Těhotenství a skolióza páteře

marci
28. srp 2006

Ahoj holky, začínám uvažovat o těhotenství a trápí mě jedna věc.Mám skoliózu páteře, takže mám strach jak budou moje záda snášet těhotenství. Už teď mě často při zátěži bolí. Uvítám jakékoliv vaše rady, postřehy týkající se tohoto tématu

zdenda
28. srp 2006

Ahoj Marci, jsem na tom stejně jako ty, taky mám skoliozu páteře, taky mívám problémy při zátěži, při dlouhé chůzi, při dlouhém stání. Bohužel mám taky strach, jak to budu zvládat při těhotenství, o které se teď snažíme, tak tky ráda uvítám jakoukoliv radu a zkušenost 🙂

hana033
28. srp 2006

Ahoj babky so skoliózou chrbtice. Mám skoliózu, navyše amputovanú ľavú nohu nad kolenom. Tehotenstvo som znášala do 6 mesiaca v pohode, potom ťažšie, ale všetci sú na tehotnú bambuľku milý a tak to šlo. Keď sa bábo narodí, nie je čas rozmýšľať nad boľačkami, tie si uvedomím až večer, aj to len dovtedy, kým môj ročný chalan nezakričí ee, to vyštartujem ako strela a nič ma nebolí. Nebojte sa, ten úsmev vášho drobčeka, to, aký je úžasný, ten nádherný pocit byť mamou vám vynahradí akúkoľvek bolesť. Ale nie je veľká, verte mi. Držte sa. Pekný dník Vám
Hanka

peha
28. srp 2006

ahojte babulky,

velmi vam drzim palce, nebojte sa tehotenstva.
hanka si statocna, drzim palceky.

babulky, nebojte sa, ja mam tiez skoliozu a navyse som po operacii dvoch krizovych platniciek (cca pred 9 mesiacmi ) a davnejsie este bedroveho klbu. otehotneli sme uplne v pohode, aj napriek doktorom, ktori nas upozornovali na vek a zdravotne problemy, ze to nemusi ist ako po masle. ale nam to slo ako po masle 🙂
teraz som len v 1. trimestri, avsak musim lezat kvoli krvacaniu, sme na rizikovom, ale krize uz citim teraz riadne. mne zase robi problem, ked sa dlho nehybem, nechodim. a to teraz nesmiem, a na cvicenie mozem tak skoro zabudnut. ale ten pocit, ze kvoli miminku vydrzite vsetko, aj fyzicke aj psychicke starosti, vas odbremeni, a stoji to za to.

hlavne sa dopredu toho nebojte, ono je samozrejme lepsie, ked ide zena do tehu s dobrou kondickou, ale je nas kopec takych, ktore to proste nemozu, alebo sa nejako neda, a sme tehotne a dalsi kopec takychto maminiek uz ma krasne deticky a zvladaju to.
takze hlavky hore, sup na to, pekne vyskocte na manzelikov a snazilkujte, nech ste coskoro tehulky a hlavne si to uzivajte, neupinajte sa na problemy, snazte sa vychutnavat kazdu krasnu chvilku v zivote. ci uz je to snazilkovanie, alebo hoci len jediny bezproblemovy den tehulkovania 😵 😵 😵
deti su krasne poklady a stoja nam za to 😵 😵

bellezza
28. srp 2006

ja mám tiež skoliózu, nedala sa mi pichnúť ani epidurálka, ale chrbát ma nebolí, ani nemám žiadne problémy. Treba dbať na správne držanie tela. A cvičiť aspoň tie spinálne cviky na uvoľnenie chrbta ktoré sa môžu.(teda ktoré sú povolené)

mimec
28. srp 2006

Ja nemám žiadne operácie, ale zato vždy večer, ked sa mám uložiť do postele, alebo ísť do sprchy, ma tak láme v krížoch ale len na ľavej strane, niekedy nemôžem ani ľavú nohu zvhnúť a musím vstávať ako s pravítkom a spať len na pravom boku.Vo št.mám poradňu a asi sa posťažujem lekárovi.Myslíte, že to je mojím tehu.???

peha
28. srp 2006

je to chrbat - a su to platnicky. platnicky robia takeho vystrelovacie bolesti a vzdy hlavne do jednej strany, smeru, ci nohy. porad sa s nim a navstiv aj ortopeda, aj neurologiu. hlavne ziadne lieky teraz, treba to vydrzat, poznam tie bolesti. a hlavne treba pokial je mozne cvicit, unosne cviky a vhodne pre tehotenstvo. skus si zohnat cvicenia pre tehulky, tie ti pomozu aj na chrbatik.

marci
autor
29. srp 2006

Asi na to nesmím moc myslet a připouštět si problémy. Když bude třeba tak celý těhotenství proležím ☹ ale snad to nebude tak zlý

naiki
30. srp 2006

Ahojte, aj ja mám skoliózu, lordózu a ešte aj to tretie zakrivenie, ktorého názov si nepamätám. Chodím občas k jednej pani masérke, tá keď si ma 1.krát prezrela, tak len skonštatovala, že keď budem tehotná, budem plakať od bolesti. A vraj s tými bolesťami môžem skončiť aj v nemocnici. Teraz som cca 17tt, zatiaľ nič, ale ešte to asi len príde.
Pred otehotnením som chodila plávať a trochu aj cvičila, takže som nikdy bolesti nemala. Teraz sa vôbec nehýbem, lebo zo začiatku som mala problémy s krvácaním, ale lekár mi už dovolil plávať, tak už začnem a dúfam, že mi to prospeje a nejak ešte tých 5 mesiacov zvládnem. A samozrejme, pomôže aj pani masérka... Tak nám držím palce, nech to zvládneme.

naiki
30. srp 2006

belleza: prečo sa ti nedala pichnúť epidurálka? To kvôli tej skolióze? Platí to všeobecne alebo...? Ja mám tiež skoliózu a na epidurálku sa chystám....

bellezza
30. srp 2006

naiki, lebo anesteziologička povedala, že teoreticky by sa mi dala pichnúť, ale pratkicky by sa mi vyvliekla. Ja mam sco hore aj dole, v puberte som schytala, lebo som bola vysoká a skláňala som sa k nižším spolužiakom, rýchlo som narástla a doplatila na to chrbtica.
nemala som oriblémy ani pri prvom tehotenstve ani teraz nemám a to ma dávali do korzetu

zdenda
30. srp 2006

Já mám tky skoliózu honmrí i dolní páteře, takže sem vlastně do takového "S"ka, taky jsem nosila korzet asi rok. A bylo to ze stejného důvodu jako u Bellezzy, v pubertě jsem hodně rychle vyrostla a už to bylo. Občas mě záda pobolívají, taky se snažím cvičit, kdykoliv mám čas, to pomáhá hodně. Mám kvůli tomu i problémy s kyčlema, ty mě bolí dost semtam, že musím brát i léky na bolest. Doktor mi řekl, že v těhotenství uvidím, jak to budu snášet, ale že mám určitě počítat s určitýma bolestma a problémama, tak jenom doufám, že to nebude tak hrozné a že to zvládnu 😉

naiki
30. srp 2006

Ja som tiež v puberte rýchlo vyrástla, ale moji lekári ma zrejme odflákli, lebo mi kázali iba cvičiť a to bolo všetko. Tá moja masérka aspoň tvrdí, že by mojim detským lekárom ruky dolámala. Tak neviem, či som na tom až tak zle, uvidím, čo mne povie anesteziologička... Aspoň viem, čo mi hrozí a že sa nemám spoliehať pri pôrode na epidurálku. 🙂

kalci
15. zář 2006

Ahoj holky, taky mám skoliózu. Vlasně jsem o ní ani nikdy nevěděla. Záda mě pobolívají, ale není to nic strašného. Asi jsem si zvykla. Dokonce jsem 6let jezdila na koni. Mám už 7 letou dceru. V těhotenství ani při porodu jsem se zády problém neměla. A když jsem pak nosila dceru jako miminko jsem jí měla neustále v náručí, protože hodně plakala, tak mě záda nebolely víc než jiné maminy.

melory
15. zář 2006

ja mam dvojitu skoliozu raz dovnutra a raz do boku a epidural som dostala bez problemov.

zvedavamt
15. zář 2006

tiež mám skoliozu a mala som dosť veľké problémy s chrbticou už pred tehotenstvom,same rehabilitácie,obstreky ai. doporučujem začať chodiť na pripravu mamičiek,lepšia bola vo fitku,tam mi ukazali ako mam cvičiť na fitlopte a veľmi mi to pomohlo.cvičila som na nej aj v porodnici,kym som čakala. aj teras,keď to na mňa zase pride,tak mam loptu poruke a aj mala rada na nej hopka -vyšokooo 😀

certica
7. lis 2006

ahoj babence, ako som tak citkala, vidim tuto temicku. Tak sa k vam pripajam. tiez mam skoliozu od nejakych 15 r. mi to zistili a vzdy som mala najvacsie obavy, ze ked otehotniem, ci prezijem bolesti chrbtice. Bolievala ma vzdy uz cele roky, aj ked v uplne inej oblasti, ako mam zakrivenie. No a ked som otehotnela, akoby zazracnym prutikom zmizli moje dlhorocne bolesti a tak to ostalo az dodnes, aj ked nejake to pobolievanie sa objavi, ale neda sa to porovnat. Vobec tomu nerozumiem, ale moj maly bol natlaceny prave na moju chrbticu, takze som ani ziadne brucho pomaly nemala a je mozne, ze mi prave to robilo dobre. Rodila som cisarakom a ked ma anesteziologicka videla, hovori: no vy mate tak dokrutenu tu chrbticu, ze nevíem, ci sa trafime. A trafila sa na prvy krat nastastie, co aj stastiu prisudzovala a hned mi nezabudla pripomenut, ze ma tu chce vidiet o rok, ked chcem este rodit. Mne bolo vobec cele tehotenstvo fyz. a psych. uzasne, tak dufam, ze aj dalsie tehotenstvo bude take bezproblemove, lebo pomaly zaciname uvazovat nad druhym

levon
7. lis 2006

Ahojte krivičky, aj ja mám výstavnú skoliózku, zapríčinil ju tiež prudký ras t, v 15tich rokoch som mala už 178 cm, neskôr sa to vyšplhalo na 180 a k tomu výrazná podváha, s ktorou som aj otehotnela. Chrbátik bolel jauuuu 😒 ale žiadne iné problémy neboli. Treba navštíviť dobrého maséra, čo pomôže. 🙂 A o niečo viac ma bolel po pôrode, keď som kojila, bola som pri tom móóóc zhrbená 😉 Ale nie je to nič strašné, vaše bábenečko stojí za každú bolesť 🙂 😉
Veľa šťastia a žiaden strach 🙂 🙂

coxa
8. lis 2006

Ahoj, já mám taky skoliozu i kifozu a vlastně se našim záda skoro vůbec nepovedla 😅 , ale od té doby, co chodím pravidelně na rehabku (masáže) 1x za 14 dní tak mám úplně klid. Prý se v tom dá pokračovat i v těhu, tak doufám, že mi to dlouho vydrží... 😉 Držím nám všem palce, ať to v pohodě zvládneme! 🙂

certica
8. lis 2006

ja som tak asi dobrych 12r. dozadu este v zaciatkoch chodievala na rehabilitácie, aj pravidelne plávat asi 5xtyzd.+ podvodne masaze (tie boli uplne super). V tom case som mala z 23stup.zakrivenie, malicko kg, dokonca som musela nosit asi pol roka korzet a zlepsilo sa mi to do roka na z tych 23 na 9, co boli lekari dost prekvapeni, lebo prakticky moj rast uz bol zastaveny. Ja som prilis flexibilna, takze to bola pravdepodobne pricina skoliozy u mna. Ale pravdu povediac, odvtedy som nebola na rontgene.
Inak nic si z toho nerobte a nerobme, dnes ma tusim kazdy 3.clovek s tymto problemy, co uz 😒

michina
10. lis 2006

Holky, hlavu vzhůru. Jsem fyzioterapeut a dnes všichni pacienti, co chodí na rehablitaci maji problémy se zádama. I já je mám. Mám zúženou ploténku v oblasti beder. Naštestí rehabilitace je tak pestrá, že můžete cvičit před otěhotněním, při těhu, dokonce i vleže bez jakéhokoliv velkého pohybu nohou, rukou se dají krásně cvičit svalíky. Chce to jen velmi šikovného fyzioterapeuta, který si s vámi vyhraje a najde to správné cvičení pro vás, které uleví. Já měla pod rukami těhu v cca 7 měsíci, jak říkám, jde to! Držím palečky, ať to zvládneme, všechny!!! 😎 🙂 😀

megy
13. lis 2006

já jsem zdrav. sestra na interně a záhul na záda mám dostatečný. Navíc mám příšerně prohnutou páteř v bederní části a ještě k tomu M. Scheuermann hrudní páteře. Takže to bude teprem zábava, ale to zvládneme. Snažilkovat začneme po Vánocích, tak snad to výjde po patáliích s doktory

certica
13. lis 2006

megy, drzim palce 🙂 . Ked ukecam nasho tatina a tak trochu aj seba 😀 , mozno sa bud.rok prida...

bajunka
10. led 2007

Ahoj A jak moc velkou tu skoliozu máte? Mě na to přišli ve 14,nosila jsem korzet,ale přece jen jsem byla dost puberťák,takže jsem to dost flákala.Různé rehabilitace atd.Na rentgenu mi teď v létě zjistili,že tu svou vyhybku mám 47stupnů,doktor mi říkal,že je to na operaci(k páteři se připevní nějaká trubka a páteř už není v tom místě pohyblivá),ale kdybych byla jeho sestra tak by se v tom nevrtal a nechal to tak,jen cvičit....atd.Máte s něčím takovým zkušenosti.

marci
autor
10. led 2007

baju mě zjistili scoliosu asi ve 13. Jezdila jsem do lázní, v 17 mi dali korzet na noc. Snazila jsem se ho nosit, ale nedalo se v tom spat. Kolik stupňů mám aktuálně ti neřeknu protože to nevím. Se zádama chodím na neurologii, vždycky mě odblokuje, pak následuje rehabka, vždycky to na chvíli pomůže, ale pak se mi většinou bolesti zad vrátí. Zrovna ted v práci skoro šílím bolestí. Do operace bych nešla, myslím, že je to velký risk. Ještě z dřívějška znám z lázní kámoše, který šel taky na banální operaci scoliosy a skončil na vozíčku (jinak naprosto zdravý kluk). Ale z těhotenství v kombinaci s bolestmi zad mám taky šílený strach ☹

bajunka
10. led 2007

NO to já taky mám docela strach.Já měla dva korsety jeden i s těma železama ke krku a druhy ten nízký,brrrr.Zrovná včera mě začly docela dost bolet,potvory jedny,ale do operace bych taky nešla pokud se mi to teda nezhorší.Neříkali ti třeba doktoři jestli je lepší mít děti dřív než později právě kvuli těm zádům?

marci
autor
10. led 2007

taky jsem měla ten hnusný korzet se železy 😝 Baju mě zatím všichni doktoři říkali, že teď když už nerostu (tzn. cca od 18 let) se mi ty stupně nezhorší. Záda bolí z těch blokád, které vznikají z důvodu špatného postavení páteře. Jestli být těhotná dříve nebo později je z hlediska scoliosy jedno

certica
10. led 2007

bajunka, ja si zase myslim, ze cim skor tym lepsie. Praveze z dovodu, ze uz nerasties, nema sa ako a kam ta chrbtica natiahnut a vyrovnat, preto je mozne stav chrbtice akurat udrziavat, ale sotva zlepsit. Ja som to tu uz spominala, ze mne paradoxne tehotenstvo pomohlo k mensim bolestiam, hlavne pocas tehu - krpcec bol asi "vhodne" ulozeny 😎 😀 , tlacil na tie spravne miesta a po porode je to tiez mam dojem lepsie, aj ked dost robi vaha. som v poslednej dobe nieco pribrala a uz sa chrbtica zacala ozyvat a to nemam nejaku nadvahu myslim. korzet som tiez nosila, cca 3/4 roka, den aj noc, potom len na noc. vela spravi pohyb proti bolestiam a samozrejme aj masaze atd. mne po prvom porode odporucala anesteziologicka druhe cim skor

zdenda
10. led 2007

Holky, já mám taky skoliózu jak blázen, mám zakřivení u hrudníku i v bederní péteři, jsem do takového Ska, taky jsem rychle vyrostla a taky jsem měla oba korzety. Nakonec se to prý zastavilo na nějakých 38 stupních, záda mě bolí, hodně mi to působí na kyčle,a hlavně musím hodně cvičit.Teď jsem otěhotněla, zatím jsem na začátku, tak zatím nějaké větší bolesti nepociťuji, jen běžně jako vždycky, ale doktoři říkají, že to bude horší při těhotenství, že to budu muset zvládnout. Budu hodně cvičit, tak to snad přežiju. A myslím si, že už je to taky jedno, kdy otěhotním, jestli teď nebo později, záda jsou pořád stejný a bolet budou pořád. Držím všem pěstičky, ať to zvládnete s co nejmenšími problémy a bolestmi a ať máte krásné zdravé miminka 😉 🙂

hanik
10. led 2007

ahojky holky,
primo k vam asi nepatrim, protoze se skoliozou jsem u doktora nebyla (tim si prosel muj bracha), ..ale i tak mam s pateri problemy. 😒 ..v 18. jsem si narazila kostrc, tak ze mi ji museli i rovnat, protoze jsem dost trpela ..pomohlo to, ale obcas se mi bolesti vracej. (ze mi vystreluje bolest do nohy a ja se nemuzu ani pohnout, protoze zatnuti jakehokoli svalu v tele je neskutecny utrpeni, ..dokud nesnim aspon jeden prasek na bolest. )
..ale spis me ted depta, ze mam dost prohnutou bederni pater ...a ted nevim, jestli je to od toho ci ne, ale kazdopadne kazdy den se v noci budim bolesti, kdy od bederni casti zad dostavam krece do bricha...a to mam az do rana, nez vstanu...pokud uz me bolest nedonuti vstat driv, coz se ji obcas povede. ☹ ..a to se fakt bojim. ..byla jsem s tim na rehabilitaci, ale nijak vyznamne mi to nepomohlo. ..kazdopadne si nedokazu predstavit, ze jsem tehotna a kazdou noc mam krece v brise. 😖

sarka
31. led 2007

Holky, ja sem az taky uplne nepatrim, ale nahodou jsem cetla ted tu Vasi diskusi. Vdavala jsem se v rijnu a na svatbe jsem se bavila se segrou, ta mi rikala ze jeji dcera ma skoliozu a kifozu / jestli to pisu dobre/ a ze pokud se to nezlepsi cvicenim, tak ji predepisou korzet. No a to se stalo ted v lednu. Mluvila prave o nejakem korzetu az ke krku. Ona shanela nekoho, kdo takovou podobnou zkusenost ma,jestli by ji treba nejak prakticky neporadil. Myslite ze bychom Vam mohli treba napsat do ososbni posty ? My jsme v rodine skoliozu nemelia ja myslim, ze ona se v tom trochu placa. To vite, u doktora ji toho zatim moc nerekli. Jen at Vas moc neotravujeme.