Hlenová zátka

Hlenová zátka (lat. Operculum) je zátka, která se vytváří během těhotenství24. Tato zátka vyplňuje a utěsňuje cervikální kanál děložního čípku a ochraňuje plod v děloze3 před bakteriemi. Nepropustí dovnitř žádné bakterie, infekce a ochraňuje děložní čípek před poraněním. Spolu s plodovými obaly tak tvoří ochranu proti inkfekci plodu.

Hlenovou zátku tvoří hustý hlen, který tvoří účinný uzávěr děložního čípku. Před porodem29 se uvolňuje a bezbolestně vychází přes pochvu. Hlen je produkován děložním čípkem. Krček dělohy je v průběhu těhotenství obvykle pevně uzavřený a chráněný právě tímto hlenem.

Děložní čípek je část děložního hrdla, která vede do pochvy. Krček produkuje hlen neustále i mimo těhotenství, mění se však jeho konzistence a množství. Hlen na začátku menstruačního2 cyklu působí většinou jako bariéra pro spermie. Během plodné fáze menstruačního cyklu se mění konzistence a urychluje průchod spermií přes děložní hrdlo dovnitř. Hlen během plodné fáze dokonce zlepšuje životnost spermií uvnitř dělohy.

Více o děložním čípku naleznete v hlavním článku Děložní čípek.

Hlenová zátka a její vzhled během těhotenství

Za normálních okolností je hlen čirý, hustý a lepkavý. Zátka se před porodem může uvolnit v celku nebo v podobě zvýšeného vaginálního výtoku7 během několika dní. Hlen může být s nádechem hnědé, růžové nebo červené barvy.
Hlenová zátka v těhotenství
Někteří autoři přirovnávají hlenovou zátku k hlenu, který je přítomen v nose během silné rýmy9.

Hlenová zátka obsahuje velké množství antibakteriálních látek, např. imunoglobuliny a antimikrobiální peptidy. Mezi další antimikrobiální látky v hlenu patří: lysozym, laktoferin a neutrofily. Antibakteriální účinek hlenu byl prokázán proti následujícím baktériím: Streptokoky2 skupiny B, Escherichia Coli, Candida albicans.

Ke konci těhotenství se může do hrdla dělohy uvolnit malé množství krve, protože děložní hrdlo se začne postupně otevírat a roztahovat. Při otevírání děložního hrdla se mohou potrhat drobné krevní cévky, což způsobí zabarvení hlenové zátky do červena. Proto není potřeba se nijak znepokojovat, pokud se při odchodu hlenové zátky objeví malé množství krve.

Hlenová zátka a její odchod

Hlenová zátka může odejít najednou nebo i po kouskách. Silné krvácení3 při odchodu hlenové zátky je lepší konzultovat s lékařem.

  • těhotná žena si nejčastěji všimne odchodu hlenu po toaletě, při utírání se. Někdy si odchodu zátky nevšimne kvůli tomu, že hlenová zátka odejde v podobě silnějšího vaginálního výtoku během posledních týdnů těhotenství13.
  • hlenová zátka může odejít během vaginálního vyšetření7 před porodem. Lékař při kontrakcích33 kontroluje na kolik centimetrů je otevřené děložní hrdlo. Během tohoto vyšetření lékaři někdy zůstane hlenová zátka na rukou.
  • hlenová zátka se může uvolnit po pohlavním styku58. Při pohlavním styku se může narušit tkáň kolem děložního čípku, což způsobí mírné roztažení děložního krčku zejména tehdy, když se blíží termín porodu74. Ženy to nejčastěji zaregistrují jako drobné krvácení po pohlavním styku.
  • někdy se stane, že hlenová zátka odejde spolu s plodovou vodou6 během porodu.

Odchod hlenové zátky neznamená, že těhotná žena začne hned rodit. Je to znak postupného otevírání děložního hrdla. Zátka může odejít i několik dní před porodem. Je to však znamení, že se tělo pomalu a postupně připravuje na porod. Mezi odchodem hlenové zátky a samotným začátkem porodu může být i několik dní nebo týdnů. Některým ženám odejde hlenová zátka až během druhé doby porodní.

Pokud se v hlenu objeví jasně červená krev ve velkém množství nebo krev tmavá, je třeba navštívit lékaře.

Po odchodu hlenové zátky je plod chráněn před bakteriemi plodovým vakem.

Rozdíl mezi hlenovou zátkou a plodovou vodou

  • plodová voda2 je tekutá, průsvitná, někdy může být i nazelenalá. Má nasládlou vůni.
  • hlenová zátka vypadá jako hlen, který může být i tekutý, ale stále má vzhled hlenu.

Shrnutí důležitých údajů o hlenové zátce

Děloha a hlenová zátka

  • odchod hlenové zátky je normální jev, který se vyskytuje v každém těhotenství. Problém však nastává v případě, kdy žena pociťuje kontrakce nebo začne krvácet.
  • odchod hlenové zátky není známka toho, že začíná porod.
  • porod je definován jako pociťování pravidelných a bolestivých kontrakcí a prasknutí plodové vody. Definice porodu není tehdy, když odchází hlenová zátka.

Příznaky blížícího se fyziologického porodu

  • dítě7 v děloze poklesne dolů36, žena si toho všimne jako snížení tlaku pod hrudním košem a následně se jí usnadní dýchání.
  • změny na děložním čípku.
    • zkracování děložního čípku.
    • dilatace děložního krčku - otevření. Krček se postupně otevírá, otevření se měří v cm od 0 - 10 cm.
  • lehké špinění3. Poševní výtok může být růžový nebo s příměsí krve s postupným odchodem hlenové zátky. Při odchodu hlenové zátky není zapotřebí jít hned do porodnice24, naopak se doporučuje čekat na odchod plodové vody nebo na začátek kontrakcí.

Více o špinění v těhotenství najdete v hlavním článku Špinění v těhotenství3.

  • odtok plodové vody6. Plodový vak je membrána naplněná tekutinou, která chrání dítě v děloze. Plodová voda může odtéct před porodem nebo během porodu. Pokud se poruší plodový vak a porod nezačíná, hrozí riziko infekce. Lékař se tehdy snaží po 24 hodinách od odtoku plodové vody vyvolat porod85. Většina žen nejprve pociťuje kontrakce a až později dojde k odtoku plodové vody. Plodová voda je čirá, při jiném zbarvení je třeba vyhledat lékaře. Hnědé nebo zelené zbarvení plodové vody způsobuje mekonium - to je první stolice miminka. Mekonium bývá obvykle vylučováno miminkem až po porodu, může však dojít k vyloučení i před porodem. Je to nebezpečná situace, neboť dítě může vdechnout kousky mekonia, což může způsobit blokaci dýchacích cest. Dítě v děloze tak nemá dostatek kyslíku.

Pro více informací o odtoku plodové vody přejděte na hlavní článek Odtok plodové vody6.

  • kontrakce33. Během těhotenství žena může pociťovat příležitostné falešné kontrakce, tzv. Braxton- Hicks kontrakce40 - lidově řečeno poslíčky. Při počínajícím porodu jsou kontrakce pravidelné a stále silnější. Kontrakce začínají jako tlumená bolest v oblasti kříže. Je důležité měřit časový interval kontrakcí. Do porodnice stačí přijít, jestliže interval kontrakcí bude 5-ti minutový. Pravé kontrakce trvají 30 - 90 sekund a nedají se zastavit. Falešné kontrakce se dají zastavit při změně polohy nebo odpočinku.

Těhotná žena by měla při těchto projevech jít do nemocnice. Někdy se objeví komplikace, kdy si žena myslí, že se blíží porod. Jde však o vážný stav, kdy je třeba ihned vyhledat lékaře.

Více o falešných a pravých kontrakcích naleznete v článcích Poslíčci40 a Kontrakce33.

Pro více informací o příznacích porodu přejděte na článek Příznaky porodu21.

Komplikace, které mohou nastat před porodem

Více o hlenové zátce na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.naseporodnice.cz/
  2. http://www.huggies.com.au/pregnancy/care/mucous-plug/
  3. http://en.wikipedia.org/wiki/Cervical_mucus_plug
  4. http://www.babycenter.com/0_signs-of-labor_181.bc?showAll=true
  5. http://tehotenstvo.rodinka.sk/rodime/porod/hlienova-zatka/
  6. https://web.archive.org/web/20150918093857/http://www.parenting.com/article/how-cervical-mucus-he...
  7. http://www.researchgate.net/publication/11263625_Antimicrobial_factors_in_the_cervical_mucus_plug

Hodnocení a zkušenosti s hlenovou zátkou

Máš zkušenost s hlenovou zátkou?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
blackpitbull  15. bře 2018

Rosol

Jelikož mi porod vyvolávali, tak jsem zátku postřehla a bylo to poměrně mnoho rosolu, cca polévková lžíce.
2 lidé považují za užitečné
veraakubik  10. srp 2015

Rychlý postup

Byla jsem po 3-tí těhotná, dva porody za sebou a třetí mě čekal - jenže, ráno v půl 5 jsem šla na wc a při utíraní jsem na papíře našla ,,něco,, - narůžovělý výtok, a tak jsem šla vzbudit manžela, že asi budeme rodit - když jsem přijela do porodky, tak jsem řekla, že asi odešla hlenová zátka a ony natočily monitor, sepsaly papíry a prý se uvidí - nabralo to tak rychlý spád, že byl malej v 7 na světě!

Takže: za pár dní mě čeká porod a pokud by se situace měla opakovat, tak to, že najdu na papíře ,,něco,, bude znamenat, že jedu okamžitě a na nic nečekám. Tohle je má zkušenost.
3 lidé považují za užitečné
verunka_korunka  1. srp 2015

Odchod zátky a předčasný porod (potrat)

Hlenová zátka mi asi začala odcházet někdy mezi 18 a 20 tt. Lékařka mě tehdy ubezpečila, že i takový výtok je v těhotenství normální. Asi vycházela z toho, že čipek měl normální konzistenci a byl naprosto zavřený. 22+1 jsem šla na kontrolu a ejhle! Zátka nikde, já otevřená na 1 prst a viditelný vak blan. Okamžitá hospitalizace. Teď jsem 22+6, ležím, cpou do mě kapačky s hořčíkem, aby mi netvdlo břicho, protože to prý je taky normální, tak jsem si z toho nic nedělala. No a ležím a doufám, že to takhle vyležím aspoň do 24+0, aby se snažili miminko zachránit.

Takže zátku a tvrdnutí břicha nepodcenňovat. Možná, že kdybych měla neschopenku dříve a více se šetřila (nedělala jsem nic zvláštního, normálně práce a o víkendu max krátký pěší výlet), tak jsem třeba nemusela být otevřena. Mimochodem, od včera jsem otevřena už na 4cm.
tanare  16. bře 2015

Hlenová zátka a porod

Jako prvorodička jsem asi měsíc před termínem začala studovat, jak že vypadá ta hlenová zátka. Jelikož jsem v průběhu těhotenství měla téměř neustále nějaké výtoky, bála jsem se, že ji ani nepoznám. Takže jsem sondovala u zkušených kamarádek a dokonce hledala na internetu obrázky té správné konzistence. :-N

No a pak to přišlo, 8 dní před termínem jsem při běžné návštěvě toalety našla na toaletním papíru vyloženě želé, nebylo pochyb o tom, že jde o zátku. Popadla mě panika, ale jelikož všechny mé dříve rodící kamarádky porodily až tak za týden od odchodu hlenové zátky, trochu jsem se uklidnila, že to tak akorát vychází na termín. Ovšem výjimky potvrzují pravidlo. Takže mi cca 20 minut po této události začaly pravidelné bolesti po 15 minutách a zároveň začala pomalu odtékat plodová voda. Po dalších třech hodinách už kontrakce přicházely po pěti minutách a za dalších deset hodin se nám narodil Kryštůfek. Takže náš synek si bazén "odšpuntoval" až opravdu těsně před příchodem na svět. :-)
4 lidé považují za užitečné
senoritapetra  11. bře 2015

Hlenová zátka jako předzvěst blížícího se porodu

Asi jako každá prvorodička jsem se zajímala o příznaky porodu, vždycky se mi jen dostalo odpovědi - to poznáš. Postupně jsem si pročítala příběhy maminek, zkušenosti a také různé články. O nějaké hlenové zátce jsem se dočetla až tady na Modrém koníku a děkuji za to, protože alespoň jsem nepanikařila či se nelekla, co to ze mě najednou "jde" a proč je tam malá příměs krve.

Netušila jsem, jestli hlenovou zátku poznám nebo jestli ji vůbec zaregistruji, někomu prý odejde až během porodu. Začala mi odcházet postupně celý den před termínem, ráno jsem jednoduše zaregistrovala na toaletním papíře zvláštní konzistenci "čehosi". Na porod jsem se těšila, už jsem funěla z posledního, takže jsem měla opravdu radost, že se to zřejmě blíží a do pár dnů porodím. Odpoledne jsem měla už zvláštní pocit, cítila jsem se "jinak", začínaly mi mírné stahy do podbřišku, později i do břicha. Kontrakce jsem si zapisovala a večer jsme jeli. Takže za mě bych zátku brala i jako jasný příznak porodu. :-)
2 lidé považují za užitečné
katyxq  6. pro 2014

Tak trochu nechuťárna

Hlenová zátka mi začala odcházet tři dny před porodem, postupně po částech. Nejdřív to byly čiré nebo mírně béžové matné kousky, o něco hustší než syrový vaječný bílek. V den porodu ráno (porodila jsem o půl desáté večer) se pak objevila asi poslední část hlenové zátky, tentokrát byla narůžovělá s nitkami krve. Pak už to byl jen takový narůžovělý řiďoučký, vodnatý sliz (asi už odkapávala plodová voda, ale většina jí zůstala uvnitř plodových obalů a vyšplouchla hned za malou).
apacheee  3. pro 2014

Hlenová zátka

O hlenovou zátku jsem se moc nezajímala, jen občas jsem tady na koníkovi postřehla, že ji maminky řeší. Nebýt koníka, nic bych o ní nevěděla. :)

3 dny před porodem jsem ráno na papíře po utření našla poměrrně velké množství průhledné tekutiny (omlouvám se za popis, ale vypadalo to jako rýma) a podle popisu od ostatních maminek jsem věděla, že je to ono. Měla jsem radost, že se blíží porod, ale doktor mě upozornil, že to nemusí nic znamenat, že jsou maminky, které po odchodu hlenové zátky rodí ještě ten den a jiné zase třeba až za 14 dní.
aandyy  1. pro 2014

Co to vlastně je?

Má zkušenost s ní je vlastně nijaká. :-) U první dcery jsem ani nevěděla, že nějaká zátka je. U druhé mi praskla voda během porodu. Já říkám asistentce, že mi praskla voda. Ona se mě snažila přesvědčit, že je to zátka. No nedala jsem se, až se koukla, tak uznala, že mám pravdu já. :-D Stejně jsem pak byla taková zmatená a říkala si, jestli u tý zátky taky cejtím lupnutí a pak velký mokro.

Když jsem otěhotněla potřetí, čekala jsem na tu zátku. A ona se zase, potvora jedna, někde schovala a odešla asi zároveň i s něčím jiným. Prostě jsem ji zase neviděla, necítila. :-)
1 člověk považuje za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce