Snažilky s diagnózou PCOS (Polycystické vaječníky)

rudolflenka
7. únor 2014

Ahoj slečny, dámy, ženy...prostě všechny co už dítě máte, těhotné jste, nebo se snažíte otěhotnět a máte diagnózu PCOS...
Vím, že diskuzí na téma PCOS je hodně, ale já jsem se rozhodla založit tuto "skupinu" především pro ty, co se i přes tento syndrom snaží otěhotnět...možná plaším, možná ještě není vše ztracené, ale je tu obrovská nejistota, strach, ...a proto bych se ráda seznámila s někým, kdo má - prožívá podobné problémy, popřípadě, jak dále postupuje s léčbou a nebo taky gratulovala, že se to povedlo 🙂

Abych přiblížila svůj problém :
HA jsem začala brát v 19 letech, tedy 2,5 roku potom, co jsem měla MS ustálenou a pravidelnou a kdy jsem přestala mít kožní problémy (akné)...brala jsem ji pět let a po svatbě jsem se rozhodla, že vysadím a s manželem se pokusíme otěhotnět - tak nějak pozvolně, nechtěla jsem nic "hrotit".....takže v září 2013 jsem vysadila, hned jsem dostala MS a první spontánní MS jsem dostala koncem října, ale velmi velmi slabou....no nic, říkala jsem si - takhle to má hodně holek (alespoň mě o tom přesvědčovali, že po HA je "normální" nemít to třeba i rok). Pořád jsem si říkala, že lepší nějaká MS, než žádná...jenže měsíce plynuly, je únor a MS opravdu žádná nebyla. Zkoušela jsem bylinky apod. vím, že to chce čas, ale přesto jsem to nevydržela a šla dnes na gyndu....řekla jsem, že jsem vysadila a nemám MS...prohlídka (na koze) v pohodě, ale pak mi dělal vnitřní ultrazvuk (ten mi dělá vždy!) a řekl, že je to tím, že mám polycistické vaječníky - oba dva (jasně jsem to na UTZ viděla!) :( tak sem myslela, že se mu tam rozbrečím. Dostala jsem injekci na vyvolání MS a čekám, zda přijde, či nepřijde....sice mě dr uklidňoval, že to neznamená úplnou neplodnost a že CAR je až poslední možností, ale moc klidná teda nejsem.....jestli se dostaví MS tak mi udělá nějaký ten hormonální test/ přehled nebo co to je - prostě jestli nemám zvýšený testosteron (což je ta horší varianta). To se mi ale moc nezdá - nadměrné ochlupení ani akné nemám, vypadávání vlasů taky ne, obézní nejsem...Moc tomu nerozumím, páč se všude mele jen o téhle variantě, ale o té druhé moc ne....dočetla jsem se něco, že je důležité vyvolat ovu (to se dělá pomocí prášků apod.) ...ale fakt jsem z toho jelen a ta nejistota je ze všeho nejhorší. Manžel mimi moc chce a já taky a jestli to nepůjde, tak to bude průser ☹ ...jo a ještě něco. Pořád mi vrtá hlavou, jak je možné, že před braním HA (ano, toho neskutečného svinstva) jsem normálně menstruovala, měla ovu, vše pravidelné...no a po vysazení HA mi najednou diagnostikuje PCOS. To se přece nemohlo jen tak objevit ne? Ultrazvuk mi dělal často a přece si toho musel všimnou dřív...já mám totiž pocit, jestli to není užíváním HA. Neplodnost a PCOS je dneska strašákem skoro každé druhé ženy, dost možná už civilizační choroba...jaké na to máte názory? Může HA ovlivnit- zavinit PCOS ?

čekám nějakou vzájemnou podporu, Vaše příběhy, zkušenosti - hlavně těch, kdo se aktuálně snaží o mimčo s touto dg.

TĚŠÍM SE NA PŘÍSPĚVKY! 🙂

rudolflenka
autor
18. únor 2014

https://www.modrykonik.cz/group/5908/ Holky založila jsem skupinu, třeba to bude přehlednější...a omlouvám se, ale musela jsem přidat moderátory, tak jsem vybrala
@petulle1986 a
@muddledgirl tak se nezlobte, kdyžtak Vás vymažu a dám tam někoho jiného...myslím, že skupina bude lepší ne? kdo chcete, tak se přidejte 🙂

jinak se chci zeptat, omezujete s PCOS nějak svůj jídelníček? Rešíte nějak i rezistenci inzulínu? Někdo tu psal, že Nosifol myslím obsahuje metmorfin, nebo něco na úpravu toho inzulínu...já např. se snažím jíst zdravě - daří se to jak kdy. Řekla jsem si, že omezím příjem rafinovaných cukrů, např. sladkosti si nekupuji, sem tam si ale dám latte slazené nebo nějaký dezert, ale to opravdu vyjímečně. Snažím se několikrát denně jíst po menších dávkách (to dělám už kvuli zvýšené hladině bilirubinu) alkohol vyjímečně, přestala jsem i příležitostně kouřit, hodně zeleniny a ovoce, hodně rostlinných bílkovin - lušteniny (cizrna, č.čočka) a méně těch živočišných bílkovin (omezila jsem maso,jsem 50% "vegetarián" 😀 ) snažím se hodně pít vody (neslazené, což mi moc neleze :-P). S váhou jako takovou nemám problémy, už 5 let vážím stejně i přes braní a vysazení HA pořád 53kg/164cm BMI 20 - což je výborný výsledek, ale dost se mi ukládá tuk na břiše a na pažích. Nevím jestli je to věkem nebo může mít vliv i PCOS...? Dříve jsem dost tancovala, horolezila, teď už to bohužel není pravidelné, ale troufám si říct, že s dětmi v mš má pohybu až dost + tam vedu kroužek aerobicu, denně chodím 1km do prudkého kopce pěšky (od vlaku 2km), kolikrát to v nohách dost cítím (hlavně jdu-li svižným tempem a s nákupem 😀 ) ...tak by mě zajímalo, jestli a jak řešíte váhu Vy. Všude se píše, že redukce hmotnosti pomáhá zlepšení PCOS, ale já moc nemám co redukovat 😀 tak by mě zajímalo, když vysadím cukry uplně z jídelníčku (hlavně pečivo) tak jestli to bude mít vliv na ten inzulín a PCOS? Nevíte o tom někdo něco? 🙂

muddledgirl
18. únor 2014

@korticka jo jo,to jsou hormony,kterými se bežně stimuluje při IVF,ale co vím i při inseminaci,pokud někdo nereaguje na clostil... 😉

rudolflenka
autor
18. únor 2014

Jo holky a dělá si tady někdo ty GRAFY BAZÁLNÍCH TEPLOT? Mě by zajímalo, jestli má cenu to dělat, když není jisté jestli po vyvolávačce dostanu další MS přirozeně a jestli vůbec budu ovulovat...tak jestli se to tím dá nějak vypozorovat, jestli ovulace je a kdy se mají dělat ty ovu testy? A taky jak na ty grafy? Děkuji 🙂

rudolflenka
autor
18. únor 2014

Standardní terapií anovulace u žen s PCOS, zejména u pacientek, které si přejí otěhotnět, je podávání klomifencitrátu - tzv. antiestrogen. Tato léčba se používá u žen, které plánují brzké těhotenství. Jejím účelem je obnovit ovulaci.Potvrzuje se, že účinnost léčby se zlepšuje současným podáváním antidiabetik. Samotná antidiabetika mohou upravit nepravidelné cykly, k vyvolání ovulace však zpravidla nestačí nebo je k tomu potřebí nejméně půlroční léčba .

Změna životosprávy související s obezitou a následné zhubnutí pomocí redukční diety přináší u mnohých pacientek znatelné zlepšení příznaků PCOS.Jak jsme již výše uvedli, zvýšená hladina androgenů a inzulínová rezistence mohou napomáhat obezitě, zároveň však nadváha zhoršuje inzulínovou rezistenci a působí hormonální nerovnováhu. I samotná nadváha, bez dalších příznaků PCOS, výrazně snižuje šanci na úspěšné otěhotnění, nemluvě o zdravotních komplikacích.

Tohle jsem vyčetla a zajímalo by mě, jestli tady někomu antidiabetika podávali nebo jinak řešili doktoři ten inzulín a další věci, nebo jestli do Vás jen cpaly hormony ☹

muddledgirl
18. únor 2014

@rudolflenka tak říká se,že u Pcos by se mělo jíst zdravě...ale osobně si myslím,že to až takový vliv nemá...Nosifol obsahuje inositol /reguluje inzulin v krvi.../.Když jsem jedla zdravě a cvičila,nic se nezlepšilo.....je fakt,že jsem to dodržovala jen 3 měsíce opravdu poctivě...Když mě Nosifol pomohl vyléčit jeden vaječník,vůbec jsem necvičila a jedla sladkosti jako teď... 😀 Kde se ukládá tuk,myslím,že Pcos vliv může...Nemáš opravdu kočí co redukovat...Já jsem o hodně silnější...Když jsem měla 76 kg...tak jsem se ptala doktorky...jestli mám nějak začít cvičit pravdidelně a zase se zdravě stravovat a ona mi řekla,že zas tak tlustá nejsem,aby to bylo tím....

muddledgirl
18. únor 2014

@rudolflenka kočinko...co vím,tak hodně málokdo se snaží pcos léčit.....metformin mi nikdo nenabídl...ale je fakt,že jsem se neptala,jeslti by mi ho předepsali...moje doktorka je občas docela striktní....Po porodu dál budu používat Nosifol... i když u nás přirozené početí není možné....kvůli spermiogramu...

petulle1986
18. únor 2014

@rudolflenka Ja si merim bazalni teplotu a rozhodne to cenu ma 🙂 Sice ti nepomuze k tomu abys vedela pred ovulaci kdy probehne ale alespon ti ji kdyztak potvrdi ikdyz o par dni pozdeji 🙂 Chce to ale dodrzovat prisny rezim a opravdu merit ve stejnou dobu i o vikendu

rudolflenka
autor
18. únor 2014

@muddledgirl díky za info, to jsem chtěla vědět 🙂 no projistotu zajdu na diabetologii, protože můj děda má diabetes II.typu, takže dědičné dispozice tam jsou ☹ - hlavně ze stresu/ nějak se tomu říká syndrom stresového...inzulínu nebo tak nějak 😀 píše se, že antidiabetika dost zabírají, tak by to bylo fajn i když, nejprve zkusím Nosifol a popřípadě to budu řešit takto. Gyndaři by chtěli hnedka nasazovat HA a hormony a ostatní moc neřeší, což podle mě není dobře 🙄 v pátek mě čeká hormonální profil, tak jsem zvědavá co mi řeknou 😝

petulle1986
18. únor 2014

@rudolflenka a co se tyce vytvareni grafu tak dobra stranka je www.womenzone.cz tam se zaregistrujes a zacnes cyklus , zobrazi se ti menstruacni kalendar a taky tam bude zalozka Grafy bazalni teploty, kde si denne budes BT zapisovat 🙂 je to jednoduche zvladnes to bezrpoblemu 🙂

rudolflenka
autor
18. únor 2014

@petulle1986 a nemáš někde nějaký návod jak se to dělá? Já se fakt v tomhle vůbec nevyznám a potřebuju "problbečky návod" 😀 díky 🙂

rudolflenka
autor
18. únor 2014

@petulle1986 aaa díky 🙂 tam už jsem, ale nějak jsem nepochopila systém. MS kalendář už vedu, což je super, ale ty grafy???? 😕

muddledgirl
18. únor 2014

@rudolflenka no jinak já jsem pro nechat si nabrat krev na štítnou....mě teda nic nezjistila září 2012 a v červnu 2013 mi to nedalo...nechala jsem si napsat žádanku od gyndařky a šup autoimunitní zánět jak vyšitý....Je teda fakt,že už jsem byla po třech neúspěšných transferech....Ale přeci jenom je Pcos endokrinní onemocnění...

rudolflenka
autor
18. únor 2014

@muddledgirl hmmm 🙂 zajímavé...no mě se dr hned ptal, jestli mám nějakou poruchu štítné žlázy a prohmatával mě krk, ale asi by to chtělo přímo nějaké vyšetření, že? 🙂 a to se nedá z toho hormonálního profilu zjistit? Já myslela, že joooo 🙂 ...on dr. je celkem pečlivej a říkal, že CAR zatím nemám vůbec řešit, že existujou různý jiný řešení, že jsme na začátku, tak doufám, že udělá maximum všelijakých vyšetření, aby do mě zbytečně nerval hormony 😕

petulle1986
18. únor 2014

@rudolflenka No mohla bych ti doma udelat nejake obrazky s popisem 🙂 ale ted sem v praci takze to nestiham kdyztak bych to nejak vykutila doma

korticka
18. únor 2014

holky s PCO a vy máte ovulaci? já myslela že s PCO k ní nedochází 😕
teda u mě 100% ne....teploty furt stejné...
jinak já ted zkouším na úpravu glukozové tolerance Diastabil....obsahuje trojmocný chrom, který upravuje tu rezistenci. řeším si to zatím takhle..cukrovku máme v rodině a silnou, ale zatím to se mnou nikdo u dr.neřešil.
jinak jím zdravěji, omezuji cukry sacharidy a tuky, cvičím jillian obden a spinning 2-3x týdně.
jinak já taky nemám nadváhu..173cm, 62kg jen trochu ten špek kolem pupku 😉
ted beru gynex 3x denně 5kapek a dnes jsem 11DC a cítím ovulační bolesti tak doufám že snad konečně! běžím do lékárny pro OVU testy 😉

muddledgirl
18. únor 2014

@rudolflenka no žádanku jsem si nechala napsat proto,že do listopadu 2012 jsem byla ve Světě zdraví a pan Fořt mi vzkázal,že to vypadá,že mám štítnou.....protože jsem měla pod normu hdl/dobrý tuk / a cholesterol....no, já myslím,že štítná se nabírá zvlášť, zeptej se.....bůhví jak dlouho jsem měla problém se štítnou...odborníci tvrdí,že autoimunitní zánět je ze zvýšené nebo snížené funkce.....

muddledgirl
18. únor 2014

@korticka no nebývá normálně......

rudolflenka
autor
18. únor 2014

@korticka no já právě nemám zatím ani MS ani ovu...po vyvolávačce mi MS přišla a v pátek jdu na hormonální profil a pak uvidím, co mi doktor doporučí za další léčbu. Snad se mi MS a ovu rozjede Nosifolem a Gynexem. Pak bych si dělala právě ty grafy 🙂
@muddledgirl aha, tak uvidíme...určitě se poptám a budu doufat, že se štítnou problém není - protože prý je to pak docela složitý s otěhotněním, kvuli těm hormonům.... 😕

rudolflenka
autor
18. únor 2014

@petulle1986 Peti díky 🙂 je toho teď na mě moc a v tomhle jsem se nikdy neorientovala, tak budeš moc hodná...nespěchám na to, tak až budeš mít čas... 🙂 Jinak jak se zjišťuje jestli jsem měla ovu? To bude doktor nějak sledovat? Počká jestli další MS přijde sama, nebo mezitím budu chodit k němu na vyšetření, nebo mi dá rovnou něco na vyvolání ovu...jak se vlastně postupuje? Vím, že bez toho hormonálního profilu se dál nepohnem, ale stejně by mě zajímalo jak to je....já su hrozně zvědavá, že? 😀 omlouvám se, že pořád obtěžuju, ale chci mít jasno a o postupu léčby nikde moc nepíšou 😒 😎

muddledgirl
18. únor 2014

@rudolflenka tak já konečně po IVF otěhu až když jsem léčila štítnou...takže myslím,že hormony pomůžou otěhu....protože to co člověk bere....jen dodá hormony které nejsou.......i utrogestan je hormon,který někomu chybí...

muddledgirl
18. únor 2014

@rudolflenka zjištění ovu se dělá ultrazvukem...já chodila teda hodně často během cyklu....doktor vidí...jestli jsou nějaké dominantní folikuly či ne...mně nedozrávaly jako skoro všem s pcos....Každý doktor postupuje jinak....většinou nasadí clostillbegyt....ale pokud má přítel spermio naprd...tak do sebe zbytečně budeš rvát hormony jako já....

rudolflenka
autor
18. únor 2014

@muddledgirl nevím... myslíš, že bych mu měla navrhnout, aby udělali manželovi spermio? Bojím se, že na mě bude divně koukat, že mu do toho mluvím a nebo že mě pošle do CARu... 😕

muddledgirl
18. únor 2014

@rudolflenka spermio je lepší v CARU.....nám ho nejdřív dělali u gyndaře...a tvrdili jak jsou výsledky super...při tom to není pravda...Já myslela,že se snažíte už nějakou chvíli...

rudolflenka
autor
18. únor 2014

@muddledgirl no, jak se to vezme...já to nechtěla hrotit, vysadila jsem v září HA a pak neměla MS...kamošky říkaly, že je to v poho a normální...no v únoru už se mi to nezdálo a šla jsem na gyndu, kde mi zjistili PCOS 😕 trošku lituju, že jsem nešla dřív, nemuselo to být třeba v takovým stadiu 😔 ...já sem věděla, že když nemám MS tak nemůžu otěhotnět, ale spolíhala jsem na bylinky a ono nic...právě dr říkal, že CAR vidí až jako poslední možnost a že uvidíme podle hormonálního profilu...ale asi bych byla radši, kdyby udělal i ten spermio....a stejně nejlíp se dg PCOS zjistí laparoskopicky....docela mu věřím, chodím ke Sládkovi a prý dřív dělal v CARu Helios v Brně,tak se snad vyzná 😕 😉

muddledgirl
18. únor 2014

@rudolflenka no,já vysadila taky HA a po 40-i dnech jsem volala co stím...a sestra mi řekla,že jsem třeba těhotná ať počkám...a mně bylo jasný,že to je průser...takže je to pět měsíců?Tak to bych ještě do car nešla....no laparoskopie neublíží...ale pokud má přítel špatné spermie,je to dle mého názoru zbytečný zásah do těla....Nevyčítej si to..já šla hned,že chceme miminko před vysazením...a doktorka do mě po injekcích ládovala jen proveru,utroš a clostil...zbytečně....přítelovy spermie neproniknou do vajíčka....Je fakt,že Ti je 23...mně bylo 29 když jsem vysadila prášky....Pila bych ten NOsifol nebo to druhé...nebo jestli Ti doktor nenasadí metformin....Jinak Mojžíšku bych cvičila jen po zacvičení člověkem,který má na to kurz....Já laparo nemám.....V caru když viděli spermiogram tak mi řekli,že průchodnost vejcovodů je zbytečná......a já jsem za to ráda....Pokud dělal v Caru,tak buď šťastná,že máš takového doktora...a uvidíš...

haninka712
20. únor 2014

Holky tak uz jsem v nemocnici... rano dostanu kapacky a v 10 jdu na sal....
Tak snad po probuzeni dostanu dobre zpravy 🙂

rudolflenka
autor
20. únor 2014

@haninka712 držííím palce 🙂 ... a až budeš trošku "při smyslech" dej vědět, jak ti to dopadlo, snad to budou pozitivni zpravy 🙂

markisss
21. únor 2014

Ahoj holky, tak ja se pridavam. S PCOS jsem bojovala 3 roky. Nasledek! 25 kg nahore, silena plet, polovina vlasu a jeste nekvalitnich. Doktori na me koukali a tvrdili mi, ze lecba ano, ale pomoci HA. Coz se malinko vylucovalo s tim ze jsme chteli mimi. Behem 3 let jsem vyzkousela 5 gynekologu. V momente kdy mi podali do ruky letak na IVF odesla jsem. Nakonec se mi povedlo. Nasla jsem gynekologa, ktery se me zeptal co chci a dle toho konal. Takze po 3 mesicich testu a vysetreni mi nasadil clostik a dneska jsem v 19. Tt a jdeme se za panem doktorem podivat na pohlavi miminka. Je to svinska diagnoza, protoze to neni nemoc vajecniku, ale postupem casu se rozleza po celé tele. Je to od ovlivnovani podvesku mozkoveho, nadledvinek, slinivky, kuze, vlasu a celeho tela az po jatra. Sama jsem zvedava jak to bude vypadat po porodu. Btw. Antikoncepci jsem brala 9 let a po vysazeni prislo tohle. Preju vá vsem hodne stesti a hlavne hodne sily 🙂

haninka712
22. únor 2014

@rudolflenka tak uz mam silu na to tady napsat dojmy z laparky... v patek rano me operovali, operace trvala tak hodku a pul. Hnedka jsem se pak probuda, bolelo me bricho ale snest se to dalo 🙂 nejhorsi na tom bylo to, ze mi az do dneska do 10h nedali najist!!! 🙂
Jinak co se tyka vysledku- pco se potvrdilo, udelali mi drilling vajecniku, doktor rikal, ze se mame co nejdriv zase zacit snazit, a mohlo by to klapnout 🙂 kdyz to neklapne, tak pak nas ceka ivf... ale snad budeme mut aspon trosku stesticka a podari se to 🙂

petulle1986
24. únor 2014

Ahojky devcata ☹ Omlouvam se predevsim rudolflence, ze jsem se jeste nedostala k slibenemu vysvetleni grafiku :( Holky ja nic nestiham a navic mam porad jen stresy :( Jsem ze vseho uplne vyzdimana. Bazalni teplota me stve, nestoupla, zacli me silene bolet prsa (teda spis bradavky) tak jsem cela nesva. Zas sem v hlave zacla uvazovat o tehu, a i presto ze vim, ze s nizkou BT to neni mozne nedokazu si to vytlouct z hlavy a jsem z toho na nervy. Kazdou chvily cekam na mrchu a ona nikde . a to sem uz brala i duphaston. Mam jen takove jemne bodave bolesti v podbrisku ale bolest pripominajici prichod MS zatim nikde ☹