Snažilky s diagnózou PCOS (Polycystické vaječníky)

rudolflenka
7. únor 2014

Ahoj slečny, dámy, ženy...prostě všechny co už dítě máte, těhotné jste, nebo se snažíte otěhotnět a máte diagnózu PCOS...
Vím, že diskuzí na téma PCOS je hodně, ale já jsem se rozhodla založit tuto "skupinu" především pro ty, co se i přes tento syndrom snaží otěhotnět...možná plaším, možná ještě není vše ztracené, ale je tu obrovská nejistota, strach, ...a proto bych se ráda seznámila s někým, kdo má - prožívá podobné problémy, popřípadě, jak dále postupuje s léčbou a nebo taky gratulovala, že se to povedlo 🙂

Abych přiblížila svůj problém :
HA jsem začala brát v 19 letech, tedy 2,5 roku potom, co jsem měla MS ustálenou a pravidelnou a kdy jsem přestala mít kožní problémy (akné)...brala jsem ji pět let a po svatbě jsem se rozhodla, že vysadím a s manželem se pokusíme otěhotnět - tak nějak pozvolně, nechtěla jsem nic "hrotit".....takže v září 2013 jsem vysadila, hned jsem dostala MS a první spontánní MS jsem dostala koncem října, ale velmi velmi slabou....no nic, říkala jsem si - takhle to má hodně holek (alespoň mě o tom přesvědčovali, že po HA je "normální" nemít to třeba i rok). Pořád jsem si říkala, že lepší nějaká MS, než žádná...jenže měsíce plynuly, je únor a MS opravdu žádná nebyla. Zkoušela jsem bylinky apod. vím, že to chce čas, ale přesto jsem to nevydržela a šla dnes na gyndu....řekla jsem, že jsem vysadila a nemám MS...prohlídka (na koze) v pohodě, ale pak mi dělal vnitřní ultrazvuk (ten mi dělá vždy!) a řekl, že je to tím, že mám polycistické vaječníky - oba dva (jasně jsem to na UTZ viděla!) :( tak sem myslela, že se mu tam rozbrečím. Dostala jsem injekci na vyvolání MS a čekám, zda přijde, či nepřijde....sice mě dr uklidňoval, že to neznamená úplnou neplodnost a že CAR je až poslední možností, ale moc klidná teda nejsem.....jestli se dostaví MS tak mi udělá nějaký ten hormonální test/ přehled nebo co to je - prostě jestli nemám zvýšený testosteron (což je ta horší varianta). To se mi ale moc nezdá - nadměrné ochlupení ani akné nemám, vypadávání vlasů taky ne, obézní nejsem...Moc tomu nerozumím, páč se všude mele jen o téhle variantě, ale o té druhé moc ne....dočetla jsem se něco, že je důležité vyvolat ovu (to se dělá pomocí prášků apod.) ...ale fakt jsem z toho jelen a ta nejistota je ze všeho nejhorší. Manžel mimi moc chce a já taky a jestli to nepůjde, tak to bude průser ☹ ...jo a ještě něco. Pořád mi vrtá hlavou, jak je možné, že před braním HA (ano, toho neskutečného svinstva) jsem normálně menstruovala, měla ovu, vše pravidelné...no a po vysazení HA mi najednou diagnostikuje PCOS. To se přece nemohlo jen tak objevit ne? Ultrazvuk mi dělal často a přece si toho musel všimnou dřív...já mám totiž pocit, jestli to není užíváním HA. Neplodnost a PCOS je dneska strašákem skoro každé druhé ženy, dost možná už civilizační choroba...jaké na to máte názory? Může HA ovlivnit- zavinit PCOS ?

čekám nějakou vzájemnou podporu, Vaše příběhy, zkušenosti - hlavně těch, kdo se aktuálně snaží o mimčo s touto dg.

TĚŠÍM SE NA PŘÍSPĚVKY! 🙂

serenna30
12. únor 2015

@korticka ja laparo planuji na podzim, pres leto se jeste chceme snazit. Preci jen si rikam, ze je to jenom rok. Jsk dlouho se vy snazite?

korticka
13. únor 2015

my 2,5 roku ☹ říkám si že tentokrát to musí vyjít, ta první stimulace na IUI nedopadla ale ted mám jiné léky než Clostilbegyt, tak doufám že to prostě vyjde 🙂 letos mi už táhne na 33 😉

serenna30
14. únor 2015

@korticka tak drzim palce! Kdy jdes na IUI ? My jeste nemame spermio, chlapovi se nechce, snad az tak v zari... Tak snad se do te doby zadaři 😉

korticka
15. únor 2015

@serenna30 mela bych jit cca za 14 dni...uz ted jsem nervozni 🙂
A zitra me ceka ten glukozovy test...mozna dostanu Metformin...no je pravda ze u nas to uz trva dlouho a uz jsem z cekani na zazraky asi vylecena...;)

serenna30
16. únor 2015

@korticka nedivím se, budu držet palce. Muj Dr z Heliosu (chodím k Šulovi) mi taky doporučil inseminaci, takže myslím, že na ten podzim taky budeme zkoušet... 😉

korticka
17. únor 2015

@serenna30 Ahoj tak mám výsledky z glukozového testu a jsem v pořádku, inzulínovou rezistenci nemám, měla jsem 5,6 jednotek....takže na jedné straně fajn že jsem zdravá, na druhé jsem se radovala že dostanu Metformin a upraví se i ty vaječníky.... 😒 takže mám sice PCO ale bez rezistence

serenna30
17. únor 2015

@korticka aha, no já na tom testu nebyla, takže nemužu soudit. hele když ji nemáš, tak prostě metformin nepotřebuješ 😉 já jsem dneska 16 DC, do 2-3 dnů bude ovu, tak čekám a zkusím i ovu test

korticka
17. únor 2015

@serenna30 já čekám na mensky 😀 a furt nikde....abych už mohla začít stimulaci na IUI...tak snad už brzy dorazí

luccka86
23. únor 2015

Ahoj holky, i já přidám svůj příběh, kterej měl teda šťastnej konec. ve 24 letech jsem vysadila HA a začala jsem mít nepravidelný cyklus. někdy 40dní, jindy i 3 měsíce. poté jsem začala brát Duphaston, ale ani při něm jsem neotěhotněla, ačkoliv jsem pak měla pravidelnej cyklus. chtěla jsem otěhotnění nechat volný průběh, tak jsem to neřešila. po 3 letech snažení gynekolog pojal podezření na PCO a poslal mě s doporučením do CARu, kde jeho podezření potvrdily. najednou mi to začalo zapadat všechno do sebe - moje nadváha, nadměrný ochlupení, chybějící měsíčky atd. pak jsem se i dozvěděla, že podobný problémy měla i moje máma. také jsem se dočetla, že PCO jsou často dědičný a hlavně je to vrozený. po různých testech a vyšetření - i spermiogram manžela, kterej byl v pořádku, mě poslali na laparoskopii na skarifikaci vaječníků. hned po operaci mi nasadily Clostilbegyt a následně Pregnyl a já po dvou měsících otěhotněla. těhotenství jsem měla bezproblémový, přibrala jsem 14 kg, který jsem měla týden po porodu dole a dnes mám krásnou 7měsíční holčičku. 🙂 tím bych chtěla povzbudit všechny doposud bezdětný holky s tímto syndromem, protože je to problém, který se dá řešit a ta operace je v mnoha případech účinná. bohužel pokud budem chtít s manželem druhý dítě, tak to asi bez pomoci doktorů nepůjde. nepravidelný cyklus mám i po porodu. každopádně přeji hodně štěstí všem holkám, co touží po miminku. ono se to určitě podaří. 🙂

luccka86
23. únor 2015

jo a bylinky mi taky nepomohly. zkoušela jsem Gynex, pila jsem i Kontryhelovej čaj a nic. s PCO musí pomoct doktoři.

