• Přihlas se
 • Registrace nového člena
 • Získej PLUSPRO
 • Doporučujeme:  Beremese.cz Modrastrecha.cz
 • Přihlas se
 • Registrace nového člena
 • Získej PLUSPRO

Hamiltonův hmat

Hamiltonův hmatHamiltonův hmat je lékařská metoda, která se provádí na konci těhotenství, zpravidla po 1. termínu porodu ve snaze vyvolat porod.

Názory na tento úkon se liší, ale všeobecně se považuje za šetrný jak k nastávající mamince, tak k nenarozenému miminku. Neměl by ovšem být proveden bez informovaného souhlasu těhotné ženy.

Je třeba však nezapomínat na to, že fyziologické těhotenství trvá 38.-42. týdnů a jakákoliv snaha vyvolat porod dříve, než-li začne přirozenou cestou, sebou nese určitá rizika, která mohou vést k dalším zásahům do porodu samotného. Jako například dirupce vaku blan (umělé protržení plodových obalů), častějšího monitorování miminka či podání umělého oxytocinu.

Stále však platí, že je tato metoda prosta jakýchkoliv léků, proto je-li tělo nastávající maminky k porodu připraveno a jsou-li pro vyvolání porodu pádné důvody, je tato metoda šetrná a na místě.

Hamiltonův hmat - postup provedení

Hamiltonův hmatPro použití Hamiltonova hmatu je potřeba alespoň částečně prostupné děložní hrdlo.

Lékař při vaginálním vyšetření stlačí jednou rukou břišní stěnu, přičemž vsune prst druhé ruky hluboko do vagíny, kde krouživým pohybem ve středu děložního čípku uvolní vak blan od děložní stěny, který naléhá na pánevní vchod. Tím se uvolní látky (prostaglandiny), které mohou aktivovat děložní činnost. Tento úkon není bolestivý, ale je značně nepříjemný.

Co může žena po provedení hmatu očekávat?

Lékař provádí tuto metodu z toho důvodu, aby v následujících hodinách došlo u těhotné ženy k porodu. Jakmile samotný hmat lékař provede, nastoupí v těle ženy na scénu bolesti břicha. Mnoho žen tak tuto metodu považuje za velmi bolestivou a nepříjemnou, protože jejich tělo promění tento zásah lékaře v bolestivou zónu. To, že žena bolestmi procházet bude, je zcela přirozeným průběhem po provedení hmatu. Může se ale stát, že nastávající maminka neucítí nic a zůstane tak ve fázi, že se po hmatu bolesti nedostaví a blížícímu se porodu nic nenaznačuje.

Bolesti prochází bříškem a postupně mohou sílit i do křížové oblasti, protože se stávají bolestmi porodními. Lékař a nebo porodní asistentka mohou po provedení Hamiltonova hmatu natáčet tyto bolesti na kardiotokograf a zjišťovat tak jejich sílu. Stejně tak mohou po určitém čase zjišťovat stav děložního hrdla, zda se žena otevírá, či nikoli, popř. na kolik centimetrů se branka rozestupuje.

Jsou ale ženy, které po provedení Hamiltonova hmatu sice bolesti cítily, ale nebyly až tak nepříjemné. Vše je tedy opět o prahu bolesti a snášenlivosti bolesti jako takové. Dobrým znamením je, když se bolesti začnou rozjíždět a do 48 hodin skončí porodem.

Hamiltonův hmat a jeho účinnost

Účinnost této metody záleží nejvíce na připravenosti těla na porod. Ne každé ženě se po tomto úkonu porod skutečně rozběhne, protože tělo jednoduše nemusí být na samotný porod ještě připraveno. Lékař tedy poté může zvolit zavedení vyvolávací tablety k čípku, která porod rozběhne a nebo se opět nic nestane. Lékař taktéž může zkusit provést hmat vícekrát, samozřejmě ne v jeden den, ale s odstupem časů v rámci dnů.

Může se taktéž stát, že po samotném zákroku pošle ošetřující lékař těhotnou ženu domů s tím, že kdyby se porod rozjížděl, přijede žena do porodnice. Po prodělání Hamiltona cítí nastávající maminka bolesti břicha a pokud sílí, je to dobré znamení, protože se jedná o bolesti porodní.

Hamiltonův hmat a jeho účinnostNe vždy se ale Hamiltonův hmat provádí už s tím, že za pár hodin žena porodí. Někteří lékaři, v závislosti na stavu pacientky, mohou hmatem zkusit zralost porodních cest a případný blížící se porod. Platí tedy, že ani po vykonání Hamiltonova hmatu nemusí dojít k porodu a žena tak může ještě pár dní fungovat ve stavu 2v1.

Účinnost tohoto hmatu je tedy 50:50 a záleží jen na těle těhotné ženy, zda je k porodu připraveno, či nikoli. A pokud zabere, maminka uvidí své novopečené miminko už do 48 hodin po vykonání hamiltonova hmatu.

Některé zdroje uvádí, že celkově jsou metody k indukci (vyvolání) porodu velmi úspěšné, tj. kolem 90%. Jedná se o metody chirurgické (Hamiltonův hmat), farmakologické (podání oxytocinu a prostagladinů) a mechanické (amniotomie - dirupce vaku blan).

Kdy se podávají vyvolávací tablety?

Pokud samotný Hamiltonův hmat není úspěšný, a to ani několikrát provedený, přistoupí lékař pravděpodobně k podání vyvolávacích tablet. Podání vyvolávací tablety patří mezi farmakologické metody vyvolání porodu. Těhotné ženě jsou podány prostaglandiny PGF2 alfa, PGE 2, PGE 1 ve formě tabletek nebo gelu.

Hamiltonův hmat a jeho rizika

Hamiltonův hmat může být rizikem pro těhotnou ženu a ještě nenarozené dítě, protože jakmile lékař hmat (uvnitř vagíny, prstem) provádí, může do vagíny zavést infekci a nebo je dalším rizikem i protržení vaků blan. Stejně tak je rizikový i v případech, které jsou popsány níže, viz. Kdy by se hamiltonův hmat neměl provádět?

Kdy by se Hamiltonův rozhodně neměl provádět?

Hamiltonův hmat by měl být proveden pouze se souhlasem těhotné. Praxe je ale ve většině případů bohužel jiná. Lékař ženě provede Hamiltonův hmat i bez toho, aniž by ji o tomto plánovaném úkonu řekl bližší informace a zmínil rizika.

Těhotná žena by se tak neměla bát komunikovat s lékaři dopředu, před každým vyšetřením a ptát se, co jí bude prováděno a jaké to může mít očekáváné/neočekávané následky. Informovanost pacienta by měla mít v komunikaci mezi lékařem a pacientem své místo, a to hlavně v případech, kdy má žena přivést na svět svého potomka.

Související články

Více o Hamiltonově hmatu na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. http://www.rodicka.cz/jak-vyvolat-porod/
 2. http://zena.centrum.cz/deti/tehotenstvi-a-miminko/clanek.phtml?id=736785
 3. http://cs.wikipedia.org/wiki/Hamilton%C5%AFv_hmat
 4. http://lekari.porodnice.cz/indukce-porodu
 5. http://whqlibdoc.who.int/publications/2011/9789241501156_eng.pdf
Wiki Modrý koník je Vaše encyklopedie. Je tvořena Vašimi vědomostmi a zkušenostmi s cílem pomoci jiným. Chybí Ti něco k tomuto tématu? Neváhej a napiš nám.
Změň nebo doplň článek
Uveřejněné informace nenahrazují návštěvu zkušeného odborníka (lékaře, právníka a pod.)

Má osobní zkušenost s hamiltonovým hmatem

 • Za mě ANO

   •  terezka87
  4.4.2017 v 19:05 To se mi líbí
  V den, kdy jsem měla termín, mi provedla dr. Hamiltona. Nic nepříjemného to nebylo, nebo já jsem to tak ani nevnímala. Asi po hodině se mi rozjely bolesti a tentýž večer jsem porodila.

  Od Hamiltona do porodu to trvala cca 5 hodin. Takže za mě určitě ANO!!!:slight_smile:
  V den, kdy jsem měla termín, mi provedla dr. Hamiltona. Nic nepříjemného to nebylo, nebo já jsem to tak ani nevnímala. Asi po hodině se mi rozjely bolesti a tentýž večer jsem porodila.

  Od Hamiltona do porodu to trvala cca 5 hodin. Takže za mě určitě ANO!!!:slight_smile:
 • Úspěch

   •  pavlinakm
  20.1.2017 v 10:39 To se mi líbí
  Přenášela jsem a žádné babské rady na mě neměly efekt. Na poslední kontrole v porodnici jsem už byla rozhodnutá o něj požádat. Dr. mi jej nabídl ještě než jsem se stihla zeptat. Bála jsem se bolesti při provedení, jak jsem si na netu nastudovala. Ale vůbec mě to nebolelo, Dr. byl šetrný, pouze to bylo nepříjemné jako jakékoliv gynek.vyšetření. Jenže doma se nic nedělo, sledovala jsem se, ale kromě tvrdnutí břicha (tojsem měla už přes týden) se nic nedělo. Už jsem se připravovala psychicky na objednanou vyvolávačku. Ale druhý den mě vzbudilo bolení podbříšku. Nepravidelné, postupně sílící. Takže nakonec to efekt mělo, ale až za 20 hodin po provedení hmatu. Od prvních bolestí jsem porodila za 36hodin. Přenášela jsem a žádné babské rady na mě neměly efekt. Na poslední kontrole v porodnici jsem už byla rozhodnutá o něj požádat. Dr. mi jej nabídl ještě než jsem se stihla zeptat. Bála jsem se bolesti při provedení, jak jsem si na netu nastudovala. Ale vůbec mě to nebolelo, Dr. byl šetrný, pouze to bylo nepříjemné jako jakékoliv gynek.vyšetření. Jenže doma se nic nedělo, sledovala jsem se, ale kromě tvrdnutí břicha (tojsem měla už přes týden) se nic nedělo. Už jsem se připravovala psychicky na objednanou vyvolávačku. Ale druhý den mě vzbudilo bolení podbříšku. Nepravidelné, postupně sílící. Takže nakonec to efekt mělo, ale až za 20 hodin po provedení hmatu. Od prvních bolestí jsem porodila za 36hodin.
 • Můj hamilton

   •  sajul
  9.10.2016 ve 23:55 To se mi líbí
  Za mě určitě ano, udělali mi Hamiltona, když už jsem 7 dní přenášela - už jsem měla termín na vyvolání, ale to byla až ta poslední možnost.

  Nepříjemné to sice bylo, ale rozhodně nic, co by se nedalo vydržet. To bylo v pátek, v sobotu v 6 ráno začaly slabé kontrakce, v 10 jsme jeli do porodnice, otevřená na 8 cm a v 11 byl malej na světě. Každopádně, měla jsem krásný porod.

  Takže díky Hamiltone, brala bych tě zas! :slight_smile:
  Za mě určitě ano, udělali mi Hamiltona, když už jsem 7 dní přenášela - už jsem měla termín na vyvolání, ale to byla až ta poslední možnost.

  Nepříjemné to sice bylo, ale rozhodně nic, co by se nedalo vydržet. To bylo v pátek, v sobotu v 6 ráno začaly slabé kontrakce, v 10 jsme jeli do porodnice, otevřená na 8 cm a v 11 byl malej na světě. Každopádně, měla jsem krásný porod.

