Teratozoospermie

martek
24. zář 2008

Ahoj snazilky,
ma nebo mel nektery z vasich partneru ci manzelu spatnou morfologii spermoniku????
Nam na spg vyslo pouze 4% morfologicky zdravych.... ☹
ja jste to resili? pomohly treba vitaminy? je mozne spontalne otehotnet?

diky martek

jinak mame 20mil, vitalita 90%, progresivni pohyb 80% 😔

mmmk
8. říj 2009

Dana, to znamena, ze tvuj partner ma napadnou morofologii, ale ze to neni tak hrozne. Z pripadu sve kamaradky vim, ze se da normalne otehotnet i s 8% morfologicky zdravych. Uzivat vitamin E, selen, zinek, dost pomaha wobenzym. Ale ty vitaminy a potravinove doplnky vetsinou pomuzou treba pohyblivosti nebo zivosti nez morofologii.
Navic ta morfologie se deli jeste na mofrologii hlavicky, krcku a ocasku. Kdyz jsou spatne tvarovane hlavicky, znamena to, ze spermie nenese dobrou genetickou informaci. Naopak u krcku a ocasku se nic nedeje a geneticka informace je v poradku.

dana10
8. říj 2009

mmmk díky za vysvetlenie.Boli sme v utorok na IUI a tam nám povedali že morfologia je 14,6% to zas neviem či dobrých alebo zlých a pohyblivosť ževraj dobrá.

mmmk
8. říj 2009

Dana, myslim, ze je to jeste v mezich normalniho spermiogramu 😉

dahra
13. říj 2009

Ahojte,
J1111,
nam vcera dosli vysledky z 20.7. v KE - tkanivova banka:
zivotnost: 83%
pohyb: 10% linearny, 47% pomaly linearny = 57% vcelku ok
16% nelinearnych a 27% nehybnych
pocet: 36mil.
morfa: 2% ok (70% hlavicky, 16% krcok, 12% bicik)
- zaver astheno-teratozoospermia

Vysledky z februara a maja nemam, ale v Heliose nam povedali, ze posledny spg v maji:
morfa: 0%
pocet: 6mil
ostatne neviem, ale diagnostikovali nam oligo-teratozoospermie

Tie 2% ma potesili 🙂, hoci neviem, ako k nim dosiel 😀
Profertil sme zacali brat 14.7. a spg mu robili 20.7. - takze nie
- v maji zacal chodit "nadivoko", ked sa dalo, ale doma vzdy 😀, ziadny book na sebe, bral sem-tam len zinok a kotvicnik.

O necele dva tyzdne idem zacat stimulovat na IVF, kvoli mojej diagnoze hrame o cas a zasa s jeho by sme museli viac cakat. Na konci augusta ho operovali na slepak a kvoli komplikaciam a hnisaniu rany bol na infuznych antibiotikach. 😖 Snad to nepokazilo vsetko nase usilie. Mali sme uz ist v septembri, no prelozili sme to o mesiac. Uvidime.

j1111
13. říj 2009

dahra: Bola tu diskusia na tuto temu kazde sanatorium ma svoje "pravidla" urcovania kvality. Jednoducho Helios je daleko prisnejsi co nie je zle. Cielom je aby manzelka otehotnela a ci budem mat v inom sanatoriu morfologiu 20 a v inom 2% je mi jedno dolezite aby to vyslo 🙂
drzte sa na IVF. 😉 My sa pripravujeme na 1 inseminaciu koncom 10/09. 🙂

dana10
18. říj 2009

Ahojte.My tiež chodíme do heliosu a manžel mal morfologiu 14,6%.boli sme na prvom iui 6.10. a v utorok ideme na krv+UTZ
Držím Vám všetkým palce 😉 😉 😉

gubik
19. říj 2009

Ahojte, môj partner má morfologiu 0,5%.
Dahra- to počujem prvý raz, že ak je zlý tvar hlavičky, tak že spermia nesie zlú genet. info. To znamená, že by sa mohlo narogiť postihnuté dieťa? Normálne som sa zlakla, dúfam, že to tak nie je

Dana10- takže zajtra krv? Berieš utrogestan? ako sa cítiš? Držím púste, nech to dopadne dobre. Ja som bola na 1IUI v septembri, bohužiaľ nič. Nemala som žiadne špeci príznaky.

mmmk
19. říj 2009

Gubik, ano, teoreticky to mozne je, ale v praxi to vypada tak, ze embryo se spatnym genetickym zakladem se bud odplavi s menstruaci nebo tzv. "zamlkne" - prestane se vyvjijet v ranem stadiu tehotenstvi. Ale netreba se toho bat. Zkus si zjistit, jak to u vas je s tou morfologii.

Mne v prvni CARu hodne tlacili do IVF, ze to pry nema cenu. Vysledky spermiogramu mi nechteli dat ani k nahlednuti, tvrdili, ze sance prirozene otehotnet je 0, pry je morfologie 5%. Muj gynekolog me premluvil na jiny CAR, kde jsem donesla predchozi vysledky spermia a doktor nad tim mavnul rukou, ze manzel ma normospermii a dale se bude zabyvat jen mnou. Vyprosila jsem si na svem gynekologovi, aby ziskal z predchoziho CARu ty vysledky spermia. A ti ... mi rekli % spermii s deformaci hlavicky!!! Celkova morfologie byla nejaky 32%! Takze v mezich normospermie! 😠

gubik
19. říj 2009

Mmmk- aha, vďaka za vysvetlenie. My máme za sebou 2 spg, prvý krát bola morfologia 1%, pričom v mojom CAR /Helios/ majú normu do 3%. Tak nám Dr. povedal, že možné je aj spont. otehotnenie, preto sme mali 2x plánovaný styk so stimuláciou, bez úspechu, no a 1x IUI, tiež neúspešné. Pri IUI spravili aj spermiogram, tam bola už morf. len 0,5%, okrem toho 40% spermií bolo mŕtvych, len nejakých 19% dobre pohyblivých. Takže Dr. povedal, že síce stále šanca spont. otehotnieť je, ale že sme ideálni kandidáti na IVF+ICSI. Navrhol nám ešte pár krát skúsiť IUI, ale to sme odmietli. NA internete som totiž našla články toho typu, že IUI je pri tejto odchýlke úplne zbytočné, že jediné riešenie je IVF+ICSI. TAk ideme v januári do toho.
A ak sa môžem opýtať, Tay máš už čo za sebou? Plánuješ IUI alebo IVF? Alebo už čakáš bábo? 🙂

mmmk
19. říj 2009

Gubik, nam rekli v jednom CARu, ze bez sance, ale ja nebyla o potrebnosti IVF presvedcena. V druhem CARu mi doktor rekl, ze k IVF nevidi jediny duvod, ze me jen spravne "nasteluje." Mam hodne silny syndrom polycystickych vajecniku, spontanne neovuluju ani nemenstruuju, hormonalni hladiny uplne posahane. Stimulovali me 6 cyklu s puregonem (injekcne do bricha v malickych davkach), pak samozrejme pregnyl a utrogestan. Prvni cyklus nepocitali jako stimulaci, protoze to s davkou prehnali, pak bylo 5 ukazkovych ovulaci a pri te 5. se povedlo. Jsem ted v 16.tt. Nebyla jsem o potrebnosti IVF v mem pripade presvedcena, protoze jsem poradne neovulovala a mela jsem obrovskou kliku, ze jsem nasla doktora, co mi chtel doprat dite a ne tahat penize 😉
Preju hodne uspechu!

gubik
19. říj 2009

Jeeee, tak to je super, tak blahoželám, že sa Ti to takto pekne podarilo. 🙂 🙂 🙂
No my sa snažíme už skoro 4 roky a ja by som mala byť v poriadku, mám za sebou všetky možné vyšetrenia aj laparku a nič. Takže problém bude asi naozaj v tých spermiách. Ďakujem za prianie, pošleš nejaké tie "tehubacily"? 😅

mmmk
19. říj 2009

Gubik, kolik chces 😀 Vsak se v januari dockas 😵

gubik
19. říj 2009

🙂 Ďakujem, jeden stačí. Ale nebola by som ani proti dvom 😀 Verím, že sa všetky dočkáme. Kto si počká, ten sa dočká. VY ste sa koľko snažili?

mmmk
19. říj 2009

My jsme se snazili necele tri roky. Bylo vic nez jasne, ze kdyz neovuluju, ze asi neotehotnim, ale vetsina lekaru, u kterych jsem byla, trvala na tom, ze tomu mam dat rok cas 🙄

gubik
19. říj 2009

No áno, oni majú pravidlo, že musíš rok pretrpieť, lebo rok sa má čakať, takže aj keď príčina je jsná, čaká sa tak či tak. Čo narobíš, možno to nechcú preplácať poisťovne?

mmmk
19. říj 2009

Gubik, ne, je to tak, ze pokud je diagnostikovana anovulace, pristupuje se rovnou k hormonalni lecbe, pokud to pacientka sama neodmitne. Zeny s anovulaci tedy muzou do CARu daleko driv. Jen mne se snazili presvedcit, ze pri cyklu 3x do roka se ovulace spusti 🙄

bbtina
23. čer 2010

AHojte baby, rada by som oživila túto tému. Podarilo sa Vám niektorej už otehotnieť. PO všetkom možnom aj nemožnom robili partnerovi rozšírený spermiogram, kde bola morfologia 1% s diagnozov teratozoospermia.
V 1.spermiograme boli vynikajuce vysledky, ale tam nerobili morfologiu, bol len základný na množstvo a pohyb, to bolo pred polrokom, nechápem, prečo hneď neurobia riadny, lebo my sme sa držali, že chyba je vo mne, keďže spermiogram vyšiel dobre a teraz pri rozšírenom zsitili toto. Ideme aspon raz skúsiť IU, lebo teda počet aj pohyb je dobrý, no uvidíme ☹, a potom IVF+ICSI, dúfam, že to dobre dopadne

jankacajova
28. čer 2010

Ahojte, my sme sa dnes dozvedeli , že celý problém je v morfológii - 0,5% ☹ , takže nás určite čaká IVF+ICSI. Trošku sa z toho musím spamätať a pojdeme si vypísať žiadosť.
Pohyblivosť a množstvo máme veľmi dobré , tak hádam tam najdu niekoľko dobrých spermošov.
Máte skúsenosti s nizkym % morfológii ? Koľko IVF ste museli absolvovať, pokial sa podarilo ?
ďakujem 😵 😵

dahra
1. črc 2010

Ahojte,
@jankacajova a @bbtina - my mame tu istu diagnozu - teratozoospermie (100% patologickych) a ja mam endometriozu a kvoli nej iba jeden vajecnik. Absolvovali sme 1.IVF (ICSI), stimulacia na mna nezaberala, takze sme mali len jedno kvalitne vajicko, to oplodnili a na moje velke prekvapenie sa uchytilo. Takze sanca vzdy je.
Na morfu je tazke najst nejake vitaminy, manzel uzival kyselinu listovu, co napomaha pri procese vyvinu bunky, ale na 100% nezaruci uspech 😒

bbtina
2. črc 2010

@dahra to je super. ja si myslím,t eda dúfam, že keďže ja som v poriadku a dokonca mám z predchádzajúceho manželstva dceru, že by nám to tiež mohlo výjsť, teda ak sa oplodní vajíčko,lebo ak bol problém v manželovej morfologii a nedarilo sa spermiam prirodzene sa dostať do vajíčka, tak teraz keď sa im pomôže tak by to šlo. Ozaj a keď ste mali 100patologických ako vlastne potom vyberú tu správnu???? Nevieš náhodou? Do akého centra si chodila?

dahra
3. črc 2010

@bbtina - zla morfa znamena porusenie hlavicky, bicika alebo krcka spermie. Nebezpecne je, ak su zvacsa poskodene hlavicky. Takze vyberali taku, co sa najviac podoba normalnej.

bbtina
4. črc 2010

*Ahaaa, čiže aj keď je poškodená tak sa môže vyvíjať embryo. Zaujímavé. Čítala som o týchto spermiách, že sú síce rýchlejšie ale, že sami nedokážu vajíčko oplodniť alebo ak sa tak stane, tak aj tak odumiera, lebo kedže sú geneticky poškodené telo ich odmieta hneď aby sa nenarodilo choré dieťatko, čo sa vraj v prípade týchto spermií môže stať. . Myslela som, že to funguje tak, že ak je napr. 100%patologických čo môže znamenať napr. z 20 mil je napr 5 dobrých, čo je síce 100%morfológia abnormálnych v štatistike, ale teda, že hľadajú tie dobré a tými oplodňujú pri ICSI vajíčka. Nuž uvidíme 🙂 ALe teda zjavne to ide

dahra
15. črc 2010

@bbtina - mne sa mari, ze tu dakde na fore pisali, ze vyber sa robi takym sposobom, ze 100ks spermii - ak su vsetky patologicke, tak to urcia ako 100% teratozoospermie. Je to na zaklade nejakej vzorky.

bielalady
15. zář 2010

@mmmk , otehotnela si pri iui??? Alebo ako, nerozumiem...

mmmk
15. zář 2010

@bielalady Ne, mela jsem jen hormonalni injekce a domaci snazeni.

bielalady
15. zář 2010

@mmmk , hm a manžel mal dobré výsledky spg? No tak tomu vravím dar z Neba, hm krásne meno si dala synčekovi...netradičné...

bbtina
22. zář 2010

@jankacajova ahoj, už ste nejakko pokročili?? lebo my máme ten istý problém,, ale nám docent navrhol skúsiť predsa len aj IUI a potom až IVF. Chcela som vedieť ako sa darí

mmmk
26. zář 2010

@bielalady Vysledky spermia kolisaly mezi teratozoospermii (uplne poprve) az po normospermii (naposled), kamaradka se stejnym problemem otehotnela, kdyz mel jeji muz jen 4% dobre morfologie a malo zivych. Taky byla stejne jako ja presvedcena, ze na IVF neni vnitrne pripravena. Maugli je jen synova prezdivka, jmenuje se jinak 🙂

fiallinka
26. zář 2010

@jankacajova jestli tě to uklidní, tak u nás sice nebyl až takový problém s morfologií (i ta byla špatná), ale s pohybem - rychlý pohyb vyjádřili opakovaně jako 0%... absolvovali jsme 2x ivf - icsi a dvakrát se to podařilo - v obou případech dvojčata 🙂... takže neklesat na mysli...

jankacajova
27. zář 2010

@bbtina ahoj, tak u nás to pokračuje tak, že som začala uz s Poverou, v piatok idem pichať injekcie a v podstate stimulujeme na naše 1. IVF . Snažím sa na to moc nemyslieť a zmierujem sa s každým výsledkom. Ak sa nepodarí teraz, tak 2. IVF by mohlo byť v januári.
Ake mate percento morfológie ? My sme boli iba 1x na IUI , ale to sme ešte nevedeli výsledky z morfológie. A potom nám doktor ani neodporúčal dalšie IUI. Sú to vyhodené peniaze a zabitý čas.

@fiallinka gratulujem ku úspešným IVF 😵 , Môžem sa opýtať , že podarili sa vám dvojičky, ale máš písané iba 1 bábo , čo sa stalo ?