Štítná žláza - hypofunkce, chceme miminko

makuka88
27. led 2014

Zdravím ... prosím o radu nebo zkušenost ... v listopadu jsem byla na endokrinologii kvůli špatné fci ŠZ. Ovšem tam mi bylo řečeno, že vypadá na pohled dobře, byť jsou výsledky na hraně, tak pokud neplánuji okamžité otěhotnění, tak to nebudeme řešit .. já v tu dobu jsem řikala, že hned ne. No a chyba .. bohužel jsme si to rozmysleli a chtěli bychom se začít snažit. Tak jsem své dr volala a vše jí řekla a ona mě poslala do háje, s tím že to máme zkusit bez prášků a když se to povede mám to řešit potom. Mám trochu strach, že když se to povede, bude pozdě to řešit. Hormony mi nenapíše, nechápu. Může mi je napsat obvodní lékař ? Nebo mám počkat jak to půjde... Stalo se některé z vás, že jste otěhotněla a pak vám byla zjištěna špatná ŠZ a mimčo je v pořádku ? Budu moc ráda za každou radu ... 🙂

spaagetka
4. únor 2014

@jani2013 Gynekoložka to nevyřeší, musíš k endokrinologovi, jestli s tím chceš něco dělat 😅 Obvoďák ti napíše doporučení, ale to by mohla i ta gyndařka, kdyby chtěla... 😅

martinka007
4. únor 2014

Taky mám hypofunkci šž. Od ledna 2012 beru letrox 50 a předepsal mi to obvodní lékař. Na endokrinologii jsem nikdy nebyla. Od října se snažíme o mimčo, tak snad se zadaří.

jani2013
4. únor 2014

@alyssa.anna No, vtipný na tom je to, že ani nebudu muset lhát. Protože to co popisuješ mívám ☹ Je ale vážně hrozně zajímavý, že mi nikdy na žádný problém se žlázou nepřišli. Spíš jsem myslela, že je to od páteře.

alyssa.anna
4. únor 2014

@jani2013 Hele já taky nikdy nic neměla, žádný horší testy nebo problémy aź jsem se po 3 měsících neúspěchů začala víc zkoumat a všimla si že ten krk mě často svírá a tlačí a šla jsem s tím za jedním dr. který to vůůůbec neřešil a až 2. dr mě poslala na endo kde mi přišly na ty vyšší hladiny a hlavně že mám zauzlované oba dva laloky ŠŽ. Pokud tě to váźně tlačí jdi s tím a trvej na endo. Já vůbec netušila, že mám skoro celou ŠŽ zauzlenou

luciasekl
4. únor 2014

Koukám že tu všechny máte spíš sníženou funkci..jak se to na vás projevuje?Máte třeba problémy s vánou?Já se snažím zhubnout už jakou dobu,ale nějak se to nehýbe..teď jsem si dal víc záležet a častěji cvičím,ano trošku se mi tělo tvaruje,ale váha je furt stejná...

baru88
5. únor 2014

@jani2013 Ahoj, zrovna řeším něco podobného. V září mi na endo řekl, že hodnoty jsou hraniční, ale že to není žádná hrůza a ať přijdu až otěhotním, že mě pak bude hlídat..Od září se snažíme a zatím nic. Vím, že to není tak dlouhá doba, ale přece jen bych byla asi klidnější, kdybych hodnoty měla srovnané a lepší než jen hraniční. Takže včera jsem dostala MS :/ volala jsem na endo a řekla mu o tom. Doktor mi řekl (NAJEDNOU) že ty hodnoty vlastně ani hraniční nejsou a že je to dobrý...Takže teď řeším co dál, jestli mu věřit a nechat to být, nebo přejít k někomu jinému...

baru88
5. únor 2014

@luciasekl Problémy s váhou - celoživotně už od dětství. A hlavně neustálý pocit chladu plus studené ruce a nohy ☹

jani2013
5. únor 2014

@baru88 To mám taky, ty chladné ruce a nohy. Chtěla bych se zeptat mé dr, jestli bych si neublížila, kdybych začala užívat alespoň jodid. Jinak si najdu podle znamylekar nějakého dobrého doktora na endo a zajdu. Snad to nebude zlehčovat. já říkám, nechci nic přehánět, ale už jsem ochotná zkoušet kdeco. Podle mě navíc asi pořád lepší vylepšit štítnou žlázu, než hormony před IVF.

luciasekl
5. únor 2014

@baru88 jj to mam taky a je mi furt zima a mivala jsem pocit knedlilu v krku,jinak nic..No tak to jsen zvedava na ty vysledky..

martinka007
7. únor 2014

@luciasekl Problémy s váhou mám taky. Přijde mi, že neustále kynu :( Minulý rok jsem chodila cvičit a držela dietu od trenéra a dala jsem dolu 10 kg, ale už je mám zase zpět a i když se v jídle krotim, přijde mi, že to pořád stoupá :( Studené ruce nemívám, ale nohy ano a celkově mi je hodně zima a jsem hodně unavená :(

jennyska
26. únor 2014

Ahoj @makuka88 @martinka007 @luciasekl @jani2013 @baru88 @alyssa.anna @spaagetka a ostatní snažilky, těhulky, maminky 🙂

do naší Wiki knihovničky Modrého koníka, kterou si tady všechny společně tvoříme, byl vložen nový článek na téma Štítná žláza https://www.modrykonik.cz/stitna-zlaza/ .

Pokud si najdete chviličku a napíšete nám všem své případné zkušenosti se štítnou žlázou, pomůžete další spoustě maminek, které si právě prochází stejným obdobím, onemocnění jim bylo diagnostikováno a tady na koníku hledají Vaše rady, tipy a doporučení.

Své příběhy můžete psát přímo pod článek do okénka " Moje zkušenosti s ...".

Mockrát Vám děkuji, že pomáháte a přeji fajn den!
Jennyska

PS: Přispět a nebo napsat nový článek do Wiki může úplně každý. Knihovnička je otevřená všem, kdykoli! A pokud toto není téma, do kterého chcete přispět, můžete si vybrat z mnoha dalších: https://www.modrykonik.cz/wiki/all

baru88
2. bře 2014

@jani2013
@alyssa.anna Ahoj holky, minulý měsíc po tom, co jsem opět dostala MS, jsem volala svému endokrinologovi a ptala se ho, jestli ty moje hraniční hodnoty mohou souviset s tím, že se nám zatím nedaří otěhotnět. Musím říct, že mě docela odbyl a řekl mi, že na to rozhodně vliv nemají...A ejhle měsíc po tom jsem MS nedostala a těhotenské testy jsou pozitivní...podle data poslední MS bych měla být ve 4-5tt..chtěla bych se vás zeptat, kdy byste mi doporučily jít ke gynolokovi a kdy se objednat na endo...doufám, že vám moje otázka nevadí, budu ráda za každou odpověď 🙂 děkuju

klami
2. bře 2014

@baru88 já měla taky jen mírnou hypofunkci š.ž., snažili jsme se skoro dva roky o miminko a třikrát jsem potratila. Po návštěvě endokrinologie a nasazení euthyroxu jsem hned otěhotněla. Akorát jsem musela co nejdřív naklusat na odběry a další kontrolu, od té chvíle mi hlídali hladiny hormonů pravidelně.

alyssa.anna
2. bře 2014

@baru88 Ahoj. Tak to moc gratuluju to je krása. Já volala na gyndu asi 4+5tt a objednala mě aź na 7+2tt rovnou na srdíčko které už tam pak bylo. Jinak na endo jsem byla objednaná 3 měsíce a dostala jsem se tam 5+5tt. Takže se objednej hned a řekni že jsi těhotná, ty berou přednostně i když mají plno ale i tak to může trvat třeba měsíc. Přeju hodně štěstí

baru88
2. bře 2014

@klami
@alyssa.anna Holky díky za odpověď, mám za sebou jedno zamlčené těhotenství v 7 tt, hodně jsem to přisuzovala právě hraničním hodnotám š.ž. Ale můj gynekolog to neřešil a na endo mi řekli, že je to v normě..nevím kde tenkrát byla pravda, každopádně je to už za námi a byly bych ráda, aby to tentokrát vyšlo...ale nejdeřív než budu volat na endo, tak bych měla mít potvrzené těhotenství od gynelokoga, je to tak ?

klami
2. bře 2014

@baru88 tak to máme podobné.. zamlklé těhotenství 8.tt a dva samovolné potraty hned ze začátku. Moje gynekoložka to taky neřešila.. po roce a půl jsme šli do Gennetu, kde na to přišli. Pani doktorka mi řekla, že ikdyž jsou hodnoty hraniční.. tedy žádná katastrofa.. může a s největší pravděpodobností to má na těhotenství vliv. Poslala mě hned na endokrinologii, kde mi nasadili Euthyrox.. asi týden na to jsem otěhotněla.. nejdřív ze všeho jsem volala na endokrinologii a šla jsem na kontrolu ještě dřív, než mi těhotenství bylo potvrzeno v Gennetu. Endokrinoložka mi už při první návštěvě kladla na srdce, že jakmile zjistím těhotenství, okamžitě se mám hlásit. Musí se hlídat dávka léků.

baru88
2. bře 2014

@klami Já jsem do puberty brávala letrox, od té doby jsou hodnoty hraniční a podle lékaře není třeba opět léky užívat :( no..každopádně bych byla klidnější, kdybych léky opět brala...zavolám si tam tedy asi hned zítra ? nechci to samozřejmě podceňovat, ale zase mám strach, aby když na nedo řeknu, že jsem asi ve 4-5tt tak aby mi neřekli, že je to moc brzy...co myslíš?

klami
2. bře 2014

@baru88 těžko říct no, všude je to o lidech.. ale myyslím, že pokud je jen trošku rozumná tvoje doktorka, tak se divit nebude.. a za zeptání nic nedáš. Navíc ty první týdny těhotenství jsou rozhodující a nejdůležitější, je potřeba to řešit.

alyssa.anna
2. bře 2014

@baru88 Tak snad to už vyjde. Od gynekologa nemusíš mít potvrzení, já ho také neměla a nikdo ho po mě nechtěl. Musíš být v těhu hlídaná a hlavně i po těhu. Prý se to po těhu běžně horší. Já jsem teď byla na kontrole a krom hypo. mám uzly které se mi dvojnásobně zvětšily tak jdu na biopsii ☹

makuka88
autor
12. bře 2014

Já byla na krvi, a výsledky byly super.. asi selfrepair ... tak mám radost ...dnes jsem 13DPO a ještě nic ... 😀 😀 😎

opifka
17. bře 2014

Ahoj, se ŠZ se léčím od 11ti let, až po nějakých 10ti letech se mi konečně samovolně urovnala. Na endokrinologii jsem ovšem docházela pravidelně, aby se sledovaly hodnoty, ale poslední dva roky byly výsledky relativně v normě (řekla mi, že jsou lehounce pod, ale není to tak nutné, abych se cpala léky). Když jsem otěhotněla, nasadila mi Letrox 50, beru jeden denně. Co se otěhotnění týče, myslela jsem si, že budu mít problém, protože jsem s tím bojovala docela dlouho a ze začátku jsem brala vysoké dávky...a zadařilo se poměrně rychle 😀 A to má tatínek úplně stejný problém, jako já..

makuka88
autor
23. dub 2014

Ahoj tak já mám kolem 4, ale tento měsíc jsme konečně "otěhotněli" ale v 5tt biochemické, takže nic ☹ mohla za to ta štítná žláza ? Zítra jdu na kontrolu ke gyn.. tak jí to řeknu a tu endokrinoložku zastřelim, pokud mě zase pošle domů ať to zkusíme - jako posledně .. už to nechci zažít ☹ no jsem zvědavá ..

ambrozie
25. dub 2014

Holky nevíte co znamená při mírně snížené funkci štítné žlázy (4,9) Anti-TPO 471? FT4 v normě. V CAR mi to sestřička nebyla schopná říct a na endokrinologii jsem objednaná až za dlouho...
Zajímalo by mě, jestli tohle je ten důvod, proč nemohu otěhotnět. Bohužel štítky si z hormonálního profilu všiml až třetí doktor, jinak jsem se mohla už 2 roky léčit :-/

evina92
28. srp 2014

@makuka88 Ahoj, taky trpím na špatnou fci ŠZ, ale trochu víc než popisuješ ty... Každopádně moje doktorka říkala, že ŠZ se musí řešit v jakémkoliv stadiu, tím spíš, když chcete s přítelem miminko... Není dobré, abys to nechávala až do doby než otěhotníš 😉 Moje ŠZ se zhoršovala postupně a už od samého začátku jsem brala léky.. Sice malé dávky, ale brala 🙂 Bylo mi řečeno, že kdyby se zadařilo, mám hned volat a dávku navýšíme.. Málokdo totiž ví, že ŠZ je první trimestr pro miminko tím nejdůležitejším orgánem a je důležité, aby zvládala podporovat miminko v prvních 3 měsících, kdy se vyvíjí nervová soustava 🙂 Jestli ti můžu poradit, zajdi za svou doktorkou a popřípadě si najdi jinou, protože nedbalost doktora nestojí za pozdější zklamání! 😉 Držím palce ať ti vše dobře dopadne 🙂 🙂

maky_s
28. srp 2014

@makuka88 Ahojky, já se léčím se štítnou žlázou už 6 let..a doktorka mi při každé kontrole říkala, že až budu těhotná, ať se okamžitě objednám.. zároveň jsem byla před týdnem na gynekologii a ptala jsem se doktora a ten mi řekl ať to vůbec neřeším.. A hlavně nic nečtu na internetu 😉 Jestli nepotřebuješ teď léky, tak to bude jen lehká vada..
Můžeš se když tak i mrknout na výsledky, vždy tam jsou údaje, jak by ty hodnoty měli být.. 😉 Mimo to vím, že léky napíše i obvoďák, ale asi jen u žen, které mají už děti.

karlos12
2. říj 2014

ahoj holky, mohu se přidat ? Nic mi není, nebylo a nic nepociťuji.Jen se s manželem snažíme téměř rok o miminko, tak jsem byla na hormon. profilu a mám TSH 5,9, další den 2,2 a další 4,9.Už jsem objednaná k doktorce.A ŠŽ bych rozhodně nepodceňovala, známá takhle dvakrát potratila 3 a 4 měsíc.Až pak jí brali krev, nasadily tbl a teď má zdravé holčičky.Jinak doufám, že naše problémy jsou kvůli šž a teď to půjde lépe, hezký den, K

karlos12
2. říj 2014

@ambrozie to jsou protilátky proti vlastní šž,ptala jsem se našeho dr, operuje strumy, říkal že to nic neznamená, to má i nějaké procento lidí, bez poruchy šž.Také jsřička říkala že to řešit nemám, jen to TSH.To mám kolísavé 😉

kijokena
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
bachovy_esence_poradna
27. dub 2016

ahoj všem,

nedá mi to, vkládám výborný článek o štítné žláze a o tom jak si funkci srovnat (hypofunkci i hyperfunkci)...
moje kamarádka si po bezlepkové dietě s velkým omezením mléka a cukru po roce šla pro výsledky a vše v normě (měla velmi sníženou funkci)...
další po podobných opatřeních zmizely silné bolesti kloubů, se kterými si lékaři nevěděli rady

na sobě momentálně testuju - měsíc bezlepková strava, cítím se subjektivně o dost lépe... nulová PMS, jasné myšlení, menší hlad, celkově mi je lépe...
teď jsem dietu zpřísnila a jím protikvasinkovou dietu, která také pomáhá při potížích se šž

článek: http://m.svobodavockovani.cz/news/co-nici-stitn...

moje známé měly obě větší potíže se štítnou žlázou, takže minimálně ty lehčí potíže se dají řešit bez léků a operace
srovnat si jídelníček a také psychiku 😉

elanamarie
Odpověď byla odstraněná
Zobraz