Hysteroskopie

S hysteroskopií se může v gynekologické ambulanci setkat poměrně velké množství žen, ale přesto tento medicínský úkon není moc znám. Co je hysteroskopie, jak probíhá a musíš se na ni nějak připravit? Pojď si přečíst náš článek a dozvíš se víc.

Hysteroskopie

Hysteroskopie může být provedena z různých důvodů.

Co je hysteroskopie?

  • Hysteroskopie je převážně diagnostická zobrazovací metoda, kterou se prohlíží děložní dutina nebo děložní čípek.
  • V závislosti na příčině, proč se hysteroskopie provádí, může být žena při plném vědomí – tehdy se mluví o ambulantní hysteroskopii. Jde-li o hysteroskopii, během které se odebírá vzorek tkáně, popřípadě se provádí revize děložní dutiny, žena podstoupí zákrok v celkové anestezii.
  • Lékař přes pochvu zavede nejprve zobrazovací zrcadlo a následně pronikne nástrojem, kterému se říká hysteroskop, až k děloze. Díky tomu může prozkoumat její dutinu a případně provést jiný úkon – odstranění menšího polypu či odebrání tkáně.
    • Hysteroskop je tenký kovový nástroj s kamerou a světlem, který lékařům umožňuje prohlédnout si prostředí dělohy, aniž by žena musela podstoupit invazivní diagnostickou operaci.
  • Často se hysteroskopie provádí samostatně, ale někdy je součástí a prvním krokem většího (chirurgického) úkonu. Kontrolní hysteroskopie se totiž může provést i na operačním sále těsně předtím, než bude pacientce odstraněn např. myom, případně několik měsíců po operaci, aby se s odstupem času posoudila její úspěšnost.

Kdy se hysteroskopie provádí?

Zdravotních indikací, pro které mohou lékaři navrhnout ženě podstoupení hysteroskopie, je celá škála:

  • Poruchy menstruačního cyklu – pokud žena trpí nepravidelnou nebo bolestivou menstruací, lékař může kromě ultrazvuku zvolit i hysteroskopii. Cílem je zkontrolovat, zda není v děloze polyp, cysta nebo myom. Rovněž je indikací k tomuto vyšetření krvácení v menopauze, kdy se odebírá vzorek tkáně, jehož rozborem se následně potvrdí či vyloučí přítomnost zhoubného nádoru.
  • Poruchy plodnosti – ať už jde o neschopnost otěhotnět20 nebo donosit dítě, pomocí hysteroskopie se přezkoumá prostředí dělohy, přičemž se hledají různé abnormální jevy – myomy, vrozené vývojové vady dělohy3. Rovněž se často provádí i přehlédnutí dělohy před zákrokem umělého oplodnění.
  • Nitroděložní tělísko – díky hysteroskopii lékař může určit přesnou polohu tělíska, případně jej vytáhnout ven.
  • Kontrola před operací – častou praxí je, že se kontrolní hysteroskopie provede před myomektomií, tedy chirurgickým odstraněním myomu. V takových případech ji žena absolvuje uspaná na operačním sále a lékaři díky tomu získají více informací o velikosti myomu, jeho poloze a míry přerůstání do svalstva dělohy.
  • Kontrola po operaci – pokud žena absolvuje gynekologický chirurgický zákrok, lékaři mohou po několika měsících od operace provést kontrolní hysteroskopii. Cílem je posoudit, jak se například myom zmenšil (po embolizaci myomu), případně jak se prostředí dělohy po zákroku regeneruje.
  • Revize děložní dutiny – pod kontrolou hysteroskopu se může provést i kyretáž (odstranění tkáně dělohy po porodu nebo potratu.)

Odebrání vzorku – důvodů pro tzv. diagnostickou hysteroskopii může být mnoho, přičemž odebraný vzorek tkáně se následně posílá k rozboru. Na základě jeho výsledků se pak zahajují další kroky v léčbě, případně se hledá jiná příčina problémů.

hysteroskopie

Díky hysteroskopu si lékař může prohlédnout děložní dutinu.

Kdy se hysteroskopie nemůže provést?

  • Zákrok nelze provést, pokud:
    • žena právě silně krvácí – krvácení zhoršuje viditelnost,
    • je v pochvě nebo ve vaginálním prostředí přítomna silná infekce.

Komplikace a rizika po hysterektomii

  • Hysterektomie je bezpečný a poměrně jednoduchý zákrok, po kterém žena v drtivé většině případů nemá žádné komplikace a může po něm normálně fungovat. Některé pacientky bezprostředně po zákroku pociťují mírnou bolest ve vaginální oblasti, případně v podbřišku, která vzniká podrážděním dané oblasti při průchodu hysteroskopem. Jiné ženy zase nevnímají vůbec nic.
  • Mezi méně časté komplikace či rizika patří:
    • Drobná poranění v pochvě, na děložním čípku a v děloze – jde o malé ranky, které vznikají při manipulaci s nástroji. Rychle se zahojí a obvykle si nežádají další léčbu.
    • Komplikace související s anestezií - pokud hysteroskopie proběhne v celkové anestezii, kdy je pacientka uspaná, za její související komplikace lze považovat i nepříjemné pocity po anestezii. Patří sem například celková slabost, malátnost či žaludeční nevolnost a zvracení.

Mohlo by tě také zajímat

Myomektomie

Pokud ti byl diagnostikován děložní myom, tvůj gynekolog možná doporučí myomektomii – operační zákrok, během kterého je myom chirurgicky odstraněn. Jak myomektomie probíhá, jak je to s úspěšností a co v případě, pokud po ní plánuješ otěhotnět?

Laparoskopie

Oznámil ti lékař, že bys měla jít na laparoskopickou operaci, a zajímá tě, jak přesně bude zákrok probíhat a co tě čeká během prvních dnů zotavování? Pojď se s námi podívat, co to laparoskopie vlastně je, kdy se může zvolit a jaké jsou její výhody v porovnání s operací, během které se otevírá břišní dutina.

Menstruační cyklus

Menstruační cyklus začíná tím, že hypofýza začne produkovat FSH - Folikulostimulační hormon, který ve vaječníku podporuje dozrávání vajíčka. Menstruace, menses či perioda označují periodicky se opakující krvácení v těle ženy během menstruačního cyklu. Termín "menstruace" nebo také "menses" pocházejí z latinského mensis (měsíc) a vychází z toho, že měsíc také potřebuje cca 28 dní k oběhnutí kolem Země. Proto také výraz perioda, měsíčky - opakující se jev, jednou za měsíc, po určité době.


Více na Modrém koníku

  • Napiš odborníkovi –⁠ zdarma a s možností anonymity

Hodnocení a zkušenosti s hysteroskopií

Máš zkušenost s hysteroskopií?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
myvalka  22. pro 2019

Ambulantní hysteroskopie

Na ambulantní hysteroskopii jsem byla loni, měla jsem v děloze několik polypů.
Jsem ráda, že jsem si tenhle zákrok vybojovala a nebyl to boj snadný.
Zákrok mě nebolel, trval asi 15 minut, pak jsem ještě chvíli seděla v čekárně a bylo to.
Takže, výlet na druhý konec Moravy, určitě stál za to.
sofinka84  20. pro 2016

Ambulantní hysteroskopie

Dnes jsem absolvovala ambulantní hestoroskopii spojenou s HSG. Zákrok, i se vstupním několika minutovým rozhovorem s lékařem, netrval více než 20 minut. Hodinu před jsem si vzala 2 tbl. Ibalginu 400, účinek to ale při zákroku moc velký nemělo.

Nejdříve mi lékař udělal vaginální ultrazvuk. Poté vstříkl fyziologický roztok, který poté v intervalech vstřikoval. Tahle část nebolela vůbec. Poté zaváděl hysteroskop. Dokud nezačal prostupovat čípkem, bylo to v pohodě. Jakmile vstoupil do dělohy začalo to být nepříjemné, poté mírně bolestivé, ale dalo se to vydržet. Když odebral vzorek sliznice, začal vstříkavat více a více roztoku do vejcovodů. Bylo to extrémně nepříjemné, takovou bodavou bolest jsem nezažila ani při MS. Musela jsem to několik vteřin hluboce rozdýchat, trochu to pomohlo, ale i tak to hodně bolelo. Poté opět zkontroloval vejcovody a dělohu na utz. Po zákroku se mi chvilku točila hlava, mírně jsem krvácela a prvních 20 minut mě i bolel podbřišek. Poté vše ustoupilo a bylo mi dobře. Jen trochu únava.

Pokud bych toto měla absolvovat znovu, už se nebudu chlácholit, jak je to bezbolestné. Samotná hysteroskopie je o dost méně bolestivá než profuk vejcovodů. Ale co by člověk pro miminko neudělal. :-)
2 lidé považují za užitečné
adenka84  1. pro 2015

Hystreoskopie

Hysteroskopii jsem podstoupila spolu s laparoskopií. Vůbec nic to nebylo a moc mě to pomohlo v úpravě MS cyklu, který po těchto dvou zákrocích chodil jako hodinky, což jsme před tím vůbec neznala.

Hysteroskopie jde provádět dnes už i ambulantně.
1 člověk považuje za užitečné
barula1  5. lis 2014

Hysteroskopie

Mám za sebou 2 potraty, jedno těhotenství přirozenou cestou, zdravé dítě, poté opět 2 potraty, na imunobiologii zjištěna pozitivní alergie, nasazeny kortikoidy i poté těhotenství nevyšla, nyní doporučena hysteroskopie, mám strach, zda jí mám vůbec podstoupit...
petulaho  5. kvě 2013

Hysteroskopie

Hysteroskopie se většinou provádí v narkóze, proto je třeba mít interní předoperační vyšetření,odběry a ARO konzilium.
Od půlnoci se nesmí nic jíst,pít káva a kouřit. Naposledy jsem se mohla napít v 6hod.ráno čisté neperlivé vody.
Do nemocnice se nastupuje v den výkonu a odpoledne se propouští domů (dle zvyklosti zařízení).
Ráno v 8:15 jsem musela být v nemocnici,vzaly si mě sestřičky ke změření tlaku,odebraly anamnézu.Potom si mě zavolala lékařka a vyšetřila mě.Nakonec mi ještě udělali vaginální UZ a mohla jsem si jít vybalit věci na pokoj (seznam věcí co s sebou vám dají,když se jdete na výkon objednat).
Chvilku před výkonem mi sestřička napíchla kanylu,nechala vykapat ATB (mám chlopenní vadu srdce,tzn.ne každý atb bude mít), píchla inj.Clexane (mám p.srážlivosti),a těsně než jsem šla na sálek,mi píchli Atropin (dává se před výkonem-jako úvod do anestezie).Pak jsem mohla jít na sálek.(mohla jsem si nechat svojí noční košili).
Na sálku mi jen odezinfikovali rodidla, a napíchli další kanylu (nechali kapat jen Hartmannův čistý roztok a potom mi anesteziolog.sestra řekla,že mi dá do kanyly "oblbovák" a že se mi může motat hlava,anesteziolog mi dal jen dýchat kyslík a během 5sec.už nic víc nevím...
Výkon trval 15min., potom mě hned odvezli na oddělení a to už jsem částečně vnímala, sestřička na odd.jen změřila tlak a mohla jsem odpočívat od přivezení ze sálku jsem byla úplně vzhůru do 15min.,jen jsem slabě krvácela a cítila trošku bolest jako když končí ms (dr.si bral si vzorek sliznice, čekání na výsledek histologie trvá 10dní).
Po 2hod.jsem se směla napít a potom už i najíst.
Domů jsem odcházela před 16hod. Druhý den už jsem šla normálně do práce.
Krvácela jsem slabě ještě 3dny a 1den špinila,nic mě nebolelo.

Hysteroskopie umožnila u mě lékařů poznat proč potrácím-v děloze sice nic nenašli,ale vzali si vzorek sliznice,ze kterého poznali,že sliznice nedostatečně funguje.Takže pokud máte někdo podobný problém,určitě bych doporučila na toto vyšetření jít.
4 lidé považují za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce