Strava v těhotenství

Většina nastávajících maminek řeší, jaké potraviny mohou, a naopak nesmí jíst. Mezi nejdiskutovanější přitom patří vajíčka, tropické ovoce, česnek, mléčné výrobky, maso, ryby a mořské plody i houby a ořechy. Zajímat se o to, co v těhotenství jíš, je určitě správné, protože v případě některých potravin hrozí infekce nebo vznik alergie. Pojď se podívat, čemu je lepší se vyhnout a čeho si můžeš dopřát podle chuti.

Co jíst a nejíst v těhotenství.

Strava v těhotenství by měla být vyvážená.

Co v těhotenství nesmíš jíst?

  • Syrové masné výrobky
  • Syrová vejce
  • Nepasterizované mléčné výrobky

U syrového masa a vajec i nepasterizovaného mléka existuje riziko infekce, proto by tyto potraviny po dobu těhotenství měly být vyškrtnuty z tvého jídelníčku. Maso a vejce je nutné tepelně upravit, mléko používat pasterizované.


Co v těhotenství můžeš jíst?

1. Ovoce

  • Tropické ovoce si dát můžeš, jen pamatuj, že tělo je v době těhotenství citlivější ke vzniku alergií, takže raději opatrně. Přesto, pokud si takové ovoce hodláš občas dopřát, určitě to nebude na škodu, jen ho nezapomeň pořádně umýt.
  • Tuzemské ovoce je skvělou volbou pro doplnění vitamínů, zvlášť když si vybereš místního farmáře, který se věnuje ekologickému pěstování. Jeho hrušky a jablíčka budou pro tebe a vyvíjející se miminko ideální.
  • Lesní ovoce – i v jeho případě platí, že je lepší místní než dovážené, ale jinak je zdravým obohacením jídelníčku.

Nelekej se, pokud si dáš jahody a objeví se ti vyrážka. Toto ovoce obsahuje hodně histaminu, na které může tělo zareagovat. Nejde však o alergickou reakci.

2. Zelenina

Zelenina je bezesporu zdraví prospěšná, takže není potřeba se v ní nějak omezovat. Jen se opět raději podívej po druzích, které rostou u nás, třeba brambory, brokolice, papriky, rajčata, okurky, česnek a cibule.

V případě zeleniny je ovšem potřeba zkoušet, která ti dělá a nedělá dobře. Některé druhy totiž u tebe můžou způsobit zažívací potíže (nejčastěji zácpu a nadýmání). Když zjistíš, které to jsou, snadno se jim pak vyhneš a dopřeješ si takovou zeleninu, která ti dodá potřebné látky a ještě ti po ní bude skvěle.


3. Maso

Syrová nebo nedostatečně tepelně upravená masa bys určitě konzumovat neměla. Po správné přípravě ale maso problém není. To ale neplatí u zvěřiny, která neprošla veterinární kontrolou, takže pokud ti nějaký myslivec nabídne kus ulovené zvěře na uvaření, raději odmítni.

Uzeniny a podobné typy masných produktů jsou všeobecně nedoporučovanými potravinami, a to mimo těhotenství i během něj🙂

Opatrná buď s jedením vnitřností. Hlavně u jater hrozí, že by v nich mohly být toxiny, a navíc obsahují hodně vitamínu A. Raději si je dej jen výjimečně v menším množství.

Mezi rybami jsou lepší volbou sladkovodní druhy. Mořské plody jsou alergen, takže s nimi opatrně.


4. Mléčné výrobky

U mléčných výrobků v těhotenství platí, že musí projít pasterizací, aby nehrozilo, že v nich budou toxiny a škodlivé bakterie. Sýrům s plísní se zcela vyhýbat nemusíš, ale raději si je dávej jen v malém množství. Ostatní sýry (pasterizované a bez plísně) jsou v pořádku a klidně si na nich pochutnej.


5. Pikantní ingredience a skořice

Pikantní ingredience mohou vyvolat zažívací potíže i mimo těhotenství, ale pokud jsi na ně zvyklá a nedělají ti žádné potíže, pak není nutné s jejich jedením přestávat.

Skořice není problémem, protože neobsahuje žádné nebezpečné látky.


6. Ořechy, med, mák, sója, a houby

  • Ořechy v těhotenství jíst můžeš, ale mohou vyvolávat alergie, a proto nejsou úplně ideální potravinou.
  • Medu se není nutné vyhýbat.
  • Mák nepředstavuje problém, pokud ho nejíš v extrémně velkém množství.
  • Sója je občas diskutovaná kvůli obsahu fytoestrogenů, ale v běžném množství se jí nemusíš bát.
  • Houby – neboj se produkovaných hub, mezi které patří hlíva ústřičná a žampiony. Opatrnost je na místě u lesních hub donesených z lesa. Splést se může každý.

Strava v těhotenství

Kupované houby si klidně dej, pozor na ty sbírané v přírodě.

Jak má strava v těhotenství vypadat?

Základem je vyvážená strava, bohatá na:

  • Proteiny
    • Nutné pro pro tvorbu krve a růst buněk.
    • Vhodné zdroje: drůbež, ryby, maso, luštěniny, vejce a semínka
  • Sacharidy
    • Přísun energie.
    • Vhodné zdroje: celozrnné pečivo, těstoviny, rýže, brambory, ovoce.
  • Tuky
    • Zásoba tělesné energie, kterou je ale třeba držet v mezích, aby nedocházelo k nadměrnému přibírání tělesné hmotnosti.
    • Vhodné zdroje: maso, máslo, zakysané mléčné výrobky a tvrdé sýry, za studena lisované rostlinné oleje bohaté na omega-9 a omega-3 mastné kyseliny a také za studena lisovaný kokosový olej, ořechy a semínka, vejce, obilniny.

Vitamíny a minerály

  • Vitamín A – zelenina, zejména mrkev
  • Vitamín B – maso
  • Vitamín B 6 – banány, vepřové maso, celozrnné pečivo
  • Vitamín B12 – mléko, drůbež, ryby, maso
  • Vitamín C – brokolice, špenát, květák, citrusy
  • Vitamín D – mléko, mléčné výrobky, celozrnné pečivo, cereálie
  • Kyselina listová – listová zelenina, fazole

Kyselinu listovou, železo, jód, vápník a hořčík je v případě potřeby možné doplnit potravinovými doplňky (např. ve formě tablet).

Důležitou složkou stravy je proto např. kyselina listová, která slouží jako prevence proti rozštěpu páteře či defektům nervové soustavy a to již od prvotních stádií plodu. Proto je užívání kyseliny listové doporučováno už v období plánování těhotenství. Viz článek: Kyselina listová37. Pravidla pro stravu těhotné a kojící ženy pro předcházení alergií u miminka naleznete ve článku Potravinová alergie6.

Neméně důležité je i navýšení příjmu vápníku (ale ne vysokou konzumací mléka a mléčných výrobků). Ten je velmi potřebný pro vývoj kostí a zubů. Nemá-li plod dostatek vápníku ze stravy, začne jej odebírat z kostí nastávající maminky, které tímto hrozí odvápnění.


Video: Vliv potravin v těhotenství se přeceňuje

Rozhovor s odborníkem: MUDr. Petr Kolek

Co ve videu zaznělo:


Strava v těhotenství podle trimestrů

První trimestr

V samotném začátku těhotenství není nutné energetické navýšení příjmu potravy. Navíc možná trpíš nevolnostmi, což může znamenat dočasné omezení příjmu potravy. Pokud nejde o extrémní případ, není nutné se znepokojovat, plod tím není ohrožen, protože v těle nastávající maminky je uloženo dostatečné množství minerálů a vitamínů, které potřebu dokáží pokrýt.

Druhý trimestr

Stále platí, že není potřeba jíst za dva, postačí, pokud si vybíráš výživově hodnotnější potraviny. To znamená jíst dostatek zeleniny, ovoce, vlákniny a libového masa, omega-3 mastných kyselin, prostě zdravá a vyvážená strava.

Třetí trimestr

Správné složení potravin v tomto období dokáže zmírnit některé problémy, se kterými se ke konci těhotenství potýká mnoho nastávajících maminek. Je to třeba:

  • Chudokrevnost – zde může pomoci zvýšená konzumace potravin obsahujících železo (listová zelenina, červená řepa, maso a semínka, červené a fialové ovoce, ovesné vločky, kvasnice, melasa).
  • Pálení žáhy – zde mohou pomoci bílkovinné potraviny.

Viz článek: Pálení žáhy19.

  • Nadýmání či zácpa – tyto problémy je možné napravit konzumací dostatečného množství vlákniny, dodržováním pitného režimu a při zácpě vyloučením potravin, které nadýmají (např. cibule, kapusta).

Ve třetím trimestru lehké navýšení příjmu energie neuškodí, ovšem stále by se mělo jednat o potraviny plnohodnotné, nikoliv o tzv. prázdné kalorie (sladkosti, koláče, buchty apod.).


Více nejen o stravě v těhotenství na Modrém koníku

Na Modrém koníku si můžeš povídat s uživatelkami i položit dotaz odborníkům.

  • Zařaď se do tematických skupin
    • V tematických skupinách spolu komunikují uživatelky, které něco spojuje.
    • Tematické skupiny
  • Napiš odborníkovi –⁠ zdarma a s možností anonymity

Hodnocení a zkušenosti se stravou v těhotenství

Máš zkušenost se stravou v těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
zebruska  3. srp 2015

Žádné omezování

Jakmile mi doktor oznámil, že jsem těhotná, odkázal mě na jejich webové stránky, kde je seznam toho, co jíst a co nejíst. Poctivě jsem se na něj podívala a asi tak týden to dodržovala. Pak jsem měla neuvěřitelnou chuť na paštiku, tak jsem si ji dala. Stejně jako grilovaný hermelín. Velká zkouška mé vůle byla na švagrové svatbě, kde si manžel s druhou švagrovou dali tatarák, který miluju, ale jako jediný jsem si jej odpustila. Vzhledem k tomu, že jsem měla pořád hlad, upravila jsem jídelníček tak, že jsem jedla konečně pravidelně.
adenka84  9. dub 2015

Můj gynekolg říkal "jezte všechno,co si tělo žádá"

V obou těhotenstvích jsem trpěla velikými nevolnostmi... v 10. týdnu jsem měla - 6 kg, hubla jsem už i na tucích a nic v sobě neudržela, ani vodu, natož něco, co by mě dodalo sílu. Skončila jsem logicky v nemocnici na kapačkách.

Můj gynekolog mě na pokoj nosil vychlazenou colu a vanilkový kornout na zlepšení chuti. Nic zdravého, přesto mě to moc pomáhalo. Vždy mě říkal, ať jím co si tělo žádá. Klidně i Nivu, paštiku apod. Jo jasně, že ne každý den. Prý to plodu nijak neškodí. Když se nic nepřehání. Řídila jsem se jeho radami a pokaždé bylo vše v pořádku. :-)
goiginka  9. led 2015

Jedla jsem vše ,na co jsem měla chuť.

Během těhotenství jsem jedla vše, na co jsem měl chu A hlavně pořád, ;D protože pokud jsem neustálé něco nezobala, bylo mi špatně. Taky to nakonec dopadlo tak, že jsem přibrala 28 kg. A po porodu jsem do roka shodila 35kg. Proto si myslím, že by každý měl jíst na co má chť. Ale samozřejmě se necpat. :)
apacheee  9. led 2015

Nic se nesmí přehánět

I normálně jsem jedla poměrně zdravě, ale i tak jsem občas hřešila (hranolky, chipsy,...), proto jsem v těhotenství nijak výrazně stravu neupravovala.

Z počátku těhotenství jsem "trpěla" nechutenstvím - jedla jsem málo a hned jsem byla plná. Postupně se to zlepšovalo a já tak jedla stejně jako dříve. Snažila jsem se jen jíst častěji, protože jinak se mi motala hlava.
1 člověk považuje za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce