Teratozoospermie

martek
24. zář 2008

Ahoj snazilky,
ma nebo mel nektery z vasich partneru ci manzelu spatnou morfologii spermoniku????
Nam na spg vyslo pouze 4% morfologicky zdravych.... ☹
ja jste to resili? pomohly treba vitaminy? je mozne spontalne otehotnet?

diky martek

jinak mame 20mil, vitalita 90%, progresivni pohyb 80% 😔

gregy
29. zář 2008

Cikyta presne tak treba byť v pohode. všetko má svoje plusy a mínusy a po toľkom trápení treba veriť že tu budú už len tie plusy 😉

kveta
29. zář 2008

Cikyta, testy genetiky plodu robené na Slovensku pokrývajú len najčastejšie poruchy plodu ako je Downov syndróm a podobne. Bohužiaľ poškodené spermie nesledujú štatistiku a vykazujú mnohé poruchy, na ktoré sa genetické testy /robené na celom svete/ nezameriavajú, lebo v normálnej populácii sú raritné. Napríklad test na Slovensku spočíta počet bodov, kde sa spája DNA dvoch chromozómov. Počet bodiek znamená počet bodov. Ale nepokrýva situáciu, kde sa DNA po spojení nerozdvojuje ale roztrojuje... To je len jeden príklad toho, čo sa u zlej morfológie môže stať a gen. testy to neodhalia.

bianka30
29. zář 2008

ja neviem, mame oligoastenoteratozoospermiu, ale v rodine nikto nieje ani postihnuty, kazdy ma aspon 2 deti... no uvidime co z toho bude... (a tuto diagnozu)

kveta
29. zář 2008

Bianka30, dedičnosť je len jeden z faktorov, ktoré spôsobuje OAT. Takže to, že máte OAT neznamená automaticky, že je to OAT, ktoré ste zdedili.

martek
autor
29. zář 2008

achjo, kveto, jsi moc hodna....ale... 😅 😔

lolka
29. zář 2008

martek, gratulujem k folikom a drzim palce, aby sa nasiel ten jeden jediny vitazny sampion 😀 😀 😀

martek
autor
29. zář 2008

loli, diky moc! snazime se, sec nam sily staci 😎 😀

lolka
29. zář 2008

😀 a kedy bude ovulka ? ci ty ju nemavas a preto ti dali Pregnyl? 😕

lolka
29. zář 2008

ja som bola dnes na krvi kvoli hormonalnemu profilu, som 3DC a v stredu budu vysledky. tak snad bude vsetko tak ako ma byt 😅

martek
autor
29. zář 2008

ovulka je dneska, vyvolana pregnylem, aby byla jistota a bylo vse nacasovany 😉
jsem slusne prezasobena 😎 dneska to jeste pojistime 😉 😀

martek
autor
30. zář 2008

tak co delaj spermonici???? 😀

lolka
1. říj 2008

ahoj martek, tak ste to riadne poistili ? 😀
ja budem mat dnes tie vysledky z horm.profilu. doki mi vcera nasla na ult.cystu a dala na mesiac antikoncepiu, vraj by mala zmiznut 😅 problemy so spermosmi a este aj cysta, kua ☹ 😠

jovi
2. říj 2008

Ahoj holky, chci se jen zeptat naše diagnoza je teratospermie, je to to samé jako teratozoospermie? Díky

lolka
2. říj 2008

jovi, ano, ta diagnoza sa presne vola teratozoospermia (patologia viac ako 70%). my mame 85%, a to znamena, ze len 15 % so zdravou pat. 😒

jovi
2. říj 2008

lolka: díky za odpověď a co všechno následuje po této diagnoze. Já jsem jen u dokyho se sestrou nahlédla do papírů, kde takto zněl závěr spermiogramu. Teď mi dělají hormonální profil, tak za týden budu už moudřejší a doky mi ktomu také víc poví.

lolka
2. říj 2008

jovi, aj mne robili horm.profil, ktory nevysiel moc dobre - stitna zlaza mi blbne. ale este predtym, ked muzovi zistili tuto diagnozu, tak nam doki odporucala ist na geneticku spermii, kde viac rozoberu spermiu a zistia co je vlastne zle. keby zistilii nejake poruchy alebo nieco take co sa zmenit-vyliecit neda, tak mame rozmyslat nad darcovstvom 😒 a keby vysledky neboli take zle, tak IVF+ICSI.
ale este chceme skocit aj do ineho centra, aby sme poculi aj iny nazor. niektore kocky pisali, ze maju aj horsiu patologiu a darcovstvo im nespominali, tak neviem.....
vies, ono sa s tym da otehotniet, ale ide o to ci by to nekoncilo potratmi. ja som 2x potratila vzdy do konca 3 mesiaca ☹

jovi
3. říj 2008

lolka, já myslím, že také budu mít problém se štítnou žlázou, protože doky se na mě podíval a zdála se mu trochu zvětšená.Takže říkáš IVF a ISCI.... no koukala jsem na to a nemám z toho dobrý pocit. Nevím, proč to teď nejde, zvlášt když první mimi, jsme si pořídili po 3 měsících snažení. Teď u druhého už jsme na 13 měsících a stále nic.

martek
autor
3. říj 2008

holky, myslite si, ze kdyz se vajo spoji s tou "spatnou" spermii, tak to embryo nezvladnea dojde hnedk na zacatku tehu k potratu? nebo je mozny, ze se narodi postizene miminko? 😔 ☹

martek
autor
3. říj 2008

holkyyy, poradte 😅

martek
autor
3. říj 2008

jako dneska neusnu 😕

sturnus_vulgaris
4. říj 2008

Martek: Bohužel, zřejmě nebude úplně vyloučeno, že i ta "špatná spermie", resp. spermie, která se sice pod mikroskopem jeví jako morfologicky normální, a přesto nese nesprávnou genetickou informaci, může být za jistých okolností schopná vniknout do vajíčka. (To je taky ostatně příčina, proč teratospermie nevede k otěhotnění, protože ty morfologicky vadné spermie (hlavička) jsou často rychlejší než ty zdravé nebo vůbec jsou v takovém počtu, že pravděpodobnost, že se do vajíčka provrtá ta správná, je minimální.)
Je pak více možností, co se děje dál. První a troufám si říci ideální možnost, je, že se zárodek vůbec ani nezačne vyvíjet, resp. že se po určité velmi krátké době vývoj zastaví a dostaví se MS. V druhém, horším případě vývoj pokračuje. A jsou pak dvě možnosti:
a) Oplozené vajíčko se začne rýhovat, ale jeho povrch je v nějakém (mně neznámém) smyslu jiný a zvyšuje se mj. riziko mimoděložního těhotenství.
b) Oplozené vajíčko se usadí v děloze a plod se vyvíjí. Jenže genetická informace je vadná, a tak má dítě nějakou vadu. Ta je buď tak závažná, že plod zemře ještě v děloze, anebo se může dítě i narodit, ale je těžce postižené s nulovou šancí na zlepšení, často se takové děti nedožívají ani jednoho roku.

Tohle všechno mi říkala kamarádka, jejíž manžel ma téměř 100% teratospermii. Je zvláštní, že ona i přesto 4x otěhotněla. Dvakrát potratila hned na začátku, jednou měla mimoděložní těhotenství a naposledy se její dítě "dožilo" cca 16tt a v důsledku genetické poruchy pak zemřelo ještě v děloze (vyvolávali jí porod). To bylo již v době, kdy kamarádka o genetickém postižení věděla (akorát nebylo ještě jasné, o jakou konkrétní chromozománní vadu se jedná) a stála před rozhodnutím, zda si dítě i přesto nechat (a spoléhat na nejisté šance poporodní operace) nebo ne - dítě mělo neuzavřenou dutinu brišní a výhřez orgánů, což bylo velmi názorně vidět i na ultrazvuku z 12tt. Situace se nakonec, jak jsem psala, vyřešila sama. ☹ Musím říci, že něco tak strašného jsem ještě s nikým neprožívala, a to se ani o mě přímo nejednalo. V současné době kamarádka dochází do CARu a do genetické poradny... Tam už se dále baví jen v rovině umělého oplodnění (ICSI).

Je mi líto, že jsem vám přinesla špatné zprávy... Asi vám to nepomůže, ale i já teď řeším dilema, co dál. Totiž, tady to všechno, co řekli té mé kamarádce, mi taky vrtá hlavou. Když jsem to zmínila před lékaři, reakce jsou protichůdné (jeden to připouští, jeden popírá)... Bohužel se nemůžu zbavit podezření, že v zájmu CARu není pacientky odrazovat od ICSI... Na druhou stranu jim zase nechci křivdit - konec konců je to aspoň nějaká šance, jak přijít k vlastnímu dítěti. Prostě nevím... Příští týden jdu právě od "konkurenčního CARu" a tuhle otázku nastolím natvrdo...

martek
autor
4. říj 2008

diky
vyslovila jsi to, ceho jsem se bala....
holt se s tim budem muset smirit a supejdit do CARu 😔
budu moc rada, kdyz nam tady budes psat dalsi info....
diky

kveta
5. říj 2008

Lolka, kde na Slovensku robia to genetické "rozoberanie spermií"?

lolka
8. říj 2008

ahoj 😉
sturnus, takto nejak nam to aj doktorka povedala a preto nam odporuca to darcovstvo 😒 ale tiez chceme este pocut iny nazor. momentalne riesim zle vysledky zo stitnej zlazy 😒

kveta, ja viem, ze to robia v Iscare, ale podla mna to robia aj v inych CAR. stoji to 13000 😒

sturnus_vulgaris
8. říj 2008

Ahoj holky,
dnes jsme byli v konkurenčním CARu a v podstatě nám naše "podezření" nevyvrátili. Čeká nás teď řada vyšetření, včetně genetiky, ale ta bude jasná až asi za 3 měsíce... Ach jo... Ne, že bychom na potomka nějak spěchali, ale i tak je to dlouho nevědět... Každopádně uvidíme, co se ukáže po všech vyšetřením, resp. minimálně po vyšetření mého hormonálního profilu a manželova spermiogramu (chtějí si udělat svůj, protože zejména pokud jde o morfologii, prý jsou některá centra hodně přísná a ty výsledky mohou být zkreslené).
Jinak dárcovství jsme zavrhli hned na začátku, nechceme ho ani jeden. Já si opravdu nedovedu představit, že si nemůžu vybrat otce svého dítěte, v tomto jsem asi až moc samičí ☹.

martek
autor
8. říj 2008

strunus, ahoj 😉
s darcem mam stejny nazor 😔

lolka
9. říj 2008

ahojte, ja som nas dnes objednala do CAR na konzultaciu ohladom genetiky spermii, tak sme velmi zvedavi co nam povedia. chcem sa opytat na vsetky rizika, moznosti a co vlastne dalej...
ideme tam v utorok, tak vam dam potom vediet ako sme dopadli 😅

martek
autor
9. říj 2008

lolka, to budes moc hodna 😵 😔

lolka
9. říj 2008

ahoj martek 😉 sama som velmi zveda co sa dozvieme. doki sa nas pytala, ci pojdeme rovno na odber, ale najskor chceme konzultaciu a doma sa potom s muzikom porozpravame a dohodneme.

martek
autor
9. říj 2008

lolka, ja dneska napsala do Reprofitu, chcem zacit resit, ne jen cekat....a to u odborniku a vsechno zaraz, ne jen nejaky vysetreni u radobyodborniku....proste poradnej CAR 😉