• Přihlas se
 • Registrace nového člena
 • Získej PLUSPRO
 • Doporučujeme:  Beremese.cz Modrastrecha.cz
 • Přihlas se
 • Registrace nového člena
 • Získej PLUSPRO

Hračky pro miminka

Hračky pro miminka jsou nedílnou součístí výbavičky pro miminko. Nejdůležitější při výběru hraček pro miminka jsou kontrastní barvy černo-bílé, ať už jde o plyšové hračky nebo látkové leporela. Miminka baví zavěšené pohybující se hračky nebo jemně blikající hračky, které dokážou na chvíli zaujmout dětskou pozornost.

Hrací deky, hrazdičky a lehátka

 • Hrací deky jsou vyrobeny z měkké tkaniny a umožňují dětem pohodlné ležení na zádech a hraní si s hrazdičkou. Hrazdička je k hrací podložce připevněna nejčastěji pomocí suchého zipu. Hrací deky se prodávají již s připevněnými hračkami na hrazdičce nebo lze hračky libovolně měnit dle vlastního uvážení. Hračky podporují rozvíjející se dětské smysly (zrak, sluch a hmat) ve formě plyšových hraček s uvnitř umístěnou rolničkou, různá barevná zrcátka, šustící hračky apod. Děti jsou rády, když jim rodiče hračky obměňují a ony tak mohou pozorovat nové předměty v jejich blízkosti. Více v samostatném článku Hrací deka.
 • Hrazdičky jsou pro děti od 3 měsíců do cca 1 roku. Záleží na typu hrazdičky. Hrazdičky jsou prodávány samostatně, bez měkké podložky, jak je tomu u hracích dek. Hrazdičky jsou vyráběny nejčastěji z plastu a vybaveny množství barevných tlačítek pro zvukové a blikající efekty, které zaujmou dětské oči. Některé hrazdičky rostou spolu s dítěte, na začátku slouží ke koordinací pohybů oko-ruka pro zachycení připevněných předmětů, později se dítě u hrazdičky naučí sedět a mačkat zabudovaná tlačítka, později se děti učí s hrazdičkou i chodit a můžou tak nahradit chodítka.
 • Lehátka slouží jako pomocníci v domácnosti, do kterých se může dítě položit a maminka může například vařit oběd v kuchyni a miminko je zároveň v její přítomnost. Lehátka bývají obvykle doplněna závěsnými hrazdičkami, na kterých jsou připevněny hračky. Bezpečnost dětí v lehátkách zajišťují někdy tříbodové, někdy i pětibodové pásy. Některá lehátka nabízejí i možnost vibrací, které napomáhají dítěti k uklidnění a někdy i k uspání. Lehátka slouží později i jako křesílka, ve kterých bývají děti krmeny první lžičkou zeleniny nebo kaše. Při pořizování lehátek by se měla maminka dívat, zda je lze dát do úplného lehu pro ty nejmenší a jakou maximální nosnost lehátka nabízejí, některá jsou až do 18 kg a rostou spolu s dítětem.

Hrací deky, hrazdičky, lehátka

Chrastítka, kousátka a textilní knížky

 • Chrastítka jsou nejčastěji vyrobena z plastu nebo z plyše. Jsou dobře uchopitelná do dětských ručiček a bývají doplněny rolničkou uvnitř hračky nebo navlečenými kroužky na samotném chrastítku, která nárazy o sebe vydávají zvuk.
 • Kousátka slouží dětem při růstu prvních zoubků, aby ulevily bolesti a nepříjemnému svědění při jejich prořezávání. Bývají z plastu a vytvarovány tak, aby byly dobře uchopitelné do dětských ručiček. Některá kousátka bývají naplněná gelem či tekutinou, které se ochazují a poté nabízejí dětem ke kousání.
 • Textilní knížky zaujmou děti svým materiálem a svou velikostí. Bývají vyráběny z příjemných textílií a doplněny různými šňůrkami, zrcátkami, šustícími stránkami, rolničkami všitými mezi stránkami nebo pískátky. Rozvíjejí dětské smysly a motoriku. Pro ty nejmenší jsou vhodné leporela s černo bílými obrázky a tvary.

Chrastítka, kousátka a textilní knížky

Miminko s chrastítkem:

Závěsné hračky a hračky na kočárek

Závěsné hračky bývají na konci doplněny připevňovacím klipem, který lze připevnit ke střeše kočárku, nad postýlku nebo na dětskou autosedačku. Bývají vyrobeny nejčastěji z plyše nebo z plastu. Hračky bývají doplněny rolničkami a různými tlačítky umístěny na hračkách, která při zmáčknutí vydávají zvuky nebo při zatahání za šňůrku hrají ukolébavku.

Závěsné hračky a hračky na kočárek

Hračky do vody

Koukni na samostatný článek Hračky do vody

Hračky do vody

Související články

Více o hračkách pro miminka na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. http://www.jaknamiminka.cz/2-mesic-zivota-miminka-kojence-a18.html
 2. http://www.detskyraj.cz/hracky/chicco-hrazdicka-deluxe
 3. http://www.detska-lehatka.cz/2-houpaci-lehatka
 4. http://www.lekarna.cz/kousatka/
Wiki Modrý koník je Vaše encyklopedie. Je tvořena Vašimi vědomostmi a zkušenostmi s cílem pomoci jiným. Chybí Ti něco k tomuto tématu? Neváhej a napiš nám.
Změň nebo doplň článek
Uveřejněné informace nenahrazují návštěvu zkušeného odborníka (lékaře, právníka a pod.)

Má osobní zkušenost s hračkami pro miminka