Syndrom PCO, co vám pomohlo s léčbou?

mmarch
13. kvě 2013

2,5 roku se snažíme o miminko, zjistili mi syndrom PCO, tak bych se o tom ráda dozvěděla víc. Zatím mi v centru dávají jen hormony - duphaston a clostylbegit, 2x jsme byli na IUI, ale zatím se nepodařilo. Je něco, co Vám pomohlo s léčbou PCO? V centru mi k tomu nic neřekli, tak jsem si vyhledala na netu, že je třeba vynechat cukry, koupila jsem si mladý ječmen na pročištění a nedávno jsem objevila přípravek Nosifol, který doporučují právě na PCOS, tak ho taky zkouším. V centru mi doporučili laparoskopii vaječníků, ale moje gynekoložka je proti, že mi to nedoporučuje, že stav po laparce vydrží jen krátce dobrý a pak se to ještě zhorší a každý zásah do břicha je riskantní... že mi radí jít rovnou na IVF protože už nejsme s manželem nejmladší (já mám 29 a manžel 37). Samozřejmě si vše musíme rozmyslet sami, nebo spíš já sama, manželovi je to jedno, hlavně když to bude mít úspěch... samozřejmě bych raději přirozenou cestou a IVF nechala až jako poslední variantu, ale to čekání a zkoušení už mě přestává bavit... Budu ráda za jakékoliv vaše zkušenosti, rady, postřehy....

vrk
4. črc 2014

@evcann jako imuno mam delane i v caru a vse do normy, i tak mi to ale nedalo a jsme objednani k Malickove koncem cervence a zasla jsem i na hematologii. Takze uvidime. A jak dlouho se na vysledky ceka cca?

evcann
5. črc 2014

my čekali měsíc, taky máme všechno už dohromady a ted uz jen, aby se to povedlo a všechno máme už v normě a stejně se nějak nedaří, ale urite se zadaří, holt je alchymie 🙂

vrk
5. črc 2014

@evcann a opet pres ivf? Uvazuji ted o zmene stravovacich navyku, pry je pco pouze metabolicky problem a zhorsuji ho hlavne jednoduche cukry...ac s vahou problem nemam a nikdy jsem nemela, stalo by mi za to tohle vyzkouset...jsem na to zvedava

evcann
6. črc 2014

no ja nevím no, jak tu již bylo několikrát psáno jsou takové typy PCO kdy nic jineho než hormonalní léčba nepomůže a u me to tak přesně je, ja nechci čekat rok jestli se jidlem apod neco změní, když se to nezmenilo za celých 10 let. IVF už mám poslední pokus takže tento týden nás ceká insemninace a doufam, že vyjde 🙂

vrk
6. črc 2014

@evcann to mas asi pravdu. A vy uz mate za sebou 3ivf? A co treba minimalka? A kolik mivas vajicek a nasledne embryjek? Mas super, ze uz jednoho prcka mate, verim, ze se brzy dockate a doufam, ze my take. Ja si myslim, ze u zen s pco a nadvahou, staci zhodit kila a problem je vyresen, ale kde je u me zakopany pes to nevim.

evcann
7. črc 2014

nemáme právě, ja už jsem vyčerpala před lety 2 pokusy IVF takže mi ted zbývá už jen jeden. Mám jiného partnera, ale ten má vysledky naprosto v pořádku tak ted zkoušíme IUI a ještě bych ji popř. zkusila příští měsíc a když to nezabere tak v září na IVF. Co máš na mysli tou minimálkou? 🙂. Jinak po stimulaci na IUI mívám tak jedno, zrovna dneska jsem byla u doktora a mám jeden dominatní folikul a pár menších. Ale při stimulaci na IUI jsem jich měla 42 a z toho mi 20 oplodněných takže bylo z čeho vybírat 🙂. Mám i zamražené, ale ty nemůžu použít a samozřejmě ani nechci. No taky to není jen o zhazování kil, já sice nemám váhu modelky, ale ani po snížení váhy mi cyklus nenaskočil a nic se nesrovnalo :(. Neboj určite se dočkáš, těla si dělají co chtějí, ale lékaři dnes již hodně dovedou

mmarch
autor
22. črc 2014

@vrk
@evcann ahoj devcata. Vsichni rikaji ze by melo pomoct shozeni par kil ale neni tomu tak vzdy.s ms jsem problemy i kfyz jsem vazila 58kg. Pred 2lety jsem z 80 opet zhubla na 63 ale vubec nic se nezmenilo, tak jsem se vyprdla na hormony, cviceni a nekonecne cekani a sli jdme do ivf a svete div se vyslo hned prvni a jsem uz ve 4.mesici 🙂 moc vam drzim palecky, aby vam to take uz vyslo.

vrk
22. črc 2014

@evcann ahojky, tak ja pokracujete? Ja jdu pristi tyden pro vysledky na hematologii a dnes jsme byli u malickove na odberech, tak jsem zvedava 🙂. Jinak svete div se, ale zda se, ze metformin nebo neco jineho z toho co do sebe sypu zabira a moje sliznice obnovila svuj rust🙂 dnes jsem sice asi 60dc...ale metformin beru teprve cca od 30dc...tak uvidime co dal. Min patek byla uz 5,7mm coz je u me rekordni vysledek bez stimulky 🙂

vrk
22. črc 2014

@mmarch gratuluji ! Ja mam za sebou 4transfery a nic:(. Tak snad uz se taky brzy dockam;)

evcann
23. črc 2014

@vrk tak já jsem ted v pátek po IUI, ale jako na potvoru, přítel mel vzdycky spermio dobry a zrovna ted nechapeme proc teda jako nic moc, ale je to pry na hranici tak to udelali, ted cekame na vysledek, ale jelikoz mi nikdy IUI nevyslo tak neocekavam zazraky a jeste me to hrozne boli, nikdy me to tak nebolelo. JInak stále beru Prednison, stimulovala jsem Puregon a Gonal a sliznici já mam zase dobrou, to je snad jediné :D aberes Gynex? vsude ctu jak je uzasnej tak jsem si ho koupila 😉

evcann
23. črc 2014

@vrk určite se dočkás, jen budes trochu dyl cekat no, ja tenkrat mela za sebou taky 4 a paty se povedl, ted to bude horsi :(

vrk
23. črc 2014

@evcann jo? No kez by se paty povedl...cekam uz celkem dlouho 🙂. Jinak drzim pesti na iui!! A prednisol ti dali proc?

evcann
23. črc 2014

@vrk povede, nejaky se urcite povede 🙂, jen nád to stoji moc času, penez a je to zátež na psychiku, taky se bojim jak unesu pristi tyden to testovani :( Prednison mam na zvysenou bunecnou imunitu. Tenkrat mi to delali az po 2 neuspesnym IVF a KET pak se to prave povedlo, protoze mi zjistili kdyz to reknu laicky alergii na embryo a trochu i sperma, takze mi to Prednisonem utlumili a povedlo se. Ted me na imuno hned poslali taky a zadna zmena stejne vysledky takze ted uz mam Prednison od zacatku.

pavlinaoo
23. črc 2014

@vrk @evcann @mmarch Holky a vy všechny za sebou máte léčbu clostilbegytem? Jsem v začátcích. Jednu dceru díky clostil. mám...a až později jsem se vlastně dozvěděla, že mám PCO a o co jde. Nevím, jestli chci zase brát hormony...chtělo by to nějakou účinnou alternativní léčbu, že?

evcann
23. črc 2014

@pavlinaoo já mám za sebou clostilbegyt, ale bez reakce, třikrát a bez jediné minimálni reakce, já na aleternativní léčbu u mě mohu zapomenout, nepomáhá, celkove tím procházím už téměř 4 roky takže vím, že mě krom injekcí a velké hormonální stimulace nepomůže na PCO nic jiného :(

elennka
23. črc 2014

ahoj holky, ono je to taky o psychice, když se moc tlačí na pilu, tak tělo stávkuje.
jinak místo clostilu v některých centrech dávají tamoxifen .. a alternativní léčba může pomoci, ono to není o ládování se jak léky, tak alternativní medicínou, ale je to o změně životního stylu a postoje k životu.
U nás se povedlo po 8 letech neuspěchu zcela přirozeně, sice to nakonec nedopadlo, ale vím, že těhotnět jde..

pavlinaoo
23. črc 2014

@evcann aha, no my měli u dcery asi víc štěstí jak rozumu...když teď vím, co vím. Já s clostil. otěhotněla 3. měsíc. Jenže vím, jaký jsou ty hormony svinstvo...tak mám nějaký respekt.. a nevím vlastně co. Jak snášíš hormonální stimulaci? Já to pociťovala dost ☹ a připadala jsem si jak v jiném těle. Návaly, deprese apod no...

evcann
23. črc 2014

@elennka jj to už tu bylo řečeno mnohokrát, ale málokdo se dokáže radovat když touží po díteti a ono to nejde a jeste vsichni okolo rodí jak o závod atd. Jsem i jiným zastáncem názoru, že stačí změnit životní styl. Já si proste myslím a mám vyzkoušeno, že ne vždy to tak stačí. Obdivuji čekání 8 let, na to já už bohužel nemám ani čas :(, přeji hodně štěstí at to vyjde 🙂

evcann
23. črc 2014

@pavlinaoo tak je to svinstvo, ale co se dá delat, zvladla jsem to tenkrat zvladnu i ted, po zadaření vse vysadim a dam se dohromady. Tak to by ses mela zeptat meho pritele ten by ti barvite vylíčil jak to snášim :D . Jako ma nervy ze železa. Je to nával radosti, breku, horka, naladovost, deprese atd., ale oba jsme si ujasnili, ze jinak to nejde a musíme to vydrzet

elennka
23. črc 2014

@evcann já jsem si prošla všemi fázemi, jako že jsem chtěla mimčo strašně moc, prošli jsme vyšetřeními o něco se snažili.. ale...
ono je to taky o tom, jak mě řekla jedna známá, která pracuje desítky let jako porodní asistentka a věnuje se tématu neplodnosti, že pokud dítě nechce přijít, tak nepřijde ... a člověk se může třeba stavět na hlavu.
Neříkám, že nemám stavy, kdy mám deprese z toho že to nejde, a teď že jsem o mimčo přišla, ale asi to tak mělo být..

evcann
23. črc 2014

@elennka jo tohle chapu, je mi lito jak to dopadlo :(

elennka
23. črc 2014

@evcann jsem už v rámci možností v poho, sice to občas zabolí.. těhu bylo velice nečekané, neplánované a než jsem si zvykla, tak už jsem těhu nebyla.. ale lépe o mimi přijít takto brzo, než potom třeba v II a III trimestru,. nebo kdyby bylo mimčo postižené..

vrk
23. črc 2014

@elennka ja si myslim to stejne jako ty. Chce to zpomalit. Zmenit zivotni styl a opravdu naporad ne jen na mesic dva a hodit se do pohody celkove. A cekat az to prijde. ;)
@evcann rikas, ze nemas cas? Ale stejne ti hormony nepomahaji, kdyz stale mimco necekas. Nekdy je fakt lepe netlacit na pilu. Sama se tim ted ridim a cekam co bude. Zatim se telo jen uzdravuje a vypada to lip a lip. Drzim pesti holky!!

elennka
23. črc 2014

@vrk já když jsem se ládovala hormony, tak jsem byla neskutečně rozhozená.. psychicky a fyzicky..
je pravda, že teď po potratu řeším trochu urychlení otěhu (ne IVF), ale potřebuju nějak harmonizovat a normalizovat fungování..
A trochu uspíšit těhotnění, kvůli práci, ze které jsem za 11 let dost psychicky unavená.. ale pokud to nepůjde, nebudu hrotit.
V minulých 2 letech jsem zhubla přes 20 kg, začala jezdit na kole, plavat a trochu více se o sebe starat, rok chodím k psychologovi a měsíc před otěhu jsme si pořídli pejska.. a prostě ke mě přišel andílek.. upozornilo mě to hodně na to, že mám zvolnit a že přirozeně otěhu mohu..

evcann
23. črc 2014

@vrk no ale je treba rozlisit proc necekam, ja toho zkusila plno, opravdu za tech celkove 8 let od prvniho az ted a nikdy mi nic nezabralo, myslim, ze 8 let je dlouha doba na to usoudit na co reaguju a na co ne, mimco jeste necekam, protoze stimulace ijekcemi je ted prvni a na vysledky tehotenského testu cekam do pristiho tydne, to neni, ze bych uz toto podstupovala ted po nekolikate, ted je to prvni mesic s injekcema. Bohuzel cas 8 let nemam, je mi 34

vrk
23. črc 2014

@evcann jasne to chapu. Ono taky hodne zalezi cemu clovek veri a myslim si, ze to je pro nej to nejlepsi;)

cracky
23. črc 2014

Ahoj, nam pomohlo az IVF. A jelikoz jsem mlada, vyzkousela jsem fakt vsechno, ruzne bylinky, kapky, nosifol, leky ... byla jsem i na laparoskopii, za kterou jsem rada, protoze mi tam zjistili vadu delohy, kdyby se to nevedelo, urcite bych potratila. IVF nam vyslo hned na 1. pokus a jsem rada, ze jsem na neho sli, jinak by mi tu ted nespinkala krasna 3mesicni holcicka 😉

mmarch
autor
23. črc 2014

@pavlinaoo take jsem byla na clostylu, vzdy jsem mela 1velky folikul ale stejne to nepomohlo. Brala jsem i gynex aj. a taky nic. Jedine co mi prospelo byl bylinkovy caj na neplodnost -smes bylin vcetne kontryhelu.pred ms jsem mivala desne syndromy - bolest zad, prsou, kloubu, nekdy i horecka a dlouha silna ms,a bylo to cim dal horsi.uz po mesici piti caje vsechny syndromy zmizely ani jsem nevedela ze uz mam ms, taky se mi zkratil cyklus z 50dnu na 32. Taky jsem byla na laparoskopii vajecniku a celeho spodku. tu doporucuji aspon vite, ze se nesnazite zbytecne, ze nemas zadne srusty, endometriozu ani zadny jiny problem uvnitr

vrk
24. črc 2014

@mmarch a nakonec se vam zadarilo prirozene? Ja uvazuji taky nad laparkou a drillingem. Mne ted zda se pomohl metformin a hodit se do pohody. Poprve od vysazeni ha mi samovolne prisla ms!! Dnes huraaa!!! Kez by se to vse uz konecne spravilo ;)

pavlinaoo
24. črc 2014

@mmarch a kde jsi ten bylinkový čaj koupila, nebo kdo ti ho namíchal? Moje cykly jsou dlouhé jak dálnice. Beru proveru, abych vůbec ms měla..ale to neřeší problém,že.. 😢 ☹