chtěli mimčo, takže jsem vysadila, začla brát kapky Gynex a za 4 měsíce jsem přirozeně otěhotněla, takže i tak to jde, neztrácejte naději 🙂

fidac
9. říj 2014

@enne clostil mám taky od 3-7 DC a i přesto jsem měla ovulaci pokaždé jinak...cca od 14-18 DC, a ještě co mě doporučili, tak drilling vaječníků a dokonce to i pomohlo 😉 já se vždycky jenom děsím, že přijdu na utz a nic tam nebude....

enne
9. říj 2014

@fidac ja mam driling za sebou, a zadna zmena...ale verim ze spoustu holkam se to povedlo, prvni pul rok po operaci je ten nejlepsi, ale ja dostala MS za pul roku jen dvakrat. Doktorka me nechavala a myslela si, ze si to vsechno sedne a ono prd. Toho se ja desim taky, ze tam prijdu a ono nic :( ale musime myslet pozitivne, ze to vsechno vyjde 🙂 ona ta hlava totiz taky umi udelat divy, podvedomi je fakt desna mrcha ;)

fidac
9. říj 2014

@enne tak právě jako doktorka by měla vědět, že toho má co nejdřív využít... 😒 já taky nemívám MS -ani před drillingem ani po a ještě jsem stejně musela brát clostil,aby to mělo efekt 😕 ale pár let naštěstí pícháme každý měsíc Agolutin, takže to docela jde... 🙂

slunickoseznam.cz
10. říj 2014

Tk hlasim ze vcera byl folik 19 mm tesne pred ovulaci tk jsme to pojistili 2x a uvidime v pondeli jdu na uzv jestli folik odesel jk mel ale bolwl mne ten levy vajecnik teda pekelne vcera

fidac
10. říj 2014

Já jsem včera dobrala izo a už začínám cítit levý vaječník, tak uvidíme co z toho bude 😉

mysackovi
10. říj 2014

Dekuju za info 😉

alkuska
14. říj 2014

@korticka Ahoj, tak mám za sebou návstevu endokrinologie, vzali mě za někoho kdo na poslední chvíli odřekl návštěvu. Nejdýl ze všeho se mluvilo o mé nadváze, respektive doktor mluvil a já jsem poslouchala. Takže mám zhubnout. No a vzal mi odběry. A taky musím zhubnout. Jinak na mě nic zajímavého nenašel. A mám zhubout. 😠

korticka
14. říj 2014

@alkuska čauki...a ty máš nadváhu? tys měla doporučení na endo? mě totiž doktorka vzala krev a zároven podle doporučení kde se psalo TSH a T4 mi hned naordinovala ten Euthyrox...takže jsem od ní hned odcházela s receptem...já taky ted hubnu 🙂 ale nadváhu asi nemám...174cm/62kg, ale začla jsem běhat 😎

danaet
14. říj 2014

Já letos zhubla už 12 kg, zdravou stravou. 2 měsíce jsem brala gynex a nic. Teď jsem akorát 4 dny sotva znatelně špinila, okem to skoro nešlo postřehnout a pouze jakože trošku růžového cosi dopoledne. Další 4 dny mne bolí vaječníky. Menzes nikde. Dneska by mi měl dorazit inofolic, tak zkusím aspoň ten, jestli mi upraví menstruační cyklus či nikoli. Ještě pár dní počkám a když tak si dojdu na vyvolávačku. Mudr sice řekla, že mám počkat, až se menzes dostaví a pak udělá krevní testy a podle toho nasadí léčbu, ale zrovna jsem jak na potvoru 61 DC. Těhu test negativní, takže tím to s největší pravděpodobností není. Menzes mám vždy 2-3 měsíce pravidelně a pak 1-2 měsíce vynechá a zrovna jak bych to potřebovala kvůli testování, tak to nedostanu. V práci už nejméně třetí kolegyňka těhotná na první dobrou, takže náladička nic moc. Ale ode dneška se přesvědčuju, že to tomu PCOS pěkně natřu! A basta! 🙂

alkuska
14. říj 2014

@korticka Ahoj, právě že jsem docela dost tlustá. Já vím že musím zhubnout, ale nejde mi to. Jak jsem psala dřív, běhání mi v tom vůbec nepomohlo. Dneska mi doktor řekl že sport je jen doplněk a musím vyřešit stravu. Vzal mi krev a nic mi zatím nedal. Myslím si že tvoje váha je vzhledem k výšce úplně v pohodě.

korticka
14. říj 2014

@danaet Ano 🙂 já se taky snažím, je to už 2,5 roku, ale pomalu dochází naděje a trpělivost ☹ Vždycky se zaměřím na něco nového, zkouším cvičení vitamíny homeopatika prostě vše co se dá, ale když pak zase žádné výsledky nejsou tak se mi to hroutí všechno...ted jsem dostala Euthyrox na endokrinologii, vsázím na to poslední karty, pak už nemám moc sílu, jedině ještě laparku a nakonec umělko....pak už snad jedině psa 😀 😀

korticka
14. říj 2014

@alkuska no ta strava asi dělá hodně, já ted vynechávám skoro uplně pečivo a váha jde dobře dolů, tak ještě uvidíš co ti z té krve zjistí 😉

slunickoseznam.cz
14. říj 2014

Tk já byla v pondělí na kontrolním uzv a ovulace proběhla vajíčko už tm není tk ted se uvidí co bude nebo nebude

danaet
15. říj 2014

@korticka My to zkoušíme už 4,5 roku, ale nevzdávám to. Ještě ne. Ale je jasné, že ten optimismus se musí vytvářet trochu umělě, když všechno v okolí jdou na mateřskou a já zatím nic. Ale věřím tomu, že jednou se zadařit musí. 🙂

franerka
15. říj 2014

Taky potřebuji zhubnout jen nvm jak na to s pco...poradíte?

korticka
15. říj 2014

@slunickoseznam.cz tak hodně štěstí 😉

korticka
15. říj 2014

@danaet přesně, kolem mě taky, samé těhotné, ty co se začaly snažit se mnou už některé čekají druhé 😒
je to na mozek, já jsem ted vubec ráda že mi přišla po 85dnech MS 😠
kdyby aspon to umělé bylo 100%..

korticka
15. říj 2014

@franerka změna stravy, omezit uplně cukry, a to i v pečivu, vlastně ve všech potravinách skoro, hodně zeleninou vyvažovat jídlo, já třeba snídám už bez pečiva, jen kaše, vločky atd., žádné zahuštované jídla moukou, vybírat potraviny s nízkým GI (glykemickým indexem) denně aspon 30minut pohybu..

orchidis
15. říj 2014

@korticka Ahoj, omlouvám se, že sem tak vpadám, nejsem snažilka, ale máme v rodině problémy, které s tímto problémem souvisí (diabetes, obezita, hormonální problémy, problémy se ŠŽ). Odmala mi nedělá dobře pečivo, mléčné výrobky - došla jsem na to pocitově...
Teď jsem hodně četla o inzulinové resistenci a sedí to na mě jak pr. na hrnec.

Máte s tím některá zkušenost? Jak jste to řešily? A co vám pomohlo? Co jíte? Jaké doplňky užíváte?

Moc děkuji!

modralentilka
15. říj 2014

Mám PCO a dnes máme (za tři dny) ročního chlapečka. Prodělali jsme IVF, povedlo se hned na první pokus...

alkuska
15. říj 2014

@korticka nad tím jsem taky přemýšlela, ale nevím jak vyřešit snídani bez pečiva. Jinak přes den už pečivo moc nejím, večer opravdu vyjimečně. Co jíš ráno? Mě třeba ovesna kaše připada že to je skoro jak pečivo, myslim nutričně, ne? Bez snídaně v práci nemůžu fungovat a samotna zelenina mě rano nezasyti.

Mimochodem hlásím že jsem to dostala, čili co jsem začla v dubnu s inofolicem a metforminem jsou me cykly 47, 40, 28, 35 a ted 33 dni. Takze v tomhle smeru dobry 🙂 Akorat zda se stale neovuluju.

danaet
15. říj 2014

@korticka no to jsem zvědavá, kdy to dostanu já. 62 DC a nic. Jinak dnes první den inofolic, tak uvidíme. Jinak snídám většinou vločky se semínky, brusinkami. Zalévám horkou vodou a nebo přidávám bílý jogurt. Ale pečivo jím, tmavé a celozrnné.

ivik1306
15. říj 2014

@fidac Taky jsem se na ten čaj s kakostí dívala .... ale nakonec jsem si zrovna před chvilou objednala kapky Drmek tak skusím ještě to a uvidí se co a jak pak skusím třeba zase něco jiného.

ivik1306
15. říj 2014

Holky máte některá nějaké skušenosti s Drmkem??

korticka
16. říj 2014

@alkuska no já snídám bílé jogurty, do toho naházím ovoce a musli-bez cukru (hodně kupuji ty od Mixit), dále vločky(ovesné, špaldové..ječné...) jen spařím vřelou vodou nechám nabobtnat do toho třeba banán semínka, nebo si kupuji instatní kaše celozrnné bez cukru posypu skořicí, skořici dávám často do snídaně...pomáhá hubnout, a když už jím pečivo tak nejlépe kváskové třeba žitno špaldový domácí chleba 😉