Snažilky s diagnózou PCOS (Polycystické vaječníky)

rudolflenka
7. únor 2014

Ahoj slečny, dámy, ženy...prostě všechny co už dítě máte, těhotné jste, nebo se snažíte otěhotnět a máte diagnózu PCOS...
Vím, že diskuzí na téma PCOS je hodně, ale já jsem se rozhodla založit tuto "skupinu" především pro ty, co se i přes tento syndrom snaží otěhotnět...možná plaším, možná ještě není vše ztracené, ale je tu obrovská nejistota, strach, ...a proto bych se ráda seznámila s někým, kdo má - prožívá podobné problémy, popřípadě, jak dále postupuje s léčbou a nebo taky gratulovala, že se to povedlo 🙂

Abych přiblížila svůj problém :
HA jsem začala brát v 19 letech, tedy 2,5 roku potom, co jsem měla MS ustálenou a pravidelnou a kdy jsem přestala mít kožní problémy (akné)...brala jsem ji pět let a po svatbě jsem se rozhodla, že vysadím a s manželem se pokusíme otěhotnět - tak nějak pozvolně, nechtěla jsem nic "hrotit".....takže v září 2013 jsem vysadila, hned jsem dostala MS a první spontánní MS jsem dostala koncem října, ale velmi velmi slabou....no nic, říkala jsem si - takhle to má hodně holek (alespoň mě o tom přesvědčovali, že po HA je "normální" nemít to třeba i rok). Pořád jsem si říkala, že lepší nějaká MS, než žádná...jenže měsíce plynuly, je únor a MS opravdu žádná nebyla. Zkoušela jsem bylinky apod. vím, že to chce čas, ale přesto jsem to nevydržela a šla dnes na gyndu....řekla jsem, že jsem vysadila a nemám MS...prohlídka (na koze) v pohodě, ale pak mi dělal vnitřní ultrazvuk (ten mi dělá vždy!) a řekl, že je to tím, že mám polycistické vaječníky - oba dva (jasně jsem to na UTZ viděla!) :( tak sem myslela, že se mu tam rozbrečím. Dostala jsem injekci na vyvolání MS a čekám, zda přijde, či nepřijde....sice mě dr uklidňoval, že to neznamená úplnou neplodnost a že CAR je až poslední možností, ale moc klidná teda nejsem.....jestli se dostaví MS tak mi udělá nějaký ten hormonální test/ přehled nebo co to je - prostě jestli nemám zvýšený testosteron (což je ta horší varianta). To se mi ale moc nezdá - nadměrné ochlupení ani akné nemám, vypadávání vlasů taky ne, obézní nejsem...Moc tomu nerozumím, páč se všude mele jen o téhle variantě, ale o té druhé moc ne....dočetla jsem se něco, že je důležité vyvolat ovu (to se dělá pomocí prášků apod.) ...ale fakt jsem z toho jelen a ta nejistota je ze všeho nejhorší. Manžel mimi moc chce a já taky a jestli to nepůjde, tak to bude průser ☹ ...jo a ještě něco. Pořád mi vrtá hlavou, jak je možné, že před braním HA (ano, toho neskutečného svinstva) jsem normálně menstruovala, měla ovu, vše pravidelné...no a po vysazení HA mi najednou diagnostikuje PCOS. To se přece nemohlo jen tak objevit ne? Ultrazvuk mi dělal často a přece si toho musel všimnou dřív...já mám totiž pocit, jestli to není užíváním HA. Neplodnost a PCOS je dneska strašákem skoro každé druhé ženy, dost možná už civilizační choroba...jaké na to máte názory? Může HA ovlivnit- zavinit PCOS ?

čekám nějakou vzájemnou podporu, Vaše příběhy, zkušenosti - hlavně těch, kdo se aktuálně snaží o mimčo s touto dg.

TĚŠÍM SE NA PŘÍSPĚVKY! 🙂

dasenka888
13. črc 2016

Zhubla jsem teď 11,5kila a stále to jde dolů k tomu plno pohybu.... Ale pořád se nějak nedaří po hormonech jsem jen neskutečně tloustla :( Ted zkouším Jeřáb ptačí jednou mi naběhl na cyklus.... Jinak od té doby co ho zkouším mě svědí prsa a picha levý vaječník cca týden... :( Zkoušela jsem snad už vše :(

brrbrr
13. črc 2016

Taky bych potrebovala nejaky recept na otehotneni.Dnes jsem 13DPO a rano snehobily test :(

leniii23
13. črc 2016

@brrbrr kocko tak třeba se ještě čárka objeví tady je plno holek co měly jen ducha treba az 16.den

mymetka
13. črc 2016

Já jsem měla PCOS po mnohaletém braní antikoncepce, podle mě je braní antikoncepce u náchylných jedinců následně přímým důvodem k PCOS po vysazení. Po dvou letech se mi povedlo nějak otěhotnět, porodit a od té doby světe div se je PCOS pryč, žádnou HA už nikdy brát nebudu. Tělu dlouho trvá, než se ze všech těch hormonů očistí, ukládají se různě v tucích apod. Řešit PCOS nasazením další antikoncepce je jen oddalování problému na neurčito, taky mi to jeden Dr. nabízel a poslala jsem ho do háje.

brrbrr
13. črc 2016

@mymetka Takze si s prvnim miminkem (koukam ze cekas druhe-gratuluji) otehotnela uplne prirozene i pres PCOS?

mymetka
13. črc 2016

@brrbrr Jo trochu to trvalo, za dva roky po vysazení HA, půl roku před otěhotněním jsem brala Duphaston, bylo mi z něj zle, ale vydržela jsem to tři měsíce, kdy jsem prý měla vyšší pravděpodobnost, že otěhotním, ale nic a pak třetí cyklus po dobrání jsem otěhotněla přirozeně a měla naprosto bezproblémové těhotenství.

katkatomaskova
18. črc 2016

@brrbrr U nás minulý měsíc taky nic ☹ Tak jsem "prubla" ještě jedno kolo s tou příšerou Clostilem, a zase se urodilo, tentokrát jen jedno. V pátek jsme měli IUI, a jsem domluvená s lékařkou, že se nechám poslední červencový týden zkontrolovat na UZ, a pokud IUI nevyjde, od začátku srpna začínám stimulovat, a jdeme na IVF. 😠 Už mě to nebaví. Nemá cenu vkládat peníze a hlavně čas do dalších IUI, obvlášť když hrozí, že napotřetí už ze mě třeba nevydolují nic.. 😒

brrbrr
19. črc 2016

@katkatomaskova Tyjo,tak to je taky mazec.No mi zatim zkousime prirozene jen za podpory hormonu Clostil,pregnyl,duphaston.Ted po dvou dnech zpozdeni jsem to zase dostala.Takze ted zacinam 3cyklus s hormony....manzel nechce o iui a ivf ani slyset....takze zatim zbyva pouze prirozene...

katkatomaskova
22. črc 2016

@brrbrr A proč nechce manžel slyšet o tom, že by vám k miminku pomohli ?? Pokud máš prokázané problémy s otěhotněním.. Já bych ty chlapy někdy nakopla... 😖

brrbrr
22. črc 2016

@katkatomaskova Bo sice rika ze dite chce,ale ze nemusi byt hned za kazdou cenu.Ze bude delat vse proto aby jsme pocali prirozene.Ja jako taky uplne extremne nespecham,nikdy mam stavy,ze bych klidne jeste 5let pockala...ale nekdy je i jeden mesic moc.Je to mazec.Hlavne se bojim,ze pak uz budu starsi a pujde to jeste hur...a chci deti urcite vic nez jedno :( Ale kdyztak koukam kolik paru ma problem s otehotnenim,tak si myslim ze svet zachvili vymre a nebo se budou vsechny deti vyrabet ve zkumavkach :(

ilonar
1. srp 2016

Ahoj, mám také PCOS. Podařilo se mi loni otěhotnět, to jsem ještě o PCOS nevěděla, ale nedopadlo to dobře. Potom mi vůbec nenaskočil cyklus, tak jsme šli rovnou do IVF. Tam mi byl zjištěn vyšší testosteron, bez ovulace, bez menstruace, na UZ známky PCOS. Takže stimulace, reagovala jsem velice dobře, ale folikuly nechtěly moc dozrávat, proto dávka zvýšena. Bylo mi odebráno 87 vajíček a z toho 83 oplozeno. Poté následoval hypestimulační syndrom a týden hospitalizace. Transfer odložen. Nyní čekám na KET, ale stávkuje sliznice. Aby toho nebylo málo, na UZ mi zjistili nějakou volnou tekutina a ve čt mě šeká hystero. Pak se snad už transferu dočkám. Ale k příznákům PCOS, jsem štíhlá, léčím se se štítnou žlázou. Doktor mi řekl, že mám výsledky jako cukrovkář, ale ne zvýšený cukr. Miluji sladké 😕 Někdy už nevím, co to se mnou tedy vlastně je.

veru861
1. srp 2016

@ilonar pomohla by ti nizkosacharidova dieta nebo aspon nizkoglykemicka

ilonar
1. srp 2016

@veru861 Takze konec sladkosti ☹

veru861
1. srp 2016

@ilonar jestli chceš být zdravá tak jo...někde výš v diskuzi mám odkaz na svůj blog a tam právě píšu o PCOS a jak jsem si ho zlepšila změnou stravování. Příčinou PCOS je většinou inzulínová rezistence. V těle je pak nadbytek inzulínu a ten stimuluje vaječníky k tvorbě testosteronu.

ilonar
1. srp 2016

@veru861 Mrknu na to. Nějak takto mi to dr vysvětloval, ale byla jsem z toho nějak mimo.

katkatomaskova
15. srp 2016

@brrbrr To jo, neplodnost už je taková civilizační choroba ☹

katkatomaskova
15. srp 2016

@brrbrr A ještě abych teda pokračovala v příběhu, další inseminace taky nevyšla, takže nás čeká IVF. Akorát s mojí kombinací endometrioza/PCOS jsem dostala dlouhý protokol, který je na měsíc a půl.... To jse málem spadla pod stůl, když jsem to u kalendáře spočítala ☹ Vychází to až ke konci září, hrůza... Ale tak asi se nedá nic dělat, no..

brrbrr
16. srp 2016

@katkatomaskova a o laparce si nepremyslela,nebo uz ji mas za sebou?

katkatomaskova
18. srp 2016

@brrbrr Laparoskopii mi dělali v polovině března, takže tu už mám za sebou.. 🙂

brrbrr
18. srp 2016

@katkatomaskova aha,ty jo a zjistili pri ni neco?taky o ni uvazuji,ale mam strach.Nemam rada nemocnice...

p4vl4
20. srp 2016

Ahoj, já mám velký ponaučení z HA, nikomu bych ji nedoporučovala. Umí tento problém pěkně zastírat. ☹ Doktorka mi diagnostikovala PCOS až loni na jaře, i když jen přes UZ, a to přestože mám od svých cca 15,16 stále stejné příznaky. Byl to pro mě velkej šok, bylo mi 26 a přiznám se, že o dětech jsem zatím neuvažovala.
Nepravidelnou a bolestivou menstruaci + akné jsem měla vždycky, váha dříve něco přes 60, teď už léta něco přes 50. HA jsem začala brát v 17 kvůli tomu, že jsem při MS bolestí omdlévala a neustále jsem kvůli tomu měla absence ve škole, fakt se to nedalo. Nikdo se mnou tehdy ale žádné PCOS neřešil, žádné krevní testy, nic. Někdy kolem 21 jsem ji asi na dva roky vysadila, opět jsem měla nepravidelnou, ale nepřikládala jsem tomu velkou váhu, neboť o nějakém problému se mnou nikdy nikdo nemluvil a to mi bývalá dr. UZ také dělala.
No... pak jsem si řekla někdy koncem r. 2014, že se od těch hormonů vyčistím, přestanu to brát - no a 6/2015 mi doktorka na vyšetření oznámila prakticky mimoděk tuto diagnózu. Při HA údajně moc vidět není, protože vaječníky jsou "uspané". ... Vzali jsme to s přítelem nakonec racionálně a od letošního jara se snažíme, protože co když to vyjde až za 5 let nebo taky vůbec. ☹ Jsem z toho trošku mimo, teď beru 1. měsíc Nosifol a do toho se mi zhoršily mé občasné zažívací potíže, takže teď budu lítat po vyšetřeních a jen doufám, že mi neřeknou, abych ho vysadila. ... Ach jo.

vkackah
20. srp 2016

mám podobnou zkušenost,.. HA jsem začala brat na upravení cyklu, po vysazení se vše vrátilo do starých kolejí, ted 2,5 let snažení a nic... hormony, laparoskopie, hormony, a prd z toho.. ted už prý jen IVF...

leniii23
20. srp 2016

Ahojky holky, taky mám pco a to dost silné, cpu do sebe hormony horem spodem a stejne nic .... na laparoskopii jsem se vyprdla a v zari zacina stimulovat na své první ivf a uz se moc těším, asi neni moc na co ale aspon se to nejakym zpusobem pohne , pokud nevyjde ivf pak teprve zvolím laparoskopii pred Ket

alice07
21. srp 2016

@leniii23 a není lepší začít s laparoskopií než do sebe cpát hormony? 😉 s laparkou jsou větší šance, protože tělo je z ní "zmatené"...mě řekl doktor, že s hormony je to běh na dlouhou trať, že s laparkou se nám to podaří rychleji..a měl pravdu...

vkackah
21. srp 2016

mě třeba laparka nepomohla, ale švagrové ano (hned po měsíci byla v tom).. je to individuální... bohužel mě čeká nejspíše ivf.. :(

alice07
21. srp 2016

@vkackah jj, to určitě je, každé tělo reaguje jinak...ale přesto bych raději zkusila cestu laparky než hormony, je tam celkem velká pravděpodobnost, že tělo zareaguje...držím palce ať ivf vyjde 😉

nomidlo
21. srp 2016

Osobně mi příjde, že žádné hormony na úpravy cyklu atd ani příliš nepomáhali. Jediné co opravdu mělo efekt je totálně překopat stravovací návyky, jíst opravdu zdravě, hlídat si sacharidy a vyhýbat se kompletně sladkostem a sportovat pravidelně a často. Jakmile jsem toto upravila, podařilo se přirozeně otěhotnět hned.

brrbrr
22. srp 2016

Tyjo,uz jsem zoufala...dnes jsem dostala MS po 11dnech od dobrani duphastonu.Uz jsem si zacala delat nadeje a ono zase nic.Ted mam mit min. 2cykly pauzu s clostilbegytem a uplne me to vsechno stve.Pribrala jsem za 3cykly asi 7kg...jsem cela nafoukla a psychicky mimo.Premyslim o tom ze ted na ty 2-3cykly vysadim uplne vsechno.Tzn.inofolic,kys.listovou i duphaston na upravu cyklu kdyz nesmim brat ani ten clostilbegyt bez kteryho moje telo stejne nic nedela...predpokladam ze mi to rozhodi cyklus,ale ten uz asi stejne vic rozhazeny byt nemuze.V listopadu se chystame na dovcu a po dovce bych zacala zase vsechno resit...a asi nejspis zacnu laparoskopii....co si o tom myslite?

katkatomaskova
22. srp 2016

@brrbrr Zjistili, jakou tíži endometriozy mám, a taky měli dělat drilling vaječníků, k tomu ale nedošlo. Operatérovi se zdálo, že ten povrch není tak tvrdý, aby do nich museli řezat. Užila jsem si tři dny s drénem v břiše, protože mi narušovali tu endomrchu v Douglasově prostoru, a šla jsem domů. Místo 14ti denní neschopenky jsem strávila doma 4 týdny, protože se mi pooperačně rozjel zánět dělohy, prostě krása 🤐 Strach z nemocnice chápu, ale neboj se 🙂

katkatomaskova
22. srp 2016

@alice07 U laparoskopie zase pro změnu hrozí srůsty, takže každý zásah, ať už operační, nebo hormonální, znamená zatížení pro tělo. Je to prašť, jako uhoď..