Zachování živin v mateřském a v kojeneckém mléku

Období prvních 18 měsíců života miminka je velmi rušné. Krmení, spaní, fyzický růst a mentální vývoj - vaše děťátko se mění ze dne na den. Není snadné sledovat takové tempo a právě proto jsme se rozhodli rozdělit toto období do určených stravitelných dávek podle věku a stupně vývoje.

Průvodce vám pomůže snadněji sledovat a pamatovat si potřebné dávky pro miminko daného věku. Samozřejmě, i informace z jiných zdrojů vám mohou pomoci při poznávání potřeb vašeho miminka.

Náš průvodce obsahuje informace týkající se krmení, spaní6, fyzického8 a mentálního vývoje donošeného novorozence7 do 3. měsíců života1.

Krmení miminka do 3 měsíců života

VěkObjem v mlPočet krmení za den
1. měsíc15 - 90 ml8 - 12x
2-3 měsíc100 - 180 ml6 - 8x

Chování hladového miminka:

  • kývání hlavy ze strany na stranu
  • otevírání úst a mlaskání rty
  • vkládání ručiček do úst
  • tisknutí se k prsu matky
  • špulení rtů
  • vyplazování jazyka
  • vtahování rukou a nohou do středu

Pláč je až sekundární projev hladu. Který přichází, pokud nereagujete na prvotní signály. Pro rychlé a bezpečné ohřívání používejte Dr.Brown's DELUXE elektrický ohřívač kojeneckých lahví nebo MilkSPA.

V prvních měsících po narození, pokud nezavedete stravovací harmonogram, je miminko krmeno ve většině podle potřeby, to znamená, že se ozve, když je hladové. Noční krmení má už větší pravidelnost: 2 - 3 nebo 3 - 4 hodinové rozestupy. Dítě zpočátku méně přibírá a přibližně o 2 týdny jsou přírůstky na váze vyšší.

Co se týče vitamínů, pro svůj zdravý růst, dítě potřebuje vápník, tuk, kyselinu listovou, železo, bílkoviny, sacharidy a zinek. Všechny tyto vitamíny jsou obsaženy v mateřském7 nebo kojeneckém mléce.

Pro dítě jsou velmi důležité vitamíny C, A, E, B, K, D. Existují láhve, které dokáží lépe uchovávat některé z nich. Dr.Brown's kojenecké antikolikové lahve lépe uchovávají vitamíny C, A a E.

Techniky a polohy při krmení kojeneckou lahví

V případě, že své miminko budete krmit kojeneckou lahví41, je důležité, abyste se seznámila s výrazem - průtokový stupeň savičky kojenecké láhve.

Děti se rodí s vlastními preferencemi - projeví se speciálně tehdy, když primárně kojíte. Dají vám vědět, pokud je savička na láhvi příliš rychlá nebo pomalá.

Savička s průtokovým stupněm Dr.Brown's

0m +Stupeň Preemie Flow
Stupeň Level 1
3m + Stupeň Level 2

Techniky a polohy při kojení

Je velmi důležité rozlišovat projevy chování vašeho miminka. Kdy je hladové a kdy už má dost. A to hned od začátku, kdy se dítě dožaduje prsou více než 8x za den. To však vyžaduje více času.

Je vhodné sledovat, jak se miminko chová před jídlem a zda tyto projevy souvisí s krmením nebo ne. Dalším přínosem pro vás bude, když se naučíte rozpoznat chování signalizující, že vaše miminko je najedené - jako například, že usne nebo působí spokojeně.

Triky jak zvýšit produkci mléka

Na základě některých signálů poznáte, že je vaše miminko dostatečně nakrmené. Pokud odstříkáváte mléko nebo krmíte kojeneckým mlékem z lahve, sledujte přijatý objem během jednoho krmení. Tuto informaci si žádejte i od personálu, který se staral o vaše děťátko během prvních 3 měsíců, v případě, že jste nemohla být s vaším miminkem. Pro "čistě" kojící maminky má smysl sledovat špinavé pleny a přírůstek na váze po nakrmení.

Bez ohledu na to, jak miminko krmíte, sledování plenek je výborná cesta jak monitorovat jeho celkové zdraví a růst. Stolice novorozence má specifický zápach a barvu připomínající smolku. Brzy však začne barva zesvětlovat do žluta, zjemňovat svou konzistenci a dokonce v některých případech vycházet ven stříkáním.

Dostává dítě dostatek mléka?

VěkPočet mokrých plen / denPočet plen se stolicí/ den
První 3 dny1 - 3 mokré pleny 1+ plenky se stolicí
Po 4-5 dnech6+ mokrých plen 3+ plenky se stolicí
po 1 měsíci 4-6 mokrých plen počet se snižuje, může některé dny vynechat

Barva stolice:

V prvních dnech barva stolice postupně bledne do zelené, žluté a může být i tmavě hnědá až černá.

Přibývání na váze:

V 1.týdnumírná ztráta na váze
V 2.týdnu návrat k porodní váze
Do 3 měs. přibírání 15 - 30g / den

Při všem, co již bylo řečeno, je však nejdůležitější říci, že každé miminko je jiné. Tento průvodce je pro vás připraven jen jako odrazový můstek, jako pomoc snadněji objevit věci, které dělají miminko osobností. Vždy konzultujte vaše problémy ohledně krmení dítěte s vaším pediatrem nebo laktační poradkyní.

Hodnocení a zkušenosti zachováváním živin v mateřském a v kojeneckém mléku

Máš zkušenost zachováváním živin v mateřském a v kojeneckém mléku?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce