Jak vytáhnout klíště

Jak vytáhnout klíštěVytáhnout klíště je třeba co nejrychleji, a to okamžitě, jakmile ho objevíte přisáté na svém těle. Čím delší je doba přisátí, tím větší je riziko přenosu různých nemocí (nejen lymské boreliózy).

Klíště zlikvidujeme spálením v kousku papírku nebo spláchnutím do odpadu. Také jej lze uschovat do pevně uzavíratelné láhve nebo sáčku spolu s listem trávy a dát na rozbor do specializované laboratoře, kde zjistí, zda bylo nakažené.

Klíště nerozmačkáváme, protože obsah střev a trus je infekční!!!

Když se nepodaří klíště vytáhnout i s kusadly, které zůstanou v kůži, není třeba propadat panice. Ze samotných kusadel již přenos infekce nehrozí. Tělo si s nimi poradí jako se zadřenou třískou, takže se vydrolí nebo vyhnisá. Ranku je třeba sledovat a dezinfikovat.

Postup vytahování klíštěte

Jak vytáhnout klíště správně a bez komplikací Vám poradí následující návod:

  1. Klíště "nedusíme" žádnými oleji nebo mastmi, může dojít k pozvracení klíštěte a tím je také zvýšená pravděpodobnost nakažení.
  2. Uchopíme klíště speciální pinzetou nebo kartou (lze dostat v lékárnách, má speciální drážky, kterými se klíště podebere) co nejblíže u kůže.
  3. Klíště opatrně vyvikláme a vytáhneme.
  4. Ranku důkladně vydezinfikujeme běžnými dezinfekčními přípravky (doporučují se ty s obsahem jódu).

Při vytahování klíštěte by měly být ruce řádně umyty. Jak ale vytáhnout klíště, máme-li na ruce krvavý šrám nebo otevřenou ránu? Vhodné je vzít si gumové rukavice, aby se člověk ochránil před nakažením nemoci v případě infikovaného klíštěte.

Po vytažení klíštěte může na jeho místě narůst malá červená boulička, která nemusí znamenat nákazu, stejně tak jako svědění kůže, její zarudnutí nebo zduření.

Video: Odstranění klíštěte pinzetou

Návod k použití karty k vytažení klíštěte

Použití speciální karty je nejbezpečnějším způsobem jak vytáhnou klíště z rány. Jak vytáhnout klíště pomocí karty, která je k dostání v lékárnách se speciální zářezy? Klíště se kartou podebere a vytáhne ven. Nedochází tak k rozmačkání klíštěte, jak tomu bývá při používání pinzety.

  • V rohu karty je umístěna lupa, pomocí které se může člověk ujistit, že černá skvrna na těle je opravdu klíště.
  • Podle velikosti klíštěte si člověk vybere zářez, který velikostně odpovídá.
  • Karta se přiloží těsně ke kůži, do zářezu se umístí zakousnuté klíště a tahem nahoru se klíště vytáhne.
  • Klíště by se mělo podařit vytáhnout celé, pokud zůstanou v ráně kusadla, nemusí se vytahovat, vyhnisají časem samy. Místo je ale potřeba sledovat a pravidelně dezinfikovat.

Video: Odstranění klíštěte kartou

Vyšetření v laboratoři lze doporučit

  • jestliže bylo klíště přisáté delší dobu (více než 6 hodin),
  • pocházelo z oblasti s vyšším výskytem nákazy
  • těhotným ženám5
  • při snížené imunitě, příp. jestliže trpíte cukrovkou2. Laboratoř vydá doporučení pro preventivní podání antibiotik1, pokud najde v klíštěti bakterie. Toto doporučení není pro lékaře závazné.

Výhody laboratorního vyšetření vytaženého klíštěte

Zhruba 20 % klíšťat je infikováno zákeřnou nemocí a u 40 % lidí se objeví typické příznaky. Než se nakažení lidé odhodlají navštívit lékaře, může být léčba nemoci způsobené klíštětem daleko náročnější než při okamžitém zákroku.

Rady, jak se vyhnout zakousnutí klíštěte

Vyšetření klíštěte v laboratoři

  • V přírodě nosit vhodné oblečení (pevné boty, dlouhé kalhoty s gumičkou přes kotníky, nejlépe z kluzkého materiálu, na světlém oblečení jde klíště lépe vidět).
  • Používat při pobytu v přírodě repelenty (s vysokým obsahem DEET jsou vhodné pro lidi, kteří tráví poměrně dlouhou dobu v přírodě, repelenty bez obsahu DEET jsou vhodné i pro děti). Repelenty se nanášejí na oděv, nikoliv na tělo.
  • Je vhodné nosit s sebou sadu na vytahování klíštěte, např. kartu.
  • Vyhýbat se pobytu v hustém a nízkém lese, který je tvořen jehličnany i listnatými stromy.
  • Používat přípravky proti klíšťatům také na domácí mazlíčky (klíště se může přesunout později na člověka).
  • Ošetřeny repelentem by měly být také pelíšky domácích mazlíčků.
  • Oblečení by mělo být vysvlečeno před vchodem do domu či bytu a řádně protřepáno.
  • Po procházce v přírodě by se měli psy či kočky pořádně vyčesat.
  • Lidé by se měli pořádně prohlédnout a nechat si prohlédnout místa také tam, kde sami nevidí.

Nemoci přenášené klíštětem

V České republice se vyskytuje druh klíštěte Ixodes ricinus, který je hlavně přenašečem boreliózy. Až 70 % klíšťat, které se na území naší republiky vyskytují jsou přenašeči právě obávané boreliózy.

Více o borelióze se dočtete v hlavním článku: Borelióza2.

Zbylá klíšťata přenášejí klíšťovou encefalitidu (6 % nakažených klíšťat), ehrlichiózu (10 % infikovaných klíšťat) nebo babeziózu (jen 1 % nakažených klíšťat).

Očkování proti nemocem přenášenými klíšťaty

V současné době existují vakcíny pouze proti klíšťové encefalitidě, která je doporučována lidem, kteří se nacházejí v rizikových oblastech (jižní Čechy, Jeseníky a Českomoravská vrchovina).

Více o možnostech očkování a cenách vakcín se dočtete v hlavním článku: Klíšťová encefalitida7.

Proti lymské borelióze, kterou trpí daleko více lidí, očkovací látka ale neexistuje. Lékaři umí léčit až příznaky samotné nemoci, na které si nemocní lidé stěžují. Léčba je prováděna dlouhodobým užíváním antibiotik1.

Fakta o klíšťatech

  • Klíště žije nejčastěji v trávě nebo v keřích v maximální výšce 60 cm od země. Neskáčou tedy ze stromů, jak se tvrdí. Vyskytují se hodně také u řek a ve vlhkém prostředí.
  • Klíšťata nemají ráda horko, vyskytují se proto nejčastěji mimo mrazy a velká vedra.
  • Říká se, že lidé se sladkou krví by se měli klíšťat více obávat. Je pravda, že se klíště řídí čichem a pachem člověka, není ale vědecky potvrzeno, že by měla krevní skupina člověka nějaký vliv na to, zda se klíště do člověka zakousne nebo nikoliv.
  • Klíště by se při vytahování nemělo otáčet proti směru hodinových ručiček. Takovýto způsob jak vytáhnout klíště napomáhá pouze k tomu, že se hlavička klíštěte oddělí od těla.
  • Klíště nerozmačkávat a už vůbec ne mezi prsty, může tak dojít k šíření infekce. Nejlépe je klíště spláchnout do záchodu nebo na kousku papírku zapálit v popelníku nebo na nějakém nehořlavém místě.
  • Repelenty nejsou 100 % ochrannou před klíšťaty. Jsou pouze jedním z pomocníků, jak se před klíštětem ochránit. Měl by být pečlivě nastříkán na co největší plochu a také by měl být po čase znovu aplikován, neboť může dojít k vyprchání účinku.
  • Očkování nechrání proti klíšťatům, ale proti nemocem, které klíšťata přenášejí. Očkování je zatím možné pouze proti klíšťové encefalitidě.
  • Na procházku do přírody je vhodné vybrat si oblečení z kluzkého materiálu.
  • Červený flíček zanechaný po zakousnutí klíštěte nemusí ještě znamenat nakažení boreliózou (encefalitida se vyrážkou neprojevuje, má spíše příznaky chřipky).
  • Nemoc nepřenáší kusadla, ale sosák, kterým klíště saje krev. Proto není nutno vytahovat kusadla klíštěte, zůstanou-li v místě zakousnutí. Tělo si s kusadly poradí obdobně jako s třískou.

Více o klíštěti na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. https://web.archive.org/web/20110726100905/http://www.kliest.sk/
  2. http://kliste.cz/
  3. https://www.modrykonik.cz/zdravi/kliste/
  4. http://www.zdravie.sk/
  5. http://doma.nova.cz/clanek/zdravi/fakta-a-myty-o-klistatech-chrante-se-ale-skutecne-spravne.html
  6. http://doma.nova.cz/clanek/zdravi/10-mytu-o-klistatech-opravdu-skacou-ze-stromu-a-odpuzuje-je-piv...

Hodnocení a zkušenosti s jak vytáhnout klíště

Máš zkušenost s jak vytáhnout klíště?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
kitinka76  25. lis 2013

Klíště a borelioza

Maminky, doporučuji si po každém klíštěti nechat udělat testy na boreliozu. I pokud se neobjeví ten typický flek. Často totiž může první stadium boreliozy proběhnout naprosto bez příznaků. Já sama jsem toho důkazem.

Pokud chcete mít jistotu, tak si měsíc po vytažení klíštěte skočte k pediatrovi nebo na infekční. První stadium je docela dobře léčitelné antibiotiky.
1 člověk považuje za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce