Špatně mi dozrávají (přezrávají) vajíčka

maja42
9. bře 2009

ahoj,
zakládám toto téma pro výměnu zkušeností kolem pozdní ovulace a budu ráda, když se připojí holky, které ovulují/ovulovaly později než 17DC a přesto otěhotněly. a nejraději si pochopitelně počtu, že ovulovaly pozdě, otěhotněly a těhotenství i mimino byly ok 😉

můj problém je, že po roce anovulace jsem se sice nakonec po léčbě začala snášet vejce, ale pozdě, pozdě, pozdě... 17 DC a dál. otěhotněla jsem přirozeně a celkem rychle dvakrát během půl roku - a dvakrát potratila v 8tt (MA pokaždé ale trochu z jiného důvodu, poprvé byl na vině bezesporu hematom v děloze, podruhé od začátku mizerně rostlo hcg a už to nedohnalo).

můj gynekolog (kterému nemám důvod nevěřit) si myslí, že mi špatně dozrávají ("přezrávají") vaja a to je důvodem opakovaného MA. nikde jsem ale na nic podobného nenarazila. máte s tím některá zkušenost? při druhém snažení mě doktor zkoušel stimulovat pididávkami klomifenu (clostilbegytem), ale ten jsem vemi špatně snášela (fyzicky i psychicky) a už to rozhodně nechci příště brát. stejně jsem ovulovala až kolem 17DC, bez jakýchkoliv podpůrných prostředků ovuluju přirozeně až kolem 22-23DC. zatím se víceméně "kosmeticky" léčím alternativně (mám šestinedělí a nakázáno 3 cykly se nesnažit, ale neručím za sebe, že to nezkusíme dřív) a nevím, co bude doktor dál ordinovat. (musím podotknout, že nemám hotový kompletní podrobný hormonální profil ani žádné jiné vyšetření vč. spg a ani jsme nechodila na folikulometrii.)

prosím, jestli s touto problematikou máte některá zkušenosti (nebo s její úspěšnou léčbou), napište a pokud možno podpořte mě/nás, dřímající, pozdně ovulující 😅

maja42
autor
22. bře 2009

andělko, já ji sháněla už loni v levných knihách, ale v práglu už nebyla ani jedna. a musím říct, že ještě loni, po nějakém neúspěšném devítiměsíčním snažení - HAHA - by mi to říkalo mnohem míň než teď. a věřím, že pokud se v problému s neplodností/ bezdětností ponořím ještě hlouběji (nic není nemožné), tak mi to bude říkat zase víc.

andelka
22. bře 2009

maja: Já ji objevila náhodou. Taky loni. Já ty knížky kupuju jednak ze zájmu a jednak ze "studijních" důvodů. Ale doufám, že osobně to nebudu potřebovat.

markyska
26. bře 2009

Ahoj holky, potřebovala bych prodloužit luteální fázi a četla jsem několik příspěvků, že některým holkám pomohl kontryhel. Máte s tím zkušenost? Je v něm přírodní progesteron, takže by asi měl fungovat podobně jako třeba Utrogestan, ne?Já to zkouším tento cyklus, tak uvidíme...

elana
26. bře 2009

Markysko, přiznám se, že o přírodním progesteronu jsem nečetla (čímž neříkám, že to není pravda), ale kontryhel se spíš pije DO ovulace, tj. v první fázi cyklu, udává se, že jeho účinek je hlavně na lepší růst děložní sliznice a snad i kvalitnější ovulaci, nevím. LF se protahuje spíš vitamínem B6 (hu, doufám že jsem to nespletla, kdyžtak mě někdo opravte) nebo vysokými dávkami vit. C (nejlíp v přírodní formě, sklenice s citronovou šťávou-stabilizuje stěny kapilár) či užíváním Ascorutinu (v podstatě princip podobný, lék je volně prodejný, užívají ho např. lidi s nadměrnou krvácivostí z nosu).

bettynka222
26. bře 2009

tak sa k vam hlasim aj ja, po vysadeni HA som mala tri dokonale 28 dnove cykly. potom prisiel jeden 35 dnovy a ovu bola asi 4 dni pred ms. dalsi cyklus bol len 24 dnovy a ovu zase asi 3 dni pred. a posledny cyklus som otehotnela, ale to sami uz ovu asi posunula na skorsie obdobie.....ale aj som potratila - v 6 tt minuly tyzden...takze asi tak. ale myslim si, ze to vsetko je sposobene HA...a tiez sa mi velmi nepaci riesenie tohto problemu s pomocou chemie...
nemate nejaky napad, co by mohlo pomoct? napr. kvapky gynex? co je to drnek, ci drmek? niekde tu bol spominany....

markyska
26. bře 2009

Ahoj Elano, díky za příspěvek. O tom, že kontyhel obsahuje progesteron, jsem se dočetla někde na netu, tak nevím, může to být i mylná informace..Mně se asi před necelými 3 lety začaly prodlužovat cykly až na cca 7 týdnů. Byl to asi rok poté, co jsem přestala zhruba po 1,5 roce užívat Diane 35) Nevím, jestli to mohl být ještě následek antikoncepce..Doktorka mě hned předepsala Utrogestan, který jsem brala téměř 2 roky. Od dubna 08 zkouším měřit bazálku a zjistila jsem, že mám velmi krátkou luteální fázi (Utoš mně menstruaci opravdu hodně zkrátil a upravil, ale dle teplot mám ovulaci až 20.DC a druhá fáze je jen cca 7 dnů 😝 ). Navíc na mě ve většině cyklů působil tak, že jsem menstruaci dosala ještě při jeho braní. Zkusila jsem jej vysadit a zjistit podle teplot, jestli vzestup nebyl způsobený jen Utrošem, ale podle měření i ovu testu u mě ovu probíhá!! Huráá 🙂 A menses jsem dostala zase po 28 dnech. Teď beru bylinnou kúru od Naděje sestavenou na míru mým problémům, tak sand pomůže. Chtěla jsem ještě podpořit to prodloužení LF, tak zkouším ten kontryhel - mgr. Podhorná mi ho schválila a žádné omezení mi k němu nenapsala. Taky mám vitamín B6, tak doufám, že to zabere...

markyska
26. bře 2009

Ahoj Bettynko, já právě taky už nechci žádné hormony 😝 Mám domluvené s doktorkou, že až to bude rok, co se nechráníme, půjdu na krev (duben 09) a manžu objednám na spermio. Jo, a mluvila i o clostylu...Ale přece jenom si říkám, ještě chvilku (cyklus, dva) zkusím ty tinktury...ony taky nezaberou hned, že..a třeba se zadaří..Navíc brát clostyl, pokud ovuluju, mi přijde zbytečný...Ale pokud bych s tou krátkou LF nehnula, tak bych asi musela nasadit hormony,i když k nim jasi nemám moc důvěru 😝 Na druhou stranu vím, že nechat si udělat hormonální profil, by taky nebylo na škodu. Aspoň bych zjistila, jestli v tom není ještě nějaký jiný háček. No, porozmýšlím...

maja42
autor
26. bře 2009

holky, clostil je podle mých zkušeností fakt dryják a snesla jsem po něm ještě mizernějšího záprtka než přirozeně. třeba někomu pomohl ke zdravému miminu, já ale ztratila důvěru v jeho smysl.
přírodní progesteron je prej v drmku http://www.mineralfit.cz/domaci-lekar-clanek/dr...
my ho tady některé berem, poprvé jsem otěhotněla první měsíc, co jsem ho brala (po roce anovulace).
gynex taky teď kapkuju, podle bylinkářky se s drmkem neboxuje. v gynexu je kontryhel, hluchavka a další šlágry na neplodnost http://www.energycentrum.cz/gynex.php

co z toho ale natahuje luteální fázi, to fakt nevím. já jim mám celkem spolehlivě za jakýchkoliv okolností (což se ale nedá říct o mojí folikulární fázi, ta je jak noty na buben) 11 dní, to by mělo stačit (a na dvě těhotenství stačilo).