  Takže díky Hamiltone, brala bych tě zas! :slight_smile:
 • Můj Hamilton

   •  2caroli
  6.10.2016 ve 13:54 To se mi líbí
  Já ani nevěděla, že nějaký takový zákrok existuje, to jsem potom pochopila asi po skoro roce po porodu, kdy jsem se o tomto zákroku dozvěděla z televize. :rolling_eyes: Až potom mi došlo, že mi tohle provedly a já vlastně do této doby ani nevěděla, že to je ono.

  Doktor, který mě vyšetřoval, se ve mě prohrábl jak v nákupní tašce, skoro jsem z toho křesla spadla, jak to bylo hnusné a nepříjemné a pak jen odvětil: " Tak jsem vám to tam prošťouchnul". :confounded: Ani jsem nemohla z křesla slézt, jak se mi třepaly nohy a nikdo mi nepomohl. Tento přístup mě fakt zarazil. Jak si vůbec lékař může dovolit něco takového provádět, aniž bych o tom měla tušení?

  Tehdy, jsem si myslela, že se jedná o normální postup, tak jsem to nijak neřešila, ale postupem času jsem zjistila, že to normální není a lékař by měl o tomto zákroku rodičku, ještě před jeho provedením, informovat!!!
  Já ani nevěděla, že nějaký takový zákrok existuje, to jsem potom pochopila asi po skoro roce po porodu, kdy jsem se o tomto zákroku dozvěděla z televize. :rolling_eyes: Až potom mi došlo, že mi tohle provedly a já vlastně do této doby ani nevěděla, že to je ono.

  Doktor, který mě vyšetřoval, se ve mě prohrábl jak v nákupní tašce, skoro jsem z toho křesla spadla, jak to bylo hnusné a nepříjemné a pak jen odvětil: " Tak jsem vám to tam prošťouchnul". :confounded: Ani jsem nemohla z křesla slézt, jak se mi třepaly nohy a nikdo mi nepomohl. Tento přístup mě fakt zarazil. Jak si vůbec lékař může dovolit něco takového provádět, aniž bych o tom měla tušení?

  Tehdy, jsem si myslela, že se jedná o normální postup, tak jsem to nijak neřešila, ale postupem času jsem zjistila, že to normální není a lékař by měl o tomto zákroku rodičku, ještě před jeho provedením, informovat!!!
 • Mi nepomohl

   •  craki
  28.9.2016 v 17:21 To se mi líbí
  Hmat mi byl proveden dvakrát, na konci jednoho těhotenství. První byl proveden v den termínu a byla jsem o všem informovaná, Dr. vše vysvětlila. Hmat nebolel, ani potom jsem nic moc necítila, jen slabý tlak v břiše. Nic se nestalo, porod se nerozběhl.

  O dva dny později jsem byla pořád ve stejném stavu a jiná Dr. ve stejné porodnici provedla hmat znovu, ale bez souhlasu. Až jsem se zeptala, co to bylo za divný tlak, oznámila mi informaci o provedení hmatu. Pěkně jsem jí poděkovala a modlila se ať nemá službu, když budu rodit.

  Ovšem hmat ani tak opět nepomohl ničemu a prcek si počkal další dva dny na muže, se kterým jsme ho vyhnali sexem. :slight_smile:
  Hmat mi byl proveden dvakrát, na konci jednoho těhotenství. První byl proveden v den termínu a byla jsem o všem informovaná, Dr. vše vysvětlila. Hmat nebolel, ani potom jsem nic moc necítila, jen slabý tlak v břiše. Nic se nestalo, porod se nerozběhl.

  O dva dny později jsem byla pořád ve stejném stavu a jiná Dr. ve stejné porodnici provedla hmat znovu, ale bez souhlasu. Až jsem se zeptala, co to bylo za divný tlak, oznámila mi informaci o provedení hmatu. Pěkně jsem jí poděkovala a modlila se ať nemá službu, když budu rodit.

  Ovšem hmat ani tak opět nepomohl ničemu a prcek si počkal další dva dny na muže, se kterým jsme ho vyhnali sexem. :slight_smile:
 • Za mě ano

   •  nikola_w
  25.9.2016 ve 22:18 To se mi líbí
  Mě tedy hemilton pomohl. :blush: Mám úžasného doktora, hmat byl trošku nepříjemný, ale nic, co by nešlo vydržet. Byla jsem 38+9, porodní cesty připravené, otevřená na prst, malý naléhal, tak jsme se domluvili na hemiltonu... (syn měl i vyžši odhad váhy) pan doktor hmat udělal cca v 9.30 hodin, od 12 slabé nepravidelné kontrakce, od 17-ti hodin silnější a celkem pravidelně. V 19 hodin příjezd do porodnice a v 0.38 byl syn na světě. Porod byl úžasný a bez poranění.

  Takže za mě ano, k porodu pomohl.
  Mě tedy hemilton pomohl. :blush: Mám úžasného doktora, hmat byl trošku nepříjemný, ale nic, co by nešlo vydržet. Byla jsem 38+9, porodní cesty připravené, otevřená na prst, malý naléhal, tak jsme se domluvili na hemiltonu... (syn měl i vyžši odhad váhy) pan doktor hmat udělal cca v 9.30 hodin, od 12 slabé nepravidelné kontrakce, od 17-ti hodin silnější a celkem pravidelně. V 19 hodin příjezd do porodnice a v 0.38 byl syn na světě. Porod byl úžasný a bez poranění.

  Takže za mě ano, k porodu pomohl.
 • Hamilton jako příčina všech potíží

   •  ninala_
  22.9.2016 ve 14:18 To se mi líbí
  Bohužel má zkušenost s Hamiltonem je hodně špatná.¨

  Byl mi proveden po přijetí do porodnice v termínu, pro malý odtok plodové vody, aby se rozjel porod. Po tomto zákroku jsem začala do několika hodin masivně krvácet, protože došlo k částečné abrupci placenty! Můj porod skončil akutním císařským řezem. Díky císařskému řezu se mi časem objevily srůsty, na které se bohužel přišlo až když u mě došlo k mimoděložnímu těhotenství ve chvíli, kdy jsme chtěli další miminko. Přišla jsem tak o jeden vejcovod, nicméně další těhotenství se zadařilo, ovšem kvůli předchozím zákrokům mi byl doporučen a naplánován další CS.

  Mám dvě děti obě císařem a dodnes si říkám jaké by to bylo, kdyby mi tenkrát neudělali Hamiltona...
  Bohužel má zkušenost s Hamiltonem je hodně špatná.¨

  Byl mi proveden po přijetí do porodnice v termínu, pro malý odtok plodové vody, aby se rozjel porod. Po tomto zákroku jsem začala do několika hodin masivně krvácet, protože došlo k částečné abrupci placenty! Můj porod skončil akutním císařským řezem. Díky císařskému řezu se mi časem objevily srůsty, na které se bohužel přišlo až když u mě došlo k mimoděložnímu těhotenství ve chvíli, kdy jsme chtěli další miminko. Přišla jsem tak o jeden vejcovod, nicméně další těhotenství se zadařilo, ovšem kvůli předchozím zákrokům mi byl doporučen a naplánován další CS.

  Mám dvě děti obě císařem a dodnes si říkám jaké by to bylo, kdyby mi tenkrát neudělali Hamiltona...
 • Jak je to možné?

   •  v124
  26.4.2016 v 15:48 To se mi líbí
  Všechny vás zdravím. Je to zvláštní a úplně tomu nerozumím. Spíše nechápu jak je to možné.

  Rodila jsem rok po sobě ve dvou různých nemocnicích. V Chebu (první porod) mi Hammiltona provedl pan primář. Výkon to byl tak bolestivý a nepříjemný, že jsem se musela držet stěny za mnou, abych mu necouvala. Ihned po provedení jsem začala krvácet. K porodu to výrazně nepomohlo přes velké bolesti. Poté se mi tam stejným způsobem ještě povrtala odpoledne sestra a v noci doktorka. Na celý porod v této nemocnici nemám dobré vzpomínky, počínaje nepříjemným primářem provádějící velmi nepříjemný výkon.

  Co mě ale zarazilo bylo, když jsem rok poté rodila v nemocnici v Ostrově svého druhého syna. Pan doktor se mě ptal, zda bych o tento výkon stála. Jednoznačně jsem řekla, že ne, protože něco tak bolestivého a nepříjemného už nechci nikdy zažít. Pan doktor na mě koukal jako kdybych spadla z višně a začal mi vysvětlovat, že to nebolí a je to skoro jako klasické vyšetření na gynekologii. Sice jsem mu úplně nevěřila, ale nechala jsem se nakonec přesvědčit. A světe div se, výkon vůbec nebolel, žádná krev, žádný výtok.... prostě nic. Rodila jsem druhý den v noci, stejně jako při první zkušenosti.

  Dodnes mi nikdo nevysvětlil, jak je možné, že výkon, který má stejný název, provádí každá porodnice jinak. Je to běžné? Z příběhů, které jsem tu četla to vypadá, že ano.

  Všem rodícím ženám přeji, aby měly lehký porod, přirozený porod a aby se k nim v této speciální chvíli choval personál slušně.
  Všechny vás zdravím. Je to zvláštní a úplně tomu nerozumím. Spíše nechápu jak je to možné.

  Rodila jsem rok po sobě ve dvou různých nemocnicích. V Chebu (první porod) mi Hammiltona provedl pan primář. Výkon to byl tak bolestivý a nepříjemný, že jsem se musela držet stěny za mnou, abych mu necouvala. Ihned po provedení jsem začala krvácet. K porodu to výrazně nepomohlo přes velké bolesti. Poté se mi tam stejným způsobem ještě povrtala odpoledne sestra a v noci doktorka. Na celý porod v této nemocnici nemám dobré vzpomínky, počínaje nepříjemným primářem provádějící velmi nepříjemný výkon.

  Co mě ale zarazilo bylo, když jsem rok poté rodila v nemocnici v Ostrově svého druhého syna. Pan doktor se mě ptal, zda bych o tento výkon stála. Jednoznačně jsem řekla, že ne, protože něco tak bolestivého a nepříjemného už nechci nikdy zažít. Pan doktor na mě koukal jako kdybych spadla z višně a začal mi vysvětlovat, že to nebolí a je to skoro jako klasické vyšetření na gynekologii. Sice jsem mu úplně nevěřila, ale nechala jsem se nakonec přesvědčit. A světe div se, výkon vůbec nebolel, žádná krev, žádný výtok.... prostě nic. Rodila jsem druhý den v noci, stejně jako při první zkušenosti.

  Dodnes mi nikdo nevysvětlil, jak je možné, že výkon, který má stejný název, provádí každá porodnice jinak. Je to běžné? Z příběhů, které jsem tu četla to vypadá, že ano.

  Všem rodícím ženám přeji, aby měly lehký porod, přirozený porod a aby se k nim v této speciální chvíli choval personál slušně.
 • Hamilton

   •  eva7777
  3.4.2016 ve 13:21 To se mi líbí
  Jelikož jsem měla zdravotní problémy, které nebyly dobré i pro miminko, musela jsem být okamžitě hospitalizována a musel mi být vyvolán porod, byla jsem ve 37. týdnu a pár dní. Hamiltona mi udělal pan primář, aniž by mi to řekl. Jenom prohlásil, že malý musí ven a po tomto hmatu nastalo peklo! Za prvé: při tomto hmatu to hrozně bolelo, po příchodu z křesla na můj pokoj ( a to bylo jenom přes chodbu ) jsem začala mít zimnici a začala jsme zvracet, do toho mi začaly kontrakce asi po 5 minutách - takto to trvalo několik hodin. Pak jsem šla opět na křeslo, kde se zjistilo, že jsem se skoro vůbec neotevřela, sestřička do mě hmátla a asi mi protrhla vak, neboť mě opět na pokoji hrozně zabolelo břicho a odešla mi zátka a začala vytékat plodová voda. Za pár hodin jsem rodila, ale jelikož už jsem skoro po 6 hodinách neměla kontrakce a miminko nešlo ven, tak mi museli podat po 2 hodinách trápení syntetický oxytocin, protože malej začal ztrácet srdeční tep.

  A co bych udělala jinak? Ani nevím, zda to takto bylo správně. Kdyby mi to řekli, tak bych to určitě udělal nechtěla ( ani Hamiltona, ani protržení plodového vaku ) a asi bych se trápila více hodin a možná bych musela na císaře, kdo ví... Ale byla to opravdu nepříjemná zkušenost. Ale jak čtu ostatní zkušenosti, tak každá to má jinak, tak bych se toho nebála. :o)) Myslím, že vzhledem k mým problémům mě to zachránilo před císařem a malého před komplikacemi. V konečném důsledku jsem vlastně ráda.
  Jelikož jsem měla zdravotní problémy, které nebyly dobré i pro miminko, musela jsem být okamžitě hospitalizována a musel mi být vyvolán porod, byla jsem ve 37. týdnu a pár dní. Hamiltona mi udělal pan primář, aniž by mi to řekl. Jenom prohlásil, že malý musí ven a po tomto hmatu nastalo peklo! Za prvé: při tomto hmatu to hrozně bolelo, po příchodu z křesla na můj pokoj ( a to bylo jenom přes chodbu ) jsem začala mít zimnici a začala jsme zvracet, do toho mi začaly kontrakce asi po 5 minutách - takto to trvalo několik hodin. Pak jsem šla opět na křeslo, kde se zjistilo, že jsem se skoro vůbec neotevřela, sestřička do mě hmátla a asi mi protrhla vak, neboť mě opět na pokoji hrozně zabolelo břicho a odešla mi zátka a začala vytékat plodová voda. Za pár hodin jsem rodila, ale jelikož už jsem skoro po 6 hodinách neměla kontrakce a miminko nešlo ven, tak mi museli podat po 2 hodinách trápení syntetický oxytocin, protože malej začal ztrácet srdeční tep.

  A co bych udělala jinak? Ani nevím, zda to takto bylo správně. Kdyby mi to řekli, tak bych to určitě udělal nechtěla ( ani Hamiltona, ani protržení plodového vaku ) a asi bych se trápila více hodin a možná bych musela na císaře, kdo ví... Ale byla to opravdu nepříjemná zkušenost. Ale jak čtu ostatní zkušenosti, tak každá to má jinak, tak bych se toho nebála. :o)) Myslím, že vzhledem k mým problémům mě to zachránilo před císařem a malého před komplikacemi. V konečném důsledku jsem vlastně ráda.
 • Jsem za něj rada

   •  petraprcek
  29.3.2016 ve 21:07 To se mi líbí
  Hamiltona mi udělala doktorka na požádání, protože jsem už 10 dní přenášela a nechtěla jsem uměle čípky vyvolat porod. Řekla mi všechny pro a proti. Jediné, co musím uznat je to, že opravdu byl nepříjemný. Prý, že tak do dvou hodin budu rodit. V 9 byl hmat udělán a nic, tak jsem myslela, že se to nepovedlo. No v 18 hodin začaly silné kontrakce a ve 21 hodin byl prcek venku. Takže za mě velká spokojenost. Hamiltona mi udělala doktorka na požádání, protože jsem už 10 dní přenášela a nechtěla jsem uměle čípky vyvolat porod. Řekla mi všechny pro a proti. Jediné, co musím uznat je to, že opravdu byl nepříjemný. Prý, že tak do dvou hodin budu rodit. V 9 byl hmat udělán a nic, tak jsem myslela, že se to nepovedlo. No v 18 hodin začaly silné kontrakce a ve 21 hodin byl prcek venku. Takže za mě velká spokojenost.
 • Hamilton

   •  ajik123
  12.2.2016 v 06:43 To se mi líbí
  Hamilton mi byl udělán už v 37tt kvůli zdravotnín problémům. Druhý den jsem porodila.

  Hmat mě vůbec nebolel, skoro nic jsem necítila. Hodinu potom přišly bolesti, ale ty ustaly a asi za 14 hodin mi odešla hlenová zátka a nastooupily další bolesti, a to už přicházel porod. :slight_smile:
  Hamilton mi byl udělán už v 37tt kvůli zdravotnín problémům. Druhý den jsem porodila.

  Hmat mě vůbec nebolel, skoro nic jsem necítila. Hodinu potom přišly bolesti, ale ty ustaly a asi za 14 hodin mi odešla hlenová zátka a nastooupily další bolesti, a to už přicházel porod. :slight_smile:
 • Hamilton mi zabral po pár hodinách

   •  renat90
  10.2.2016 ve 20:30 To se mi líbí
  Hamilton mi byl udělaný den před termínem a zabral mi do pár hodin. Porodila jsem bez komplikací v den termínu. :relaxed: Hamilton mi byl udělaný den před termínem a zabral mi do pár hodin. Porodila jsem bez komplikací v den termínu. :relaxed:
 • Pomohl

   •  kustka
  10.2.2016 ve 13:46 To se mi líbí
  Mně ho dělali v 9 hodin ráno - bylo to nepříjemné, ale dalo se to přežít. :wink: Hned "po" mě začalo bolet břicho, potom víc, potom přišly kontrakce a malá se narodila druhý den v 8:50 (tedy přesně 24 hodin po provedení ).

  Jediné, co mě mrzelo/trochu naštvalo, že se mě pan doktor nezeptal, prostě ho udělal ("teď to bude trochu nepříjemné a můžete potom trochu krvácet"). To, že mi ho provedli, jsem se dozvěděla až zpětně - z dokumentů při příjmu na porod.
  Mně ho dělali v 9 hodin ráno - bylo to nepříjemné, ale dalo se to přežít. :wink: Hned "po" mě začalo bolet břicho, potom víc, potom přišly kontrakce a malá se narodila druhý den v 8:50 (tedy přesně 24 hodin po provedení ).

  Jediné, co mě mrzelo/trochu naštvalo, že se mě pan doktor nezeptal, prostě ho udělal ("teď to bude trochu nepříjemné a můžete potom trochu krvácet"). To, že mi ho provedli, jsem se dozvěděla až zpětně - z dokumentů při příjmu na porod.
 • Předčasný porod

   •  verunka_korunka
  9.2.2016 v 16:36 To se mi líbí
  Hamiltona mi udělal pan primář už na porodním sále, kde jsme čekali na začátek porodu. Po prasknutí vaku blan a zavedení tablety jsem se jen trochu otevřela, takže další den ráno přišel, kouknul, řekl, že tomu zkusíme malinko pomoct.

  Bylo to trochu nepříjemné, ale myslím, že to pomohlo. Plus přidali na oxitocinu. Porod nastal do 4 hodin od zákroku. Ale to mohlo být i tím, že dcera byla opravdu malinkatá (25+6tt, 755g).
  Hamiltona mi udělal pan primář už na porodním sále, kde jsme čekali na začátek porodu. Po prasknutí vaku blan a zavedení tablety jsem se jen trochu otevřela, takže další den ráno přišel, kouknul, řekl, že tomu zkusíme malinko pomoct.

  Bylo to trochu nepříjemné, ale myslím, že to pomohlo. Plus přidali na oxitocinu. Porod nastal do 4 hodin od zákroku. Ale to mohlo být i tím, že dcera byla opravdu malinkatá (25+6tt, 755g).
 • Pomohl či nepomohl? Toť otázka....

   •  michalusenka
  9.2.2016 v 11:38 To se mi líbí
  Hamilton mi byl udělán den před termínem (dopoledne) - aniž by se mě někdo zeptal, zda ho chci, ale naštěstí to nijak moc nebolelo. Poté jsem začla krvácet a mít bolesti jako při menstruaci. V den termínu večer jsem začla mít kontrakce a po 13 h den po termínu v poledne se malá narodila. Hamilton mi byl udělán den před termínem (dopoledne) - aniž by se mě někdo zeptal, zda ho chci, ale naštěstí to nijak moc nebolelo. Poté jsem začla krvácet a mít bolesti jako při menstruaci. V den termínu večer jsem začla mít kontrakce a po 13 h den po termínu v poledne se malá narodila.
 • Hamilton

   •  kariii
  1.2.2016 v 17:15 To se mi líbí
  Tak mě Hamilton moc nepomohl, maximálně mě bolelo břicho a večer mi odešla hlenová zátka, druhý den jsem stejně musela na vyvolání. Tak mě Hamilton moc nepomohl, maximálně mě bolelo břicho a večer mi odešla hlenová zátka, druhý den jsem stejně musela na vyvolání.
 • Hamilton ANO

   •  yvoush
  14.12.2015 ve 13:50 To se mi líbí
  První dítě se mi narodilo 35h po odtoku plodové vody, cesty nebyly připraveny, tím pádem by ani nic nezabralo, muselo se čekat.

  U druhého dítěte cesty byly připraveny, když mi voda odtekla, lékařka mi provedla hamiltona, po kterém nastaly krásné, pravé kontrakce a do hodinky bylo miminko na světě.
  První dítě se mi narodilo 35h po odtoku plodové vody, cesty nebyly připraveny, tím pádem by ani nic nezabralo, muselo se čekat.

  U druhého dítěte cesty byly připraveny, když mi voda odtekla, lékařka mi provedla hamiltona, po kterém nastaly krásné, pravé kontrakce a do hodinky bylo miminko na světě.
 • Hamilton ano

   •  miskadis
  1.12.2015 v 10:37 To se mi líbí
  Při kontorla u Dr. ve 39+5tt jsem byla otevřená na 1cm, Dr. se mě zeptal, jestli uděláme Hamiltona? Buď, že se to rozjede nebo ne. Souhlasila jsem, nic mě nebolelo, nebylo to nijak extra nepříjemné. Celé odpoledne i večer bylo všechno v pohodě, v noci mi začaly bolesti a brzo ráno druhý den se dcera narodila.

  Takže ano, Hamiltona doporučuji, mě moc pomohl.
  Při kontorla u Dr. ve 39+5tt jsem byla otevřená na 1cm, Dr. se mě zeptal, jestli uděláme Hamiltona? Buď, že se to rozjede nebo ne. Souhlasila jsem, nic mě nebolelo, nebylo to nijak extra nepříjemné. Celé odpoledne i večer bylo všechno v pohodě, v noci mi začaly bolesti a brzo ráno druhý den se dcera narodila.

  Takže ano, Hamiltona doporučuji, mě moc pomohl.
 • Hamiltnův hmat - u mě nepomohl

   •  adenka84
  30.11.2015 ve 21:23 To se mi líbí
  Můj gynekolog mi Hamiltonův hmat udělal v 39. týdnů. Bylo to nepříjmené jako prase. Rozkrvácela jsem se, rozbolel mě celý spodek, ale nic se nedělo. Navíc jsem dostala díky němu zánět, který jsem léčila pomocí vaginálních čípků. Dcera se nakonec narodila až v 41+2 císařským řezem. Můj gynekolog mi Hamiltonův hmat udělal v 39. týdnů. Bylo to nepříjmené jako prase. Rozkrvácela jsem se, rozbolel mě celý spodek, ale nic se nedělo. Navíc jsem dostala díky němu zánět, který jsem léčila pomocí vaginálních čípků. Dcera se nakonec narodila až v 41+2 císařským řezem.
 • Hamilton bez bolesti

   •  bongie
  3.11.2015 v 15:16 To se mi líbí
  Dva dny po termínu porodu jsem byla na kontrole a po vzájemné domluvě s gynekologem mi udělal hamiltona. Pořád jsem čekala, kdy přijde to nepříjemné a bolestivé, ale nic nepřišlo. Takže za mně je hamilton naprosto v pohodě.

  Jo a navíc pomohl! Za pár hodin se mi narodil syn.
  Dva dny po termínu porodu jsem byla na kontrole a po vzájemné domluvě s gynekologem mi udělal hamiltona. Pořád jsem čekala, kdy přijde to nepříjemné a bolestivé, ale nic nepřišlo. Takže za mně je hamilton naprosto v pohodě.

  Jo a navíc pomohl! Za pár hodin se mi narodil syn.
 • Hamilton mi stejně nepomohl

   •  opravdova_luzy
  7.6.2015 ve 03:46 To se mi líbí
  Mně ho dr. udělala až napotřetí, kdy jsem si ho doslova vyžebrala. Tak moc jsem už chtěla rodit, že už jsem byla pro zkusit cokoliv. Příjemné to sice nebylo, ale nic, co by se nedalo přežít. Oproti kontrakcím při nepostupujícím porodu, který mě čekal, krásná procházka růžovým sadem. Mně ho dr. udělala až napotřetí, kdy jsem si ho doslova vyžebrala. Tak moc jsem už chtěla rodit, že už jsem byla pro zkusit cokoliv. Příjemné to sice nebylo, ale nic, co by se nedalo přežít. Oproti kontrakcím při nepostupujícím porodu, který mě čekal, krásná procházka růžovým sadem.
 • Nic, co se nedá přežít ;)

   •  eileenk
  1.6.2015 ve 20:45 To se mi líbí
  Za mě ANO.

  Hamiltona mi dělali v poradně v porodnici 3 dny po termínu, zeptali se, zda i za cenu bolesti ho chci podstoupit, a já souhlasila. Příjemné to nebylo, ale nic, co člověk pro dítě nevydrží, ani bych to nepopsala jako šílenou bolest. Asi také záleží na šikovnosti doktora, který ho provádí. Prodělala jsem ho jeden den v poledne, při chůzi mě ten den bolel podbřišek a druhý den brzy ráno se samovolně rozjel porod (začali slabé kontrakce), v devět večer byla dcera na světě. Řekla bych, že je rozhodně lepší než vyvolávání tabletami.
  Za mě ANO.

  Hamiltona mi dělali v poradně v porodnici 3 dny po termínu, zeptali se, zda i za cenu bolesti ho chci podstoupit, a já souhlasila. Příjemné to nebylo, ale nic, co člověk pro dítě nevydrží, ani bych to nepopsala jako šílenou bolest. Asi také záleží na šikovnosti doktora, který ho provádí. Prodělala jsem ho jeden den v poledne, při chůzi mě ten den bolel podbřišek a druhý den brzy ráno se samovolně rozjel porod (začali slabé kontrakce), v devět večer byla dcera na světě. Řekla bych, že je rozhodně lepší než vyvolávání tabletami.
 • Hamilton - 2x a nic...

   •  leniczka23
  7.4.2015 ve 20:21 To se mi líbí
  Když mi ho udělali poprvé, ani se mně nikdo nezeptal, jestli o něj stojím. Byl velice bolestivý. Celý den jsem měla docela velké bolesti a myslela si, že už to přijde. Jenže po manželově KáVéZetku (knedlu vepřu zelu) mi bylo zase báječně.. :grinning:

  Podruhé už jsem souhlasila, bylo to přesně v den termínu, čekala jsem na tu bolest a ono nic..Skoro jsem to necítila. Ano byl nepříjemný, ale nebylo to tak hrozné jako prvně.
  Jenže se nedělo vůbec nic a já nastoupila 40+3 na vyvolání. Takže za mně - nefunguje.
  Když mi ho udělali poprvé, ani se mně nikdo nezeptal, jestli o něj stojím. Byl velice bolestivý. Celý den jsem měla docela velké bolesti a myslela si, že už to přijde. Jenže po manželově KáVéZetku (knedlu vepřu zelu) mi bylo zase báječně.. :grinning:

  Podruhé už jsem souhlasila, bylo to přesně v den termínu, čekala jsem na tu bolest a ono nic..Skoro jsem to necítila. Ano byl nepříjemný, ale nebylo to tak hrozné jako prvně.
  Jenže se nedělo vůbec nic a já nastoupila 40+3 na vyvolání. Takže za mně - nefunguje.
 • Bolest jak hrom, ale nepomohl

   •  karol89
  7.4.2015 v 19:37 To se mi líbí
  Doktorka se mi ho snažila provést 5 dní po termínu. Byla to tak šílená bolest, že jsem myslela, že jí kopnu, a to doslova! Takhle mě snad nikdy nic nebolelo a troufám si říct, že i kontrakce byly snad lepší, jak bolest u hamiltona. Ta bolest se nedá popsat, je to jiná bolest a příšerně nepříjemná. Doktorka ani neřekla, že ho provádí. Jen mi řekla, že se mi bude snažit pomoct. No, chodila jsem jak kačer a bolelo mě to celý den. Nepomohl ani trochu, jelikož jsem porodila až za dalších 5 dní. :rolling_eyes: Doktorka se mi ho snažila provést 5 dní po termínu. Byla to tak šílená bolest, že jsem myslela, že jí kopnu, a to doslova! Takhle mě snad nikdy nic nebolelo a troufám si říct, že i kontrakce byly snad lepší, jak bolest u hamiltona. Ta bolest se nedá popsat, je to jiná bolest a příšerně nepříjemná. Doktorka ani neřekla, že ho provádí. Jen mi řekla, že se mi bude snažit pomoct. No, chodila jsem jak kačer a bolelo mě to celý den. Nepomohl ani trochu, jelikož jsem porodila až za dalších 5 dní. :rolling_eyes:
 • Ano i ne :-)

   •  miru001
  12.2.2015 ve 12:32 To se mi líbí
  Hamilton mi u prvního dítěte nepomohl.

  U druhého mi za 2 hodinky začaly kontrakce. Pak při vyšetření v porodnici jsem díky němu byla BEZBOLESTNĚ během minuty ze 2 otevřená na 6. :slight_smile: A za půl hodinky odrozeno. :slight_smile:

  Doporučuje se předem nadechnout a vydechnout, pokud nejste v křeči, je to jen trochu nepříjemné, ale nebolí. :wink:
  Hamilton mi u prvního dítěte nepomohl.

  U druhého mi za 2 hodinky začaly kontrakce. Pak při vyšetření v porodnici jsem díky němu byla BEZBOLESTNĚ během minuty ze 2 otevřená na 6. :slight_smile: A za půl hodinky odrozeno. :slight_smile:

  Doporučuje se předem nadechnout a vydechnout, pokud nejste v křeči, je to jen trochu nepříjemné, ale nebolí. :wink:
 • Hamilton Motol

   •  marbel2
  10.1.2015 ve 22:59 To se mi líbí
  Za mě ano. Nepříjemný, to ano, ale lékařka mě upozornila, co mě čeká, k čemu to je a zda souhlasím. Měla v noci sama službu a čekala, že mě v noci odrodí. Porod proběhl "až" druhou noc, ale mě Hamilton zabral. Porodní cesty byly připravené, vše mi bylo řádně vysvětleno, maximální spokojenost. Špinila jsem i bolest v podbřišku se ozvala. Ale zkrácení čekání bylo prima. Po cestě do porodnice mi praskla voda, což bych taky přičetla Hamiltonovi.

  Porod i věci okolo jsou hodně idivindy, a tak je na každé mamince, co chce. Neměl by se dělat tajně! Ale popisovat to jako strašné drama se mi zdá také nemístné. Když nepomůže, řekla bych, že neuškodí. Paní doktorka z Motola mi dala čas na rozmyšlenou, vše mi důkladně vysvětlila a teprve po mém výslovném souhlasu mě takto vyšetřila.

  Děkuji!
  Za mě ano. Nepříjemný, to ano, ale lékařka mě upozornila, co mě čeká, k čemu to je a zda souhlasím. Měla v noci sama službu a čekala, že mě v noci odrodí. Porod proběhl "až" druhou noc, ale mě Hamilton zabral. Porodní cesty byly připravené, vše mi bylo řádně vysvětleno, maximální spokojenost. Špinila jsem i bolest v podbřišku se ozvala. Ale zkrácení čekání bylo prima. Po cestě do porodnice mi praskla voda, což bych taky přičetla Hamiltonovi.

  Porod i věci okolo jsou hodně idivindy, a tak je na každé mamince, co chce. Neměl by se dělat tajně! Ale popisovat to jako strašné drama se mi zdá také nemístné. Když nepomůže, řekla bych, že neuškodí. Paní doktorka z Motola mi dala čas na rozmyšlenou, vše mi důkladně vysvětlila a teprve po mém výslovném souhlasu mě takto vyšetřila.

  Děkuji!
 • Nic příjemného a k ničemu

   •  zebruska
  9.1.2015 v 10:44 To se mi líbí
  Týden po termínu jsem byla objednaná do poradny. Byla tam moc milá paní doktorka, na monitoru ticho po pěšině, v pátek nejdýl vyvolání. Měla jsem strach, abych byla na Štědrý den doma, tak jsem se ptala, jestli by to nešlo už ve čtvrtek. Řekla mi, že na to koukneme a uvidíme. Jenže jsme nic neviděli, nic nenasvědčovalo tomu, že bych měla rodit. Tak tomu chtěla pomoct a udělala Chvat-hmat. V tu chvíli to nebylo nic příjemného, ale příjemnější než bolesti, které pak přišly - byla jsem unavená, všechno mě bolelo, ale nic porodního. Večer jsem trochu špinila a asi odešla hlenová zátka, ale mírné tvrdnutí, které bylo předcházející dny, zmizelo a v pátek jsme jeli na vyvolání.

  Za mě tedy: Hamilton ničemu nepomohl.
  Týden po termínu jsem byla objednaná do poradny. Byla tam moc milá paní doktorka, na monitoru ticho po pěšině, v pátek nejdýl vyvolání. Měla jsem strach, abych byla na Štědrý den doma, tak jsem se ptala, jestli by to nešlo už ve čtvrtek. Řekla mi, že na to koukneme a uvidíme. Jenže jsme nic neviděli, nic nenasvědčovalo tomu, že bych měla rodit. Tak tomu chtěla pomoct a udělala Chvat-hmat. V tu chvíli to nebylo nic příjemného, ale příjemnější než bolesti, které pak přišly - byla jsem unavená, všechno mě bolelo, ale nic porodního. Večer jsem trochu špinila a asi odešla hlenová zátka, ale mírné tvrdnutí, které bylo předcházející dny, zmizelo a v pátek jsme jeli na vyvolání.

  Za mě tedy: Hamilton ničemu nepomohl.
 • Hamiltonův hmat

   •  pignonka
  4.1.2015 v 10:58 To se mi líbí
  Pokud není tělo připravené na porod, tak je Hamilton dost bolestivý a pokud je tělo připravené, tak už přeci neni zapotřebí. A zjišťovat to touto metodou je dost rizikové.

  Taky mi ho udělali, bolelo to a porod se nedostavil!!! Ani nemusím říkat, že to bylo bez mého souhlasu.

  Při druhém těhotenství jsem na sebe nenechala od 38. týdne sáhnout, žádné vnitřní vyšetření, jen kontrolu placenty (UTZ), abych měla jistotu, že je vše v pořádku. Každé miminko má svůj čas a spěchat na něj gyn. praktikama, je podle mě zbytečné a nebezpečné.
  Pokud není tělo připravené na porod, tak je Hamilton dost bolestivý a pokud je tělo připravené, tak už přeci neni zapotřebí. A zjišťovat to touto metodou je dost rizikové.

  Taky mi ho udělali, bolelo to a porod se nedostavil!!! Ani nemusím říkat, že to bylo bez mého souhlasu.

  Při druhém těhotenství jsem na sebe nenechala od 38. týdne sáhnout, žádné vnitřní vyšetření, jen kontrolu placenty (UTZ), abych měla jistotu, že je vše v pořádku. Každé miminko má svůj čas a spěchat na něj gyn. praktikama, je podle mě zbytečné a nebezpečné.
 • Třikrát a stejně k ničemu

   •  ffify
  8.12.2014 v 11:12 To se mi líbí
  Já jsem měla Hamiltona 3x a stejně k ničemu. Příště to nechám na přírodě úplně a na nějaký datum porodu kašlu. Já jsem měla Hamiltona 3x a stejně k ničemu. Příště to nechám na přírodě úplně a na nějaký datum porodu kašlu.
 • Hamilton? Děs a hrůza.

   •  karlalala
  7.12.2014 ve 22:31 To se mi líbí
  Hamilton byl pro mě velmi bolestivý úkon. Setkala jsem se s ním hned po příjezdu do porodnice. Jelikož jsem už dva dny měla bolesti, tak se rozhodli mi porod vyvolat a jedním z pomocníků byl právě Hamilton. Samozřejmě se mě nikdo na nic neptal. Jen mi bylo řečeno "Ták, a teď se uvolněte, bude to nepříjemné." Manžel si myslel, že už rodím, jak jsem z příjmu řvala bolestí. Byla jsem jen na centimetr otevřená, takže mi "milý hmat" provedli asi ještě stokrát. Hamilton byl pro mě velmi bolestivý úkon. Setkala jsem se s ním hned po příjezdu do porodnice. Jelikož jsem už dva dny měla bolesti, tak se rozhodli mi porod vyvolat a jedním z pomocníků byl právě Hamilton. Samozřejmě se mě nikdo na nic neptal. Jen mi bylo řečeno "Ták, a teď se uvolněte, bude to nepříjemné." Manžel si myslel, že už rodím, jak jsem z příjmu řvala bolestí. Byla jsem jen na centimetr otevřená, takže mi "milý hmat" provedli asi ještě stokrát.
 • Hamilton i se Streptokokem

   •  mennii
  5.12.2014 v 19:59 To se mi líbí
  Do porodnice jsem přijela s pravidelnými kontrakcemi v 38+0. Lékařka mi provedla Hamiltonův hmat (bez mého svolení), i když si v průkazce přečetla, že mám pozitivního Streptokoka. Kdybych věděla, na co se chystá, tak bych nesouhlasila kvůli tomu Streptokokovi. Nemůžu posoudit, jestli mi v něčem pomohl, protože bez oxytocinu porod nepostupoval. Do porodnice jsem přijela s pravidelnými kontrakcemi v 38+0. Lékařka mi provedla Hamiltonův hmat (bez mého svolení), i když si v průkazce přečetla, že mám pozitivního Streptokoka. Kdybych věděla, na co se chystá, tak bych nesouhlasila kvůli tomu Streptokokovi. Nemůžu posoudit, jestli mi v něčem pomohl, protože bez oxytocinu porod nepostupoval.
 • Hamiltona udělala natajno

   •  mochenkaa
  5.12.2014 ve 12:36 To se mi líbí
  Kvůli těhotenské cukrovce korigované jen dietou a mé výšce, tedy nížce :grinning: jsem chodila do rizikové poradny. Bohužel jsem padla do rukou vyhlášené sadistky (zástupce primáře), a ta mi v 36+6!! udělala Hamiltona. Nejen, že se nezeptala, ale ani mi to neřekla. Zjistila jsem to až po tom, co to udělala. Porod mi to opravdu nerozjelo, vždyť měl ještě spoustu času. Pouze mi to spustilo poslíčky. Dr byla o týden později velmi nenaložená, že jsem neporodila, a poradila si jinak... Kvůli těhotenské cukrovce korigované jen dietou a mé výšce, tedy nížce :grinning: jsem chodila do rizikové poradny. Bohužel jsem padla do rukou vyhlášené sadistky (zástupce primáře), a ta mi v 36+6!! udělala Hamiltona. Nejen, že se nezeptala, ale ani mi to neřekla. Zjistila jsem to až po tom, co to udělala. Porod mi to opravdu nerozjelo, vždyť měl ještě spoustu času. Pouze mi to spustilo poslíčky. Dr byla o týden později velmi nenaložená, že jsem neporodila, a poradila si jinak...
 • Počátek mého utrpení

   •  tapato
  4.12.2014 ve 23:03 To se mi líbí
  Když jsem byla svým gynekologem předána do péče porodnice, ani ve snu by mne nenapadlo, že tím vlastně začne mé utrpení.

  Nevím s jistotou, jestli se jednalo o Hamiltona. Ale vše tomuto nevyžádanému zákroku nasvědčovalo. :frowning2: Hned při první kontrole mě totiž tamní doktor vyšetřil takovým způsobem, že mi až vhrkly slzy do očí, jak nepříjemné to bylo a bolelo! Můj gynekolog mě takovým způsobem za celou dobu těhotenství nikdy nevyšetřoval! Kdežto tomu druhému doktorovi se pořád nějak nezdálo, že se blížil TP a u mě se nic nedělo. Vyšetření navíc uzavřel se slovy, že od teď můžu začít špinit.

  No, do té doby se opravdu nic nedělo, po vyšetření se lehké špinění opravdu dostavilo a spolu s ním mi pomalu ale jistě začala odcházet i hlenová zátka. Jestli mi chtěl "pomoct", pomohl akorát tomu, že mi po pár dnech praskla voda, ovšem nic dalšího k porodu připraveno nebylo. Kontrakce se samy nedostavily, porodní cesty byly stále uzavřeny, malá vysoko a nakonec se muselo nekonečně dlouho vyvolávat a já porodila po téměř 55 hodinách po odtoku plodové vody.

  Příště už na sebe cizím doktorem sáhnout nenechám!
  Když jsem byla svým gynekologem předána do péče porodnice, ani ve snu by mne nenapadlo, že tím vlastně začne mé utrpení.

  Nevím s jistotou, jestli se jednalo o Hamiltona. Ale vše tomuto nevyžádanému zákroku nasvědčovalo. :frowning2: Hned při první kontrole mě totiž tamní doktor vyšetřil takovým způsobem, že mi až vhrkly slzy do očí, jak nepříjemné to bylo a bolelo! Můj gynekolog mě takovým způsobem za celou dobu těhotenství nikdy nevyšetřoval! Kdežto tomu druhému doktorovi se pořád nějak nezdálo, že se blížil TP a u mě se nic nedělo. Vyšetření navíc uzavřel se slovy, že od teď můžu začít špinit.

  No, do té doby se opravdu nic nedělo, po vyšetření se lehké špinění opravdu dostavilo a spolu s ním mi pomalu ale jistě začala odcházet i hlenová zátka. Jestli mi chtěl "pomoct", pomohl akorát tomu, že mi po pár dnech praskla voda, ovšem nic dalšího k porodu připraveno nebylo. Kontrakce se samy nedostavily, porodní cesty byly stále uzavřeny, malá vysoko a nakonec se muselo nekonečně dlouho vyvolávat a já porodila po téměř 55 hodinách po odtoku plodové vody.

  Příště už na sebe cizím doktorem sáhnout nenechám!
 • Hamilton asi pomohl

   •  dora13
  3.12.2014 ve 21:31 To se mi líbí
  Hamiltonův hmat mi byl proveden den po termínu (lékař se mě předem zeptal a já souhlasila), s tím, že do 48 hodin bych se mohla rozrodit. Několik hodin po mě pobolívalo břicho a špinila jsem, pak se to uklidnilo. Rodit jsem začala přesně 40 hodin po zákroku, takže vlastně ještě v toleranci, kdy jsem se údajně měla rozrodit. :slight_smile: Hamiltonův hmat mi byl proveden den po termínu (lékař se mě předem zeptal a já souhlasila), s tím, že do 48 hodin bych se mohla rozrodit. Několik hodin po mě pobolívalo břicho a špinila jsem, pak se to uklidnilo. Rodit jsem začala přesně 40 hodin po zákroku, takže vlastně ještě v toleranci, kdy jsem se údajně měla rozrodit. :slight_smile:
 • Hamilton mi pomohl

   •  pe.martina
  3.12.2014 v 16:13 To se mi líbí
  Byla jsem u doktorky na prohlídce a jelikož se dle jejích slov všechno krásně chystá, malá je připravená a hlavička naléhá, udělala mi moje Dr. tzv. Hamiltona. Bylo to jen malinko nepříjemné, rozhodně mě to nebolelo a nebylo to nic co by se nedalo vydržet. :slight_smile:

  V deset hodin jsem odjela od Dr. domů, cestou jsem se ještě zastavila na malý nákup a při vylézání z auta mě trochu bolel podbřišek, ale to jsem přisuzovala tomu, jak je už malá sestoupená a připravená. Od jedenácti, co jsem dojela domů, jsem měla slabé kontrakce, které se zrychlovaly a do hodiny byly kontrakce už jen po dvou minutách.

  Do porodnice jsme dojeli jen tak tak a malá se narodila ani ne půl hodinky po příjezdu ve 14.15 hod. Takže mě "pomohl". :slight_smile:
  Byla jsem u doktorky na prohlídce a jelikož se dle jejích slov všechno krásně chystá, malá je připravená a hlavička naléhá, udělala mi moje Dr. tzv. Hamiltona. Bylo to jen malinko nepříjemné, rozhodně mě to nebolelo a nebylo to nic co by se nedalo vydržet. :slight_smile:

  V deset hodin jsem odjela od Dr. domů, cestou jsem se ještě zastavila na malý nákup a při vylézání z auta mě trochu bolel podbřišek, ale to jsem přisuzovala tomu, jak je už malá sestoupená a připravená. Od jedenácti, co jsem dojela domů, jsem měla slabé kontrakce, které se zrychlovaly a do hodiny byly kontrakce už jen po dvou minutách.

  Do porodnice jsme dojeli jen tak tak a malá se narodila ani ne půl hodinky po příjezdu ve 14.15 hod. Takže mě "pomohl". :slight_smile:
 • Příjemný Hamilton

   •  maxinkaa
  3.12.2014 v 15:44 To se mi líbí
  V noci mě šíleně bolelo v kříži, když jsem se zvedla z postele, vyhrkla ze mě trošku voda. V 7 ráno jsem byla u svého doktora, který mi odtékání plodové vody potvrdil, v 10 h mi udělali HAMILTONA v porodnici, ve 12:30 (začínaly Gilmorky :slight_smile:) mi začaly kontrakce v zádech a v 19:58 byla malá na světě. Hamilton vůbec nebolel. :wink: V noci mě šíleně bolelo v kříži, když jsem se zvedla z postele, vyhrkla ze mě trošku voda. V 7 ráno jsem byla u svého doktora, který mi odtékání plodové vody potvrdil, v 10 h mi udělali HAMILTONA v porodnici, ve 12:30 (začínaly Gilmorky :slight_smile:) mi začaly kontrakce v zádech a v 19:58 byla malá na světě. Hamilton vůbec nebolel. :wink:
 • Nedovolený pokus o Hamiltona

   •  katyxq
  2.12.2014 ve 23:16 To se mi líbí
  Ještě před termínem porodu jsem byla 2x na monitorech v Brně na Obilním trhu. Přístup jak ke kusu masa byl konečným impulzem k tomu, jet rodit jinam, nepůjde-li o život, neuvidí mě tam během mého druhého těhotenství tuplem. Při prvním těhotenství jsem "měla těhotenskou cukrovku" (podle tehdejších norem hodnota po 1 a po 2 h lehce nad, podle nových kritérií vše OK), naštěstí mám rozumnou gynokoložku, která mě nehonila na diabetologii, jen jsem si hlídala stravu, vše, včetně hmotnosti malé, bylo v pořádku.

  Přesto se ale lékařka na Obilňáku ještě před termínem porodu pokusila mi bez otázání provést Hamiltonův hmat. Já začala skoro křičet, kroutit se, dr. mohla být ráda, že jsem ji nenakopla, pokus nedokončila. Pak se mě teprve otázala, spíš skoro oznámila, že by mi pomohla. Já na to, že rozhodně ne. A to bylo naposled, kdy jsem v této porodnici byla. Nechala jsem to plavat, ani nevím, jak se ona doktorka jmenovala. Ale toto by si dovolit neměl nikdo.
  Ještě před termínem porodu jsem byla 2x na monitorech v Brně na Obilním trhu. Přístup jak ke kusu masa byl konečným impulzem k tomu, jet rodit jinam, nepůjde-li o život, neuvidí mě tam během mého druhého těhotenství tuplem. Při prvním těhotenství jsem "měla těhotenskou cukrovku" (podle tehdejších norem hodnota po 1 a po 2 h lehce nad, podle nových kritérií vše OK), naštěstí mám rozumnou gynokoložku, která mě nehonila na diabetologii, jen jsem si hlídala stravu, vše, včetně hmotnosti malé, bylo v pořádku.

  Přesto se ale lékařka na Obilňáku ještě před termínem porodu pokusila mi bez otázání provést Hamiltonův hmat. Já začala skoro křičet, kroutit se, dr. mohla být ráda, že jsem ji nenakopla, pokus nedokončila. Pak se mě teprve otázala, spíš skoro oznámila, že by mi pomohla. Já na to, že rozhodně ne. A to bylo naposled, kdy jsem v této porodnici byla. Nechala jsem to plavat, ani nevím, jak se ona doktorka jmenovala. Ale toto by si dovolit neměl nikdo.
 • Hamilton v den termínu

   •  katy28
  2.12.2014 ve 23:00 To se mi líbí
  V den, kdy jsem měla termín, jsem byla na pravidelné kontrole v porodnici. Baru klasicky monitor bojkotovala a chrněla, takže nás poslal doktor na další zátěžový test. Pro mě zátěž hlavně na psychiku, vždy jsem u Apo vyslechla jeden až dva porody naživo, a to mi na klidu nepřidalo.

  Doktor pak usoudil, že je Baru dopečená a není třeba při každé kontrole prudit nás zátěžákem. Provedl Hamiltona (no nádhera, vám povím, jednou stačilo :grinning:), a že když v noci nezačnu rodit, mám ráno přijít na vyvolání. Hamilton je sice chvat jak blázen, ale na Baru byl krátký. :slight_smile: Takže jsme si druhý den došli na vyvolání. :grinning:
  V den, kdy jsem měla termín, jsem byla na pravidelné kontrole v porodnici. Baru klasicky monitor bojkotovala a chrněla, takže nás poslal doktor na další zátěžový test. Pro mě zátěž hlavně na psychiku, vždy jsem u Apo vyslechla jeden až dva porody naživo, a to mi na klidu nepřidalo.

  Doktor pak usoudil, že je Baru dopečená a není třeba při každé kontrole prudit nás zátěžákem. Provedl Hamiltona (no nádhera, vám povím, jednou stačilo :grinning:), a že když v noci nezačnu rodit, mám ráno přijít na vyvolání. Hamilton je sice chvat jak blázen, ale na Baru byl krátký. :slight_smile: Takže jsme si druhý den došli na vyvolání. :grinning:
 • Hamilton po termínu

   •  petulka_zdenda
  1.12.2014 v 09:09 To se mi líbí
  Tři dny po termínu jsem byla odeslána svou gynekoložkou do nemocnice na kontrolu a domluvit se co a jak. :wink: Pan primář mi řekl, že mi provede Hamiltona (věděla jsem o co jde :stuck_out_tongue_closed_eyes: ), a že když do 3 dnů neporodím, tak ve čtvrtek nástup na vyvolání .

  Nic příjemného to tedy nebylo, ale nebylo to nic co by se nedalo vydržet! Myslela jsem si, že to pomůže a ono nic.

  Takže ve čtvrtek jsem nastoupila do porodnice, kde jsem sice měla krásnej nález, ale nic se nedělo. Proto Hamiltona udělali znovu a pak už to jelo. :wink:
  Tři dny po termínu jsem byla odeslána svou gynekoložkou do nemocnice na kontrolu a domluvit se co a jak. :wink: Pan primář mi řekl, že mi provede Hamiltona (věděla jsem o co jde :stuck_out_tongue_closed_eyes: ), a že když do 3 dnů neporodím, tak ve čtvrtek nástup na vyvolání .

  Nic příjemného to tedy nebylo, ale nebylo to nic co by se nedalo vydržet! Myslela jsem si, že to pomůže a ono nic.

  Takže ve čtvrtek jsem nastoupila do porodnice, kde jsem sice měla krásnej nález, ale nic se nedělo. Proto Hamiltona udělali znovu a pak už to jelo. :wink:
 • 3 děti a s každým hamilton

   •  shak29
  12.11.2014 v 19:35 To se mi líbí
  S prvnim dítkem mi ho poprvé dělala moje gynekoložka - lehce nepříjemný. Pak, když jsem přijela do porodnice s kontrakcema, ale otevřená pouze na 3 prsty, fakt hrozně "milý" doktor mi udělal takovýho hamiltona, že kdybych mohla, lezu po stropě (pak, že jsou chlapi citlivější - haha :rolling_eyes: ). Takže s prvnim dítkem mi ho dělali celkem 6x a k prdu .

  S druhym dítkem mi ho taktéž udělala moje dr. Nic, přenášela jsem. Tak v porodnici na kontrole jedna supr čupr doktorka - skoro vůbec sem ho necítila, a to ve mě "lovila" vcelku dlouh.o :grinning: Z jednoho prstu mě otevřela na dva a další večer jsme jeli rodit.

  A se třetím dítkem opět moje dr. (sice její dcera, ale asi to prostě se mnou neumí :grinning: ) a nic. V den termínu kontrola v porodnici, hamilton - fakt pečlivej, kdyby malá mohla, vyleze mi až do krku. :grinning: Malá se narodila dva dny po termínu (skoro jeden den).
  S prvnim dítkem mi ho poprvé dělala moje gynekoložka - lehce nepříjemný. Pak, když jsem přijela do porodnice s kontrakcema, ale otevřená pouze na 3 prsty, fakt hrozně "milý" doktor mi udělal takovýho hamiltona, že kdybych mohla, lezu po stropě (pak, že jsou chlapi citlivější - haha :rolling_eyes: ). Takže s prvnim dítkem mi ho dělali celkem 6x a k prdu .

  S druhym dítkem mi ho taktéž udělala moje dr. Nic, přenášela jsem. Tak v porodnici na kontrole jedna supr čupr doktorka - skoro vůbec sem ho necítila, a to ve mě "lovila" vcelku dlouh.o :grinning: Z jednoho prstu mě otevřela na dva a další večer jsme jeli rodit.

  A se třetím dítkem opět moje dr. (sice její dcera, ale asi to prostě se mnou neumí :grinning: ) a nic. V den termínu kontrola v porodnici, hamilton - fakt pečlivej, kdyby malá mohla, vyleze mi až do krku. :grinning: Malá se narodila dva dny po termínu (skoro jeden den).
 • Hamilton pomohl

   •  zuzmenda
  4.11.2014 v 09:14 To se mi líbí
  Dr. mi provedl Hamiltonův hmat 3 dny před termínem. Byli jsme domluvení na možnou indukci porodu nejpozději v den termínu porodu kvůli vysoké váze dítěte s tím, že uvidíme, jak se situace bude vyvíjet ze dne na den, takže poslední dny těhotenství jsem na kontroly chodila každý den.

  Dr. mě několikrát upozornil na to, že je hmat bolestivý, vysvětlil mi, jak funguje a hlavně se mě několikrát zeptal, zda s ním opravdu souhlasím. Musím říct, že pro mě byl tak bolestivý, až mi vyhrkly slzy a já se bála, že s takovou nikdy neporodím, když mě skolil jen "Hamilton".

  Celý den mě pak pobolívalo břicho, o půlnoci mi praskla voda a další den se narodila dcera, takkže za mě pomohl.
  Dr. mi provedl Hamiltonův hmat 3 dny před termínem. Byli jsme domluvení na možnou indukci porodu nejpozději v den termínu porodu kvůli vysoké váze dítěte s tím, že uvidíme, jak se situace bude vyvíjet ze dne na den, takže poslední dny těhotenství jsem na kontroly chodila každý den.

  Dr. mě několikrát upozornil na to, že je hmat bolestivý, vysvětlil mi, jak funguje a hlavně se mě několikrát zeptal, zda s ním opravdu souhlasím. Musím říct, že pro mě byl tak bolestivý, až mi vyhrkly slzy a já se bála, že s takovou nikdy neporodím, když mě skolil jen "Hamilton".

  Celý den mě pak pobolívalo břicho, o půlnoci mi praskla voda a další den se narodila dcera, takkže za mě pomohl.
 • Už nikdy ;)

   •  p_ch
  3.11.2014 ve 12:11 To se mi líbí
  Hamiltona mi dr. dělal 3x u druhého porodu - respektive asi 14 dní před porodem. Nepomohlo to a navíc to bolelo jak děs. Takže kdyby bylo třeťátko, tak hamiltona nechci. Hamiltona mi dr. dělal 3x u druhého porodu - respektive asi 14 dní před porodem. Nepomohlo to a navíc to bolelo jak děs. Takže kdyby bylo třeťátko, tak hamiltona nechci.
 • U nás zabral

   •  ammmi
  24.9.2014 v 16:36 To se mi líbí
  Mně udělala dr. Hamiltona kolem 8. hodiny ráno. Asi hodinu po něm přišly "kontrakce", které jsem jen cítila, ale bolest žádná. To kolem 13. hod přešlo. V 10 večer mě vzbudily kontrakce po 5 minutách, do porodnice jsem byla přijatá v půl 3 ráno a malý se narodil ve 3:51 ve 39+2tt.

  Myslím, že je důležité provést hmat jen v případě, že je vše perfektně nachystané k porodu. Mně dr. od 36.tt hrozila porodem, takže já evidentně připravená byla. A Hamilton nebolel, jen jsem cítila tlak.
  Mně udělala dr. Hamiltona kolem 8. hodiny ráno. Asi hodinu po něm přišly "kontrakce", které jsem jen cítila, ale bolest žádná. To kolem 13. hod přešlo. V 10 večer mě vzbudily kontrakce po 5 minutách, do porodnice jsem byla přijatá v půl 3 ráno a malý se narodil ve 3:51 ve 39+2tt.

  Myslím, že je důležité provést hmat jen v případě, že je vše perfektně nachystané k porodu. Mně dr. od 36.tt hrozila porodem, takže já evidentně připravená byla. A Hamilton nebolel, jen jsem cítila tlak.
 • Pomohl a nebolel

   •  janaturk
  24.9.2014 ve 13:41 To se mi líbí
  Přenášela jsem už přes týden. Kolem jedenácté udělán Hamilton. 14:20 se narodil syn. Nebolel a byl fakt efektní. :grinning: Přenášela jsem už přes týden. Kolem jedenácté udělán Hamilton. 14:20 se narodil syn. Nebolel a byl fakt efektní. :grinning:
 • U mě Hamilton zabral

   •  gwen84
  19.9.2014 ve 02:47 To se mi líbí
  Byla jsem na první KO po termínu, konkrétně 40+3 tt. Doktorka se smála zprávě od jiného dr. z vyšetření před 4 dny - hrdlo sakrálně nedohmatné (nebo tak nějak :slight_smile:) a po dotazu, jestli může být ošklivá, mi udělala Hamiltona. Bylo to dost nepříjemné, vylezla jsem na koze asi o metr výš. Vyfasovala jsem vložku s tím, že můžu zašpinit, ale skoro nic, tak jsem si říkala, že to asi nezabralo a já jsem fakt zabetonovaná. Ale večer toho dne začaly bolesti, nejdříve mírné, ale hned pravidelné, tak jsme jeli do porodnice a druhý den po 7.h ranní byl drobeček na světě - váha 4 100 g :slight_smile:

  Byla jsem ráda, že mi doktorka ten hmat provedla, kdoví jestli a kdy by porod začal sám od sebe a takhle jsem se vyhnula indukci (už jsem na ni měla termín). Ale kdyby mi dr. před provedením Hamiltona popsala, o co se jedná, asi bych s ním nesouhlasila. Někdy je lepší nevědět :wink:

  Příště do toho vědomě klidně půjdu.
  Byla jsem na první KO po termínu, konkrétně 40+3 tt. Doktorka se smála zprávě od jiného dr. z vyšetření před 4 dny - hrdlo sakrálně nedohmatné (nebo tak nějak :slight_smile:) a po dotazu, jestli může být ošklivá, mi udělala Hamiltona. Bylo to dost nepříjemné, vylezla jsem na koze asi o metr výš. Vyfasovala jsem vložku s tím, že můžu zašpinit, ale skoro nic, tak jsem si říkala, že to asi nezabralo a já jsem fakt zabetonovaná. Ale večer toho dne začaly bolesti, nejdříve mírné, ale hned pravidelné, tak jsme jeli do porodnice a druhý den po 7.h ranní byl drobeček na světě - váha 4 100 g :slight_smile:

  Byla jsem ráda, že mi doktorka ten hmat provedla, kdoví jestli a kdy by porod začal sám od sebe a takhle jsem se vyhnula indukci (už jsem na ni měla termín). Ale kdyby mi dr. před provedením Hamiltona popsala, o co se jedná, asi bych s ním nesouhlasila. Někdy je lepší nevědět :wink:

  Příště do toho vědomě klidně půjdu.
 • Dvojitý Hamilton

   •  erinyekleio
  18.2.2014 ve 21:30 To se mi líbí
  Byla jsem ve 38. týdnu a zbývalo mi 14 dní do porodu. KTG v normě, tlak 130/80, moč negativní. Jelikož jsem přibrala 30 kg a tlak během těhotenství 130/80 s Dopegytem, tak mi v den pravidelné poradny lékař oznámil, že mi další den vyvolají porod.

  Rázně jsem se ohradila, že jestli nejsou změny a neohrožuje to ani jednoho z nás, tak s tím nesouhlasím. Načež mě lékař požádal, abych si vylezla na kozu, aby mě mohl zkontrolovat. Vzhledem k tomu, že jsem nepřenášela, mě nenapadlo, že mi během vyšetření udělal Hamiltona a pozval mě další den, že se podle výsledků uvidí. Trošku mě pobolívalo břicho, lehce jsem zašpinila, ale nic zajímavého.

  Téhož dne odpoledne jsem vyjela do ordinace (1 zastávku od domova) gynekologa, poradit se v celé záležitosti, jestli mám právo odmítnout vyvolání atd. Pan doktor mi nabídl vyšetření na místě a aniž bych to znovu tušila, tak mi provedl dalšího Hamiltona. Bylo asi 5 hodin odpoledne. Asi za 10 minut, co jsem odešla z ordinace, tak mě poprvé píchlo. Než jsem dojela domů, kontrakce po 20 minutách, trošku slabší.

  Zkráceně: po dvojitém Hamiltonu by šel ven asi každý. V půl 10 příjem do porodnice a v 1:37 Davídek na světě :slight_smile:
  Byla jsem ve 38. týdnu a zbývalo mi 14 dní do porodu. KTG v normě, tlak 130/80, moč negativní. Jelikož jsem přibrala 30 kg a tlak během těhotenství 130/80 s Dopegytem, tak mi v den pravidelné poradny lékař oznámil, že mi další den vyvolají porod.

  Rázně jsem se ohradila, že jestli nejsou změny a neohrožuje to ani jednoho z nás, tak s tím nesouhlasím. Načež mě lékař požádal, abych si vylezla na kozu, aby mě mohl zkontrolovat. Vzhledem k tomu, že jsem nepřenášela, mě nenapadlo, že mi během vyšetření udělal Hamiltona a pozval mě další den, že se podle výsledků uvidí. Trošku mě pobolívalo břicho, lehce jsem zašpinila, ale nic zajímavého.

  Téhož dne odpoledne jsem vyjela do ordinace (1 zastávku od domova) gynekologa, poradit se v celé záležitosti, jestli mám právo odmítnout vyvolání atd. Pan doktor mi nabídl vyšetření na místě a aniž bych to znovu tušila, tak mi provedl dalšího Hamiltona. Bylo asi 5 hodin odpoledne. Asi za 10 minut, co jsem odešla z ordinace, tak mě poprvé píchlo. Než jsem dojela domů, kontrakce po 20 minutách, trošku slabší.

  Zkráceně: po dvojitém Hamiltonu by šel ven asi každý. V půl 10 příjem do porodnice a v 1:37 Davídek na světě :slight_smile:
 • Hamiltona už nikdy!

   •  jaspina
  18.2.2014 ve 20:31 To se mi líbí
  Doktorka mi ho udělala těsně před termínem, aniž by se mě předem zeptala - řekla bych, že ho nechci! Připadala jsem si pak pěkně hnusně, že to udělala, i když jsem nechtěla. Bylo to nepříjemné, ale vydržet se to dalo. Pak jsem do večera trochu krvácela a bolelo mě břicho. Navíc nervy, jestli fakt začnu rodit. No a nakonec jsem přenášela 10 dní po termínu a pak malou museli vyvolávat. Takže za mě je to pěkně na prd. :stuck_out_tongue_closed_eyes: Doktorka mi ho udělala těsně před termínem, aniž by se mě předem zeptala - řekla bych, že ho nechci! Připadala jsem si pak pěkně hnusně, že to udělala, i když jsem nechtěla. Bylo to nepříjemné, ale vydržet se to dalo. Pak jsem do večera trochu krvácela a bolelo mě břicho. Navíc nervy, jestli fakt začnu rodit. No a nakonec jsem přenášela 10 dní po termínu a pak malou museli vyvolávat. Takže za mě je to pěkně na prd. :stuck_out_tongue_closed_eyes:
 • Hamilton

   •  veuni
  18.2.2014 ve 13:39 To se mi líbí
  Hamiltona mi dělali 41+5tt v Brně v Bohunicích. Porodní cesty prý byly krásně připravené už snad 4 týdny, když mi ho poprvé doktorka nabízela, byla jsem ve 38.tt, odmítla jsem. Říkala jsem si, že je ještě brzo. Na poslední prohlídce už jsem si ho udělat nechala, bolest neskutečná, ale naštěstí trvala jen asi 5 vteřin. Odcházela jsem s tím, že buď zabere nebo ne. A zabral :slight_smile: Večer kontrakce a za nekonečných 25 hodin se maličký narodil <3 Hamiltona mi dělali 41+5tt v Brně v Bohunicích. Porodní cesty prý byly krásně připravené už snad 4 týdny, když mi ho poprvé doktorka nabízela, byla jsem ve 38.tt, odmítla jsem. Říkala jsem si, že je ještě brzo. Na poslední prohlídce už jsem si ho udělat nechala, bolest neskutečná, ale naštěstí trvala jen asi 5 vteřin. Odcházela jsem s tím, že buď zabere nebo ne. A zabral :slight_smile: Večer kontrakce a za nekonečných 25 hodin se maličký narodil <3
 • Hamilton to rozjel :-)

   •  radulkapol
  15.2.2014 v 19:07 To se mi líbí
  Byla jsem 39+4 a jela na KTG a kontrolu k mé gyekoložce. Vše bylo v pořádku až na vyšší tlak (bylo šílené dusno, parné léto). Na kontrole mi oznámila, že se zatím nic neděje, jsem zavřená, minimálně další kontrolu za týden ještě absolvuji. Když viděla můj zoufalý výraz, udělala mi hamiltona, aby to trošku popohnala. Vůbec mě to nebolelo, jen lehce nepříjemný tlak.

  Druhý den ráno jsem mírně špinila a bolela mě záda, kolem 16.hod se rozjely pravidelné kontrakce a dva dny po hamiltonu se narodila moje dcera. Na příjmu v porodnici nikdo nechápal, že rodím, když nález před 2 dny byl: hrdlo tuhé, neprostupné apod...

  Příště bych chtěla hamiltona zase, kdyby byl závěr těhu stejný :slight_smile:
  Byla jsem 39+4 a jela na KTG a kontrolu k mé gyekoložce. Vše bylo v pořádku až na vyšší tlak (bylo šílené dusno, parné léto). Na kontrole mi oznámila, že se zatím nic neděje, jsem zavřená, minimálně další kontrolu za týden ještě absolvuji. Když viděla můj zoufalý výraz, udělala mi hamiltona, aby to trošku popohnala. Vůbec mě to nebolelo, jen lehce nepříjemný tlak.

  Druhý den ráno jsem mírně špinila a bolela mě záda, kolem 16.hod se rozjely pravidelné kontrakce a dva dny po hamiltonu se narodila moje dcera. Na příjmu v porodnici nikdo nechápal, že rodím, když nález před 2 dny byl: hrdlo tuhé, neprostupné apod...

  Příště bych chtěla hamiltona zase, kdyby byl závěr těhu stejný :slight_smile:
 • Hamilton uchránil před vyvoláváním

   •  teodorie
  2.2.2014 v 15:50 To se mi líbí
  Když jsem přenášela i své druhé dítě (První porod vyvoláván tabletami v max. možném termínu pro porod, protože se stále čekalo, jestli to nepůjde samo. Nešlo.), tak mi doktor v poradně nemocnice při pravidelné kontrole řekl, že není na co čekat, že to mimčo samo ven nebude chtít jako to první a že za dva dny nástup do nemocnice.

  Při nástupu mi u kontroly na příjmu mladá doktorka udělala Hamiltona. Bylo to fakt hrozně nepříjemné a doktorka se mi za to i omlouvala, ale vydržela jsem. To bylo v deset dopoledne. Kolem poledne jsem trošku cítila tlaky na podbřišek a kříž. Kolem třetí odpoledne mě přišel manžel mě pozdravit, protože jsme věděli, že vyvolávat by začali až druhý den ráno. Návštěvu jsem prochodila na chodbě, to už jsem měla pravidelné kontrakce po 5 minutách. Po hodině jsem to řekla sestře a po kontrole PA zjistila, že jsem na 5 cm otevřená.

  Porod vynechám. Nakonec se nám syn narodil v 19:00 hodin. Ráno na mne při vizitě ta mladá doktorka koukala, že to šlo samo tak krásně rychle a já jí poděkovala, že byla tak nepříjemná a Hamiltona mi provedla. 100 % pomohl. :slight_smile:
  Když jsem přenášela i své druhé dítě (První porod vyvoláván tabletami v max. možném termínu pro porod, protože se stále čekalo, jestli to nepůjde samo. Nešlo.), tak mi doktor v poradně nemocnice při pravidelné kontrole řekl, že není na co čekat, že to mimčo samo ven nebude chtít jako to první a že za dva dny nástup do nemocnice.

  Při nástupu mi u kontroly na příjmu mladá doktorka udělala Hamiltona. Bylo to fakt hrozně nepříjemné a doktorka se mi za to i omlouvala, ale vydržela jsem. To bylo v deset dopoledne. Kolem poledne jsem trošku cítila tlaky na podbřišek a kříž. Kolem třetí odpoledne mě přišel manžel mě pozdravit, protože jsme věděli, že vyvolávat by začali až druhý den ráno. Návštěvu jsem prochodila na chodbě, to už jsem měla pravidelné kontrakce po 5 minutách. Po hodině jsem to řekla sestře a po kontrole PA zjistila, že jsem na 5 cm otevřená.

  Porod vynechám. Nakonec se nám syn narodil v 19:00 hodin. Ráno na mne při vizitě ta mladá doktorka koukala, že to šlo samo tak krásně rychle a já jí poděkovala, že byla tak nepříjemná a Hamiltona mi provedla. 100 % pomohl. :slight_smile:
 • Hamilton

   •  ketrin90
  31.12.2013 v 15:38 To se mi líbí
  Tak mě ho dělali dnes a zatím se nic neděje. Jsem 39+1, tak uvidíme :unamused: Tak mě ho dělali dnes a zatím se nic neděje. Jsem 39+1, tak uvidíme :unamused:
 • První Hamilton mi nezabral a druhý...kdo ví :-)

   •  kalkulantka
  5.12.2013 ve 22:24 To se mi líbí
  První Hamilton mi doktorka udělala 8 dní před porodem, takže nezabral.
  Bylo to pro mě dost nepříjemné, ale dalo se to vydržet. Měla jsem s sebou vložku a jsem za to ráda, protože jsem po tomto zákroku dost špinila. Druhý den jsem očekávala porod. Přišla nepříjemná bolest břicha - takové divné tlaky, ale porod se nerozjel. Týden na to, v pátek, jsem podstoupila druhého Hamiltona (průběh byl stejný) a v sobotu jsem rodila.

  Myslím, že by porod ale přišel stejně, jelikož jsem měla první termín porodu 9.5. a druhý termín 17.5. a rodila jsem 25.5. :grinning:
  První Hamilton mi doktorka udělala 8 dní před porodem, takže nezabral.
  Bylo to pro mě dost nepříjemné, ale dalo se to vydržet. Měla jsem s sebou vložku a jsem za to ráda, protože jsem po tomto zákroku dost špinila. Druhý den jsem očekávala porod. Přišla nepříjemná bolest břicha - takové divné tlaky, ale porod se nerozjel. Týden na to, v pátek, jsem podstoupila druhého Hamiltona (průběh byl stejný) a v sobotu jsem rodila.

  Myslím, že by porod ale přišel stejně, jelikož jsem měla první termín porodu 9.5. a druhý termín 17.5. a rodila jsem 25.5. :grinning:
 • Pomohl a nebolel

   •  margot_ka
  3.12.2013 v 18:52 To se mi líbí
  Poprvé mi dělal Hamiltona můj gynekolog - byla jsem 40+1 a otevřená na 2cm. Bylo to nepříjemné, ale nic, co by se nedalo přežít :wink:
  Druhy termín jsem měla 27.9. a to už jsem šla na kontrolu do porodnice. Tam se ukázalo, že Hamilton trošku pomohl - dostala jsem se na 4cm. Doktorka mi ho udělala znovu (tentokrát nebolel vůbec, ale začala jsem lehce krvácet) s tím, že pokud do 3 dnů neporodím, mám si dojít domluvit termín vyvolávání.

  Za 2 hodiny od zákroku mi začaly kontrakce a o 9hod později byla naše láska na světě :wink:
  Poprvé mi dělal Hamiltona můj gynekolog - byla jsem 40+1 a otevřená na 2cm. Bylo to nepříjemné, ale nic, co by se nedalo přežít :wink:
  Druhy termín jsem měla 27.9. a to už jsem šla na kontrolu do porodnice. Tam se ukázalo, že Hamilton trošku pomohl - dostala jsem se na 4cm. Doktorka mi ho udělala znovu (tentokrát nebolel vůbec, ale začala jsem lehce krvácet) s tím, že pokud do 3 dnů neporodím, mám si dojít domluvit termín vyvolávání.

  Za 2 hodiny od zákroku mi začaly kontrakce a o 9hod později byla naše láska na světě :wink:
 • Dva dny utrpení po Hamiltonovi

   •  majkali
  24.11.2013 v 11:21 To se mi líbí
  Měla jsem pár dní před termínem a v pátek jsem šla na kontrolu. Doktorka mi bez varování udělala Hamiltona. Bolelo to jako čert a já hned vykřikla, ať okamžitě přestane. I tak se jí to povedlo a pak mi začalo peklo.

  Za dvě hodiny se dostavily velmi silné menstruační bolesti. Začala mi odcházet hlenová zátka a v těchto bolestech jsem ležela dva dny. Nedalo se spát, jíst, nic. Jen jsem se válela v teplé vaně a celé dva dny za mě něco teklo (hleny).
  V neděli jsem to nevydržela a jela do porodnice, kde mi neochotně sdělili, že když nejsou kontrakce, tak se nerodí. Že už 48 hodin trpím jim bylo jedno. Za pár hodin jsem se tam s kontrakcemi po minutě vrátila, ale už jsem šla na císaře, nebyla jsem ani na prst otevřená.

  Kdyby mi Hamiltona nedělala, možná bych měla sílu a klaplo to. Kdyby nějaké příště bylo, napsala bych si na čelo že Hamiltona nikdy. V Podolí je to ale problém, pokaždé je tam někdo jiný a hlásit to ve dveřích dost dobře nejde.
  Měla jsem pár dní před termínem a v pátek jsem šla na kontrolu. Doktorka mi bez varování udělala Hamiltona. Bolelo to jako čert a já hned vykřikla, ať okamžitě přestane. I tak se jí to povedlo a pak mi začalo peklo.

  Za dvě hodiny se dostavily velmi silné menstruační bolesti. Začala mi odcházet hlenová zátka a v těchto bolestech jsem ležela dva dny. Nedalo se spát, jíst, nic. Jen jsem se válela v teplé vaně a celé dva dny za mě něco teklo (hleny).
  V neděli jsem to nevydržela a jela do porodnice, kde mi neochotně sdělili, že když nejsou kontrakce, tak se nerodí. Že už 48 hodin trpím jim bylo jedno. Za pár hodin jsem se tam s kontrakcemi po minutě vrátila, ale už jsem šla na císaře, nebyla jsem ani na prst otevřená.

  Kdyby mi Hamiltona nedělala, možná bych měla sílu a klaplo to. Kdyby nějaké příště bylo, napsala bych si na čelo že Hamiltona nikdy. V Podolí je to ale problém, pokaždé je tam někdo jiný a hlásit to ve dveřích dost dobře nejde.
 • Hamilton mi pomohl

   •  jujika
  6.11.2013 ve 14:36 To se mi líbí
  Rodila jsem své druhé dítě. Od samovolného prasknutí vody ve dvě hodiny v noci a otevřená na 4,5 cm, se to do osmi hodin do rána nezměnilo. Bolesti jsem již měla velké. Porodní asistentka při kontrole čípku konstatovala, že je měkký jako máslo a bez upozornění mi provedla Hamiltona.

  NEBYLO to absolutně a vůbec nepříjemné. Na další kontrakci jsem čekala dlouhých deset minut, když přišla, sklouzla dolů hlavička. Já volala na manžela, že už opravdu rodím. Na přesun na porodní sál to už nebylo, proto jsem moji dcerku přivedla na svět v místnosti pro přípravu na porod. Jelikož jsme se okamžitě otevřela ze 4,5 na 10 cm, nestačilo ještě dorotovat tělíčko. Proto vylezla hlavička obličejem dolů. Museli mne proto podložit kojícím polštářem, aby měla maličká venku místo. Nevadilo mi to nijak ve tlačení.

  Dnes jsem ráda, že mi byl během porodu proveden Hamilton, jinak by se asi i můj druhý porod protáhl na douhé hodiny.
  Rodila jsem své druhé dítě. Od samovolného prasknutí vody ve dvě hodiny v noci a otevřená na 4,5 cm, se to do osmi hodin do rána nezměnilo. Bolesti jsem již měla velké. Porodní asistentka při kontrole čípku konstatovala, že je měkký jako máslo a bez upozornění mi provedla Hamiltona.

  NEBYLO to absolutně a vůbec nepříjemné. Na další kontrakci jsem čekala dlouhých deset minut, když přišla, sklouzla dolů hlavička. Já volala na manžela, že už opravdu rodím. Na přesun na porodní sál to už nebylo, proto jsem moji dcerku přivedla na svět v místnosti pro přípravu na porod. Jelikož jsme se okamžitě otevřela ze 4,5 na 10 cm, nestačilo ještě dorotovat tělíčko. Proto vylezla hlavička obličejem dolů. Museli mne proto podložit kojícím polštářem, aby měla maličká venku místo. Nevadilo mi to nijak ve tlačení.

  Dnes jsem ráda, že mi byl během porodu proveden Hamilton, jinak by se asi i můj druhý porod protáhl na douhé hodiny.
 • Nepříjemný hamilton

   •  katschka
  5.11.2013 ve 14:01 To se mi líbí
  Hamilton ne že může být nepříjemný, on JE velice nepříjemný. V mém případě ani nevím, zda-li mi pomohl. Už ráno jsem měla břicho dost pokleslé. Doktor, který se mi Hamiltona snažil udělat, mi oznámil, že je vše tak uzavřené, že se ani nedostane tam, kam potřebuje. Objednal mě druhý den na vyvolání a ještě při odjezdu z porodnice jsem cítila, že se něco děje. A večer byla maličká na světě. Těžko říct, jestli to byla zásluha doktora nebo vše dohromady. Všem hodně štěstí! Hamilton ne že může být nepříjemný, on JE velice nepříjemný. V mém případě ani nevím, zda-li mi pomohl. Už ráno jsem měla břicho dost pokleslé. Doktor, který se mi Hamiltona snažil udělat, mi oznámil, že je vše tak uzavřené, že se ani nedostane tam, kam potřebuje. Objednal mě druhý den na vyvolání a ještě při odjezdu z porodnice jsem cítila, že se něco děje. A večer byla maličká na světě. Těžko říct, jestli to byla zásluha doktora nebo vše dohromady. Všem hodně štěstí!