Snažilky s diagnózou PCOS (Polycystické vaječníky)

rudolflenka
7. únor 2014

Ahoj slečny, dámy, ženy...prostě všechny co už dítě máte, těhotné jste, nebo se snažíte otěhotnět a máte diagnózu PCOS...
Vím, že diskuzí na téma PCOS je hodně, ale já jsem se rozhodla založit tuto "skupinu" především pro ty, co se i přes tento syndrom snaží otěhotnět...možná plaším, možná ještě není vše ztracené, ale je tu obrovská nejistota, strach, ...a proto bych se ráda seznámila s někým, kdo má - prožívá podobné problémy, popřípadě, jak dále postupuje s léčbou a nebo taky gratulovala, že se to povedlo 🙂

Abych přiblížila svůj problém :
HA jsem začala brát v 19 letech, tedy 2,5 roku potom, co jsem měla MS ustálenou a pravidelnou a kdy jsem přestala mít kožní problémy (akné)...brala jsem ji pět let a po svatbě jsem se rozhodla, že vysadím a s manželem se pokusíme otěhotnět - tak nějak pozvolně, nechtěla jsem nic "hrotit".....takže v září 2013 jsem vysadila, hned jsem dostala MS a první spontánní MS jsem dostala koncem října, ale velmi velmi slabou....no nic, říkala jsem si - takhle to má hodně holek (alespoň mě o tom přesvědčovali, že po HA je "normální" nemít to třeba i rok). Pořád jsem si říkala, že lepší nějaká MS, než žádná...jenže měsíce plynuly, je únor a MS opravdu žádná nebyla. Zkoušela jsem bylinky apod. vím, že to chce čas, ale přesto jsem to nevydržela a šla dnes na gyndu....řekla jsem, že jsem vysadila a nemám MS...prohlídka (na koze) v pohodě, ale pak mi dělal vnitřní ultrazvuk (ten mi dělá vždy!) a řekl, že je to tím, že mám polycistické vaječníky - oba dva (jasně jsem to na UTZ viděla!) :( tak sem myslela, že se mu tam rozbrečím. Dostala jsem injekci na vyvolání MS a čekám, zda přijde, či nepřijde....sice mě dr uklidňoval, že to neznamená úplnou neplodnost a že CAR je až poslední možností, ale moc klidná teda nejsem.....jestli se dostaví MS tak mi udělá nějaký ten hormonální test/ přehled nebo co to je - prostě jestli nemám zvýšený testosteron (což je ta horší varianta). To se mi ale moc nezdá - nadměrné ochlupení ani akné nemám, vypadávání vlasů taky ne, obézní nejsem...Moc tomu nerozumím, páč se všude mele jen o téhle variantě, ale o té druhé moc ne....dočetla jsem se něco, že je důležité vyvolat ovu (to se dělá pomocí prášků apod.) ...ale fakt jsem z toho jelen a ta nejistota je ze všeho nejhorší. Manžel mimi moc chce a já taky a jestli to nepůjde, tak to bude průser ☹ ...jo a ještě něco. Pořád mi vrtá hlavou, jak je možné, že před braním HA (ano, toho neskutečného svinstva) jsem normálně menstruovala, měla ovu, vše pravidelné...no a po vysazení HA mi najednou diagnostikuje PCOS. To se přece nemohlo jen tak objevit ne? Ultrazvuk mi dělal často a přece si toho musel všimnou dřív...já mám totiž pocit, jestli to není užíváním HA. Neplodnost a PCOS je dneska strašákem skoro každé druhé ženy, dost možná už civilizační choroba...jaké na to máte názory? Může HA ovlivnit- zavinit PCOS ?

čekám nějakou vzájemnou podporu, Vaše příběhy, zkušenosti - hlavně těch, kdo se aktuálně snaží o mimčo s touto dg.

TĚŠÍM SE NA PŘÍSPĚVKY! 🙂

danaet
10. čer 2016

@kristinatynus pekne. Preji suprovni zpravy od doktora. Ja jdu taky v utery, ale ne s takovym potesenim teda. Z imunologie mi prisly vysledky. Nejsou tak tragicke, ale budu mit na 5-6 tydnu prednison a pak teprv muze byt stimulace na iui. Nasli mi imuno problem na smes cizich spermii. Tak kvuli tomu.

vkackah
10. čer 2016

Holky tak já se k vám taky přidávám... mám taky PCOS, za 2 týdny jdeme poprvé do Car, momentálně jsem vysadila všechny možné hormony, a zkouším ještě hormonální jogu na upravení cyklu (teprve začínám a učím se to).. jsem 35dc a ovu nikde :( takže to tak nechám do toho caru a pak vyvolávačka a pojedeme na novo.. Gratuluji ke //, at vse dopadne jak má ;)

ivanka8485
10. čer 2016

@kristinatynus tak to byl fičák, ne? 🙂 to je pro nás dobrá zpráva, že to může jít i lehce 🙂

kristinatynus
10. čer 2016

@ivanka8485 To ano, s přítelem jen zíráme a divíme se, že to zabralo hned napoprvé. Snad se to bude vše vyvíjet dobře.

veru861
11. čer 2016

Ahoj, tady píšu, co mi pomohlo s PCOS: http://deerveru.pise.cz/pcos/062016/

ivanka8485
12. čer 2016

@veru861 super, díky moc... velká motivace...

veruska87
13. čer 2016

@gabulkam Vyšší testosteron ? to mám taky...a nikdo neví z čeho, doktoři si se mnou nevědí rady a víš co mi na to dali ? antikoncepci, po které přibírám , tak ta hned letěla do koše...jinak je na ro prý dobrý Inofolic a ubrat na váze ...a to mi zase řekli, že zhubnu, až se mi upraví testosteron a ten se mi upraví, až zhubnu, super začarovaný kruh 🙂 a teď mi doktor zkusil dát Duphaston nebo tak nějak...a internista endokrynolog, ke kterému chodím, který na ten můj problém vlastně přišel, mi řekl, že se to dá léčit ještě lékama na rakovinu prostaty, ale to by prý nedoporučoval a v našem CAR centru mi řekli, že mám zkusit minimálně rok brát ten Inofolic 🙂 dvojitou dávku 🙂

alice07
13. čer 2016

@veruska87 rok brát inofolic? Noo, tak to se ti pěkně prodraží (při 2 sáčcích denně jsi pod tisícovku měsíčně)...Sám výrobce uvádí, že by se měl brát 3-6měsíců. To bych si radši koupila inositol zvlášť+ zvlášť listovku, to máš to samé...Vyšší testosteron má většina holek s pco, s tím nic moc neuděláš. Ani při snížení váhy se ti nemusí o tolik srovnat. Pokud se nesnažíte o mimčo, tak bohužel asi nic jiného než "léčba" HA není.

veru861
13. čer 2016

@alice07 testosteron se snizi omezenim sacharidu.

alice07
13. čer 2016

@veru861 já třeba dodržuju bezlepkovou dietu (zatím krátce, tak nemohu posoudit) 😉 obecně se říká, že při pco se mají omezit cukry, tuky, lepek...

veru861
13. čer 2016

@alice07 Já taky dodržuju bezlepkovou dietu, omezila jsem mléčné výrobky a sacharidy. A jím jen ty s nízkým glyk. indexem. Tuky naopak jím hodně. Kromě teda rafinovaných rostlinných olejů, omezila jsem je (řepkový, slunečnicový) a trans tuků. Tady o tom píšu: http://deerveru.pise.cz/pcos/062016/
Jinak já to mám i potvrzené testem krve. Byla jsem na endokrinologii a když jsem tam šla po několika měsících této změny stravy, tak jsem měla všechny androgeny poloviční hodnoty. Já se teda nesnažím otěhotnět, jedno dítě mám a stačí nám to takhle, ale chci mít pravidelnou MS a vyhnout se těm pozdějším komplikacím PCOS: cukrovce, srdečním onemocněním atd.

alice07
13. čer 2016

@veru861 Tak já mám celkem pravidelnou ms, váhu v normě, chci otěhotnět, takže u mě to je o něčem jiném🙂 Jsem teprve na začátku, poslední tři týdny jím jen bezlepkově, sacharidy minimálně, nic mléčného, jsem skoro vegetarián (jen kuřecí a lososa). Tak jsem zvědavá, jak se změna stravy projeví 😉 🙂 Spíš mě zarazilo, že ti doporučili ten inofolic, spíš ho doporučují holkám, které chtějí otěhotnět..

danaet
15. čer 2016

Děvčata, nemáte některá zkušenost s prednisonem? Já jej beru ode dneška, ale jen 5 mg. Doporučili mi tuto dávku v Podolí na 5-6 týdnů a pak snížit na 2,5mg denně. Kontrola v Praze až během případného otěhotnění. Jinak včera opět vyvolávačka v 56 DC a nafasovala jsem rovnou i Clostilbegyt 1-0-1 od 3-7 DC, stejně jak minule. Jestli folík doroste na pravé straně, tak jdu na pregnyl a IUI. Vzhledem k tomu, že ten prednison mám jen kvůli lehce zvýšené imunitě na cizí sperma, tak doktor řekl, že ten Clostil nasadíme už tento cyklus. Stjeně mívám ovulaci až později, takže to by mělo být v poho.

katkatomaskova
15. čer 2016

Tak jsem po X měsících opět zde... V půli března po diagnostické laparoskopii, těžký nález endometriozy v Douglasově prostoru, v podstatě neřešitelný :-/ Ale vaječníky nemají tvrdý povrch, takže nebylo třeba rozrušovat (drilling), vejcovody průchozí, žádné cysty. Pooperačně zánět dělohy, týden antibiotik, čtyři týdny neschopenky 😒 No a další pokus s Clostilbegytem. Neúspěšný. Dr. v CAR ze zoufalství nasadila 3x1, dalo mi to rychtu strašnou, děvčata, takhle blbě mi snad ještě nikdy nebylo ☹ V pondělí jsem byla na UZ, a málem jsem spadla z té gyn. kozy - na pravém vaječníku se urodily DVĚ vajíčka 🙂 Dnes jsme s manželem absolvovali IUI, a já se jen modlím, aby končilo těch 16 měsíců špatných zpráv, anovulačních cyklů, vyvolávání menstruace, atd., a na konci měsíce na mě čekal pozitivní TT... 🙂 Takže pro všechny ty, které mají diagnózu PCOS, a cpou se hormony a vším možným... Vydržte !!!! Ono to jde 🙂

brrbrr
28. čer 2016

Ahoj holky,tak co jak jste na tom?V jaky jste ted fazi a jak se to vyviji?Co psychika?Nejak nam to tu zamrza.....Ja jsem dnes 11DC,druhy cyklus s Clostilbegytem.Zitra jdu na kontrolni ultrazvuk jestli jsou foliky.Minuly cyklus byl jeden vpravo 17mm,pichly mi Pregnyl a ovu byla 14DC....pak jsem od 16DC brala Duphaston a kazdy den beru Inofolic uz asi 3mesic.....no test negativni,mrcha dorazila na cas a ted je zas dalsi cyklus,tak jsem na to zvedava.A doufam ze tento cyklus bude bez bolesti.Minule jsem od pichnuti Pregnylu az do MS mela bolesti bricha,tlaky,pnuti a bylo mi az na zvraceni...jsem myslela,ze se z toho zblaznim,zvlast kdyz byl test negativni :(

vkackah
28. čer 2016

tak já ted čekám na mrchu, doufám že nedorazí.. jsem ted 13 dpo a na testu hledám ducha - spíše si vsugerovávám že tam je než že by tam byl.. Byli jsme v Car na konzultaci, ted čekáme na hladinu hormonu v krvi a pak se uvidí co dal... dneska mám pocit že vypiju jednu sklenku vody a vyčuram snad 3 :D 😀 už mi přijde blbé v práci co hodinu chodit na wc :D

danaet
11. črc 2016

@brrbrr tak ja jsem momentalne 24 DC. Dnes jsem byla merit foliky po clostilu a nic. Takze mam utrogestan na 10 dni na vyvolani menzes a zas 3-7 DC Clostik. Tentokrat vyssi davky 1-1-1. Do toho zobu uz nejakou dobu prednison.

vkackah
12. črc 2016

na mě ani tato dávka nezabrala a pak mě poslali na laparoskopii.. kde nezjistili žádný problém.. jen mám PCO a tím to skončilo..

brrbrr
12. črc 2016

Tyjo holky,tak to se divim ze me ten Clostylbegyt zabira,kdyz beru 1denne.Druhy cyklus jsrm mela 12DC zase jeden folik 17mm tentokrat vlevo.Dnes jsem 25DC a 12DPO.testovat budu asi v patek,zadny priznaky nemam,obcas me akorat pichne v podbrisku,jinak vubec nic.Takze si zadne nadeje nedavam :(

leniii23
12. črc 2016

Ahoj kocky, musim vám napsat protože mám hrozny splin :( dnes jsem 14dni po 3. IUI a samozřejmě test negativní, je mi mizerně protože vim, ze ted me ceka rozhodnutí, zda jít na laparku nebo rovnou na IVF :( mam silne PCO prokázané pres UZ, přítel spermio na jedničku :( prosim poradte, jakou možnost by jste vybrali vy? Nezlobte se, ze se ptám zrovna tady ale nemam se koho zeptat nikdo o tom nevi a přítel se k tomu moc vyjadrovat nechce protože tomu sam nerozumi

brrbrr
13. črc 2016

@leniii23 No zalezi na spouste veci...vek,vase financni stranka a taky tvoje odhodlanost.Ja bych asi volila laparku....

lusili1
13. črc 2016

@leniii23 a PCO máš prokázané jen přes ultrazvuk nebo Ti dělali hornomální testy atd? já bych volila radši první laparku..je to menší zásah než IVF...ale samoazřejmě je to Tvé rozhodnutí, které musíš promyslet...

jujatko
13. črc 2016

@leniii23 Stala jsem pred stejnym rozhodnutim a byla jsem rozhodnuta pro laparku. Ale nakonec uz nebylo treba 🙂

leniii23
13. črc 2016

Ano PCO mam prokazane z UZ a i z hormonalniho profilu ... Dneska jdu na gyn tak se domluvim uz na terminu nejspíš v srpnu je to asi menší zlo pro me nez jit na ivf sice se finančně nemame vubec spatne ale zase ve 24letech je to pro me az moc invazivni

dasenka888
13. črc 2016

Holky jak mám sakra otěhotnět ? :( Jak se Vám to povedlo... ? Snažíme se už 2,5 roku...

leniii23
13. črc 2016

Ja bych taky potrebovala nejaky recept :D

jujatko
13. črc 2016

@dasenka888 Tak to bylo stejne jako u nas. Po vysazeni antikoncepce jsem nemela vubec cyklus a pak to najednou nejak prislo samo. Prvni mesic, co jsem dostala menses, jsem byla tehotna.

leniii23
13. črc 2016

To je krasny,,, je kez bych to taky tak mela

alkuska
13. črc 2016

@dasenka888
@leniii23
Holky podivte se jak se to podařilo mě, bude to tady z minulého roku... Taky jsem se snažila několik let. Dieta (docela razantní změna) + inositol + metformin. Zhubla jsem přitom cca 8 kil, takže asi všechno dohromady.

leniii23
13. črc 2016

Holky myslíte, ze laparka zvyšuje šanci na otěhotněni u ivf??