Hematom

Hematom (z řeckého slova haima a toma - krev a abnormalita) je modřina, podlitina a nebo krevní výron, kterým se označuje nahromadění krve v hlubších tkáních, tj. mimo krevní cévy. Nejčastěji vzniká po nějakém prožitém traumatu, silným tlakem, úderem, úrazem, podkožním krvácením, kdy se krev vyleje do tkáně a nebo do podkoží a způsobí otok.

Je-li hematom malý, vstřebá se, avšak větší hematomy se někdy musí odsát. Jakmile hematom vznikne, je červené barvy, což signalizuje přítomnost krevního barviva - hemoglobinu v místě vzniku hematomu. Postupně se tato červená barva mění v závislosti na stáří hematomu. Když se začně hematom rozpadat, mění svou barvu na zelenou a později žlutou. Má tedy své charakteristické vlastnosti a není možné jej zaměnit s hemamgiomem12, což je nezhoubný tumor krevních cév.

Vnitřní versus povrchové hematomy

Povrchové hematomy jsou častější než vnitřní. Jejich hlavním znakem je viditelnost pouhým okem a samovstřebání. Vnitřní hematomy mohou být i život ohrožující, protože u nich dochází ke krvácení do orgánů, velmi známé je např. krvácení do mozku. Pokud se vnitřní hematom nevstřebá, je potřeba ho z těla (orgánu) odsát a pečlivě místo vyčistit.

Příčiny vzniku hematomu

Hematom může vzniknout následném traumatu, tedy traumatický hematom. Za trauma se v tomto případě považuje např. úraz, silný tlak, úder, kdy je narušena cévní stěna a krev uniká do okolí.
Další možností jsou tzv. samovolné hematomy, které vzniká i přesto, že k nim není dán podnět například jako u traumatických hematomů.

Kdy vzniká samovolný hematom?

  • má-li jedinec vrozené nebo získané poruchy ve srážení krve - hemofilie
  • nemá-li jedinec dostatek vitamínu K
  • užívá-li pacient léky na ,,ředění“ krve, proti agregaci destiček– antitirombotika, antikoagulancia např. kyselina acetylsalicylová, warfarin, heparin
  • nemá-li člověk dostatek vitamínu C
  • trpí-li na jaterní choroby
  • má-li poruchy funkce kostní dřeně, kdy se tvoří méně krevních destiček
  • Aneurysma
  • je-li pacient nemocen a léčen na meningokokovou meningitidu

Léčba hematomu

Při léčbě hematomu musí být léčena vyvolávající příčina, tzn. například upravení užívaných léků na ředění krve, zvýšit příjem vitamínů K a C a Ascorutinu1.
Traumatické hematomy lze snadno léčit mastí s obsahem derivátu heparinu a jejich velikost zmenšit přikládáním chlazených předmětů na hematom.

Hematom v těhotenství

Za subchorionický hematom, neboli hematom v těhotenství (SCH), je považována nahromaděná krev mezi membránami placenty9 a dělohy. Některými lékaři je ale i tento typ hematomu nazýván jako krevní sraženina.

Příčiny subchorionického hematomu v těhotenství

V současnosti neexistuje žádný známý důvod, proč k SCH dochází, avšak domněnkou je to, že při implantaci vajíčka se vajíčko lehce oddělí a nebo se odtrhne od dělohy a to způsobí krvácení. SCH je komplikací hlavně na začátku těhotenství, protože může hrozit potrat. Stejně jako známá příčina neexistuje ani prevence, jak hematomu předcházet. SCH postihuje ženy v jakémkoli věku a jakékoli rasy. Obecně platí, že je vhodné přiměřeně odpočívat a přijímat dostatek tekutin, protože možná dehydratace může způsobit děložní kontrakce.

Diagnostikování subchorionického hematomu v těhotenství

Diagnostikovat tento hematom lze v průběhu těhotenství24 pouze vaginálním a nebo břišním ultrazvukem. Ženy k lékaři většinou dorazí s vaginálním krvácením v časném stádiu gravidity. Během UTZ vyhledá lékař plod a zhodnotí jeho stav. K diagnostikování tohoto typu hematomu je potřeba zkušené "lékařské oko", protože se krevní sraženina jeví jako černá hmota uvnitř dělohy. Vypadá to a projevuje se, jako kdyby byla přítomna ještě jedna placenta.
Po prozkoumání krevní sraženiny jsou na místě dvě diagnózy a sice SCH a potrat13. V případě, že se o potrat nejedná, přechází se k diagnóze SCH, kterou je potřeba léčit a mít pod kontrolou.

Léčba subchorionického hematomu v těhotenství

Formální léčba tohoto typu hematomu neexistuje, a tak hodně záleží na lékaři, jakou léčbu zvolí. Někteří lékaři doporučují chovat se a žít každodenně tak, jako tomu bylo doposud, jiní zase klidový režim, zdržení se pohlavního styku58 během těhotenství atd. Doporučováno je nezvedat těžká břemena, nenamáhat se atd. Chirurgické odstranění sraženiny totiž není v tomto případě možné.

Jsou ale i takoví lékaři, kteří sraženinu léčí medikamenty, např. Heparinem, kterým dochází k ředění krve a tedy možnému "rozpuštění" sraženiny. K vývoji těhotenství je také někdy používána léčba estrogenem a nebo progesteronem, což jsou hormony. Většina těhotenství s tímto hematomem pokračuje bez větších obtítží, některé hematomy dokonce sami zaniknou po 20. týdnu těhotenství21 a některé se sami vstřebají, popř. z těla vyjdou ve formě odtoku krevní sraženiny.

Těhotné ženy s SCH jsou vystaveny vyššímu riziku odtržení placenty, kdy se placenta odtrhne od dělohy. Tato těhotenská komplikace vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc a pokud dojde k oddělení od děložní stěny, je v ohrožení zdraví plodu. Je ale běžné, že během těhotenství s SCH občas dochází ke krvácení z rodidel a nebo i možným křečím. To vše je způsobeno právě krevní sraženinou. Obecně se nedoporučuje během krvácení/špinění užívat tampóny a nebo pohlavně žít.

Více o hematomu na modrykonik.cz:

Použité zdroje:

  1. http://www.symptomy.cz/priznaky/hematom
  2. http://cs.wikipedia.org/wiki/Hematom
  3. http://www.justmommies.com/articles/subchorionic-hematoma.shtml (ENG)
  4. http://en.wikipedia.org/wiki/Placental_abruption (ENG)

Hodnocení a zkušenosti s hematomem

Máš zkušenost s hematomem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
jana12369  7. pro 2015

Krvácení v 6tt

Po dlouhém čekání na // a jednom zamlklém těhotenství se konečně zadařilo. Jednoho rána mě opravdu bolestivě pichlo v podbřišku. Šla jsem na WC a zjistila, že ze mě proudem teče krev. Začala jsem panikařit a viděla vše v těch nejtemnějších barvách. Sbalila si nejdůležitější věci, obudila manžela a v slzách jsme jeli směr nemocnice. Na příjmu se mě hned ujaly sestřičky. Dr. provedla UTZ. Po dlouhém prohlížení ( teda aspoň mě to přišlo dlouhé) řekla, že nic není ztraceno a vidí blikat ♥!

Poležela jsem si týden v nemocnici. Poté ještě měsíc doma. Hematom byl opravdu velký. Celý první trimestr to byly nervy. Ale nyní mám doma 5 měsíčního, nádherného, zdravého chlapečka. :-)
6 lidí považuje za užitečné
renda12  5. pro 2015

Hematom v 6tt

Vše běželo jak na drátkách, byla jsem ráda, že po mnoha neúspěšných pokusech o umělé oplodnění to vyšlo. Večer jsem šla na záchod a najednou ze mě vypadl kus krve. Zachovala jsem klidnou hlavu, zavolala do CARu, v takovém případě klidně i o půlnoci a bylo mi řečeno, ať zajedu na pohotovosti. Doktor mě prohlédnul, ukázal srdíčko a já byla zase klidná. Dal mi injekci a nařídil klidový režim.

Takže má rada je hlavně být v klidu a určitě jít k lékaři a nečekat třeba do druhého dne.
1 člověk považuje za užitečné
petulka_zdenda  10. lis 2014

Hematom v 6 tt.

Po zjištění, že čekáme miminko, jsme byli strašně natěšení a moc šťastní. Chtěli jsme to všem říct až na Vánoce a udělat Všem krásné překvapení.
Ovšem hned, ze začátku jsem začala krvácet, viděla jsem ten nejhorší scénář a už pomalu ztrácela naději. Jeli jsme s manželem k mojí gynekoložce, která mě ihned poslala do nemocnice. Po vyšetření zjistili, že mám hematom v děloze 1x2 cm. Nasadili mi léčbu Ascorutinem a Utrogestanem, klidový režim a týden ležení v nemocnici.

Tím pádem naše Vánoční překvapení nevyšlo, ale za to to bylo krásné říjnové překvapení. ;-)
Po propuštění z nemocnice jsem nastoupila na neschopenku, kde mě dr. nechala až do konce těhotenství.
Hematom se vstřebal a teď máme krásnou zdravou holčičku.
2 lidé považují za užitečné
misuulee  9. lis 2014

Co se děje??

Po transferu 14 dní dlouhé čekaní na potvrzení těhotenství z krve, je to taammm :-) a pak dalších 14 dní čekání na ultrazvuk. S malou dušičkou jsem čekala, co se dozvím, všechno v pořádku, mimi je, kde má být a už je vidět srdíčko.

Štastná jsem hlásila dobré zprávy manželovi a jelo se domů. :-) Večer jdu normálně na wc a koukám spoustu krve...ojoj...tak nádech, výdech a co budem dělat? Kupodivu jsme ani neplašili a rozumně zavolali do Sanusu v Hradci kam mohu volat v případě nutnosti, jsou tam nonstop. Domluvili jsme se s doktorem že máme dorazit. Ta hodina než jsme se dostali na místo a já na kontrolu, byla hrozná. Ale jakmile mi doktor řekl, nic není ztracené, jen si vás tu necháme, je tam hematom, je potřeba klid, zase jsem se usmála. :-) Nakonec z toho byly jen tři dny klidu na lůžku a do konce 12 tt hematom zmizel úplně.
4 lidé považují za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce