Špatně mi dozrávají (přezrávají) vajíčka

maja42
9. bře 2009

ahoj,
zakládám toto téma pro výměnu zkušeností kolem pozdní ovulace a budu ráda, když se připojí holky, které ovulují/ovulovaly později než 17DC a přesto otěhotněly. a nejraději si pochopitelně počtu, že ovulovaly pozdě, otěhotněly a těhotenství i mimino byly ok 😉

můj problém je, že po roce anovulace jsem se sice nakonec po léčbě začala snášet vejce, ale pozdě, pozdě, pozdě... 17 DC a dál. otěhotněla jsem přirozeně a celkem rychle dvakrát během půl roku - a dvakrát potratila v 8tt (MA pokaždé ale trochu z jiného důvodu, poprvé byl na vině bezesporu hematom v děloze, podruhé od začátku mizerně rostlo hcg a už to nedohnalo).

můj gynekolog (kterému nemám důvod nevěřit) si myslí, že mi špatně dozrávají ("přezrávají") vaja a to je důvodem opakovaného MA. nikde jsem ale na nic podobného nenarazila. máte s tím některá zkušenost? při druhém snažení mě doktor zkoušel stimulovat pididávkami klomifenu (clostilbegytem), ale ten jsem vemi špatně snášela (fyzicky i psychicky) a už to rozhodně nechci příště brát. stejně jsem ovulovala až kolem 17DC, bez jakýchkoliv podpůrných prostředků ovuluju přirozeně až kolem 22-23DC. zatím se víceméně "kosmeticky" léčím alternativně (mám šestinedělí a nakázáno 3 cykly se nesnažit, ale neručím za sebe, že to nezkusíme dřív) a nevím, co bude doktor dál ordinovat. (musím podotknout, že nemám hotový kompletní podrobný hormonální profil ani žádné jiné vyšetření vč. spg a ani jsme nechodila na folikulometrii.)

prosím, jestli s touto problematikou máte některá zkušenosti (nebo s její úspěšnou léčbou), napište a pokud možno podpořte mě/nás, dřímající, pozdně ovulující 😅

maja42
autor
13. bře 2009

mishmash: u mě bylo (před dvěma lety..?) taky podezření na trošku horší funkci štítnice, měla jsem (na vlastní žádost) i žádanku na endokrinologii (kam jsem ale nešla), za rok mi obvoďačka udělala znovu základní testy z krve na fci šťítné žlázy s výsledkem "v normě" (asi jsem to trochu poléčila babskýma radama a časem). takže tím chci říct, že tě na vyšetření štétnice může poslat i obvoďačka, pokud s tím nechceš na gyndu nebo gyndař bude dělat ofuky. nebo můžeš na gyndě říct, že se třeba půl roku nechráníš (ani pravda, ani lež 😉 ) a že máš pocit, že neovuluješ nebo tak něco. každopádně plnohodnotný hormonální profil se musí dělat několikrát během cyklu a na několik hormonů a pak to dr musí ještě nějak přepočítat, takže to pojišťovnu není úplně nejlevnější (ale v porovnání např. s ivf pakatel) a dr si to musí nějak obhájit.

hehena
15. bře 2009

ahoj holky... tak poslušně hlásím, že u mě za ten týden žádná změna...

jsem 42 DC a dneska lehoučký špinění... takže mrcha už asi jede...

