Těhotenství a skolióza páteře

marci
28. srp 2006

Ahoj holky, začínám uvažovat o těhotenství a trápí mě jedna věc.Mám skoliózu páteře, takže mám strach jak budou moje záda snášet těhotenství. Už teď mě často při zátěži bolí. Uvítám jakékoliv vaše rady, postřehy týkající se tohoto tématu

lacikagr
30. lis 2007

Ahojte.
Je tu niekto, kto je po operácii chrbtice, Ja som bola operovaná pred 6 rokmi. Chrbticu som mala veľmi krivú, ale po operácii je to paráda. Som veľmi spokojná, len sa bojím, keď budem tehotná, či to nebude mať vplyv na dieťa. Predsa len je to cudzí predmet v mojom tele, tak neviem...
Ak by ste niečo vedeli viac, dajte mi vedieť
ďakujem

christla
1. pro 2007

Ahoj holky! Také mám skoliózu páteře a 9 let jsem nosila korzet. Rychle jsem vyrostla a takhle to dopadlo. Jezdila jsem na rehabilitaci a ortotiku. Od svých 18 let korzet nenosím. Stejně jako vy, mám obavy, jak moje záda těhotentví zvládnou, protože už teď mám problémy při delším chození nebo stání.

certica
1. pro 2007

christla, ja som uz druhy krat tehula a je to uplne v pohode, dokonca pri prvom ma chrbatik absolutne nebolel, co predtym bolo na dennom programe. teraz je to tak normalne. samozrejme zalezi aj od stupna skoliozy, v ktorej casti to mas, vela robi aj vaha... ja som korzet nosila cca pol-3/4 roka. vela zdaru 🙂

hanulka82
8. dub 2008

ahoj holky jsem tu dnes poprve, zaujala me vase diskuze, tak bych se rada zeptala, jestli jste mely problem otehotnet?? mam taky skoliozu od detstvi, nemam sice nejake velke bolesti zad, ale spis celkove spatne drzeni tela (mam jakoby vystrcene brisko 😕 ) od listopadu se snazime s pritelem o mimi a bojim se, aby se nam vubec zadarilo 😖

evabb35
8. dub 2008

Keď som sa s mojou skoliózou objavila na protetike, tak nechápavo na mňa pozerali, ako som mohla vynosiť dieťa a porodiť, čo mám tak ťažkú skoliózu. Možno si mysleli aj na to, že ako som mohla otehotnieť. Chrbát ma najviac bolel v druhom trimestri a pol roka po pôrode. Posledný trimester som mala problémy s chodením, dvíhaním sa z postele, vstávaním zo stoličky-tam už mi bolesť vystreľovala do nohy. Takže nosenie bábätka na rukách bolo pre mňa tabu. Kočík som zháňala vysoký, aby som sa nemusela nakláňať k dieťaťu vo vaničke, takisto športový kočík som mala vysoký-žiadne nízke golfáče, bol ťažší ale pre mňa bolo prvoradé, aby som mala dieťa čo najvyššie. Prebaľovanie, kúpanie, postieľka - všetko som musela mať vysoko. Takisto keď dieťa sa učilo chodiť som nebehala zhrbená a nedržala ho za ručičky. Keďže moje dieťa bolo automaticky považované za rizikové, doporučovali nám štvornožkovať čo najdlhšie a čo najmenej dávať do sedu. Od pol roka po pôrode som mohla už aj dieťa nosiť na rukách, ale musela som si dávať pozor na ťažisko-teda som nenosila tak ako zdravé ženy, ale som zistila, na ktorej strane a v akej polohe mi to vyhovuje.

evabb35
8. dub 2008

A ešte som si spomenula, že cviky po pôrode na zavinovanie maternice som nemohla cvičiť, lebo vždy po cvičení som mala problémy chodiť, čo mi bolesť vystreľovala do nohy. Rodila som prirodzene, bez epidurálky.

evabb35
8. dub 2008

Zrejme je dôležité aj v akom veku otehotnieš. Ja by som doporučovala po 25-tke.

dckami
8. dub 2008

ahoj kočky,
přidávám se do vaší diskuse o skolioze. Mě jí zjistili v pubertě, když jsem hodně vyrostla, měřím 176cm, hrála jsem závodně basketbal a měla jsem velké bolesti zad. Jako dítě jsem měla do školy dvoje učebnice - jedny doma, druhé ve škole, abych neměla velkou zátěž, musela jsem nosit tašku na záda, ne přes rameno... Docházela jsem na rehabilitace.
V těhotenství mě záda začala bolet kolem 24tt, chodila jsem na cvičení na balonech, které bylo v rehacentru, takže mi fyzioterapeutka záda i narovnala, mě vypadávalo "es íčko", což je velice bolestivé. Potom jsem měla problémy vylézt z postele, jít do schodů a podobně. Porod jsem zvládala dobře, problém byl při koupání, když jsem se sklánělanad vaničkou, ale tuto práci zastal později tatínek. Postupně se mi záda zlepšovala, teď si občas zajdu na rehabilitaci, ale velké problémy ustoupily.
Tak se toho nebojte a hurá na mimčo....
😀 😀 😀

hanulka82
9. dub 2008

me je 26, snazime se pul roku a zatim nic, tak snad se brzo zadari 🙂 ja jako decko taky mela dvoje ucebnice, chodila jsem na cviceni, ale doma jsem samozrejme cviceni flakala, jako decko jsem v tom nevidela smysl, navic me zada nikdy nebolely. u me to bylo taky rychlym rustem, mam 177cm a byla jsem vdycky takova hubenoucka, az po vysazeni HA jsem konecne pribrala 😕 ted jeste to mimco aby se podarilo

d57
9. dub 2008

Ahoj holky já mám také skoliozu,páteř so S, taky jsem rychle vyrostla, jsem i strašně hubená, při výšce 165 vážím 45kg, otěhotněla jsem bez problémů. Mám 2 zdravé děti. U prvního těhotenství mě záda bolela asi jen 1 den - zpravila to masáž. U druhého těhotenství mě záda vůbec nebolela. Sice jsem kvůli srdeční vadě musela rodit 2 x císařským řezem, tak nemůžu říct jak by to bylo u klasického porodu, ale doktoři mi říkali, že skolioza klasickým porodům nevadí. Ani v těhotenství jsem vůbec necvičila. K dětem se ohýbám jako zdraví lidé, vůbec nikdy jsenm žádné bolesti zad neměla. Doktoři mi akorát doporučují cvičit - posilovat zádové svalstvo. Pro hanulku82, u mě vidíš, že ani hubenost nevadí - otěhotněla jsem hned, žádné problémy, menstruace pravidelná, žáná anorektička nejsem jen nemůžu přibrat. Doktoři mi po porodu zjistili vrozenou nemoc - marfanův syndrom (lidé co ho mají jsou opravdu hubení)

misa.ottovka
9. dub 2008

Ahoj holky, být Vámi těhotenství se nebojím,ale samozřejmě záleží, jak vážnou skoliosu máte. Moje mamka má těžkou skoliosu s páteří do S, se sklonem 85 stupňů, takže má lopatku téměř do pravého úhle, a veškeré orgány včetně plic a srdce stlačené, je v plném invalidním důchodu již od 20 let. Doktoři ji zakázali děti, tak měla nakonec jenom mně, a těhotenství i porod proběhlo absolutně bez problémů. příroda si všechno zařídí sama, mamka přibrala v těhotenství jenom 6 kg, takže vlastně ani nenosila žádnou zátěž. Je fakt že když mně měla, bylo jí 21 let, že kdyby prý rodila později, bylo by to mnohem horší........Ale je fakt, že mamka celý život každý den cvičila, a zvlášt během těhotenství...

hanulka82
10. dub 2008

holky diky za povzbuzeni, ja se ani tak nebojim samotnyho tehotenstvi, jako spis aby se mi podarilo otehotnet, doufam ze to bude vse v poradku 😉

ivula3
30. kvě 2008

Ahoj je mi 25 a mam taky skoliozu hodne viditelnou coz mi vadi nemuzu si oblect to co bych chtela a stale ji musim zakryvat. Chci se zeptat kdyz tady pisete ze mate skoliozu a jste maminy, tak jestli vase miminko skoliozu take nema?Chtela bych otehotnet ale mam strasny strach ze to bude mit i to male coz bych asi neprezila.

d57
3. čer 2008

ivulko, já mám 2 děti, zatím nic nezjistili, já taky nemám skoliozu od narození, u mě to bylo s tím , že jsem nějak rychle během chvilky vyrostla a najednou jsem měla páteř do S. Tak uvidím až bude dětem víc. U mě to doktoři zanedbali. Doktor ke kterému jsem chodila mi ani korzet nechtěl dát, kdybych ho nosila byla bych na tom lépe. Teď je zdravotnictví na čím dál lepší úrovni, tak bych se o děti vůbec nebála. Taky ale záleží jestli tu skoliozu nemáte v rodině, to by třeba tvé děti mohli pak mít, ale v téhle době to není žádný problém, tak se neboj.

nadkak
8. srp 2008

Ahoj lidičky,tak jsem náhodou narazila na tyto stránky, jelikož asi patřím k vám a vašim starostem, dovolte mi, abych se přidala a možná i příspěvkem někomu pomohla. Je mi 27 let a od 10 se potýkám se skoliozou. Od mala jsem jezdila po léčebnách a nosila nespočet krunýřů a nic mi nepomohlo.Mám skoliosu typu S 85 a 95 stupňů což není zrovna málo. Záda mě bolela úplně příšerně, ale asi ta bolest patří ke mě a tak jsem to přestala řešit.Ve 22 letech jsem otěhotněla přes doktorovi obavy, ale jelikož děťátko bylo tak vytoužené, narodil se nám syn Lukášek a v tomto roce už mu bude 6 let. Je to krásné a hlavně zdravé dítě.Celé těhotenství jsem neměla žádné problémy a na konec ani s porodem.Porod mi vyvolávali jenom proto, aby byl menší, abych neměla problémy a když ho po porodu zvážili, tak měl 3.350g a 51cm, takže úplně normální miminko.Bohužel se mi to po porodu zhoršilo a tak jsem začala vyhledávat pomoc a našla jsem jí až 400km od nás. Když Lukáškovi byli 2 roky, tak jsem v karvinské nemocnici podstoupila 6 desetihodinových operací a 3x jsem se učila znovu chodit, ale přesto všechno jsem to musela zvládnout už jen kvůli synkovi.Nejhorší bylo první shledání s Lukáškem, jelikož jsem ho skoro 2 roky neviděla a když jsem přijela, tak na mě upřeně hleděl a myslel si, že mě od někud zná, ale neví odkud. Je mi to hrozně líto, ale teď jsem ráda, že to mám za sebou. Záda mě bolí jen málo a páni doktoři mi to srovnali o víc jak polovinu, takže místo volných triček si můžu dovolit trička upnutá a nic na zádech není vidět. Jsem tedy sešroubovaná od "hlavy až k patě". Teď jsem byla na kontrole a tam mi miminko bylo schváleno ale až po příští kontrole a tj. v březnu. Jelikož se mé okolí trošku rozrodilo a těch miminek je kolem mne trochu mnoho, tak to nějak nezvládám a řekla jsem si, že zkusím vysadit tabletky a co příjde to bude. Uvidíme, jak to zvládnu. Nejhorší na tom je, že mám ty tyče upevněny do pánevních kostí, což bude asi problém u porodu a tak se musím poradit v porodnici.Některé z vás,máte problémy zda děťátko nebude mít skoliósu po vás. Já se na to ptala a profesor v nemocnici mi řekl, že já mám skoliosu idiopatickou (neví se z čeho vznikla) a tudíš to mé děti nepotká, tak jsem docela v klidu. Jinak kdybyste se některá chtěla na něco zeptat napíšu email a klíďo napište (kucerova.nadka@seznam.cz). Pokud je někdo po operaci a má porod za sebou, budu ráda, když mi též dáte vědět. Jinak všem přeju zdravé miminka a hodně sil. Jo a ničeho se nebojte, protože se říká, že ženská když už fakt nemůže, tak může ještě 100x tolik a já tomu pevně věřím. Děti jsou tím největším darem na světě a tak se toho nebojte!!! S pozdravem Naďa

i.ivis
24. lis 2008

ahojky lidi,
no tak já mam skoliosu od narození od 4 do 17let jsem nosila korzet a chodila na cvičení. Najednou mi ruplo v kouli a šla jsem na operaci, takže mam v zádech kovovou výstuž. S výškou to neni nic moc mam jen 153cm a 36kg. Teď zrovna řešim problém, jak to bude v těhotenství. Pokud někdo poradí budu ráda

lacikagr
24. lis 2008

Ahok i.ivis.
mám ten istý problém ako ty. Tiež som bola operovaná a tiež riešim dilemu ako to bude prebiehať keď budem tehotná. Koľko si od operácie? Ja asi 7 rokov ale vôbec neviem kedy si mám dať tu vystuž vybrať. Každý hovorí ináč. Ty si ako na tom a kde ťa operovali? To bola iná " sranda ", že? Kto to nezažije...neuverí

livi
27. lis 2008

ahojte. pridám sa - mám tiež skoliózu a zistili mi ju cca. pre 10-timi rokmi. donedávna som nemala takmer žiadne problémy, až teraz. začala ma pobolievať chrbtica (sedavé zamestnanie), bolela ma z toho hlava a dokonca mi bolesť vystreľovala až do hrudníka 😖 po rôznych iných vyšetreniach som začala chodiť na rehabilitácie. teraz sa to zlepšilo, ale neviem dokedy. chcem začať s pravidelným cvičením, plávaním a masážami.
čo to bude v tehotenstve, netuším..ale tiež by som veľmi chcela bábo, tak si myslím, že to bude dosť záťaž na chrbticu. nemám síce najťažšiu formu, ale pri väčšej fyzickej záťaži to dosť pociťujem ☹ no ale čo človek neurobí kvôli tomu najkrajšiemu daru na svete - ako povedala nadka. 😉

klara.t
24. zář 2009

Holky, já se také přidávám. Mám skoliozu od narození. Ve 14 jsem dost vyrostla (na úctyhodných 163cm - jsem předtím byla poslední v řadě na těláku 😀 ) a skolioza se zhoršila a já dostala korzet. Měla jsem ho asi 5 let. Teď mám cca 42 stupnů a dole myslím 28 stupnů. Jsem v 6.měsíci a záda zatím v pohodě. Jen mě jednou asi 2 týdny bolela pravá část bederní páteře - asi skřípnutý nerv nebo plotýnka. Ale už je po bolesti. Pomohla mi taková ta elektrická dečka. Kupodivu mě nebolí mezi lopatkama, kde je to nejřivější a kde mě to před těhotenstvím bolelo skoro pořád.
Přesto mám pořád obavu, jak moje záda zvládnou ty poslední měsíce až budu mít velké břicho.

Máte už některá po porodu i s vážnější skoliozou? Kdy vás začaly trápit záda?

danielamartin
16. lis 2010

Ahoj všem,
chci se s vámi podělit o zkušenosti se svou skoliozou. Mám ji od 13let v oblasti bederní a hrudní páteře (56st a 61st). Také trpím bolestmi, jak popisujete vy a musím říct, že jsem vyzkoušela různé typy cvičení a masáží. Nejvíc mi pomáhá plavání, ale ne déle než hodinu a také fitnes, abych si zpevnila svaly a páteř se dál nezhoršovala. Další co můžu doporučit na základě zkušeností, tak jsou masáže, a to čínská masáž tui-na a nyní docházím na rolfing. Jsou to speciální léčebné masáže a u obou jsem na sobě pozorovala zlepšení. Mohu se ohýbat a už to nebolí. Mohu dlouho chodit, dokonce mám lepší stabilitu a také konečně mohu dýchat. Vím, co to je, tak vám tohle chci zprostředkovat. Jestli budete někdo chtít podrobnější info, klidně mi napište. Nejsem agitátor pro maséry. Je mi 35let a teď plánujeme s manželem miminko, tak se taky trochu bojím, co bude moje páteř dělat, až mi v bříšku poroste mimi. Taky cvičím na velkém míči, mám 3 cviky, které mi hned uleví od bolesti v oblasti bederní páteře. To je taky fajn. Protože na to, abych chodila plavat denně do chlorované vody, tak na to nemám moc náladu 🙂
Mějte se pěkně. Daniela

hrbatka
25. lis 2010

Ženská, která si pořídí dítě, když má skoliózu přes 40 stupňů to nemá v hlavě všechno v pořádku. Sma takovou skoliózu mám a dobře vím o čem mluvím 😢 .

hrbatka
25. lis 2010

A není pravda, že se skolióza nedá zdědit, u nás v rodině máme právě onu idiopatickou, u které se říká, že není dědičná a stejně ji máme skoro všichni - takže nehodlám nehodlám rodit děti a rozšiřovat tím řady hrbáčů.

emka21
18. únor 2011

Ja mám tiež skoliózu,mám 22rokov, pred 5 rokmi to bolo 16stupňov,..teraz neviem vôbec. U mňa to nieje spôsobené rýchlym rastom(mám 155cm), ale zrasteným 2. a 3. krčnym stavcom. Máte niektorá skúsenost aj s takouto diagnózou??Nosila som aj korzet. Chrbtica ma občas bolí, najmä keď sa pár dní menej hýbem.

154
28. kvě 2011

Ahoj holky poradte jsem v pátém měsíci mám skoliozu a všude na rehabce mě obědnávají až za 2 měsíce, jak jste se naučily nějaké cviky

154
28. kvě 2011

@hanulka82 Ahoj určitě se to povede mě všichni lékaři řekli že jsem neplodná a že se mi to normální cestou nepovede a povedlo tet jsem v 5 měsíci zázraky se dějí držím palečky

lipetra
7. čer 2011

ahojky holky mam taky skoliosu v oblasti bederni patere...jak zvladate tehotenstvi?

nelik00
18. zář 2011

Ahoj chtěla jsem se zeptat ja jsem po operaci zad skoliozy a uz to je rok a pul.Myslíte si že by dítě nebylo problém?Já mám ještě trochu skoliozu pateře ale není to tak vidět.Já že tu čtu že každý tu má skoliozu tak proto se ptám budu rada když my někdo poradíte.Doktor my řekl před operací že by po operaci neměl být s pořizení miminká žádný problém.Ale radši se ptám na názor jiných.Děkuji předem. 🙂

klara.t
18. zář 2011

Tedy, teď čtu názor hrbatky, že ženy se skoliozou nad 40st. by neměly mít dítě a musím jí říct, že to v pořádku mám. Já mám sice jen o kousek víc (cca 42st), ale to přece neznamená, že nemohu mít dítě. Moje tělo těhu zvládlo dobře. Jak jsem psala v příspěvku výše, tak mě v těhu záda spíš přestala bolet, až na jeden týden, co jsem měla asi skřípnutý nerv. I na konci těhotenství to bylo v pohodě. Porod byl císařem, ale ne kvůli zádům. Mimčo jsem nosila, zvedala a vše v poho. Záda mě nebolela víc než před těhotenstvím. Chtěla jsem si je nechat zkontrolovat, ale to už jsem byla zase těhotná. Takže zatím nemůžu na RTG, půjdu si je nechat zkontrolovat po porodu druhé holčičky 🙂
Teď jsem v 6,5měs. Záda mě bolí trochu víc než u prvního, ale je to tím, že s dcerou ted nemám moc času cvičit, nebo se jen tak natáhnout nebo protáhnout. Buď courám venku, nebo sedím na koberci a hrajeme si a jsem vlastně pořád v sedě. To mě pak bolí víc, než když dělám domácí práce - to je rozhýbu a v poho.
Operaci za sebou nemám, doufám, že ani na ní nikdy nepůjdu. Takže neporadím. Nosila jsem ale korzet - tak vážnou skoliozu mám a nemít kvůli tomu děti je blbost. Mě řekli, že skolioza se nedědí - jen výjmečně. Tak doufám, že jí děti nezdědí. Ale hlídám to.... každá z nás ví, na co dávat pozor. Sleduju páteř, ramena apod.

lodicka30
21. zář 2011

Já mám dvě dcery, mám velkou skoliózu od mala, korzety a nutili mě na operaci, ale proč, když jsem vcelku zdravá, mě kamarádka skončila na vozíku se jim to nepovedlo no a já mám dvě dospělé dcery. Obě mají skoliózu ne tak velkou, hlídali jsme to, a vedla jsem je ke cvičení - takže děti hlídejte, rostly jako já nárazově a rychle atd. ale uhlídali jsme to v normě. Teď je mi 38 a myslíme na miminko.... jediný co si hlídám je váha, která samozřejmě léty přibívá, díky povinnému cvičení v lázních mám k němu odpor. Mějte se hezky. Jinak první porod o 3 týdný dřív, ale měla šňůru kolem krku a porodní váha 3,45 kg , ale chodila jsem celý těhu do práce žádné rizikové/ a druhé bylo hlídaný, porod v termínu vše ok. Mějte se.

magdalenkaj
2. únor 2012

Ahojte, tak se také přidám, mám těžkou skoliozu, esovité prohnutí a před rokem a půl jsem porodila zdravého chlapečka, přirozenou cestou, bez komplikací, záda mě vůbec nebolela. Ovšem potom to začalo, při chůzi mi bolest vystřelovala do kyčle a následně do celé nohy, způsobovala mravenčení celé nohy, hrůza. Tak jsem začala chodit na Dornovu metodu, plavat, ale nějak mi to nepomáhá. Došlo u mě totiž k vysunutí obratle 3 a 5. Tak jsem navštívila neurochirurga a pokud se to nespraví, tak mi chce operovat obratle a vyměnit ploténku. Bojím se, chci totiž druhé dítě, tak má dilema, jestli otěhotnět před operací a riskovat, že se mi to zhorší, nebo absolvovat operaci, otěhotnění by přišlo v úvahu až za 2 roky po zákroku, což by nevadilo, ale co potom na to páteř? Máte některá zkušenosti? Prosím ozvěte se mi. magdalenkaj@seznam.cz Mějte se hezky a všem, co chtějí otěhotnět se skoliozou a bojí se říkám: nebojte se!!!! Zdravé holčiny mají kolikrát větší problémy než my s křivou páteří. Hodně štěstí!!!