Snažilky s diagnózou PCOS (Polycystické vaječníky)

rudolflenka
7. únor 2014

Ahoj slečny, dámy, ženy...prostě všechny co už dítě máte, těhotné jste, nebo se snažíte otěhotnět a máte diagnózu PCOS...
Vím, že diskuzí na téma PCOS je hodně, ale já jsem se rozhodla založit tuto "skupinu" především pro ty, co se i přes tento syndrom snaží otěhotnět...možná plaším, možná ještě není vše ztracené, ale je tu obrovská nejistota, strach, ...a proto bych se ráda seznámila s někým, kdo má - prožívá podobné problémy, popřípadě, jak dále postupuje s léčbou a nebo taky gratulovala, že se to povedlo 🙂

Abych přiblížila svůj problém :
HA jsem začala brát v 19 letech, tedy 2,5 roku potom, co jsem měla MS ustálenou a pravidelnou a kdy jsem přestala mít kožní problémy (akné)...brala jsem ji pět let a po svatbě jsem se rozhodla, že vysadím a s manželem se pokusíme otěhotnět - tak nějak pozvolně, nechtěla jsem nic "hrotit".....takže v září 2013 jsem vysadila, hned jsem dostala MS a první spontánní MS jsem dostala koncem října, ale velmi velmi slabou....no nic, říkala jsem si - takhle to má hodně holek (alespoň mě o tom přesvědčovali, že po HA je "normální" nemít to třeba i rok). Pořád jsem si říkala, že lepší nějaká MS, než žádná...jenže měsíce plynuly, je únor a MS opravdu žádná nebyla. Zkoušela jsem bylinky apod. vím, že to chce čas, ale přesto jsem to nevydržela a šla dnes na gyndu....řekla jsem, že jsem vysadila a nemám MS...prohlídka (na koze) v pohodě, ale pak mi dělal vnitřní ultrazvuk (ten mi dělá vždy!) a řekl, že je to tím, že mám polycistické vaječníky - oba dva (jasně jsem to na UTZ viděla!) :( tak sem myslela, že se mu tam rozbrečím. Dostala jsem injekci na vyvolání MS a čekám, zda přijde, či nepřijde....sice mě dr uklidňoval, že to neznamená úplnou neplodnost a že CAR je až poslední možností, ale moc klidná teda nejsem.....jestli se dostaví MS tak mi udělá nějaký ten hormonální test/ přehled nebo co to je - prostě jestli nemám zvýšený testosteron (což je ta horší varianta). To se mi ale moc nezdá - nadměrné ochlupení ani akné nemám, vypadávání vlasů taky ne, obézní nejsem...Moc tomu nerozumím, páč se všude mele jen o téhle variantě, ale o té druhé moc ne....dočetla jsem se něco, že je důležité vyvolat ovu (to se dělá pomocí prášků apod.) ...ale fakt jsem z toho jelen a ta nejistota je ze všeho nejhorší. Manžel mimi moc chce a já taky a jestli to nepůjde, tak to bude průser ☹ ...jo a ještě něco. Pořád mi vrtá hlavou, jak je možné, že před braním HA (ano, toho neskutečného svinstva) jsem normálně menstruovala, měla ovu, vše pravidelné...no a po vysazení HA mi najednou diagnostikuje PCOS. To se přece nemohlo jen tak objevit ne? Ultrazvuk mi dělal často a přece si toho musel všimnou dřív...já mám totiž pocit, jestli to není užíváním HA. Neplodnost a PCOS je dneska strašákem skoro každé druhé ženy, dost možná už civilizační choroba...jaké na to máte názory? Může HA ovlivnit- zavinit PCOS ?

čekám nějakou vzájemnou podporu, Vaše příběhy, zkušenosti - hlavně těch, kdo se aktuálně snaží o mimčo s touto dg.

TĚŠÍM SE NA PŘÍSPĚVKY! 🙂

ivanka8485
31. říj 2015

@xmiel a jaké bylinky kontryhel nebo ještě něco?

xmiel
2. lis 2015

@ivanka8485 kontryhel jsem zkoušela pít od 5dc do 15dc a spustil mi 16dc - 21dc krvácení, takže s tím jsem skončila. spíš teď jen tradiční čínskou medicínu.

likinka
4. lis 2015

Ahoj holky mohla bych se prosím zapojit do diskuze… 🙂je to 12 dní co jsem po aplikaci pregnylu a 10 po ovu, testovala jsem včera i dnes a byla tam velmi slabá čárka a dnes jsem si odebrala hcg a bylo 21,8 myslíte že bych mohla být těhotná a nebo to pořád doznívá ten pregnyl :(?mám PCO. nemáte s tímhle zkušenost?

korticka
12. lis 2015

Ahoj holky...jak jste na tom 🙂 já mám od včerejška takovou radost 😀
Endokrinoložka mi nasadila Metformin na 3 měsíce před IVF tak zkoušíme a doufám že se zadaří třeba přirozeně 🙂 V CARu mi tuhle možnost nenabídli, tak jsem se ptala na endu a doktorka mi to navrhla hned 😎
Uplně mi to vlilo dožil novou energiii a chut bojovat 😵 😵 😵
Tak jsem zvědavá jak to na mě bude působit a snad budou brzy pozitivní zprávy...

alkuska
12. lis 2015

@korticka Jsem za tebe ráda, mě se po něm srovnal cyklus, i když bez ovulky. A já jsem jiná váhová kategorie než ty, asi jsem ještě potřebovala k tomu dietu nebo shodit, tobě to může klidně stačit. Moc držím palce!

korticka
12. lis 2015

@alkuska Děkuji 😵 a co ty? jak se vede?
Prosímtě a ten Metformin si užívala před těhu nebo v těhu?

alkuska
12. lis 2015

@korticka Ahoj, dobře se mi vede, za týden začínám třetí trimestr, tak už to bude zajímavé, začínám se trošku kutálet místo chůze 🙂 Zrovna jsem byla dneska na kontrole, všechno mám OK, takže radost 😉

Já jsem metformin brala cca rok, začla jsem když jsem v CARu nezareagovala na clostil a nabídli mi IVF, chtěla jsem zkusit ještě něco jiného. Srovnal mi hned cyklus, ne že uplně do ideálního pravidelna, ale prostě na mé poměry to byla velká změna. Postupně jsem navyšovala dávky, nakonec jsem brala 2x 1000. Vysadila jsem ho cca měsíc po otěhotnění, on by ani v těhotenství neměl ničemu vadit (resp. nejsou žádné údaje o tom, že by vadil) a dokonce snižuje riziko potratu a komplikací u žen s PCOS, ale prostě jsem usoudila že už ho nepotřebuju.

korticka
12. lis 2015

@alkuska mě právě endokrinoložka řekla že jak zjistím těhu tak ho mám vysadit, tak se i bojím, že kdybych nááááááhodou 😀 otěhotněla tak abych hned nepotratila, sice říkala že ne, že slouží jen pro to otěhotnění a pak už není potřebný 🙂 tak uvidíme...
moc tomu věřím..
A ty se drž..těhulo 🙂 už víš co to bude? překvápko 😉

alkuska
12. lis 2015

@korticka Ne, myslím si že bát se nemusíš, on v tom těhotenství neškodí ale taky není nezbytný 🙂 Nevím co bude, necháváme se překvapit, hlavně aby to všechno dobře dopadlo 🙂

fidelka81
12. lis 2015

Ahoj holky, chci se zeptat na ten metformin. Mě ho dr dal jako poslední šanci před umělým a beru 500 jednu denně. Jaké s tím máte prosím zkušenosti? Nějaké vedlejší účinky? Mě přijde, že mě nadýmá

alkuska
12. lis 2015

@fidelka81 Jj, to je typické, dělá hlavně trávicí obtíže. Já jsem začala na 2x500, pak jsem zvyšovala, ale úplně jsem si na ty vedlejší účinky nezvykla, měla jsem s tím problémy dokud jsem ho nevysadila. Mě dělal hlavně průjem. Prostě to tak je, takže jsem to vydržela, něco za něco 🙂.

korticka
12. lis 2015

@fidelka81 ja to mam uplne stejne ;) ale beru ho teprv od vcerejska...taky 500mg 1xdenne..a je to asi moje posledni sance pak v unoru IVF...tak nam drzim palecky at nam zabere...zatim mi z neho nic neni. A dnes mam 1DC

fidelka81
12. lis 2015

Děkuju holky 🙂 No ve mě to denně šíleně bublá a jsem taková nafouknutá, to je děs a taky mi přijde, že mě po něm bolí hlava. Ale chci to vydržet, pokud to může pomoc. Já ho beru asi tři neděle a pokud se nezadaří, tak to v lednu chce dr už řešit.

alkuska
13. lis 2015

@fidelka81 On ten metformin dělá hlavně potíže v kombinaci s cukrama v potravě, takže zkus omezit sacharidy, tím by se ty nežádoucí účinky měly zmírnit.

korticka
13. lis 2015

@fidelka81 a pozoruješ na sobě nějaké změny? třeba ovulace

fidelka81
13. lis 2015

@alkuska já se snažim, ale cukr je skoro ve všem

fidelka81
13. lis 2015

@korticka no cítím tlak v podbřišku a napětí v prsou,ale spíš to asi bude po kapách gynex, nevim. Včera mi bylo docela hodně zle,tak nevim jestli to byla ovulace, nebo co. Já jí normálně na sobě nikdy nepozorovala.

korticka
13. lis 2015

@fidelka81 a mas nejake priznaky pco? Kdyz ti dali ten metformin? Me dneska psala dr vysledky krve a treba testosteron mam uplne v norme...mam jen 2xvyssi LH

fidelka81
13. lis 2015

@korticka já právě výsledky krve měla taky v normě, jen na utz se mu pořád ty vaječníky nezdají, jinak nic nepociťuju.

anetka1701
13. lis 2015

Zdravím. Mám PCO, jeden vaječník skoro na odpis, druhý docela OK. Doktor mi nasadil Clostil na tři měsíce, pak hormonální profil. Už mám dvě děti první jsem počala úplně přirozeně druhou přes Proveru a Duphaston. Myslíte si, že má Clostil šanci na úspěch a nerozhodí mně ještě víc? Moc jsem to neřešila, pak jse si o něm něco přečetla a tedka se trošku bojím...

fidelka81
13. lis 2015

Je to asi jak u koho, já mám jedno dítě a taky přirozeně a teď už několik let se snažíme o druhé a marně. Clostík jsem už brala několikrát a bohužel mi vůbec nepomohl,ale zase mám kamarádky, kterým pomohl. Raději něčti příbalový leták, mě to taky dost vyděsilo 🙂

alkuska
14. lis 2015

@fidelka81 Já vím, chtěla jsem jen poradit co může pomoct 🙂

fidelka81
15. lis 2015

@alkuska tak pomoct to může určitě, většinou, když nemáš větší problém, to nejpozději na potřetí pomůže 😉 Přeji hodně štěstí

kajka93
15. lis 2015

ahoj holky, taky mi bylo diagnostikováno PCO a tak nějak podobně jak @anetka1701 jeden vaječník skoro na odpis a druhý ještě celkem OK. Bohužel ale my děti ještě nemáme, chtěli by jsme a nejde to. Můj dr mi doporučil pouze nosifol a nic víc ... jsem takový trošku atypický případ protože ženy s PCO mají většnou dlouhé cykly ale já naopak po krátké kolikrát po 15-20 dnech. někdy i méně 😀 .... snažíme se už skoro 2 roky a furt nic :-/ ... ale nevzdáváme se. Teď jsme tomu dali spíše volnější průběh 🙂

anetka1701
15. lis 2015

@kajka93 věc je možná... Já první počala na první pokus, úplně v pohodě... A to jsem už PCO měla a hodně... Všichni doktoři říkají, jaký to je zázrak, já jim nevěřila... Ale asi fakt je. Druhá trvala dlouho, ale tam se začalo s hormony dřív na srovnání cyklu... Tedka už rok nic a jo, hrabe mi 🙂

fidelka81
15. lis 2015

@anetka1701 tak to máme stejně, taky jsem první počala hned a dr říkal, že je to zázrak a já si pořád říkala, co blázní. NO asi nebláznil, protože o druhé se s přestávkama snažíme tři roky a pořád nic

kajka93
15. lis 2015

@fidelka81
@anetka1701 jééjda, holky tak to vidím že teda pokud se zázrak u nás nekoná tak to mám co dělat 😀 😀 ale tak ono dost možná se bude jednat i o psychickou stránku ... moc se k tomu upínám .. navíc docela dost psychicky i fyzicky náročná práce a tak no ... tak snad se brzo zadaří 😀 🙂

korticka
16. lis 2015

@kajka93 my se snažíme u 3,5 roku 🙂 Nejdříve jsme to vubec neřešili, nemyslela jsem na to atd...když ale po roce a něco furt nic, tak jsem to řešila s gynekologem, zkoušeli jsme Clostilbegyt s Pregnylem, ale vůbec mi nedozrávaly folikuly, neměla jsem MS...po dalším skoro roce nás poslal do CAR...mezitím jsem pořád věřila na zázraky...zkoušela jsem uplně všechno...párkrát jsem rezignovala na všechny hormony, zkoušela se svou dr obvodní homeopatii, sarapis, mateří kašičku bylinky, gynex no prostě mazec...ale žádná změna...pak laparka, taky nic moc...po půl roce od laparky trošku lepší reakce na Clostil nicméně ani po inseminacích v CARu nic ☹ 😒 Ted jsem po pslední inseminaci zašla ke své endokrinoložce a zeptala jsem se na Metfformin...předepsala mi ho na 3 měsíce...Po Novém roce nás čeká IVF a snad už jen zázrak 😖 😢

likinka
16. lis 2015

@korticka Ahojky mám taky PCO nemám a ani MS ani ovulaci.čtu že tvoje cesta je teda pěkně dlouhá a náročná.. ☹ já měla taky problém s clostíkem napřed jsem na něj reagovala a dokonce i otěhotněla ale jen na tři týdny a potom to už jsem další tři měsíce byla bez folíků..docházím do CAR a tam mi doktor ještě zkoušel dám lék tamoxifen ten taky nic ale pořád mě uklidnoval že tech možností co mi může nabídnout je pořád dost a tak mi dal lék femara že ten je na tohle dozrávání nejlepší a hned první cyklus 20mm folík a byl i pregnyl a ted mám už týden pozitivní test. Tobě nezkoušeli dávat žádné jiné lepší léky než clostík?

kajka93
16. lis 2015

@korticka jejda tak je to něco ... mě teda muj gynekolog řekl že mám užívat akorát nosifol nebo inofolic nic víc .. nicméně asi na to nebudu tak jako ty ☹ je mi to líto že máte takovou ,,trnitou'' cestu k miminku .. ovšem důležité je se nevzdávat .. na IVF se už určitě povede 🙂 .. tak se zázraky uskutečňují 🙂 🙂 budu vám každopádně držet palečky ať dopadne všechno jak má 🙂