Jak otěhotnět

Některé páry v podstatě jen vysadí antikoncepci a další měsíc mají dvě čárky na těhotenském testu. Jiné si musí počkat nějakou dobu, než se zadaří. Jsou ovšem i tací, kteří čekají rok i více a stále se nedaří. Než se vydáte do rukou lékařů, přečtěte si, jak můžete těhotenství pomoci a tedy jak otěhotnět.


Video: Dokážeme pomoci až 90 % párů na cestě za dítětem ...

Rozhovor s odborníkem: MUDr. Štěpán Machač

  • 00:00 Úvod
  • 00:25 Jak na to?
  • 02:10 Ovulace, plodné dny, měření BT, ovulační testy aj. Používat anebo jen přirozeně plánovat?
  • 02:34 Vitamíny, doplňky, sport, omezení kouření… Jsou to nezbytné “zákazy a příkazy” na cestě za miminkem?
  • 02:53 Jak rychle zjistit, že to vyšlo a jsem těhotná?
  • 03:40 Jakmile zjistím, že jsem těhotná, kdy je vhodné navštívit gynekologa?
  • 04:09 Po jak dlouhé době neúspěšného snažení se o dítě by se měl pár obrátit na lékaře?
  • 05:05 Co je v CAR čeká?
  • 05:48 Jaké jsou metody léčby neplodnosti?
  • 06:23 Jaká je úspěšnost pomoci? A dá se řícit, jaká metoda je nejjistější?
  • 07:04 Co znamená spojení hormonální stimulace?
  • 08:45 Je u každé ženy v případě umělého oplodnění nutná?
  • 09:24 Jak se vyrovnat s neplodností a faktem, že to prostě přirozeně nejde?
  • 10:11 Je vhodné využít služeb psychologa při neplodnosti páru?
  • 10:38 Adopce a náhradní rodina
  • 11:18 Náhradní mateřství, náhradní matka
  • 12:00 Rady a doporučení na závěr

YouTube Modrý koník

Pro více video rozhovorů s odborníky klikni na YouTube kanál Modrého koníka.


🎞️ Co je ovulace a kdy nastává?
🎞️ Žena je teoreticky plodná pouze jeden den v měsíci.
🎞️ Menstruaci je možné vyvolávat, ale i oddalovat.
🎞️ Negativní těhotenský test nemusí znamenat, že nejste těhotná


V první řadě si musíte uvědomit, že je jen málo párů, které mají to štěstí a zplodí potomka okamžitě. Ze 100 párů je každý měsíc úspěšných jen nějakých 15-20 dvojic. Většině párů se ale podaří otěhotnět do dvou let. Pokud jste se rozhodli, že už je ten nejvyšší čas na potomka, pusťte se do toho.

Co můžete udělat proto, abyste snáze otěhotněla?

Myslete na vitamíny

Než vůbec vysadíte antikoncepci16 a začnete se snahou o otěhotnění, myslete nejdříve na přípravu svého těla. Obecně se doporučuje zejména kyselina listová, která má velký vliv na vývoj mozku a míchy dítěte a pomáhá předcházet různým komplikacím, jako je rozštěp páteře apod. Denně byste měla přijmout 400 μg (mikrogramů). S kyselinou listovou začněte asi tři měsíce před plánovaným těhotenstvím a pokračujte i po otěhotnění. Samozřejmě, že se nic nestane, ani když ji budete brát jen měsíc nebo vůbec, ale když můžete nějak pomoci svému budoucímu děťátku, tak proč se nesnažit. Kyselina listová je volně dostupná v lékárnách, některých drogériích nebo velkých marketech. Samozřejmě si ji i jednoduše objednáte na internetu. Jedná se o běžný doplněk stravy v tobolkách, takže není potřeba mít recept od lékaře. Při braní pilulek se řiďte informacemi, které jsou napsané v příbalovém letáku, ale většinou se jedná o jeden prášek denně. Kyselina listová je dostupná i v potravinách: fazole, hrách, džusy, brokolice, růžičková kapusta, špenát, chřest, játra či droždí.

Poznejte svůj menstruační cyklus

Kolik toho vlastně víte o menstruačním cyklu2? Když dokonale poznáte své tělo, poznáte i období, kdy jste nejplodnější. A nejlepší období je ovulace6. To je uvolnění vajíčka z vaječníku, které je pak schopné oplodnění.
Ženské reprodukční orgány

Když při pohlavním styku dojde k uvolnění spermií a jejich následnému přesunu děložním hrdlem do dělohy3, do vejcovodů3 a střetnou se s uvolněným vajíčkem. Schopnost oplodnit uvolněné vajíčko trvá celkem asi 24-72 hodin, poté spermie odumírají a oplodnění v tomto cyklu už není možné. Samotné vajíčko vydrží čekat po ovulaci asi 24 hodin, pokud nedojde během této doby k oplodnění, vajíčko vyloučí žena během menstruace spolu s děložní sliznicí z těla ven. Každý cyklus se takto uvolní jedno schopné vajíčko. Když se spojí se spermií, vznikne zárodek nového plodu. Někdy se takové vajíčko může rozdělit na dvě a vznikají jednovaječná dvojčata. Občas se také uvolní vajíčka dvě, a když jsou obě oplodněna, vznikají dvojvaječná dvojčata.

Popis obrázku: Schema ženských reprodukčních orgánů.

Plodné dny a těhotenství

Jak je z nadpisu patrné, plodné dny jsou právě ty, při kterých můžete otěhotnět. Jedná se o rozmezí cca 3 dnů před a 3 dnů po ovulaci. Čím blíže skutečné ovulaci dojde k pohlavnímu styku, tím větší je šance, že otěhotníte.

Jak ale poznáte, že právě máte plodné dny?
Určitými znaky je zlepšení stavu pleti, větší chuť na sex, děložní hlen je slabší a vodový. Některé ženy během ovulace pociťují bolest v podbřišku2. V lékárně také prodávají testy pro určení ovulace. Ovulační testy6 fungují velmi podobně jako těhotenské, tedy namočí se do moči a buď vyjdou dvě čárky (pozitivní) nebo jedna (negativní). Test funguje tak, že detekuje luteinizační hormon v moči, který právě ukazuje na to, zda ovulace probíhá či nikoliv. Jeho hladina se zvyšuje asi 24-36 hodin před ovulací. S testováním je dobré začít cca od 10. dne cyklu. U nepravidelného cyklu je nutné provést více jak 5 ovulačních testů. Když po pěti dnech nedojde k nárůstu LH, je vhodné pokračovat s testováním ještě dalších asi pět dnů, dokud nebudou výsledky pozitivní. Samozřejmě se může stát, že se pozitivního testu nedočkáte. V takovém případě byl ten měsíc váš cyklus pravděpodobně bez ovulace nebo jste ovulovala dřív. Ty jsou ideální zejména v případě, že máte cyklus nepravidelný.

Jednou z možností jak otěhotnět je i počítání plodných dnů. První den menstruace je počítaný jako první den periody. Ženy s pravidelnými cykly ovulují cca po 14 dnech. Samozřejmě ale můžete ovulovat i jinak, proto je vhodné vést si kalendář a každý den měřit a zapisovat bazální teplotu3. To je teplota, kterou budete měřit každý den ve stejnou dobu (ideálně po probuzení) v konečníku nebo v pochvě. Během měsíce vám vznikne křivka neboli graf BT17, kde můžete najít plodné dny. A které to jsou? Jsou to 3 dny před a 3 dny po vzestupu bazální teploty o 0,5 °C.

Jak často mít sex?

Frekvence pohlavního styku je častým tématem a v podstatě nikdo asi nemá přesnou odpověď. Podle některých lékařů může příliš častý sex ovlivnit šance na početí, protože muž nemá dostatek času k obnově spermií. Většina odborníků z řad lékařů se ale domnívá, že to žádný vliv nemá. Těhotenství je vždy zejména záležitostí ovulace. Pokud máte sex ve správnou dobu, je šance na těhotenství vysoká. Pokud ne, můžete se s partnerem milovat třeba pětkrát denně a nic se nestane. Podle odborníků dokáže muž obměnit celou svou zásobu spermií v průběhu 24 hodin. Takže se klidně milujte každý den nebo obden, pokud máte chuť. Kvalita spermií se nikterak nesnižuje.

Existují dokonce i studie, kde je naopak častý sex důležitý, protože kvalita „starších“ spermií postupně klesá. Když se budete milovat jednou za týden, bude jich sice více, ale méně pohyblivých. Každopádně, pokud se již delší dobu snažíte o miminko1, můžete vyzkoušet varianty obě a uvidíte sami, zda bude mít jedna větší efekt než druhá nebo to bude úplně jedno.

Nejvhodnější polohy pro těhotenství

Nevěřte tomu, že jediná poloha, která je vhodná k otěhotnění, je klasická misionářská (muž nahoře, žena dole) a žádná jiná. Obecně se říká, že nejlepší poloha je právě misionářská či poloha, kdy partnerka klečí na kolenou a muž do ní proniká zezadu nebo taková, kdy do partnerky proniká z boku.

Není ani potřeba po sexu držet nohy nahoře ve svíčce. Ani to není tak úplně pravda. Spermie si razí cestu vpřed pomocí svého bičíku a podporované kontrakcemi dělohy33 (ty mohou některé citlivější ženy cítit, ale většinou o tom nemají ani tušení). Nejrychlejší spermie se pohybují rychlostí srovnatelnou s chůzí člověka. Proto vaše poloha nic moc neovlivní, protože spermie se po vyvrcholení už dávno vydaly na cestu k vajíčku a gravitace je v tuto chvíli nezastaví.

Tělesná hmotnost u žen a jejich plodnost

Americká společnost pro reprodukční medicínu uvádí, že 12 % případů neplodnosti3 ovlivňuje nadváha nebo podváha ženy. Ženy s nadváhou jsou častěji ohrožené těhotenskou cukrovkou29, vysokým krevním tlakem, mohou mít potíže donosit plod20 nebo porodí dítě s nízkou porodní váhou. Podvyživené ženy mají také problém donosit plod nebo se narodí s nízkou porodní váhou.

Ženy, které chtějí otěhotnět, by se měly nejdříve zaměřit na svou hmotnost a životní styl. Ideální je zkonzultovat svou situaci s výživovým poradcem, lékařem či sportovním trenérem nebo zkombinovat pomoc všech najednou. Pomocí může být i měření BMI, což je index tělesné hmotnosti, který ukazuje na podváhu, normální váhu či nadváhu. U žen, které mají BMI nižší než 18,5 kg/m2, což je považováno za normální, je častěji odhalena porucha příjmu potravy a bývají neplodné, protože nemají ovulaci. Jakmile něco přiberou, jejich šance se ihned zvyšují.

Naopak ženy s BMI vyšším jak 25 kg/m2 mívají často problém se štítnou žlázou, diabetem, syndromem polycystických ovárií4 (mají příliš mnoho mužského hormonu, nemají ovulaci a ani menstruaci). Ženy s nadváhou by měly změnit radikálně svůj jídelníček1 a začít hubnout. Pravděpodobnost početí se pak zvyšuje o 5-10 %.

Pro výpočet BMI lze použít následující vzorec

BMI = hmotnost [kg]/(výška [m])2

V tabulce níže si pak můžete zkontrolovat své výsledky.
Tabulka BMI

Stres a těhotenství

Stres je v poslední době velmi diskutovaným tématem a mimo jiné může ovlivňovat i možnost otěhotnění. A to tím víc, čím déle se nedaří. Bylo vědecky dokázáno, že existuje spojitost mezi ženskou neplodností a stresem. Stres může měnit hladinu hormonů a může ovlivňovat dokonce i muže, u kterých se odrazí na nižší kvalitě spermií.

Pokud se vám nedaří otěhotnět a jste z toho ve stresu, musíte se snažit s ním pracovat. Začněte cvičit, najděte si nového koníčka, cestujte s partnerem, choďte na jógu nebo různá relaxační cvičení. Když nic z toho nepomáhá, nebojte se navštívit i odborníka.

Jak věk ovlivňuje plodnost

Dnes je běžné, že se založení rodiny odkládá na pozdější věk. Ženy chtějí nejdříve vystudovat, cestovat, užít si s partnerem, zajistit se a až teprve poté přijdou na řadu děti. Není výjimkou mít dítě až po třicítce. Ať už s tím ženy ale souhlasí nebo ne, věk plodnost ovlivňuje, a to výrazně. Třicetiletá žena sice už asi bude mít dostudováno a možná i něco našetřeno, ale příroda se v tomto případě obelstít nedá a je často vstřícnější k mladším ročníkům.

Z biologického hlediska je nejlepší dobou pro početí období mezi 20. až 30 rokem věku. Po třicátém roce už plodnost pomalu klesá. Po 35. roce se plodnost začíná snižovat ještě rychleji a po čtyřicítce už může být otěhotnění velký problém.

Jak se zvyšuje věk ženy, ubývá nejen vajíček samotných, ale i jejich kvalita klesá. To se projevuje tak, že vznikne embryo s geneticky abnormální výbavou. Většina takových se během prvních tří měsíců těhotenství přestane vyvíjet a žena potratí13. Je to asi 60 % spontánních potratů u žen na 35 let, kde bylo pozdějšími testy prokázáno, že genetika byla špatná (nejčastěji se jedná o poruchu 15, 16 a 22 chromozomu).

Mužům se schopnost oplodnit vajíčko nikterak nesnižuje. U mužů trvá tvorba a dozrávání spermií po celý život, a proto může i v relativně vysokém věku poměrně bez potíží počít potomka. I u nich se ale s věkem snižuje kvalita spermií.

Káva a kouření

Konzumace kávy nebo jiných kofeinových nápojů ve velkém množství může negativně ovlivnit schopnost počít dítě. Přílišný příjem kofeinu působí na premenstruační syndrom2. Také snižuje práci hladkého svalstva, takže se hůře dostávají vajíčka do dělohy. Pokud se rozhodněte omezit kávu a ostatní nápoje, které obsahují kofein, nebuďte radikální ze dne na den, ale snižujte množství postupně. Kávy se ale nemusíte vzdávat úplně. Jeden až dva šálky denně vám neublíží. U mužů může dokonce konzumace kofeinu před sexem zvýšit rychlost spermií.

Mnohem horší dopady než kofein má kouření nebo dokonce užívání drog. To může vést k potratu, předčasnému porodu, nízké porodní hmotnosti novorozence54 nebo jiným zdravotním potížím.

Kouření má vliv na muže i ženy. U žen souvisí se snížením plodnosti a časnou menopauzou2. Mnoho studií potvrdilo vztah mezi kouřením a neplodností. Ve srovnání s nekouřícími ženami je toto riziko a 60 % vyšší.

U mužů má kouření vliv na poruchy erekce, snižuje kvalitu spermií i jejich počet. Pokud chcete s partnerem dítě, měli byste s kouřením přestat nebo ho výrazně omezit. Prospěje to nejen vašemu možnému otěhotnění, ale i celkovému zdraví.

Hormonální jógová terapie

Existuje také aktivní cvičení, které má pomoci uzdravit tělo i duši. Hormonální jógová terapie přirozenou cestou harmonizuje hladiny hormonů u žen i mužů a pravidelným cvičením může pomoci otěhotnět i párům, kterým se dlouhodobě nedaří.

Fyzická aktivita a zdravý životní styl

Cvičení zlepšuje krevní oběh a stav antioxidantů v těle1. Fyzická aktivita by ale neměla být nadměrná. Přílišné cvičení může způsobit ztrátu ovulace. Jako všude i zde platí, že je nutné dělat vše s mírou. Pokud ovšem pravidelně menstruujete, neměla byste se víceméně bát.

Jestliže se snažíte o miminko, zvolněte své životní tempo, začněte pozorovat menstruační cyklus, zbavte se negativních zlozvyků a dbejte na zdravou stravu a lepší životní styl. To je ostatně prospěšné nejen pro vaše těhotenství, ale pro vaše tělo jako celek. A nebojte se, že to nevyjde. I když je hodně párů, které mají s těhotenstvím potíže, více než 85 % žen otěhotní do roka od té doby, co se o miminko začalo snažit, tak proč zrovna vy byste měla být výjimkou?

Video: Jak počít vědomě, jak řešit neplodnost?

Více o Jak otěhotnět na Modrém koníku

Použité zdroje

  1. https://www.wikihow.com/Get-Pregnant
  2. https://www.babyonline.cz/tehotenstvi/otehotneni/jak-otehotnet
  3. http://www.zenska-neplodnost.cz/novinky/chcete-rychle-otehotnet-nacasovani-je-zaklad-921
  4. https://web.archive.org/web/20160206085324/https://www.ifertility.cz/jak-otehotnet-rady-podpora-p...
  5. http://www.zbynekmlcoch.cz/informace/vztahy/sex-milovani/neplodnost-potize-s-pocetim-aneb-jak-ote...
  6. http://skaba.cz/10-tipu-jak-otehotnet/

Použité zdroje obrázků

  1. commons.wikimedia.org

Hodnocení a zkušenosti s otěhotněním

Máš zkušenost s otěhotněním?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce