Trpíte paradentózou? Jak probíhalo vaše těhotenství?

danielama
17. bře 2014

Ahojky holky, chtěla jsem se zeptat, zda také někdo trpíte paradentózou a jak probíhalo vaše těhotenství? Plánujeme s přítelem miminko, ale mám problémy se zuby - nosím rovnátka a do toho mám již několik let paradentózu, pokročilý stupeň, takže jsem docela zapeklitý případ :-/ Má zubařka mi momentálně otěhotnět nedoporučila - prý to zhorší průběh ortodontické léčby a také i paradentózy. Navíc jsem četla na netu, že paradentóza zvyšuje riziko potratů a předčasných porodů, ale přitom asi vyléčit ji nelze, že? Dodržuji ústní hygienu, používám mezizubní kartáčky, ústní vody, speciální pasty, sólo kartáčky, chodím pravidelně na paradontologii, dentální hygienu a už opravdu nevím co víc pro to dělat. To, že mi můj zubní lékař nedoporučí otěhotnět jsem nečekala. Co myslíte, mám se bát otěhotnět? Máte někdo podobnou zkušenost? Brzy mi bude 30 let.

opifka
17. bře 2014

Poradila bych se ohledně mimča hlavně s gynekoložkou, protože ta hraje největší roli a poradí, co a jak. Otěhotnění může být problém proto, že mimčo ti bude "ujídat" živiny, takže se ti můžou zuby zhoršit, ale to přeci není nic, kvůli čemu by bylo nutné vzdát se dítěte. Určitě pro tebe najdou nějaké řešení, jak předejít komplikacím, kor v dnešní době, kdy je možné téměř vše 🙂

marecekavendulka
17. bře 2014

@danielama Ahoj,já mám se zubama velkej problém,na horní už půjde udělat bohužel jen snímací náhrada-teď tam mám provizorák.Každopádně těhotná jsem a nijak to nevadí.Zuby mi dr. udělá až porodím.

danielama
autor
17. bře 2014

@opifka
@marecekavendulka Moc děkuji za odpovědi holky.Určitě se ještě poradím z gynekoložkou. Já mám právě hlavně problém s těmi dásněmi (zuby mám pospravované a dolní se mi právě kvůli parodontóze hýbou + rovnátka tomu moc taky nepřidají), ať dělám co dělám a tak mě to docela vyděsilo, že při paradentóze mám větší riziko potratů a předčasného porodu, ale jsem ráda, když vidím, že i vy co máte problémy jako já, máte těhotenství bez problémů 🙂

opifka
17. bře 2014

Já mám slabší sklovinu, používám všemožné zázraky, ovšem od začátku 2. trimestru se mi zuby začaly ozývat dost razantně. Miminko si zkrátka bere, co je potřeba, a to na doporučení beru i vitamíny a cpu se zeleninou. A v těhotenství jsou snad dvě kontroly od zubaře, v mé průkazce má svou "stránku", aby vypsal případné komplikace, takže gynekoložka má možnost posoudit, poradit a případně i dál "léčit".