Špatně mi dozrávají (přezrávají) vajíčka

maja42
9. bře 2009

ahoj,
zakládám toto téma pro výměnu zkušeností kolem pozdní ovulace a budu ráda, když se připojí holky, které ovulují/ovulovaly později než 17DC a přesto otěhotněly. a nejraději si pochopitelně počtu, že ovulovaly pozdě, otěhotněly a těhotenství i mimino byly ok 😉

můj problém je, že po roce anovulace jsem se sice nakonec po léčbě začala snášet vejce, ale pozdě, pozdě, pozdě... 17 DC a dál. otěhotněla jsem přirozeně a celkem rychle dvakrát během půl roku - a dvakrát potratila v 8tt (MA pokaždé ale trochu z jiného důvodu, poprvé byl na vině bezesporu hematom v děloze, podruhé od začátku mizerně rostlo hcg a už to nedohnalo).

můj gynekolog (kterému nemám důvod nevěřit) si myslí, že mi špatně dozrávají ("přezrávají") vaja a to je důvodem opakovaného MA. nikde jsem ale na nic podobného nenarazila. máte s tím některá zkušenost? při druhém snažení mě doktor zkoušel stimulovat pididávkami klomifenu (clostilbegytem), ale ten jsem vemi špatně snášela (fyzicky i psychicky) a už to rozhodně nechci příště brát. stejně jsem ovulovala až kolem 17DC, bez jakýchkoliv podpůrných prostředků ovuluju přirozeně až kolem 22-23DC. zatím se víceméně "kosmeticky" léčím alternativně (mám šestinedělí a nakázáno 3 cykly se nesnažit, ale neručím za sebe, že to nezkusíme dřív) a nevím, co bude doktor dál ordinovat. (musím podotknout, že nemám hotový kompletní podrobný hormonální profil ani žádné jiné vyšetření vč. spg a ani jsme nechodila na folikulometrii.)

prosím, jestli s touto problematikou máte některá zkušenosti (nebo s její úspěšnou léčbou), napište a pokud možno podpořte mě/nás, dřímající, pozdně ovulující 😅

maja42
autor
10. bře 2009

heheno, no něco jak ten pán od majky, takoví ti pološamani, co ordinujou na základě určitých intuitivních tentononc 😀 ale clostil je fakt svinstvo, aspoň teda na mě působil DĚSNĚ (a to jsem měla jen 1/2 a později 1 tabl denně). stimuluje mozek, aby vypuskal hormony a v mém případě vypuskal teda i pěkný hnůj (depky atd.) pokud to budu muset někdy brát, tak jedině v nějakém kombu s antidepresivama 😝 😅 vydýchala jsem anovulační sterilitu, vydýchala jsem i dva potraty, ale clostil jsme vydýchávala fakt těžce...

já teda měřím, nějak mi to přijde jedna z mále exaktních věcí, podle které se můžu orientovat, krom toho už je to takový rituál. budem si ukazovat grafy? můj je tady.

http://www.fertilityfriend.com/home/maja42

maja42
autor
10. bře 2009

strouzek, v případě brzké ovulace taky nemusí (podle této teorie) docházet ke správnému dozrání vaja. a já jsem rozhodnutá při dalším těh hlásit poslední krámy takto: prostě moje naměřená ovu mínus 14 dní, aby to doktorům správně vycházelo v tom jejich univerzálním kolečku. po tom všem už se malinko orientuju a proto spíš hledím na hodnotu hcg. samozřejmě ten rozptyl je velký, ale ve chvilí, kdy se pohybuješ pod hraničníma hodnotama, tak je to v háji. a velikost míma má přímo spojitost s hodnotou hcg.

kukuca
10. bře 2009

Majo, a odkud máš tyto informace?Jen se ptám,jestli je to něčím podložený,nebo jen tvoje teorie. Já jsem se totiž včera dověděla že jsem těhotná, po MA. A teď jsem pěkně rozhozená, protože jjsem měla ovulku 19DC(možná jsem ji tak mívala i tenkrát) a proto MA.Ale nechci se toho dočkat zas, nebo se nervovat,jestli to je tak jak říkáš.Ale já mám cykly zhruba 29dní..A podle grafu došlo k zahnízdění už 5DPO,tak snad by to mělo být v pořádku.
Už jsem na koníkovi zažila fámu že po vysazení HA kdo hned otěhotní,je to většinou MA..Ptala jsem se doktora a ten nechápal,kde se takovýhle věci berou.Tím nechi říct že to je blbost co říkáš,jen jestli se to zakládá na nějakým odborným poznatku.

strouzek
10. bře 2009

no já bych řekla že otěhu 12 DC při 27 denním cyklu není brzo ale tak v normě, moje švagrova otěhu pokaždý už kolem 5 dc a všecko v pořádku a takových případů znám taky brzo.podle mě pokud není nebo v pořádku ať už v těle matky nebo se něco stane ve vývoji mimíša tak nepomůže žádná teorie včasné nebo pozdní ovulky. jediné k čemu je to důležité je to hcq při zjištění těhu že může být menší nebo naopak větší číslo než podle tabulek při předpokladu ovulky uprostřed cyklu. nebo to může být problém při určování stáří plodu podle utz atd

strouzek
10. bře 2009

ježiš holky neplašte dle mého dr. i mnoha článků co jsem četla tak má ovulu přesně uprostřed cyklu ukázkově jen zlomek holek, buďte rády že jste těhule i kdyby to bylo při ovuli brzo nebo pozdě,jsou holky co nemají ovu vůbec nebo jí mají ukázkovou a stejně těhu nejsou.

andelka
10. bře 2009

maja: no já ten drmek zkusím, ještě mám čas, uvidí se. Zatím beru 3x denně 10 kapek +-
hehena: No já jsem ho začala užívat hned s vysazením, bála jsem se, jak budu reagovat. Ale jelikož to bylo preventivně, tak jsem ho brala jen 2x denně a 4 a 5 cyklus jen jednou, takže netuším, jestli to mělo opravdu takový vliv, spíš bych řekla, že ne. Že z počátku bylo ještě tělo takové zmatené z HA (celkem věřím tomu, že někomu se podaří nejlíp otěhotnět hned po vysazení) a pak teorve když mělo fungovat samo, tak najelo na ten svůj pomalý styl. Navíc i s Femigardem jsem měla třetí cyklus anovulační.
No a taky mi bylo doporučeno hlásit poslední MS tak, že od první zvýšené teploty odečtu 14 dní a bude, takže to vidím stejně jako maja. Nebudu se furt s někým dohadovat, že jsem otěhotněla 30DC a vím to.
jinak můj současný graf: http://www.wunschkinder.net/forum/zanzeige/user...

majka12
10. bře 2009

Já teda s Clostylem tak nic moc zkušenost. Návaly jak v přechodu- v práci tak 2 propocený trika 😝 , nálada docela dobrá- no možná jsem byla v eufórii a falešný naději, že tentokrát to určitě vyjde, v noci jsem nespala - tak 4-5x za noc jsem měla opět takový nával až jsem propotila pyžamo a za 3 minuty na to zimnice. Prostě celkově hnus.

přikládám svoje grafy- ta první je moje poslední anovulační nedoměřená:
http://www.wunschkinder.net/forum/zanzeige/user...

a teď dva clostylový:
http://www.wunschkinder.net/forum/zanzeige/user...
http://www.wunschkinder.net/forum/zanzeige/user... - tady mi vyznačil ovu brzo, ale byla asi až 21.-22DC

dadunka
10. bře 2009

Ahoj, jsem tu Majo 🙂

Než se rozepíšu jak to mám já, tak se chci zeptat, jestli ti Řežábek nebo už nevím kdi tenkrát na to odpověděl, jak jsi ho ptala na přezrálá vajíčka po netu???

Já ovuluji přirozeně okolo 17DC, v Caru mě zkoušeli i stimlovat Clomhexalem, to jsem ovulovala už 12-14DC a hned IUI a nic - celkem 3x, myslím si, že z důvodu, že vajíčka nebyla dost zralá!!!
Po 2 letech mi zjistili sníženou fci štítné žlázy a nasadili léky, hned teb cyklus jsem přirozeně otěhotněla a ve 12tt zjištěno MA z 9tt.

Hned po 6ti nedělí, třetím rokem našeho snažení, jsem otěhotněla znovu a to jsem přirozeně ovulovala 22DC! Zatím je vše ok, ťuk ťuk a jsem ve 20.tt.

Nikdy jsem se nesetkala s tím, že by mi v CAru ani můj gynekolog cokoliv řekli na to kdy ovuluju a to viděli i grafy s BT.

Majo, zkus si nechat udělat ten HP, spermio máte zdá se dobré, průchodnost taky. Byla jsi na nějakých jiných vyšetřeních než po prvním MA - imuno, genetika...?

andelka
10. bře 2009

kukuca: Gratuluju 🙂
No, uprostřed cyklu, to se těžko řekne. I když mají třeba dvě ženy shodně cykly po 28 dnech, tak jedna může ovulovat 12DC a má LF 16 dní a druhá 17DC a LF11dní a otěhotnět může každá nebo ani jedna.

majka12
10. bře 2009

Já jsem se zase setkala s názorem, že pokud mám takhle pozdě ovu, tak nemám ani šanci otěhotnět 😅 . No nevím. Já možná asi (až to snad konečně dostanu)koupím nový teploměr a zase začnu měřit. Nějak s tím bojuju - mám vždycky hrozný nervy než přijde ovu a pak zas hrozný nervy s tím, že zkoumám každý menší pokles a za vším vidím těhotenství. Jak teď neměřím jsem víc v klidu a v těhotenství ani nedoufám. Jsem taková rozpolcená 😕

andelka
10. bře 2009

majka: Kdybys vyhodila ty teploty na začátku (stejně k ničemu nejsou) a pak ty, kdy jsi měřila později, tak by ti to označil správně 😉
dadunka: Gratuluju moc. 🙂

alcatko.j
10. bře 2009

Ahoj holky, ted probiha me 3.tehotenstvi. Prvni, s Nelinkou jsme otehotnela, teda ovulovala 23. DC Lut.faze byla tehdy jen 10 dni a cykly jsme mivala v rozmezi33. -35 dni.
Druhe tehotenství nemuzu slouzit, otehotnela jsem, aniz bych po porodu dostala menstruaci..bohuzel byl to MA v 6:tydnu...
Treti tehotenstvi probiha ted, otehotnela jsem 17. Dc, lut.faze opet celkem kratka - 10 dni a cykly po revizi veelmi nepravidelne.....zatim je tehotenstvi v poradku...

hehena
10. bře 2009

MAJO42 tady jest můj grafoň 🙂 http://www.fertilityfriend.com/home/205cb6

andelka
10. bře 2009

alcatko: Tak to nevypadá zle, já si stejně myslím, že úspěšnost těhotenství na dni ovulace nezáleží. A naposled jsem četla, že LF by měla být aspoň 9 dní, tak i tohle bych splnila. Přeju pohodový "zbytek" těhu. 🙂

hehena
10. bře 2009

MAJKO vkládám ti sem graf mojí známé, snad jí to nebude vadit... ale otěhotněla 41 DC a je teď ve 20tt, takže bych řekla, že MS s pozdní ovu nesouvisí...

http://www.fertilityfriend.com/home/21f767

majka12
10. bře 2009

Hm, mě z toho vyplývá, že se to vlastně může povést kdykoliv a pokaždé je to jiné a u každé je to jiné. Mě někdy štve, že jsem si toho o otěhotnění už tolik nastudovala. Kdybych nic nevěděla, bylo by mi líp. Navíc mě teda moje doktorka na pozdní ovulku taky nic neřekla. Jen to, že je dobré že je a že MS chodí sama. Nějak jí ani ty dlouhý cykly nevadily - mě naopak hrozně vaděj.

majka12
10. bře 2009

Tak to mám ještě šanci 😀

hehena
10. bře 2009

Majko mě ani nevadí dlouhý cykly 🙂)) jen to čekání na tu zatoulanou OVU... 😅 🙂

andelka
10. bře 2009

No, jelikož moje tabulky pro zapisování teplot mají 40 políček a WK jich má ještě víc, tak myslím, že dlouhé cykly nejdou problém, pokud dochází k ovulaci a je dost dlouhá LF.

majka12
10. bře 2009

Tak LF mám vždy 13-14 dní, takže OK. Sranda je, že teď v pátek mám jít Na Homolku na konzultaci a objednat se na tu laparku a celou dobu MS nic - jsem asi 47DC - no a už dva dny mě pobolívá břicho jako bych to měla každou chvíli dostat. Takže vidím jak se táhnu do Prahy a akorát to dostanu - jediný na co věřím je zákon schválnosti.

murynka
10. bře 2009

majka to je podle mě blbost já napoprvé otěhu 23 DC 😉 takže otěhotnět se dá i při pozdější ovulce 😉

maja42
autor
10. bře 2009

kukuco, na začátku této diskuse (ano, o celou jednu stránku vpřed 😉 ) jsem psala, že s touto terorií přišel můj gyndař. a jako MOŽNÝ problém mi to potvrdil i řežábek v poradně, pro vaše info kopíruju:

"Dobrý den, pane doktore,
poprvé jsem otěhotněla po roce pokusů, celou dobu jsem neovulovala (dlouhé cykly, měření BT, ale prokázáno lékařem i z HP). Bohužel při prvním těhotenství (po první ovulaci) jsem začala v 8tt krvácet, v děloze byl hematom a následovalo MA. Do té doby to ale hezky prosperovalo. V druhém těhotenství (po půl roce) byly od začátku velmi nízké hodnoty hcg, nedocházelo k doublingu ani omylem, v 8tt jsem dopracovala jen k 780IU/ml, v děloze byl vidět váček (odpovídal 5tt), ale neprosperoval a následovalo druhé MA.
Můj gynekolog je toho názoru, že chyba může být v pozdní ovulaci (cca 17DC, a to i po clostilbegytu 3-7DC) a že mi přezrávají vajíčka. Prosím vás, považujete to za možný důvod? A existuje nějaká léčba kromě zvyšování dávek clostilbegytu? Velmi špatně ho snáším a bolí mě u toho vaječníky jak čert.
Mám také v děloze malé septum (nemůže to být důvodem k opakovanému MA?), výstelku mívám vysokou.
Předem děkuji za odpověď a zdravím.

To je komplexní problém, tažko řešitelný na dálku. Pozdní ovulace může souviset se zvýšenými hladinami LH, což může souvist s vyšší pravděpodbností nedokonalého zrání vajíčka. (Ale to je jen 1 z možných důvodů.)
Septum spíše problémem nebude, je-li malé."

strouzek, já neplaším (pokud jsem si všimla, tak nikdo tady), ale tato diskuse byla založena za účele sběru REÁLNÝCH zkušeností, diagnóz, léčení a výsledků s pozdní ovulací (a i proto jsem sem pozvala dadunku, o které vím, jak to u ní probíhalo) a ne jen na názorech a zkušeností typu "kamarádka sestřenice mojí kadečnice blabla", toho si zažívám dost v normálním životě.
ve skutečnosti bych ze všeho nejradši četla jen zprávy typu "ovuluju 25 DC a no problem, mám čtyři zdravé děti a žádné potraty", protože (přestože mě od toho všichni kompetentní zrazují) bych chtěla pomaloučku polehoučku, bez stresů a léčby zkoušet otěhotnět hned v druhém cyklu po MA.

aerin
10. bře 2009

Ahoj holky! Ted jsem na tuhle diskuzi narazila a hlasim se k vam! Akorat ted finisuju v praci, tak se pripojim pak z domova 😵
Doufam ze vsechny co nevidet otehulime i vzhledem k pozdni ovu a budeme mit krasna zdrava miminka 😵

andelka
10. bře 2009

maja: A jak jsi to měla s cykly mezi těmi MA? Jestli to nesouvisí spíš s tím. Ono je rozdíl mít dlouho anovulační cykly a pak zapadnout a potratit a mít dlouhodobě delší cykly, ale ovulovat pokaždé. 😕 Jinak pozdní ovulace může souviset i se špatnou funkcí žlutého tělíska, čehož příznaky je krátká LF a slabý vzestup po ovulaci. dlouhé cykly můžou taky souviset s problémy se štítnou žlázou. Těch důvodů může být opravdu hafo.
aerin: Zdravím tě 😉

elana
10. bře 2009

No, je pravda, že jelikož vajíčko dokončuje I. zrací dělení až během ovulace (přičemž v něm je od prenatálního vývoje holčičky až do doby té ovulace, tj. někdy i 4 desetiletí!), tak čím delší doba tomu zrání předchází, tím vyšší riziko špatné separace chromozomů tam logicky může být, nicméně práce na toto téma jsou velmi sporé a diskutabilní, hodnocení je logicky obtížné (motají se tam opravdu "staré" matky, které mají to riziko prokazatelně vyšší-vysoké a nadále matky, které otěhotněly v tom statisticky nejrozumějším rozmezí, tj. 11.-16.DC, takže je jich nejvíc a proto taky mají relativně nejvíc postižených dětí), nicméně 23.DC ovulace není nijaká pozdní. Sama sloužit nemohu, bojuju s primární sterilitou, přidám jen empirii od mé kamarádky: těhotná napoprvé z ovulace 31.DC, kluk jak buk.

Majo, Tebe sleduju v idiopatkách...a jak už tu někdo psal, určitě by stálo za to udělat reprodukční imunologii, hlavně protilátky proti trofoblastu. Genetikou se taky nic nezkazí, jeden z Vás může být nosičem balancované translokace, proto ty ztráty v I. trimu.

andelka
10. bře 2009

elana: Díky za erudované "povídání" a chtěla bych se zeptat, myslíš, že je problém, když není ovulka pravidelně ve stejnou dobu? Třeba pokaždé kolem toho 20DC, ale někdy 23DC a někdy 31DC? že je tam třeba víc jak 5denní rozdíl.

elana
10. bře 2009

Andělko já fakt nevím...sama s tím bojuju, jednou 11.DC, jindy 21.DC. Co se týče té meiozy, tak spíš ne, je to asi víc problém s tím snažením, jak a na kdy ho naplánovat...pokud vznikne vadné embryo proto, že vajíčko bylo přezrálé a nakupily se v něm chyby, tak prostě odejde a příště se to už povede líp.

veria
10. bře 2009

Elano, a co říkáš na názor, že za MA většinou může vadná spermie? Tj. vajíčko náhodně oplodní geneticky špatná spermie, vznikne sice embryo, které se uhnízdí, ale je geneticky špatné a během prvního trimu zamlkne. Četla jsem včera v rozhovoru s Dr. Malým, to je šéf CAR Unica v Brně.

maja42
autor
10. bře 2009

andelko, po prvním MA jsem měla jen jeden "přirozený" cyklus (předtím šestinedělí 41 dní s ovulací 19DC - dle FF), v něm ovula 22DC a ten byl urychlený agolutinem, takže krámy přišly dřív, než by asi bývaly přišly přirozeně. další tři cykly byly řízené clostilem a utrošem, tzn u mě 27 dní s ovulou 14-17DC. tudíž u mě velice těžko vyrábět jakoukoliv statistiku 😉
elano, dík za odborný příspěvek (jakož samozřejmě i všem, které tady diskutují a předkládají zkušenosti 🙂 ). na imunologii jdu 1/4, ale to hlavně v souvisloti s ekzémem, takže myslím, že půjdem ještě jednou i s mužem a asi i jinam. ale mám ji v plánu, stejně jako genetiku. příští týden jdu za gyndařem a domluvíme se, kdy a kam všude. akorát že mě se do těch vyšetření TAK nechce, mám iracionální touhu zapomenout na poslední dva roky a přistupovat k věci jako "mladá snažilka", šálalá a chvilku zkoušet jen tak... mě stejně po tom všem přijde - i jak sleduju jiné holky, obzvlášť idiopatické (což já nejsem) - že stejně se to i pod dozorem lékařů řeší metodou pokus-omyl.

elana
10. bře 2009

Veria, když se vezme, kolikamilionnásobně víc spermií než vajíček podstupuje gametogenezi, tedy svou tvorbu, je jasný, že v nich vzniká relativně vysoký % poruchových...naštěstí jich přirozenou selekcí taky dost nezvládne svou roli a zhebnou leckdy už v hrdle. Ona vůbec ta selekce funguje docela dobře, např. u přenašečů balancované robertsonské translokace (to je druh translokace, kdy se chromozomy kompletně spojí "hlavičkama" na sebe a vytvoří jeden) by měly teoreticky vznikat tři typy gamet ve shodném % (naprosto zdravé, přenašečské a vadné)...ale v praxi se ukazuje, že matkám přenašečkám se rodí jen cca. 10-15% postižených potomků a otcům přenašečům dokonce jen několik málo %...

A taky záleží na osobním štěstí🙂...jsou nosiči translokací, kde pár prodělá 1xMA a má 4 děti zdravé a někdo je těhotný 11x a je rád za jediné.