http://www.fertilityfriend.com/home/205cb6

maja42
autor
15. bře 2009

čau, tož to vypadá, že tentokrát teta ovula nedocestovala. a nezkoušíš ovulační testy? já si objednala nějaké tady na koni, cvrkla jsem na to kolem 14 a 18DC, byl jen nějaký směšný stín, tak jsem si řekla, že asi v porevizním cyklu nic a pak FF vyhodnotil, že 23DC. teď jsem 32DC, už bych chtěla mít za sebou i první porevizní krámy, minule to byla rození ježků, ble, ale snad nedorazí zrovna v pátek, když jdu na gyndu 😅

hehena
16. bře 2009

MAJO tak to ti moooc držím palce, aby už mrcha nedovalila!!! 😵

Ovu testy nezkouším... uvidíme co mi dál napoví BT a pak je kdyžtak taky objednám 🙂

hehena
16. bře 2009

MAJO tak jsem ještě zkoukla tvůj graf... jestli dorazí MS, tak bych řekla, že u tebe opravdu v ten pátek bude... 😒

maja42
autor
16. bře 2009

hehe, my se v tomto cyklu nesnažili, v šestinedělí nechce otěhotnět ani takový zoufalec jako já. přece jen mi to tam vyškrábli pomalu na kost a to není dobrý terén, zvlášť pro moje záprtky 😉 minule jsem měla šestinedělí přesně 6 týdnů, uvidíme. přinejhorším se přeobjednám, nějaký ten týden sem, týden tam pro mě v tomhle dálkovém běhu nehraje roli 😅

mishmash
16. bře 2009

ahoj holky, děkuju za rady.
Byla jsem dnes na gyndě kvůli infekci, takže mě MUDr. i vyzpovídal. Překvapivě na moje vysazení HA nic neříkal ani se blbě netvářil, naopak mi řekl, že moje cykly(38-45 dní) by zatím nechal být,vzhledem k tomu, že se nesnažím otěhotnět, protože mu přijde zbytečné do mě ládovat další hormony a jinak to léčit neumíme (myšleno asi my gynekologové).S padáním vlasů mě odkázal na obvodní lékařku, která mi napíše doporučenku na endokronologii.
Jinak mě jen prohmatal a jiné vyšetření mi nedělal (ultrazvul atd.). Tak uvidíme.

mishmash
16. bře 2009

Andělko měřit jsem chtěla už minulý týden, že začnu, ale ráno v 5.55 jsem se probrala z komatu, vzala jsem si teploměr a znova usnula, takže jsem ho trochu pomuchlala a letěl do koše 🙂
Mám radši ty klasické než digitální, takže jen-měříte v podpaží nebo níže? A pokud bych o víkendu měřila dejme tomu ve stejnou dobu, ale jinak než přes týden (přece jen -5.55 😒 ), ovlivňuje se tím celé měření?

andelka
16. bře 2009

mishmash: to je férový doktor, navíc o problému se dá hovořit, když rozdíly mezi cykly jsou delší než 7 dní a cykly delší než 45 dní (vyčteno z chytré knížky).
Hele, jak pomuchlala teploměr? 😕 Proč do koše? 😕 Já běžně usínám i s teploměrem, ještě že se sám vypne a já si pak můžu naměřenou teplotu vyvolat z paměti. Ale třičtvrtě roku jsem měřila klasickým a taky to šlo.
Měří se vždy vnitřní teplota, takže buď v pochvě (doporučuju, je tam nejstálejší teplota, tzn,. že jednak nejsou tak poznat výkyvy a jednak to rychleji naměří) nebo v ústech nebo v konečníku (ale neznám nikoho kdo by tam měřil).
Měřit se musí vždy ve stejnou dobu, max. rozídl by měl být 30 minut. Po 7 hodině teplota stoupá nejrychleji, takže když bys měřila 5 dní v 6h a dva dny v 8 nebo 9h, tak ti to udělá slušný guláš. Teploty, které byly něčím ovlivněné se většinou nepočítají (zvlášť v období kdy čekáme na vzestup z jiného důvodu než je přispání si).
Já jsem měřila vždycky mezi 6 a 6.30 i v sobotu a neděli, ale to jsem pak vždycky zas usla. stejně není třeba měřit celý cyklus, ale stačí od konce MS (kdo třeba ví, že nemá ovu dřív jak 20DC, třeba já, tak měří až od dejme tomu 12DC a stačí to, protože k určení ovulace potřebujeme minimálně 5 nižších teplot) do potvrzené ovulky, což je 3-4 dny zvýšených teplot. Takže se dá celkem s úspěchem měřit vždy jen po dobu asi 14-20 dnů.

monulkab
16. bře 2009

Ahoj, už jsem zase tady,
mishmash: já měřím BT v ústech, mám klasický rtuťový teploměr, který je podle chytré knížky přesnější, teploměr musíš držet pod jazykem 5minut. Jinak ve stejné knížce taky píší:
kdy měřit? nejpřesnější výsledek získáte při měření ráno, hned po probuzení, dříve než vstanete a začnete cokoliv dělat. Měří se buď v konečníku - 3 minuty, v ústech 5 minut, nebo v pochvě 5 min. Během cyklu měříme vždy stejným způsobem!!!Teplotu nemusíte měřit každý den, nemusí to být ani každý den ve stejnou dobu.Rovněž není pravda, že musíte před měřením alespoň šest hodin spát. Před měřením byste měla asi hodinu spát nebo klidně ležet v posteli.
Je to jen takový rychlý výcuc, ale snad to pomůže.

maja42
autor
16. bře 2009

holky, já první měsíce měřila na všech třech místech (v uvážlivém pořadí 😅 ) to jsem mišuge, co. každopádně teď zpětně si říkám, proč jsem s tím léčením anovulace začala tak pozdě, když teploty hovořily za vše. škoda, že jsem tehdy neznala FF, ten by mi to jen potvrdil. ale mě všichni s gyndařkou (nyní bývalou) v čele ujišťovali, že to mám nechat přírodě... no jo, dobře míněné rady, to je mor 😉
jinak teda teď měřím jen v pipině, řekla bych max 3 minuty normoš teploměrem s přesností na desetiny a v časovém rozmezí 8-10h podle toho, kdy vstanu, někdy si před měřením musím i odskočit a teploty jsou celkem neměnné a vypovídající. empiricky jsem zjistila, že úrovně BT dosáhnu i tím, když několik hodin přes den spím nebo nehybně ležím. ale jak už jsem určitě psala, když už ovuluju, tak nemám problém těhotnět, ze čtyř pokusů dva proměněné a to i při frekvenci styk ob den okolo předpokládané ovuly. a ona mi vždy před tím ještě malinko teplota klesne a snášení vejce cítím.

monulkab
16. bře 2009

majo, a je u tebe známá příčina, proč to končí potratem?nemůže to být třeba genetická záležitost? sousedka potratila dvakrát po sobě vždy ve stejném měsíci, a doktoři jí řekli něco o tom že je to geneticky dané, že zárodek tělo v určitém stupni těhu vyloučí, a proto bude muset podstoupit umělé oplodnění, s dárcem spermoňě, páč chyba je prý ve spermiích jejího manžela....moc se mi to nezdá, jen se ptám, a předávám info tak jak jsem ho dostala...

maja42
autor
16. bře 2009

monulko, my máme vyšetření teprve před sebou a musím říct, že mi do toho vůbec nechce. buď něco najdou a pak se budem trápit (ne všechno se dá léčit) nebo nic nenajdou a my se budem trápit.
to co píšeš o sousedce je možné, myslím, že elana tady o podobných případech psala. kdyby si to týkalo nás (je to jen jedna z x možností), tak my rozhodně do dárce ani dárkyně (kdybych neměla vaja) nejdem. já nechci mít dítě s cizím chlapem, ani aby měl můj chlap dítě s někým jiným. vím, že jsou případy, kdy to jinak nejde a já je obdivuju, ale my (oba, probírali jsme to) to tak nechceme. spíš bysme uvažovali o adopci nebo osvojení nebo bezdětnosti. a zatím to vypadá tak, kvůli problémům s neplodností se ani jedem neplánujeme rozvádět nebo pořizovat si je s někým jiným 😉

majka12
17. bře 2009

Ahoj holky, tak mě na konci dubna čeká laparoskopie 😠 . Dneska jsem už 54DC a MS nikde a těhule taky nejsem. Pan doktor co mě objednával na laparku říkal, že po zákroku by bylo více než vhodné, abych zašla do nějakého CARu a řešila ty cykly tam, že u mojí doktorky by to bylo pokus x omyl a nemá to smysl. Takže dneska jdu na vyvolávačku a ještě mě musí "načasovat", protože na tu laparku musím jít po MS( a ta u mě není poslední dobou vůbec jistá ). Manža byl ze začátku trošku zklamaný, že je to pozdě, ale pak jsme to probrali a já mu říkala, že se nevyplácí nikam spěchat a že všechno má svůj čas. Asi se potřebuje smířit s tím, že to ještě chvíli potrvá než otěhotním. Já se s tím už smířila a je mi líp.

mishmash
17. bře 2009

Andělko, byl to ten klasický rtuťový, a jak jsem usnula, trochu jsem ho poválela. Takže i když jsem se ho potom snažila sklepat, něco se sklepalo, ale kus té rtuti se jakoby oddělil a zůstal v teploměru mezi 37 a 37,5. Omlouvám se za dementní popis, líp mi to nešlo 🙂

magalinka
17. bře 2009

Ahoj holky 🙂 , mám dotaz ohledně ovulace 😉 . Když je sexík ještě "před ovulací" , tak 1 - 2 dny - jak to potom probíhá " s ovulačními testy" - normálně ještě proběhne pozitvní // ovulace v případě, že by se už povedlo těhu ? 😉 Jestli mi rozumíte 😀 .... díky

lucule
17. bře 2009

magalinka ovulacni testy byvaji pozitivni 24-48 hod. pred ovulaci a k otehotneni muze dojit az po ovulaci resp. kdyz dojde k prasknuti folikulu. Pozitivni // byt museji jinak by nebyla ovulace a tudiz by nemohlo dojit k otehotneni.... 😎

magalinka
17. bře 2009

No já myslela, když jsou Spermíci schopny oplodnit vajíčko 3 až 4 dny, že by to testy mohlo potom ovlinit ( kdyby se těhu povedlu) a mě tím znervoznit, že vlastně žádná ovu ani nebyla - což si vlastně i myslím 😒 Jestli se chápeme 😉

maja42
autor
17. bře 2009

magalinko, jak píše lucule. jinak nevím, co přesně myslíš "povedlo těhu", ale to, že se potkají spermie a vajo, ještě neznamená, ža se zatřese zem a všechno v těle se ti změní za pár dní. oplodněné vajo putuje vejcovodem, pak se zavrtává do sliznice (při tom všem se může objevit chyba a neúspěšný pokus odejde s krámama) a to vše trvá cca 10 dní od ovulace.
obecně myslím, že nemá smysl cokoliv sledovat a dělat z toho závěry dřív než 17DPO (pokud byla nějakým způsobem zaznamenaná).

magalinka
17. bře 2009

Díky lucule i majo 🙂 já to prostě asi neumím popsat 😀 nebo se asi neumíme o.k. pochopit 😀, protože ten detailní super popis od Maji vím, jak probíhá. Já jsem prostě blondýna no 😎 . Z praxe mé 😀 : když byla včera na ovu testíku //, ale jen mini slabá, tak by měla sílit nejlépe být stejná //. Včera sexik - spermíci čekají, ale ovu testík by měl stále sílit ? Tak jsem to myslela - bloňdatě ☹

maja42
autor
17. bře 2009

jestli ovula proběhne, sex na funkci nemá vliv 😉 zkus ještě testnout a ještě to pojistěte zítra a máš klid 😎

magalinka
17. bře 2009

díky Máji za info 🙂 zítra pojístíme 😵

veria
17. bře 2009

Magalinko, a na ty ovu testy se radši moc nespoléhej, já ovu mám a na ovu testu se mi nikdy neukázala ta tlustá čára. Vždy jen slabá. Ten hormon, na který ovu testy reagují (LH), stoupne na maximum vždy jen na chvíli, takže ten okamžik můžeš klidně prošvihnout. Nejlepší je sexovat obden kolem očekávané ovu, a ovu si potvrdit jinak (BT, UTZ).

magalinka
17. bře 2009

veira, já jsem vždy ovu poznala i bez testů a měření BT, ale v lednu jsem měla SP (bez revize ) a mám pocit, že ovu stalé ještě není a asi to bude dost možné ... 😒

maja42
autor
17. bře 2009

megalinko, a to už se snažíme znovu? 😕

magalinka
17. bře 2009

Maja42: bylo mi mým doktorem řečeno, že jsem nebyla na revizi a tím pádem se můžeme po 1MS pokoušet dál -bez pauzy. Můj známý co dělá u nás ve městě primáře na gyn.ve špitále,dokonce tvrdil, že po revizi ( což nebyl můj případ ) už se může po 3 měsíční pauze a od 1/2 roční pauzy se ustupuje 😕 .... už jsem měla 2 MS, teď budu čekat jestli se dostaví 3 mrcha 😒

maja42
autor
17. bře 2009

jj, tobě vlastně nedělali nic s čípkem. tak hodně zdaru 😉

magalinka
17. bře 2009

maja42: už minulý týden jsem se dívala na tvé koťátka 🙂 hned bych si jednu koupila, ale u nás v okolí nám koluje kočičí FIP a mé 2 kočičky už jsem musela uspinkat ☹ ( jednu loni, jednu minulý týden ) a ty tvé kočičátka jsou asi jen bytečkové, což u nás by mělo právě přistup i na venek ☹ chjo ☹

andelka
17. bře 2009

mmonulka: No, ohledně toho pravidelného měření...u každého to reaguje jinak, takže někomu může udělat guláš to, že hodinu před měřením šel na záchod a někomu ne, někomu 2dcl vína a někomu až litr, to si každý musí otestovat sám, jak na nějakou určitou změnu podmínek reaguje. Ale viděla jsem grafy, kdy několik měření o hodinu později u dělalo takový guláš, že to vypadalo jako anovulační graf. Aby to pak dávalo smysl, musely se všechny hodnoty naměřené jindy než v daném základním čase vyhodit. Takže u začátečníka bych se držela zásady: měřit aspoň po 4 hodinovém spánku, za stejných podmínek, ve stejnou dobu. Až člověk získá cvik a praxi, může si dovolit něco ošvindlovat. Já jsem si empiricky ozkoušela, že když jdu 3 hodiny před měřením na wc nebo pro pití, tak se nic neděje, ani 2dcl alkoholu k večeři nic nedělají. Ale když jdu spát třeba v 1-2h místo v obvyklých 23h a měřím ve stejnou dobu, tak i když je to 4-5h spánku, teplota vyskočí u musím ji nepočítat. To si musí každý zkusit sám, nejde to zevšeobecňovat.
mishmash: aha, tak už to chápu. S těma teploměrama je to sranda. Mě třeba rtuťový měří o 0,3 stupně výš než digitální. Ale to je fuk, hlavně tam musí být vidět ty fáze.

maja42
autor
17. bře 2009

magalinko, britky můžou být i venkovní (vlastně byly původně vyšlechtěné na chytání krys ve stájích), co vím, tak někteří naši odchovanci jsou napůl doma, nepůl venku. naše číča se bojí ven a nevyžaduje to a to vyhovuje nám všem. proti FIPu se dá očkovat, ale úspěšnost není 100% a stojí to kolem 3tis, tak je třeba to zvážit. jestli je okolí zamořené, asi nemá cenu riskovat.