Jak přispět do Wiki Modrý koník 1 zkušenost

Wiki Modrý koník je Vaše encyklopedie o mateřství, dětech a rodině a Vašich osobních zkušenostech. Zatím obsahuje pouze několik stručných témat (tzv. wiki článků), ale za vaší pomoci se bude rychle rozšiřovat. Kromě článků jsou součástí Wiki i vaše osobní zkušenosti (tzv. "Moje zkušenosti s..."), které najdete pod jednotlivými wiki články. Budeme rádi, pokud přispěješ svými vědomostmi a zkušenostmi.
Zde najdeš informaci, jak na to.

Jak napsat nový článek nebo doplnit už existující


Máš informace, které na Wiki chybějí nebo umíš doplnit už existující wiki článek? Našla jsi chybu nebo neaktuální informaci? Neváhej a piš. Ty se realizuješ a jiným tím pomůžeš. Do budoucna plánujeme otevřít Wiki tak, aby ji mohl editovat přímo každý. Ale nedá se mít hned vše najednou, takže ještě to zatím takto nefunguje.

Zatím to jde následovně:
Pokud chceš doplnit už exitující článek, nejjednodušší je, pokud pod daným článkem najdeš linku "Napiš nám". Po kliknutí na linku se otevře předpřipravený formulář. Stačí už jen do zprávy vložit upravený text nebo doplnění textu a odeslat.
Pokud chceš vytvořit nový wiki článek, tak nám napiš sem. Do předmětu zprávy přidej ještě název tvého článku. Do zprávy vlož tvůj text a odešli zprávu.

Pokud se rozhodneš přispět do článků:
 • snaž se psát objektivně, popisuj fakta, ne pocity (na to slouží Moje zkušenosti s...) a určitě ne doměnky
 • nekopíruj cizí texty
 • uváděj použité zdroje, ze kterých čerpáš (linka, název, autor knihy)
 • piš gramaticky správně a s diakritikou
 • nepoužívej Wiki Modrý koník na reklamní účely

Jak přidat obrázek k wiki článku


Obrázek nebo fotka vypoví někdy víc než tisíc slov. Pokud máš fotku, která by doplnila Wiki článek, tak neváhej s jejím uveřejněním. Vlož si ji do svého fotoblogu. Pomocí linky "Napiš nám" pod článkem, pošli linku na tvoji fotku ve fotoblogu a krátký text s názvem fotky, příp. krátkým vysvětlením.

Pokud se rozhodneš přidat obrázek nebo fotku:
 • použij fotku, která je tvoje a její uveřejnění na našich stránkách není v rozporu se zákonem, autorskou licencí nebo pravidly této stránky
 • vlož si ji do svého fotoblogu (jako veřejnou fotku)

Jak přidat vlastní zkušenost


Co je to vlastní zkušenost


Zkušenost je trvalý výsledek zážitku nebo prožití. Je protikladem k věcem naučeným, vyslyšených od jiných nebo přečtených. Zkušenost je tedy v pravém slova smyslu nepřenosná.

Proč máme na Wiki vlastní zkušenosti


"Pokud nasbíráme dostatek zkušeností, většinou jsme už příliš staří na to, abychom jich využili." (William Somerset Maugham) A většinou už nemáme možnost rozhodnout se jinak. Takto naše sesbírané zkušenosti mohou posloužit jiným. Na rozdíl od wiki článku, který by měl být co nejobjektivnější je tvoje zkušenost to, cos prožila, je to tvůj příběh a tvé emoce.

Jak napsat vlastní zkušenost


Vlastní zkušenost můžeš napsat pod většinu wiki článků. Stačí pod článkem kliknout na "Přidej svou osobní zkušenost s ...." (viz.obrázek).

"Tvá zkušenost nebude po odeslání automaticky publikovaná. Nejdříve projde schválením. Chceme, aby se zobrazené zkušenosti týkaly daného tématu, byly skutečnou zkušeností daného uživatele a měly správné formátování (diakritika, odstavce a pod.). Co kam napsat, můžeš vidět na obrázku. Napsání vlastní zkušenosti je složeno ze tří kroků:
1. Stručný nadpis zkušenosti
2. Text s tvou zkušeností
3. Odeslání tvé zkušenosti ke schválení


Pokud se rozhodneš napsat vlastní zkušenost:
 • piš pouze tvou osobní zkušenost (Pokud je téma např. Císařský řez, piš jen tehdy, pokud jsi reálně rodila císařským řezem.)
 • piš s diakritikou a gramaticky správně. Dlouhý text rozděluj do odstavců (tj. piš jako do časopisu, ne jako když píšeš SMS).
 • slušnost a korektnost je samozřejmostí
 • pokud popisuješ negativní (i když pravdivou) zkušenost, mysli na to, abys nezpůsobila újmu ostatním (např. poškozením jejich dobrého jména)
 • nezapomeň popsat, co bys udělala jinak, co bys na základě své zkušenosti doporučila jiným.

Co plánujeme ve Wiki Modrý koník do budoucna


 • uveřejnění dalších témat. Po neplodnosti se můžete těšit na porod.
 • vyhledávač
 • otevření přímých úprav článků pro uživatele

Připomínky, návrhy a inspirace mi pošli

Podmínky používání


I Wiki Modrý koník se řídí Podmínkami používání 
Wiki Modrý koník je otevřená encyklopedie. Informace, které v ní jsou uvedeny nenahrazují návštěvu zkušeného odborníka (lékaře, právníka a pod.).
Pomohl ti tento článek?
Ano
 / 
Ne

Zkušenosti s příručkou Wiki Modrý koník

Máš zkušenost s příručkou Wiki Modrý koník?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
camelinka
13. čer 2013

Dorjan Danny Sport Prestige 2011

Jelikož bydlíme ve vesnici, kde polní cesty plynule přechází v rozbité chodníky, sháněla jsem bytelný, nehrkací kočár s co největšími koly.
Dorjan byla proto láska na první i druhý pohled.....
Autosedačka sice nepatří k "nejvymakanějším", ale vydržela dlouho a na nákupech jsem ocenila nacvaknutí na podvozek, ovšem za použití adaptéru, což zas tak veliká výhoda není, pokud jsem si ho zapomněla doma :-N. Ale je to jen o zvyku.
Má velikou korbu, do které se mi dcera, narozená v červenci, vlezla ve fusaku po celou zimu, ikdyž ke konci už to bylo "tip ťop". Kola má obří, za celou dobu jsme píchli snad 2x a bez problémů přeskákal i kořeny na lesních cestách a poté, co se trochu "vychodily" pružiny, tak docela pěkně houpal.
Hlavně mě překvapilo množství vychytávek, které bych u kočáru v této cenové relaci nečekala.
- Na stříšce korby je odepínací "vrstva", která ukrývá větrací síťku, pro letní období výborná věc, totéž i na sportovní nástavbě.
- Polohování v hluboké korbě, super, když dítě ještě nesedí, ale už se vleže nudí.
- Střecha sporťáku jde překlopit až úplně dopředu, což zajistí skvělou skrýš před sluncem.
- Sporťák má nacvakávací (nevím jak to nazvat) kus látky, která z něj v místě nožiček vytvoří velikou "vaničku".
Přejmenovala jsem ho na "náš tank", protože se nestalo, že by nás někde nechal "ve štychu".
Sportovní sedačku jsme nevyužili dlouho, je sice velice prostorná (řekla bych superobří), ale s ročním dítětem už jsme toho moc nenajezdili, kočár už byl celkem těžký a musela jsem dokoupit klasické "kšíry", protože s těmi originálními dítěti moc pohybu nezbývá.
Další oříšek je skladnost. Nemám moc možností srovnání, řekla bych, že podvozek je při složení asi standardní velikosti, korbička taky, ovšem kámen úrazu je sportovní nástavba. Jednou jedinkrát jsem ji po urputném boji dostala s ostatními věcmi do kufru ( Ford Mondeo kombi, žádný drobek :-N) a řekla jsem, že už nikdy více :-N ( přešli jsme na maličké Espiro Magic). Nejsem úplný antitalent, ale nepřišla jsem na to, jak ho tam vmáčknout tak, aby mi nezabíral půlku kufru, děsné monstrum :-N.
Abych to shrnula, po dobu jeho používání jsem s ním byla spokojená, oddřel si svoje, na ty naše cesty téměř ideální, výška madla pro mě akorát, ikdyž pro dvoumetrového manžela by byla vhodnější o 10cm vyšší.
Příště už bych si koupila kočárek jiný, klidně použitý, už ne hlavně trojkombinaci, hlubokou verzi pořádný "houpák" a pak kvalitní lehký, skladný sportovní.
Ovšem Dorjánek bude navždy "náš supertank" 8-)
1 poděkování
Poděkuj za zkušenost