bettynka222
26. bře 2009

maji ty to beries veselo 😀 ale ja už tiež. v utorok som bola na kyrete, tak som od dnešného obeda bola trochu na nervy, ale zase u mňa prevládla šialene dobrá nálada...len sa bojím, že ten smútok zase príde, ale ja sa nedám 😝
folikulárna fáza ja tá do ovu? a tá má koľko trvať? ja som z toho dosť mimo a po posledných skúsenostiach nemám na žiadne tehotenstvo chuť 😀

markyska máš pravdu, tie hormóny su úplne o ničom. ja skúsim časom ten gynex..ale najprv sa musím trošku spamätať a znova pocítiť chuť na tehotenstvo 😅

bettynka222
26. bře 2009

markyska a tú kúru čo máš od nadeje, to čo je tá nadeje?

andelka
27. bře 2009

bettynnka: jo jo, folikulární fáze je do ovulace, pak je luteální. Folikulární může trvat různě dlouho, to je individuální, někomu trvá 11 dní a někomu 30. Luteální by měla být 9-16 dní, optimum 12-16. LF bývá u jedné ženy téměř vždy stejná, prodlužuje nebo zkracuje se většinou jen FF a to pak jsou nepravidelné cykly.
Na drmek jsem dávala odkazy myslím stránku před. Já ho beru teď druhý cyklus a v minulém jsem měla LF místo 11-12 dní, 14, ale jestli je to jím, to ještě nemůžu s jistotou říct, to až po delším užívání můžu dělat závěry.

maja42
autor
27. bře 2009

bettynko, no bývala jsem v životě i veselejší, než po dvou MA 😅 těsně po výškrabu jsem taky měla euforii, asi dozvuky narkózy plus to, že skončil drasťák s čekáním na zázrak. po prvním MA jsem řvala každý den pomalu dva měsíce, pak chvilku klid, načež začalo další řvaní z clostilu a kvůli absenci dalšího těhotenství. pak bylo řvaní kvůli mizernému druhému těhotenství a teď už jsem tak vyřvaná, že už jen víceméně tupě čumím. békala jsem jen dvakrát - po první návštěvě rodičů a včera na gyndě. takže úspěch 😉
ideálně by měla být folikulární fáze 14 dní, v normě by to mělo být plus mínus 2-3 dny.

jinak na gyndě stále stejná píseň o přezrálém vaju, zkusíme počkat 2 měsíce, co s tou ovulací udělá fytoterapie, další možnost jsou fsh injekce. do té doby proběhne genetika, virologie, imunologie a konzultace v caru.

sicinka
27. bře 2009

Ahoj Majo,

já jsem otěhotněla 31 den cyklu dokonce podle ultrazvuku to vychází na 35 den. Mimčo je zatím zcela v pořádku - screninigy byly jasně negativní (tam jsem tím posunem čekala problém. V těhu průkazce mám rozdíl dle PM a ULTZ 3 týdny. Já si měřila bazální teploty a mám pocit né, že by ta vajíčka přezrávala, ale prostě dozrála později. Brala jsem výtažek z jeřábu ptačího a kontryhelu. pokud jsem ho brala od začátku, tak celý cyklus 35 (ovulace cca 22 DC). Tak jsem poslední cyklus zkusila bez nich a tak kolem 20 dne ztratila trpělivost nasadila bylinky a do cca 10 dnů odovulovala (možná náhoda) a z tohoto cyklu jsem těhotná 🙂 Měřla jsem 5 cyklů a troufnu si říct že jsem nikdy něměla ani nějaký mini abort- pokud už se dostavila ovulace tak jsem vždy do 13 dnů dostala MS nebo v posledním cyklu potvrdila těhu.

maja42
autor
27. bře 2009

sicinko, tak to je dobrá zpráva. já o té teorii nejsem nijak přesvědčená, spíš mě napadají takové diletantské nápady, že teď to druhé vajo ze mě clostil vylomil brzo a proto bylo tak špatné. ale to jsou všechno jen pocitové věci a jako laik z toho nemůžu dělat závěry. tak hodně štěstí a jen tak dál 😉

sicinka
27. bře 2009

Jinak mám graf na fertilityfriend, ale i přes počítačovou gramotnost nevím jak z něj udělat odkaz ☹ Ono člověk má spoustu nápadů já jednou musela na vyvolávačku (50DC) a myslím že den před ní jsem ovulovala - podle ultrazvuku u paní doktrorky, která mě přesvědčovala ze jsem urcite těhotná. No a já z toho usoudila, že mám PCO (bez jediné cysty). Jinak jsem se na to ptala genetičky, jestli to není nějaký problém a ta mi říkala že jen v tom že musíme více hlídat termíny co zadáváme do screningů, aby nevyšli špatně a že jsme holt každý jiný. Asi co doktor to názor.

bettynka222
27. bře 2009

sicinka a ake vytazky si to brala? da sa to niekde kupit?
baby ak mi po kyrete vyskocilo hcg...co to znamena? mimomaternicove?

sicinka
27. bře 2009

Brala jsem extrakty z bylin, ale fakt nevím jestli to pomohlo 🙂 Me nechutnaji bylynkové čaje takže proto jsem užívala výtažek. Objednali my ho v lékárně stála lahvička cca 60 kč. Užívala jsem 10 kapek ráno a večer.

maja42
autor
27. bře 2009

bettynko a kolik máš teď hcg? asi to znamená, že tam někde je ještě jedno, jinak si to nedovedu vysvětlit. dr ti na to musel něco říct, ne?

murynka
27. bře 2009

ahojky tak hlásím že těhu potvrzeno i z krve 15DPO 623 jednotek a dnes 18DPO 1510 jednotek zatím to krásně stoupá...je tu ještě jedna diskuze kde se řeší kolikátý DC holčiny otěhu a je tam spousty i kolem 30DC a jsou v pořádku tak doufám že už to ted vyjde 😵 😵 😵 😵

bettynka222
27. bře 2009

majuska teraz mam 143...viem ze to je malo, ale den pred kyretom bolo uz len 39 a treti den po uz 143. inak ja mam tiez podozrenie, ze bude tych potvoriek viac 😀 ale mam podozrenie, ze sme otehotneli druhykrat niekedy okolo potratu....ja mam este schaoseny cyklus po antikoncepcii a tak ani neviem kolko mi trvaju a kedy je ovulka. ja som totiz prvy mesiac mala 35 dnovy cyklus, dalsi 24 dnovy a potom som uz bola tehu????? som z toho fakt zmagorena....

maja42
autor
28. bře 2009

murynko, tak to je hezký výsledek, už je ti blivno? 😝 😀

bettynko, to je teda záhada 😉 rozhodně bych valila v pondělí na gyndu, aby bylo tam, kde to má být. a kdyby byla bolest v břichu, krvácení nebo na omdlení, tak na pohotovost. těhotněli podruhýkrát - myslíš před výškrabem nebo po něm?

margitule
28. bře 2009

Já si myslím, že to pravda není. Snažila jsem se na tohle téma najít nějaký odborný článek a nic jsem nenašla. Navíc pití alkoholu, kouření, nesportování a vyšší věk (tj. nezdravé věci) má za následek spíš zkracování cyklu (a folik.fáze), takže si myslím, že delší cyklus by rozhodně neměl být na na škodu, když ho způsobují "dobré" věci (uznávám, je to trochu krkolomná dedukce 😀 ). A jak tu psala Elana, že čím delší doba předchází dozrání vajíčka, tím větší riziko poruchy - to je sice pravděpodobně pravda, ale s délkou folik. fáze to nemá nic společného.

bettynka222
28. bře 2009

nooo,myslim este pred kyretom, ale mne to robili len vauom a presne na tom mieste, kde to pretvavalo....no a ked vajicko zatial putovalo...ale neviem.
je mi sice na omdlenie, ale to je u mna bezne, lebo mam nizky tlak. teda v poslednom case sa mi tlak trochu zlepsil - asi vdaka tehotenstvu 😀
ako sa mi prejavi to krvacanie do brusnej dutiny?

maja42
autor
28. bře 2009

margitule, mám dojem, že dedukuješ opravdu krkolomně 😉 a malinko demagogicky, ale cílem této diskuse není šířit paniku, ani jít do ostrých kontroverzí, ale shromáždit informace a zkušenosti o vztahu délky folikulární fáze a životaschopnosti následného těhotenství.

koho to téma zajímá, tak by si mohl přečíst i tento článek (myslím, že dostatečně odborný 😉 )
http://www.imunologie.cz/link3.htm

zejména pasáž:
"Potratem končí 15 % až 38 % počatých těhotenství. Podle některých odhadů končí z hlediska narození životaschopného plodu neúspěšně dokonce 70% až 80% oplodnění (většina z nich není ovšem zaregistrována). Opakované (habituální) potrácení je charakterizováno třemi a vyšším počtem následných samovolných ztrát plodu. Tento obávaný syndrom postihuje kolem 1 % žen.
Z hormonových faktorů spojených s opakovaným potrácením je nejčastější (až v polovině případů) polycystóza ovárií, provázená poruchou poměru FSH a LH a hyperandrogenismem; v 57 % je syndrom provázen hypersekrecí LH. Léčebně se zde prověřuje „odblokování“ hypofýzy analogy LHRH. Naopak, v „luteální fázi“ bývá defekt prokázán u 23 % až 60 % případů, jeho patogenetický význam však je zpochybňován (nejméně v 6 studiích bylo podávání progesteronu bez léčebného efektu). Důležitější je asi nedostatek estrogenů v luteální fázi. Existují doklady i pro význam funkčních poruch štítné žlázy, uvádí se i působení syntetických estrogenů in utero (zvyšující frekvenci autoimunit až dvojnásobně)."

a učitě bych upozornila na tento odstavec"
"Za nejjasněji prokázanou triádu znaků spojených s potrácením se pokládá nepravidelná menstruace, vysoké hodnoty LH a polycystóza ovárií. Běžné jsou i předchozí subfertility (v 30-40 %), signalizující skrytý infekční proces."

celkově dojem takový, že osobně bych mohla být s dvěma potrama celkem v klidu, opakované potrácení je "tři a víc". takže si s ledovým klidem můžu vyseknout to třetí diagnostické těhotenství 😀

maja42
autor
28. bře 2009

bettynko, já s mimoněm (což je, při mém nedobrovolném přístupu k těhotenství a rodičovství "metoda slepých uliček", s podivem 😉 ) nemám zkušenost, vím jen, že podruhé to hrozilo a tím pádem jsem se toho i bála. ale všichni mi říkali, že kdyby to byl mimoň a krvácela jsem do břicha, tak to URČITĚ poznám. takže pokud je ti stejně jako obvykle nebo fajn, tak je to ok.

bettynka222
28. bře 2009

maji zatial sa to da. ja sa len bojim noci... 😒

maja42
autor
28. bře 2009

ale neboj. hlavně nic nepodcenit a třeba je všechno jinak 😉 držím palce!

bettynka222
28. bře 2009

no jasne, nemusi to tak byt. som taka unavena, ale urcite nezaspim.... ale tebe prajem dobru noc 😉

margitule
28. bře 2009

Počkej, proč demagogicky? A já jsem nechtěla šířit paniku ani jít do ostrých diskuzí, spíš jsem chtěla uklidnit, že podle všeho co jsem já našla, by neměla být pravda, že pozdní ovulace má za náseldek vyšší riziko potratu. V tom článku o délce folik. fáze taky není, ne? Nebo jsem to přehlédla?