Teratozoospermie

martek
24. zář 2008

Ahoj snazilky,
ma nebo mel nektery z vasich partneru ci manzelu spatnou morfologii spermoniku????
Nam na spg vyslo pouze 4% morfologicky zdravych.... ☹
ja jste to resili? pomohly treba vitaminy? je mozne spontalne otehotnet?

diky martek

jinak mame 20mil, vitalita 90%, progresivni pohyb 80% 😔

fiallinka
27. zář 2010

@jankacajova jani, asi nemá cenu dlouze to vysvětlovat, přečti si můj fotoblog, bohužel...

jankacajova
27. zář 2010

@fiallinka už som si prečítala, držím palce, aby všetko dobre dopadlo, veď budete mať krásne 2 detičky doma.

bbtina
29. zář 2010

@jankacajova nooo, tak ja som bola včera na svojom prvom IUI a teda aj poslednom, lebo to bol len taký pokus, že čo ak náhodou,mne to odporučil doc., že aspon skúsiť ale ja tomu veľmi neverím, morfológiu máme 99,5 zlých a teraz pri IUI sme mali 99%, čiže o 0,5% polepšenie ale pri teratozoospermiii to bohviečo nie je, z čoho skoro všetko je poškodenie hlavičky...rovno som si vypísala aj žiadosť na IVF, tak ja budem už len čakať, či sa zadarí

jankacajova
29. zář 2010

@bbtina tak to ste na tom rovnako na tom ako aj my , aj ked ja neviem , ktoru cast mame poskodenu. A ty si uplne v poriadku ? Poviem pravdu, ze je tam mala sanca , ze sa IUI podari, ale zazraky sa deju , tak treba dufat, ze nebude treba IVF . A dobre ste spravili, ze ste hned spisali ziadost, lebo na to sa dlho caka a hlavne kym zaradia do stimulky, tak to trva 🙂 Do akeho CARu chodis ?

bbtina
29. zář 2010

@jankacajova no ja som uplne až v najlepšom poriadku, ale sme to zistili až po všetkých peripetiách, lebo manžel bol na základnom spermiograme, kde mu povedali, že je OK, lebo množstvoj a j pohyb na 1*, ja som potom behala po kadejakých vyšetreniach bola som na laparke a až potom ma poslal moj doktor do CAR v Martine IScare, a tam mu zistili, že má teratozoospermiu..lno takže nám doporučili aspon skúsiť 1xIUI a potom IVF + ICSI, no a potom čo mi dneska volali, tak mi už len pevne ostáva veriť, že sa to podarí, lebo s našou žiadosťou na IVF sa to skomplikovalo, keďže som pred 6 rokmi bola na UPT kvôli mimomaternicovemu tehotenstvu a nikde nie je o tom zaznam, mám iba prepušťaciu spravu, kde sa to hovori, ale pri žiadosti nemam napisane nič, že by to bolo zo zdravotných dovodov, tak mi to vraj poistovna ani nemusí schváliť....tak som terza v koncoch, že čo ďalej,lebo neviem kde by som mala hladat nejaký ďalší doklad o tom ☹((( Čiže musí to výjsť teraz

jankacajova
1. říj 2010

@bbtina Inak je to fakt zaujimave, my sme na tom rovnako ako vy, Ja som uplne v poriadku a tiez uz som rozmyslala nad laparoskopiou, prefukmi a vsetkym moznym. Manzel mal ukazkovy SPG ( mnozstvo a pohyblivost) Ale nastastie som trvala na CAR hned po roku skusania, ani som to mojmu dokymu nehovorila a tam zistili morfologia 0,5%. Tiez sme skusili 1x IUI a uz ideme do nasho prveho IVF.
Trosku som nerozumela, co je UPT a nechapem preco by to nemali schvalit ?
A kedy si mala IUI ? Tak len treba dufat, ze sa to podari 😵 😵 😵

bbtina
1. říj 2010

@jankacajova NO , ak s si v poriadku tak na laparku ani nechoď, ako ja som to prežila celkom v poriadku, boelsti len 1 den, ale tie jazvičky občas pobolievaju a to som bola na laprke v marci...no ja som to tiež všetko unáhlila, keď sa nám po pol roku nedarilo, som už vedela, že niečonebude v poriadku,t ak som svojmu lekárovi povedala, že už vyše roka skúšame aby som to zrýchlila, takže teraz bude našemu skúšaniu 1rok aj 2 mesiace a už máme toho dosť za sebou. Len nechápem prečo všade nerobia ten rozšírený spermiogram automaticky. Keď si dal anžel robiť 1x, tak sme sa ho držali anikto nám nepovedal, že s atam skúma ešte morfologia, až v CAR.
No UPT je umele prerušenie tehotenstva, ale už to neriešim, lebo som sa informovala v zdravotnej poisťovni a tam mi revizny lekár povedal, že nevadí, že nemám vstupný doklad, že mimomatrnicove tehotenstvo je zdravotný dôvod a že žiadosť by mi nechválili jedine ak by to bolo z osobných dovodov a sa mi pri tomto zákroku poškodili vaječníky, čo sa nestalo.
IUI som mala teraz v utorok, tak čakám na výsledok a odlím sa,ale pri tejto manželovej diganoze to bol zrejme len chaby pokus, jednozančne IVF+ICSI. A ty chodíš do ktorého centra?

terkamo
16. říj 2010

Ahoj holky, o spatne morgologii jsem toho nacetla hodne. Manzel mel 5% dobrych, pote uz jen 1% dobrych... sli jsme na vysetreni, genetiku, imunologii, kde mu doporucili Alveo. Je to dost drahy (1200,- i s postovnym), cca na mesic. Ale uz po druhem mesici uzivani byla morgologie 15% dobrych!!!!!!!!! 🙂 🙂 🙂
Uziva to dal, tak jsem zvedava, jestli se nakonec dostane na normu. Ted jeste vylepsit mnozstvi a rychlost a bude to v poradku 😖
To jen, abych vam trochu zlepsila naladu, ze to fakt jde 😉
K tomu mel jeste zinek a selen - uplne nejaky obycejny

neradka
1. lis 2010

@terkamo Tak toto je asi po dlhom case, konecne nieco pozitivne. A kde si to Alveo zohnala? asi len cez internet vsak? Drzim palceky aby vsetko islo dobre 😉

esther03
4. lis 2010

@terkamo uprimne, ja si nemyslim, ze rozdiel 5% dobrych a 15% dobry je nejako zasadny. Stale mam pocit, ze je to narovnako. Morfologia spermii sa +- meni, navyse pri pozerani spg lekar neskuma kazdu spermiu zvlast v celom objeme, ale berie vzorku, takze mierne rozdiely tam mozu byt. Stale je to vsak teratospermia. Alveo som si tiez pozrela, su top vyzatky z bylin, ktore morfu fat nemozu ovplyvnit.

dahra
16. bře 2011

Ahojte,
podarilo sa niekomu otehotniet pri takmer 100% teratozoospermiach prirodzene? Viem, ze pri IVF je to mozne, syn je dokazom. Ale zaujima ma ci sa niekomu zadarilo aj prirodzene. Uz IVF mm nechce.

cecil36
16. bře 2011

@dahra mne sa nepodarilo otehotniet ani so 70% (niekde to povazuju za terato inde nie), ale mali sme aj horsie 98%, ta 70% bopla naj na aku sme sa dostali a nevysli ani dve ivf-ka 😒 Takze je to asi o stasti....

dahra
16. bře 2011

@cecil36 - to vam tak kolise? 😕 Nam robili testy v priebehu roka - 2x 100% teratozospermii, 1x 98%. To sa mi nezda, ze su take vykyvy. Este v pocte a pohyblivosti ano, ale tvar sa len tak lahko neupravi. Mate problemy len na strane manzela?

cecil36
17. bře 2011

@dahra pokojne to tak moze kolisat, a aj ta morfologia. Napriklad zapal- cize leukocyty v ejakulate mozu zapricinit 100% morfologiu, ked zapal odstranis antibiotikami a doplnenim vitaminov, zlepsi sa aj morfologia. Morfologia nie je dana, ze takato uz bude naveky a nikdy inak. My sme mali v oktobri 98% a v januari 70% (po liecbe antibiotikami). Ano, u nas je problem len v mm spermiograme.

dahra
17. bře 2011

@cecil36 - fuha, tak to pocujem 1x za tie dva roky, co som tu, ze az tolko sa upravi - odchylky max. 5% boli. Ja som zila v tom, ze morfo sa tak rapidne nezlepsuje. Tak mi to aj lekari povedali. No u nas bol problem aj na mojej strane - mam endometriozu a jeden vajecnik len. Ja som sla na IVF po 5 mesacnej liecbe lucrinom, kt. vyvolava umely prechod. Mozno si vajecnik oddychol, keby som mala ist este raz, tak idem znova takto. Nemala som menzes takmer pol roka a v druhom cykle som zacala stimulovat. Mali sme len jedno vajicko oplodnene, doki povedal, ze je vobec zazrak, ze pristupujeme ku vkladu. Sli sme bez PK. Myslim, ze sam nebol presvedceny o uspechu.
Sestre teraz nevyslo I.IVF ani ET, ani KET. Oni maju takmer identicky problem - ona endosku a on velmi zlu morfu.

cecil36
17. bře 2011

@dahra a aky ste mali spg, ak sa mozem spytat? Nemali ste v nom zapal? Nema mm varikokelu? (aj ta ovplyvnuje morfologiu). Inak nam tiez ztvrdili, ze morfa sa nemoze zlepsovat a ze proste mm to ma geneticky dane. Kym sme nestretli jedneho mudreho pana dr., ktory ked pozrel na predchadzajuce spg a spravil aj svoj kontrolny a povedal, ze ked vyriesime zapal, ktory nam deformoval najmä krcky a hlavicky spermosiek, mozeme morfu ovplyvnit. Mm musel vybrat troje silnych antibio a ja s nim, aby sme si nieco neprenasali (konkretne streptokoka) a zabralo. Plus sme brali vitaminy a probiotika. Zatial to sice nie je na prirodzene, ale pre mna je uspech i to, ze sme preslo z98% na 70%. Inak mrzi ma, ze aj ty mas nejaky problem, ale verim, ze to zvladnete🙂

dahra
17. bře 2011

@cecil36 - tak nam robili v heliose spg 2x (februar a maj 2009) Oba razy 100% patologickych. Potom v juli 2009 sme boli v KE na imunologii. Tam mu vyslo 98%. Nik ho neposielal na ziadne vysetrenia, on nebyva ani chory, co sme spolu a to je uz dobrych par rokov, mal raz nejaku nadchu s teplotou par dni. Nema ani problem s moc. cestami. Tak neviem...
Sestrin muz bol aj preliecovany, ale zlepsenie bolo o 2%. Z 98% na 96%. Nepomohlo.
Idete este skusit IVF?

cecil36
18. bře 2011

@dahra mojmu muzovi tiez nebolo nic, iba pri spg vysly vyssie leukocyty, ale nikto to neriesil, ved naco...Ani moj nebyva chory a na mocove cesty uz vobec nie, ale ten zapal sa do ejakulatu moze dostat aj z prostaty alebo odhocikial inde. Ono je to fak indi vindi u kazdeho, ale za pokus to stoji. Ja viem to vysetrenie je pre muza velmi bolestive, ale ak by malo pomoct....My ideme do ivf, ale uz jedine s picsi 😉

dahra
18. bře 2011

@cecil36 - aky je rozdiel medzi icsi a picsi?

cecil36
18. bře 2011

@dahra pri icsi sa vybera spermia, ktoru daju do vajka, podla vzkladu. Embryologu kukne a ta, ktora je pekna na pohlad a je pohybliva sa pomocou mikropipety vpravi do vajka. Pri PICSI sa robi vyber tak, ze na misku sa da latkka hyaluronan a spermia s dobrou DNA sa na nu nalepi. Laicky povedane, ta, ktora nema dobru DNA hyaluronan lakat nebude 😀 A nakoniec sa zrela spermia s dobrou dna vpravi mikropipetou do vajka (teda naixuje 😉 ) Snad som to vysvetlila zrozumitelne 😀

lulu10
19. bře 2011

@dahra ahoj moj manzel ma 99% patologickych a ja som uplne lahko otehotnela 3x ale vzdy som v 6-7tt potratila, takze len otehotniet nie je uz vyhraty boj 😒

dahra
19. bře 2011

@lulu10 - fuha, to ma mrzi ☹, kolko sa uz snazite? Viem, ze potraty pri takom spg hrozia 😔 Dryim palce, aby sa vam coskoro podarilo dojst az do uspesneho konca.
@cecil36 - zaujimave, to som este nepocula. Robia to aj na SK?

cecil36
19. bře 2011

@dahra Jasne robia to aj na SK, ale ja by som na to na SK nesla 😀 Proste ziadne centrum tu na SK ma nepresvedcilo, ze by som im mala darovat svoje uspory za mizerne sluzby 😠 😀 Nehovoriac o tom, ze v zahranici to vychadza daaaaaaaleko lacnejsie 😉

lulu10
19. bře 2011

@dahra snazime sa rok a osem mesiacov, prave to sa vsade a vsemozne snazim zistit ci to moze byt dovodom potratu ale este mi ziadny lekar nedal jednoznacnu odpoved 🙄

cecil36
19. bře 2011

@lulu10 ahoooj 😉 zly spg moze byt pricinou potratu, ale 100% to nikto nepotvrdi

lulu10
19. bře 2011

@cecil36 v kutiku duse si prajem aby to bol dovod-ale len preto aby som uz konecne vedela pricinu a aby sme ju mohli riesit, mozno divna teoria ale je to tak 😅

cecil36
19. bře 2011

@lulu10 v pohode teoria. a hematologiu uz mas? Mne tam zistili MTHFR, ale nemyslim, ze to by bol u mna problem, lebo pri privej dcere som nemala ziadny problem a aj dr. si mysli, ze je to ok, len treba brat vela kyselinky listovej 🙂

lulu10
20. bře 2011

@cecil36 ahoj tiez mam MTHFR C667T od oboch rodicov, v poslednom tehu som pichala fraxik, nepomohlo, tiez si myslim ze to neni problem, skor si myslim ze ten fraxik sposobil u mna teda brutalne krvacanie 😝

cecil36
20. bře 2011

@lulu10 vitaj v klube 😀 ja mam MTHFR a1298c od oboch rodicov, ale vsetky ostatne vysledky su ok, tak radsej by som v tehu nepichala nic, ale poradim sa v RF 😉

lulu10
20. bře 2011

@cecil36 Aj mam vsetky ostatne krvne vysledky v poriadku, nic zvysene, tiez si necham poradit v Reprofite,ale najradsej by som nepichala, bavila som sa s mojou hematologickou o tom a ona tvrdila ze by to mohol byt dovod keby k tym potratom dochadzalo po 10tt, ale ze ked takto skoro tak to dovod urcite neni a mam hladat pricinu dalej 😒