Syndrom PCO, co vám pomohlo s léčbou?

mmarch
13. kvě 2013

2,5 roku se snažíme o miminko, zjistili mi syndrom PCO, tak bych se o tom ráda dozvěděla víc. Zatím mi v centru dávají jen hormony - duphaston a clostylbegit, 2x jsme byli na IUI, ale zatím se nepodařilo. Je něco, co Vám pomohlo s léčbou PCO? V centru mi k tomu nic neřekli, tak jsem si vyhledala na netu, že je třeba vynechat cukry, koupila jsem si mladý ječmen na pročištění a nedávno jsem objevila přípravek Nosifol, který doporučují právě na PCOS, tak ho taky zkouším. V centru mi doporučili laparoskopii vaječníků, ale moje gynekoložka je proti, že mi to nedoporučuje, že stav po laparce vydrží jen krátce dobrý a pak se to ještě zhorší a každý zásah do břicha je riskantní... že mi radí jít rovnou na IVF protože už nejsme s manželem nejmladší (já mám 29 a manžel 37). Samozřejmě si vše musíme rozmyslet sami, nebo spíš já sama, manželovi je to jedno, hlavně když to bude mít úspěch... samozřejmě bych raději přirozenou cestou a IVF nechala až jako poslední variantu, ale to čekání a zkoušení už mě přestává bavit... Budu ráda za jakékoliv vaše zkušenosti, rady, postřehy....

ssassi
13. kvě 2013

hormony, hormony, hormony. moje dítě je taky hormonové. moc ráda bych se tomu pro tentokrát vyvarovala. teď piju bylinky (kontryhel, drmek, ženské směsi), jím pupalku (v tabletkách) a jak se vrátíme z dovolené, najedu na nosifol. prý je zázračný.

mikula77
13. kvě 2013

@ssassi Záleží v jakém rozsahu máš PCO diagnostikováno.Při těžším "stavu" je otěhotnění přirozeně prakticky nemožné,tak možná 1%.Ale pokud máš ovulku,tak šance je jistě větší.Jde spíše o to,že při PCO je velká pravděpodobnost špatné kvality vajíček,ale to vše souvisí s tím rozsahem PCO.Jinak lapaka nemůže ničemu škodit a u PCO je to běžný postup,vlastně po IUI druhá možnost ještě před IVF.Malinké dírky do bříška a to je vše,nůžkami vlastně podráždí ten vaječníkový "trvdý "obal,pro PCO typický,a mnohdy se stane že vaječníky alespoň na chvilku díky tomu začnou "normálně " fungovat.Nevím,ale názor paní mudr mi přijde přehnaný,je to běžný postup při PCo a myslím že nejde o žádnou tragedii s nějakým trvalými následky,určo každá z nás s PCO to má za sebou...........no a k tomu že nejste nejmladší...............????????? 😖 😖 Hodně štěstí,ať se brzy zadaří !

bonavoxa
13. kvě 2013

Doporučila bych ten Mladý ječmen, Macu, Chlorellu, Spirulinu, Sarapis, zdrave jíst. Kontryhel, popr. Femibion. Já se tím ládovala kvuli hubnutí a pekným vlasôm..a zustala najednou tehotná 😀 Po 5 letech jsem myšlenku na díte vzdala, takže jsem to neresila...je taky pravda, že jeden doktor mi rekl, že PCOS mám a dva že ne. A taky jsem vymenila muže. Kdoví, co zabralo. Malá je čertuv kvítek, takze na druhé nemám ani pomyšlení zatím 😀

romca05
13. kvě 2013

@mmarch Mně laparoskopie zabrala. Taky jsem byla upozorněná na to, že do půl roku může být stejný stav jako před laparkou, ale tak to naštěstí nedopadlo. Otěhotněla jsem právě půl roku po laparce a mezitím chodila na kontrolní ultrazvuky a PCO se už nepotvrdilo. Taky se mi moc nechtělo do hormonů, gynekolog mi nabídl tu laparoskopii jako první možnost, takže před tím žádné hormony a pak během toho půl roku jsem měla jen dvakrát Clostilbegyt a jednou injekci Pregnylu (po té se zadařilo), tak jsem byla ráda, že jsem se těmi hormony nemusela moc ládovat 🙂 Jinak jsem taky popíjela kontryhel. Tak hodně štěstí!

mardusenka30
13. kvě 2013

Ahoj holky, také patřím mezi ženy co mají syndrom PCO. Já ho má diagnostikovaný od 23 let a 8 let jsem léčená utrogestanem, kdy mám menstruaci přesnou jako hodinky, každou chvíli cystu a bolestivou menzes. 2 roky jsme se snažili s partnerem o miminko přirozeně, dokonce jsem měla díky utrogestanu i pozitivní ovulační testy a folikuly, ač asi nezralé mohu rozdávat. Bohužel po 2 letech už se pomoci ujala gynekoložka a to tím nejlevnějším a to byl spermiogram mého muže, který vyšel naprosto tragicky jak v počtu, pohybu i kvalitě. Bylo nám řečeno, že jsme se hledali až jsme se našli a odesláni do CARU. Vyšetřováním důvodu špatného spermiogramu zjistili manželovi varikokélu, kterou má už skoro třetí měsíc úspěšně odoperovanou. Nicméně potíže v práci a další okolnosti nás stejně dovedli znovu do CARU a nyní jsem po prvním bohužel neúspěšném ivf, kdy se nám nepodařilo ani mít pozitivní těhu test. V CARU mi doporučují laparoskopii, ale nějak se jí bojím. Teď piju od pátku nosifol a beru sarapis. Máte někdo se sarapisem u PCO zkušenost??? Manželovi by se mohl do roka od operace spermiogram upravit, tak se chci hlavně já dát do pořádku...Jinak mám výkyvy i ve váze, znáte to taky?? Pomohlo vám něco na udržení váhy. Chci se věnovat změně životního stylu, ale nevím jak správně začít, je to neuvěřitelný boj...za každou radu či zkušenost budu vděčná...

mikula77
13. kvě 2013

@mardusenka30 Nechci tvrdit že je to k ničemu,užívat třeba bylinky a věřit že zaberou,každý máme na to svůj názor.Jak už sem napsala výše záleží na rozsahu PCO.Osobně toho mám za sebou hodně a vím,že prostě při PCoO je léčba hormonální "nutností",ať se nám to líbí nebo ne.Taky myslím že není se čeho obávat,tozhodně jsou tyto hormonální lěčby menší zlo,než leta užívaná antikoncepce.A laparky se neboj,pokud to má k něčemu být,je to na místě,dobře to dopadne,musíš věřit !!

mardusenka30
13. kvě 2013

@mikula77 děkuji...neboj i k nosifolu a sarapisu přidám utrogestan tak jak ho mám brát, nechci si po x letech rozhodit cyklus...jjnak na ivf mé tělo reagovalo výborně, problém byl až když se vytvořila embrya tam asi zapůsobil partnerův problém, takže to vzdala☹ jinak věřím, že holkám s PCO ivf pomoci může...

mmarch
autor
14. kvě 2013

@romca05 tak to je super,že laparka zabrala. To asi nedělají na počkání, že? že bych šla ten den dom, přiznám se,že jsem co se nemocnice týká hrozný srab a mám z toho strach 😀 raději bych šla 10x k zubaři než na 1 operaci 😀
@mikula77 netuším v jakém to mám stavu, někdy ovulaci mám jindy ne, vajíčka mi bez hormonů nedozrávají

romca05
14. kvě 2013

@mmarch Já jsem šla asi v 7 ráno a ve 3 jsem už jela domů (já bych si klidně poležela 🙂 ale kvůli synovi jsem chtěla být doma co nejdřív). Ale nebyla jsem v nemocnici, ale v gynekolog. centru, kde pracuje můj gynekolog (on mě i operoval), takže jsem za to zaplatila cca 3 000,-. V nemocnici by to mělo být hrazené zdrav. pojišťovnou, ale zase tam asi tak ty 3 dny strávíš. Taky jsem se bála, hlavně narkózy, byla to má první operace v životě 😉

mikula77
14. kvě 2013

@mmarch Měli by to provádět přímo v CAR,a toby jsi šla domů,jen co se vychrňákuješ do růžova z narkózy 😀

maximka33
14. kvě 2013

@mmarch zajímavé, dali ti stejné hormony jako mě, která PCO nemá, jen náběh na ně. takže asi nic moc léčba. ale pro povzbuzení: známá s PCO podstoupila myslím laparku, pak dvakrát neúspěšně IUI, ale asi i pod vlivem hormonů (clostilbegyt) a GYNEXU do toho přišla přirozeně. a já po gynexu taky hned otěhotněla. takže radím zkusit gynex. navíc tě pročistí, jsou to jen bylinky, žádná chemie a hormony. a může to brát i muž.

mmarch
autor
15. kvě 2013

@romca05 tak to by bylo super, kdybych hned ten den šla domů a to ti dělali i drilling vaječníků nebo jen zkoumali jestli nejsou srůsty apod.?
@maximka33 no ten clostík je takový řekla bych základní hormon a hodně žen na něj nereaguje tak pak přejdou k jiným, silnějším, já na něj reagovala dobře, vajíčka se tvořila... takže na tom asi nejsem až tak špatně 🙂 gynex jsem už brala cca 3-4měsíce, teď zkouším nosifol a drmel tinkturu

mmarch
autor
15. kvě 2013

@mikula77 optám se na to, to by bylo ideální, děkuji

romca05
15. kvě 2013

@mmarch Já jsem šla přímo na drilling. Podle doktora jsem měla PCO jako z učebnice - krásně viditelné na ultrazvuku a mírně zvýšené 2 hormony (testosteron a ten druhý už si nepamatuju), další příznaky jako nadváha, špatná pleť, dlouhatánský cyklus... Jen mi při té příležitosti dělali i hysteroskopii (prohlédli dělohu).

mmarch
autor
15. kvě 2013

@romca05 tak to jsem na tom úplně stejně, mám přesně všechny příznaky PCOS a na ultrazvuku taky hezky viditelné.
a pomohl ti ten drilling?

romca05
15. kvě 2013

@mmarch Jo, jo, pomohl, za 23 dní mám termín 🙂 Sice jsem otěhotněla až půl roku po něm (v září 2012, laparka byla v březnu 2012), ale s minimální hormonální pomocí - jen injekce Pregnylu. Během toho půl roku jsem dvakrát měla Clostilbegyt (v dubnu a v červenci), ale po něm se nezadařilo. Jinak se mi po drillingu krásně srovnal cyklus a vaječníky se do původního stavu nevrátily, byly v pořádku.

mmarch
autor
15. kvě 2013

@romca05 jééé tak to je super, to moc gratuluji. Kéž by to tak bylo zaručené takový výsledek 🙂 No ale přesvědčila jsi mě, že to mám taky zkusit, není to nic hrozné a kdyby to mělo pomoct... nejspíš bych si to pak vyčítala, že jsem nešla a co kdyby to pomohlo... moc děkuji 🙂

romca05
15. kvě 2013

@mmarch Určitě se vám brzo zadaří! Moc držím pěsti 😉

simculinek
16. kvě 2013

Dobrý den, chci se také podělit o svoji situaci. Rok jsme se snažili o miminko, ale když mi dr řekla, že mam PCOS, nasadila mi na 3 měsíce antikoncepci Diane 35, ale pochybuju, že mě to nastartuje, když jsem jedla antikoncepci už 7 let a nic se nědělo. Bez HA nemam ani menstruaci a po vysazení nemam ani ovulaci. Přemýšlela jsem, že bych zašla k čínské léčitelce, aby mi poradila nějákou šetrnější cestu.....ale stále nevím. Za měsíc jí doberu, tak to mam zkusit? Když čtu, kolik let se snažíte a nic... ☹

dinnuska
16. kvě 2013

Holky chci se vás zeptat, když máte pco , tak menstruaci nemáte vůbec ?

lorreine
16. kvě 2013

@simculinek Diane je silna antikoncepce...trochu zastarala. Funguje mozno preto, ze ma v sebe vela hormonu, preto telo akoby "nakopne". Ale ak by som do seba mala pchat hormony, tak radsej Clostilbegyt, ktory nakopne ovulaci...zacina sa od najnizsej davky, co je jedna tableta denne. Mne teda pomohol. Na Tvojom mieste by som radsej s partnerom zasla do nejakeho centra. V Gennete nam napriklad nabidli IUI, ale netlacili nas do toho a dohodli sme sa s doktorom, ze najprv skusime Clostilbegyt. Podarilo sa po 2 mesiacoch, ale potratila som. Potom som brala len pol tablety denne a nakoniec vysadila. Telo sa ale nastartovalo a otehotnela som a je z toho Dianka...
@dinnuska MS som normalne mala. Vacsinou je to teda tak, ze MS je ale nepravidelna. Ja som ju dokonca (dlho som brala antiko) mala pravidelnu. Ale na vajecnikoch sa mi vytvorili len male folikuly a ziaden nedorastol do velkosti, aby vypustil vajicko. Takze ovulace nikde. Maternica, ale kazdy mesiac reagovala na to, ze sa nic neoplodnila a zrusila pripravu na zahniezdenie...takze sa olupovala a bola ms...Asi tak 🙂

lorreine
16. kvě 2013

@mmarch Moj nazor je zase taky, ze som na laparo sla zbytocne...Uplne nezmyselne do mna rezali,aby zistili, ze je vsetko ok. Je to samozrejme na Tebe, ale ak mas potvrdene PCOS, tak by som asi skusila vajecniky "zobudit" inak ako drillingom pod celkovou narkozou...

dinnuska
16. kvě 2013

@lorreine aha četla jsem si pár článků, můj doktor je v tomto směru laxkní akorát mi doporučil nosifol a na pozdim se ukázat .... eventuelně testíky nebo něco , tak nenaordinoval nic :/

dinnuska
16. kvě 2013

@lorreine a neřekl mi k tomu nic moc , spíše nic

lorreine
16. kvě 2013

@dinnuska No, tak mala som podobneho a preto uz ho nemam 😀. Tiez sme najprv skusali bez nicoho. je totiz pravda, ze aj pri PCOS sa da otehotniet prirodzene, pretoze sem-tam sa vajicko uvolni...ale nieje to tak vzdy. My sme proste skusali rok a potom, co sa nedarilo, som povedala doktorovi, ze je potrebne nieco robit...a on ma poslal do Gennetu. Tam boli super a mame Dianku...a to vlastne napol prirodzene 🙂.

lorreine
16. kvě 2013

@dinnuska Jo a v Gennete pracoval doktor (uz tam nieje, odisiel na Slovensko), ktory bol prototypom super doktora. Dokonca napisal aj clanok o tom, ako sa treba chovat ku pacientovi. Vola sa Petr Feldmar. Vysvetlil mi uplne vsetko, vsetko ukazal v knihe na USG a nacrtol pre a proti, moznosti...atd. Proste jednicka v obore 🙂.

simculinek
16. kvě 2013

@lorreine Taky jsem jí řekla, proč mi nedá Clostilbegyt a na to mi odpověděla, že nejprve zkusíme tuhle HA, že se jí to osvědčilo a že hlavně jsem mladá a nepospícháme, tak mě to trochu zarazilo, protože nechci mít děti v 27 letech... Uvidím, jak to všechno bude, ale děkuji za reakci...🙂

stellamaris
16. kvě 2013

@mmarch ahoj,ja mam tiez pco.......antikoncepciu som brala iba dva roky( bolo mi 17-18rokov),potom dlhe roky ziadnu.....miminko sa nedarilo vela rokov,u mna clostil nezabral,doktor odporucal IVF 😒 Ja som skusila zhodit par kil,brala som vitaminy a mam insulinovu resistenciu,tak som si nechala predpisat metformin.Ten v spravnej davke mi pomohol o dva mesiace otehotniet,mame chlapceka Julianka 🙂 drilling mi doktori neodporucali,ze som mala vela cysticiek na vajecnikoch,tak to drilling nerobia......este chceme jedno miminko prirodzene,takze znova budem chudnut a snazit sa otehu 😉

stellamaris
16. kvě 2013

@dinnuska mam pco,ale menstruaciu mam,nepravidelnu,ale mam. Ked mi zistili pco,tak som dlhe mesiace ziadnu menstruaciu nemala......zacala som chudnut,cvicit a zase nabehla menstruacia.Ja som nechcela HAk,ziadne operacie a drilling mi neodporucali.

lorreine
16. kvě 2013

@simculinek Tak to nemam rada...mate este cas, este ste mlada...bla bla bla. Kvoli tomu som porodila vo svojich 29tich rokoch...Do centra mozes ist aj bez doporucenie svojho gynekologa...
Inak @stellamaris ma pravdu v tom, ze pomoze schudnut, zmenit sposob stravovania a cvicit. Ja som dala dole 10 kg pred otehotnenim.