korticka
24. únor 2015

@luccka86 ano taky si myslím že s PCO musí pomoct doktoři, bohužel. přirozené otěhotnění = náhoda, asi tak jako moje menstruace v pondělí, v dubnu, a na konci roku 😀
a to jsem toho vyzkoušela už opravdu hoooooodně 🙂
tentokrát věřím že nám vyjde tato inseminace a jinak potom laparka....IVF si nechávám v záloze až po všech možnostech...
jinak Luci já nadváhu nemám, ani ochlupení, ani problémy s inzulínem, jen trošinku zvedlou štítnou žlázu, ale to mi řekla endokrinoložka že vubec nic není, že mi dává léky jen kvůli doktorům v Caru, protože oni vyžadují ty hodnoty ještě o něco lepší než průměr 😉
naštěstí spermiogram máme dobrý....takže věříme věříme, pokračujem... 😠

pajdusa27
1. bře 2015

Ahojky holky,tak i já se k vám přidávám. S přítelem se snažíme o mimi cca rok,v září 2014 mi gyndařka řekla že mám PCO i podle hor.profilu i podle ultrazvuku. Ale nedala mi nic,jen doporučila pití Nosifolu(pila jsem ho 4 měsíce-bez účinku),MS mám jen po vyvolávačce. Měla jsem cystu na pravém vaječníku cca 5 cm a na levém 3 cm,ale to mi jen oznámila a nic víc neřekla. Po Novém roku mě strašně bolelo břicho,jeli jsme na pohotovost a brali mě hned na akutní operaci té pravé cysty...Na konci ledna jsme se objednali do CAR ve Zlíně,brali nám krev,mi udělali ultrazvuk,potvrdili PCO ,přítel má naštěstí spermio dobré. 13.března jdeme na další konzultaci a pro výsledky krve a domluvíme se,co budeme dále. Od bývalé gyndařky jsem odešla a teď chodím ke gynekologovi také ve Zlíně...A jsem šťastná,že jsem od té bývalé odešla....Takže tak nějak o mě 😀. Akorát na mě jdou nějaké splíny,nervozita z toho všeho,a co nám řeknou...☹. Nějak to na mě vše poslení dobou doléhá a pořád je mi do pláče.... 😢

luccka86
1. bře 2015

@pajdusa27 neboj, PCO se dá řešit a není to nic, co by tě mělo nějak ohrožovat na zdraví. kromě mě jsem četla i jiný případy s touhle diagnózou a všem se nakonec to miminko podařilo.🙂 taky jsem změnila gynekologa. původní gynekoložka mi tvrdila, že jsem v pořádku a nepovažovala nepravidelný měsíčky za problém.akorát mi napsala ten Duphaston, u kterýho jsem stejně neotěhotněla. no a když jsem se vrátila k původního gyndovi ( nechtěla jsem dojíždět, proto jsem od něj odešla), tak ten hned měl podezření na PCO a začali jsme jednat. holt není doktor jako doktor. ☹ tak sice zas dojíždim do Mostu, ale za dobrým doktorem si zajedu.

luccka86
1. bře 2015

@korticka tak je možný, že to PCO nemáš tak rozjetý jako já. u každýho se to zřejmě projevuje jinak. mně v CARU nejdřív řekli, že hormony jako třeba Clostylbegyt a inseminace by byly v mym případě časovanou bombou a mohlo by se to ještě zhoršit, tak prý že musím na laparoskopii a až pak můžem nasadit nějakou léčbu. no a podařilo se. tý laparo se neboj, pokud vám inseminace nevyjde, tak ta operace je dobrý řešení a prý hodně účinný. v nemocnici jsem byla jen čtyři dny, ani jsem pak neměla žádný bolesti. jinak ty měsíčky mam teď stejný.😀 před otěhotněním jsem to s Duphastonem měla pravidelně, ale teď jsem to dostala v září, pak na Vánoce a doteď zase nic. 😀 ale kojim, tak je to možná i tím. každopádně vim, že si s antikoncepcí opravdu nemusim lámat hlavu. 😀 dej vědět, jak ta inseminace dopadla. 😉

mennii
1. bře 2015

Ahoj, holky, ja mam PCO a 10 mesicniho chlapecka🙂. Otehotnela jsem uplne bez hormonu cvicenim hormonalni jogy. Po 1 mesici jsem dostala poprve prirozene menstruaci a po 3 mesicich cviceni jsem otehotnela. Prectete si o hormonalni joze a vyprdnete se na vsechny ty injekce, laparoskopie atd. Reseni je jednoduche, staci poctive cvicit😉

korticka
2. bře 2015

@luccka86 Ahoj já mám PCO právě dost, po vysazení jsem neměla vubec menzes...dostávala jsem utrogestan a injekce....po 2 letech teprve začala chodit s cyklem 60-80 dní +-
docela mazec, ale i přesto vaječníky obalené porcelánovou slupkou a všechny stejné velikosti
zkoušela jsem všechno možné.nosifol, inofolic, gynex, bylinky, homeopatika.....
ted čekáme na středu IUI pokud to nedopadne těhotenstvím , tak další měsíc laparka

kijokena
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
infokonik
3. bře 2015

@kijokena Forum není určené pro inzerci, prosím, nespamuj. Děkuji.

alkuska
13. bře 2015

Ahoj holky, zas jsem do dlouho nedostala a uz jsem byla fakt otrávená a ignorovala jsem to, ale protoze jsem sla na oslavu, chtela jsem mít jistotu že můžu pít a na těhu testu mám dvě čárky. Sice je slabá, ale je tam, včera i dnes, na třech testech celkem 🙂 Jsem strašně šťastná, pořád tomu nemůžu uvěřit a mám hrozný strach že zakrvácím a bude, to už nevím jak bych zvládla, snažíme se už tak dlouho... Takže jestli se to potvrdí, začnu věřit na zázraky (a asi na paleo dietu - mám pocit že mi to pomohlo). Holky přeju vám ať se taky zadaří, ještě to nemám jisté a mám strach, ale ta radost je obrovská a pořád tomu nemůžu uvěřit, furt se na ty testy dívám znova a znova, jak děcko na Ježíška...

pajdusa27
14. bře 2015

@alkuska Moc gratuluji k takovému překrásnému zázraku 🙂. Určitě bude vše dobré 😀. Můžu se jen zeptat,co je ta Paleo dieta? 😀

alkuska
15. bře 2015

@pajdusa27 Děkuju, pořád tomu ještě nemůžu uvěřit, vůbec jsem v to nedoufala a test jsem si dělala jen pro jistotu, pže jsem to zas nedostala a měli jsme jít na oslavu. Mám pořád trochu strach, sestra loni potratila v 7tt, takže mám pořád v hlavě pocit že to ještě není jisté, ale čárka pomalu sílí a cítím se dobře, tak mi prosím držte palce. Je to vymodlený naprostý zázrak, zkoušela jsem kde co.

Paleo dieta je typ diety s omezením sacharidů a četla jsem že na PCOS může pomoct. U mě teda jo, držela jsem ji 3 měsíce, shodila 5 při ní 5 kil a je to tam!!! Pojídám celý rok metformin a inositol, ale až tohle bylo asi to poslední pošoupnutí co jsem potřebovala. Dá se o tom najít hodně na netu, pokud čteš anglicky je těch informací víc, ale jsou i české stránky. Já jsem si stáhla knížku The Paleo Solution od Robba Wolfa, přečetla to a znělo to logicky, tak jsem to zkusila. Však pogoogli.

V zásadě jde o teorii, že v naší moderní stravě (a to i při doporučovaných dietách) máme nadbytek sacharidů hlavně z obilnin (dle klasické stravovací pyramidy máš mít 60% energie ze sacharidů). Paleo je to proto, že ta dieta má být složením podobná paleolitické (strava pračlověka), protože na tu jsem evolučně přizpůsobení a tělo s takto rozloženým poměrem živin umí dobře nakládat - ale neznamená to že se jí brouci nebo syrové maso, ale že omezíš sacharidy (cca 30% příjmu a ne z obilnin), jíš hodně bílkovin a nebojíš se přiměřeného množství tuků. Jí se věci, které si mohl pračlověk nasbírat, nebo se dá podívat na jídelníček lidoopů. Takže se nejí obilí, které normálně divoce neroste a nikdo by ho nenasbíral dost. Takže ta dieta je ze své podstaty bezlepková. Jí se maso a hodně zeleniny. Ovoce a oříšky jsou taky OK, ale jejich množství záleží na tom, jestli chceš hubnout. Samozřejmě se nejí všechny možné průmyslové výrobky jako oplatky, majonézové saláty apod., optimální je vařit si jednoduchá jídla z obyčejných přírodních surovin. Dá se to dodržovat s různým stupněm přísnosti, někteří také kompletně vynechávají mléčné produkty, nebo jedí jenom zakysané (krávy tehdy taky neměli a spousta lidí mléko beztak špatně tráví).Někdo vynechává luštěniny, ale to mě teda moc nepřesvědčilo. Velice se to podobá některým redukčním dietám (maso + zelenina), ale je tu menší omezení tuků, podle této diety by až tak vadit neměly.

Já jsem chtěla hubnout a zlepšit PCOS, na které mi do té doby nic nepomohlo, takže jsem na to šla razantně. Vynechala jsem všechno z mouky, včetně obědů kde je zahuštění moukou, žádné pečivo, nic. Ani na snídani. Snídám většinou ovoce nebo zbytky od večeře, o víkendu vaječné věci. Vynechala jsem rýži a kukuřici, samozřejmě i ostatní podobné přílohy. Brambory taky, výjimečně sním pár kousků (max 1x za týden), ale vyhýbám se jim a nedávám si nikdy celou porci. Také jsem omezila mléčné výrobky, největší problém pro mě byly sýry, ale dá se to vydržet. Dovolila jsem si nevzdat se mléka v kávě 🙂 Z piva jsem přešla na víno 😨 a taky omezovala celkové množství. Jím hodně vajec (mám štěstí že mám přísun domácích). A když mě honí mlsná, pojídám superhořkou čokoládu. Když tohle dodržuju, hubnu. A můžu spoustu dobrých věcí, já mám maso ráda, dělám si různé saláty a jím libovolné množství ryb, včetně např. uzené makrely. Ale nedám si k ní prostě chleba, sním ji jen tak.

Já vím že to je pro hodně lidí nepředstavitelná dieta, ale já jsem si na to už zvykla a zjistila jsem, že když sním pečivo, mám rázem v žaludku dělovou kouli, zvykla jsem si na pocit lehkosti a v podstatě se mi při tom nikdy nepodařilo se něčím přejíst tak, aby mi bylo těžko. Takže jestli jste se některá dočetla až sem a máte stejný problém jako já (PCOS na které nic nezabralo - v CAR nám rovnou nabídli IVF), stojí to za vyzkoušení.

korticka
16. bře 2015

@alkuska 😅 😅 jéééé...tak to je krásná zprávička
držím ti palečky aby čárka sílila a vše bylo jak má!!! bude to dobrý věřím tomu 😉
konečně dobré zprávy že i to hrozné PCO jde překonat přírodně bez hormonů...

alkuska
16. bře 2015

@korticka Děkuju, je vidět že nějak jde 🙂, ale vážně jsem už házela flintu do žita. Popravdě už jsem byla z toho všeho spíš naštvaná a negativistická a říkala jsem si, že jestli otěhotním, tak už z té úlevy ani nebudu mít radost, jen budu otrávená co na tom trvalo tak dlouho. No a samozřejmě teď radost mám a ohromnou, cítím se jak king 😉
Moc ti to taky přeju, vím jak s tím bojuješ. Určitě se ti to taky podaří, tomu zase věřím já.

alkuska
16. bře 2015

@korticka Jo a příští týden jdu na první UZ, tak ho poprosím at mi skoukne i vaječníky, zajímalo by mě, jestli to vypadá pořád stejně jak před rokem nebo se to zlepšilo, to byla pozitivní zpráva že to může ustoupit. Dám vědět 🙂

korticka
16. bře 2015

@alkuska jj určitě dej vědět!!
myslíš že by mi taky pomohla taková jakoby bezlepková bezsacharidová dieta?

alkuska
16. bře 2015

@korticka Já vážně nevím. Ale když si dáš do googlu "paleo diet PCOS", vyleze ti spousta stránek kde to doporučují. Bohužel ale nejsou žádné česky, i když o té dietě jako takové české stránky jsou. Mě k nízkosacharidové dietě poprvé inspirovala nějaká jiná holka s PCOS co tady na fóru psala, že otěhotněla po třech měsících nízkosach. diety a že jí to doporučil gynekolog (žije v Itálii). A že to držela velice přísně, nejedla ani mrkev. Tak jsem se tím začla zabývat a přečetla co se dalo včetně všelijakých odborných studí a vesměs jsou ohlasy pozitivní. Já teda mrkev jím, ale těhotná jsem taky.

Já nevím jestli jsem otěhotněla díky dietě, nebo díky těm práškům co beru (metformin a inositol), nebo díky váhovému úbytku (celkem 10 kil za rok). Je fakt že patáky jsem brala celý rok, hubnu pomalu v průběhu celého roku a dietu držím od listopadu a před tím jsem hubla běháním. Možná je to součet všeho a ta dieta byla už jen třešinka na dortu. Ale myslím si, že to za vyzkoušení stojí, není to žádná drastická věc u které hladoví, jen se změní skladba stravy a když už nevíš co by, je to řekla bych nejpřirozenější a nejlevější zásah který se dá udělat.

horsyna
20. bře 2015

Ahoj.Taky mám PCO a nedaří se otěhotnět.Jsou to hrozné stavy když už to trvá dlouho 😒
Jezdíme na repr.kliniku,zkošeli mi 3 měs.dávat clostilbegit(nebo jak se to píše🙂) a pořád nic.Takže další fáze umělé oplodnění,dnes jsem po nekonečném čekání dostala své oplodněné vajíčko,tak se upně modlím,aby se chytlo 😵 😵

korticka
21. bře 2015

@horsyna ahoj moc ti drzim palecky....my zatim uplne IVF nezkouseli..musime nasetrit takze zkousime IUI a pak laparku...mas pravdu je to na palici...popravde nekdy mam stavy ze ja proste tehotna nikdy nebudu :/ achjo
Ale verim ze tobe to vyjde urcite ;)

alkuska
24. bře 2015

Ahoj holky, tak je to v háji. Včera po obědě se mi udělalo blbě, hned po práci jsem si jela domů lehnout do postele a večer silné bolesti břicha a krvácení. Tak asi nic. Do pytle. Už jsem měla takovou radost. A když jsem teď ráno volala na gyndu - chodím do Unicy v Brně, nedokázala mi tam ženská na recepci vůbec říct co mám dělat (mají to tam zorganizované tak, že tam objednávají a vůbec všechno se řeší přes recepci, telefony do ordinací nejsou zveřejněné a doktoři jsou tam sami bez sestry). Objednaná jsem na první kontrolu na zítra (jaká ironie) a když jsem se ptala jestli mám přijít dneska nebo až zítra nebo co vůbec bude, zablekotala že pan doktor dneska na ambulanci neordinuje a at si zavolám za hodinu, že mě přepojí a on mi sám řekne jak to chce. Takže sedím doma a čekám hodinu co jako bude. Fakt príma.

alkuska
24. bře 2015

Tak jsem tam byla, udělal mi ultrazvuk a nic tam nebylo. Jako vůbec nic. Říkal že ani děloha nevypadá těhotně, že mám nízkou sliznici. Zeptala jsem se jestli jsem teda vůbec byla těhotná a říkal že podle UTZ mi to nedokáže říct, ale když jsem měla pozitivní test asi ano, ale že se to nevyvíjelo a zaniklo. Vzal mi ještě krev na HCG jestli to není někde mimo dělohu, ale už s tím nepočítám. Dost mě to vzalo, nedokázala jsem jít do práce a šla jsem bulet do parku. Bože, já jsem musela být v minulém životě strašná svině že mám tak špatnou karmu...

Mimochodem jsem se ptala na ty vaječníky jak to vypadá a řekl že je tam pořád hodně drobných foliklů a na jednom mám 2,5 cm cystu, asi perzistující folikl. Ten je tam nově, to tam nebylo.