Intravenozní analgesie

Intravenozní analgesie ( = tlumení bolesti ) je jednou z metod používaných ke zmírnění porodních bolestí. Porod samotný může být pro ženu tím nejhezčím, ale v některých případech bohužel i nejbolestivějším zážitkem v životě. Z tohoto důvodu se snažily různé kultury různými způsoby porodní bolesti33 utlumit. Porodní analgezie však přispívá nejen ke komfortu rodící ženy, ale současně snižuje rizika porodu z hlediska matky i dítěte. Porodní zkušenosti ukazují, že zmírnění bolestí při porodu snižuje výskyt dysfunkcí dělohy3. Nadměrná intenzita porodních bolestí spolu se strachem12 přispívají k poruchám děložní činnosti a k prodlužování porodu29, což může ovlivnit stav dítěte.


Video: "Porodní bolesti a dostupné metody jejich tlumení".

Rozhovor s přednostou kliniky SZU, Doc. MUDr. Igorom Rusňákom, PhD.


YouTube Modrý koník

Nevynechejte další zajímavé video rozhovory s odborníky na YouTube kanálu Modrého koníka:

🎞️ Jak pomáhá Aniball a Epino?

🎞️ Příznaky porodu.

🎞️ Porodní plán.


Co je to intravenozní analgesie?

Intravenozní analgesie je tlumení porodních bolestí podáním malé dávky silného analgetika (remifentanilu - ultrakrátce působícího analgetika, opioidu) do žíly. Tím se jen zmírní vnímání porodních bolestí, ale celkový stav rodičky a plodu se neovlivní.
Intravenozní analgesie

Výhodou metody je, že je k ní možné přistoupit v jakékoli fázi porodu (s výjimkou posledních minut před samotným porodem miminka ) včetně tzv. "indukce porodu85", která někdy bývá bolestivá. Konkrétní čas zahájení intravenozní analgesie určí porodník, výkon provádí anesteziolog. Při podání intravenozní analgesie je nutná dobrá spolupráce rodičky s anesteziologem i porodníkem.

Jak se intravenozní analgesie podává?

Porodní asistentka či anesteziologická sestřička ženě zavede do žíly kanylu. Ke kanyle pak připojí speciální dávkovač, který obsahuje účinnou látku proti bolesti. Tento dávkovač se pak uloží do obalu, který si může rodička zavěsit na krk, nebo mít v ruce a pod. K dispozici bude mít nastávající maminka i tlačítko, které zmáčkne vždy, když se bude bolest stupňovat a dávkovač jí do žíly podá účinnou dávku.

Porod nebude zcela bezbolestný, ale mnohem méně bolestivý a pro rodičku (a tím i pro její dítě) mnohem snesitelnější. Nejvyšší účinek se obvykle projeví hlavně v cca prvních 2/3 trvání porodu.

Jak dlouho intravenozní analgesie účinkuje?

Používá se velmi krátce. Působící analgetikum (lék proti bolesti) funguje pouze několik krátkých minut. Z tohoto důvodu se podává kontinuálně do žíly v malé "udržovací" dávce a rodička v případě potřeby zmáčknutím tlačítka dostane další přesně určenou dávku, která jí uleví od bolesti. Ona sama si tedy určuje, kdy lék proti bolesti dostane a sama má tak také kontrolu nad množstvím léku, které použije. Díky tomu, že se jedná o velmi krátce účinkující lék, který se v těle nehromadí, délka podání není prakticky (až na výjimky) omezena. Tento speciální dávkovač také hlídá, aby rodička neužila větší, než bezpečnou dávku léku proti bolesti.

Jaké jsou přednosti intravenozní analgesie?

  • Dobře tlumí porodní bolesti a dítěti neškodí.
  • Rychlý nástup tlumení bolesti, možnost i dlouhodobé (hodiny) aplikace.
  • Analgesii, a tím i celkové množství podaného léku, si řídí rodička sama podle potřeby.
  • Může se aplikovat i u rodiček na tzv. "antikoagulační terapii", kdy je kontraindikovaná i např. velmi oblíbená a účinná epidurální analgesie.
  • Závažné komplikace jsou vzácné.

Jaká jsou možná rizika intravenozní analgesie?

Jako jakákoliv jiná metoda, i tato má svá možná rizika a komplikace. Použitý lék k tlumení bolesti (remifentanil) je velmi účinný. Mezi nejčastější vedlejší účinek se řadí únava a lehká malátnost v průběhu podávání léku. Toto není nebezpečné. Může ale také dojít k útlumu dýchání, proto se dýchání musí pečlivě sledovat. Tato komplikace se dá velice rychle a snadno zvrátit podáním protilátky (účinek za několik vteřin), či zastavením aplikace účinné látky (účinek za několik minut), proto je toto riziko malé jak pro nastávající maminku, tak pro miminko, avšak nelze ho zcela vyloučit.

Pro koho není intravenozní analgesie vhodná?

Tolerance intravenozní analgesie je obecně velmi dobrá, nelze ji ale provést u osob trpících alergií na léky, které se k analgesii užívají. Podmínkou je i dobře spolupracující rodička.

Závěr

Tyto informace nemohou být zcela vyčerpávající. Podrobnější vysvětlení podává vždy lékař-anesteziolog i porodník, který bude těhotnou ženu ošetřovat. Je proto důležité se ptát porodních asistentek i lékařů na všechno, co rodičku ve vztahu k plánovanému výkonu zajímá. Pro obě strany je totiž důležité, aby konec těhotenství i porod proběhl bez komplikací.

Více o Intravenozní anelgesii na modrykonik.cz:

Použité zdroje

  1. KARPOWITZ, MUDr. Andrej a MUDr. Alexander ABOŠI. Nemocnice Sokolov: Gynekologicko-porodnické oddělení [online]. 2014 [cit. 2015-03-27]. Dostupné na: http://www.nemosok.cz/gynekologicko-porodnicke-oddeleni-zajimavosti/

Hodnocení a zkušenosti intravenozní analgesií

Máš zkušenost intravenozní analgesií?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
jitazaj  7. dub 2015

Mně pomohla

Když jsem se na předporodním kurzu chtěla informovat o epiduralu, bylo mi řečeno, že naše porodnice (Sokolov) jako jedna z prvních už epidural nepoužívá, ale nahrazuje ho právě i.v. analgesií. Rodička si sama dávkuje opiát, který působí jen na ni, a ne na miminko.

V praxi je u nás (Sokolov) ještě i.v. analgesie lehce nedořešená v tom smyslu, že pokud se pro ni rodička rozhodne, musí se nejprve shánět lékař z ARO (což předpokládám i u epiduralu), ALE když se sežene a je možné Vám analgesii píchnout, musí ji v tu chvíli běžet partner na centrální příjem zaplatit (cca 10 minut). Nelze dřív, ani později. Zbytečné zdržení, dle mého.

Ale jinak mi vyhovovalo, že se zavede kanyla (u mne) do zápěstí, takže odpadá píchání do zad při kontrakci, sestra / lékař z ARA má v ruce krabičku (vzpomínám cca 15*10 cm). Vy hlásíte už! a ona zmáčkne tlačítko. Nejprve se začíná nějakou nižší dávkou a ta se pak zvyšuje. Nemělo by jít o potlačení kontrakcí, ale o to, že vám budou tak nějak víc jedno. :D Já jsem si nejprve stěžovala, že to vůbec nezabírá, ale zpětně jsem musela uznat, že mě prakticky během chvilky přešel třas celého těla mezi kontrakcemi...

Já jsem dostala i.v. analgesii, když jsem byla otevřená na 5, cca do půl hoďky jsem byla na 8 a šlo se na sál, takže jsem si ani neužila mačkání krabičky s opiátem, které si pak "šteluje" maminka sama.

Nemám porovnání s epiduralem, ale líbí se mi, že i.v. analgesie je zaměřena čistě na rodičku a mělo by tudíž odpadnout riziko zastavení porodu. Prostě pěkně rodíte dál, pohoda, klídeček. :D
2 lidé považují za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce