Kordocentéza

Prenatální diagnostika nabízí řadu možností, a tak jakmile se během běžných vyšetření v těhotenství objeví známky toho, že miminko v děloze neprospívá, lékaři mohou ženě doporučit podstoupení invazivního diagnostického zákroku. Řadí se k nim právě kordocentéza, tedy punkce pupečníku. Proč se ovšem využívá méně než ostatní indikovaná těhotenské vyšetření a jak v praxi probíhá?

Kordocentéza

Kordocentéza představuje diagnostické vyšetření, jehož úkolem je zjistit, zda miminko netrpí vývojovou nebo genetickou vadou.

Co je kordocentéza a jak probíhá?

  • Kordocentéza v praxi představuje odběr krve plodu z pupečníkové cévy invazivní metodou – tedy zavedením jehly do pupečníku přes břišní stěnu matky. Zákrok probíhá pod neustálou kontrolou na ultrazvuku, kde lékař monitoruje směřování jehly, aby předešel poranění dítěte nebo vnitřních orgánů ženy.
  • Odběr se většinou provádí z místa, kde se pupečník spojuje s placentou, přičemž se odebírají přibližně 3 až 4 ml krve. Z takto získané krve se stává cenný vzorek nesoucí mimo jiné genetickou informaci dítěte, který slouží ke stanovení krevní skupiny dítěte, zjištění případné infekce v jeho organismu a zhodnocení některých vývojových a genetických vad.
  • Podstoupení kordocentézy může lékař těhotné ženě jen doporučit, finální rozhodnutí je však na ní. Přestože se jedná o nejlepší možný způsob, jak získat vzorek krve plodu, v praxi se kordocentéza využívá stále méně.

Proč se odběr krve z pupečníku plodu provádí?

  • Cílem kordocentézy je potvrdit, specifikovat nebo vyloučit některé vývojové vady či genetické poruchy dítěte. Výsledek je definitivní a na jeho základě jsou zvoleny další kroky, mezi nimiž může být i rozhodnutí ženy ukončit těhotenství ze zdravotních důvodů – do 24. týdne těhotenství27.
  • Vyšetření se provádí poté, co předchozí screeningy poukázaly na možné podezření, že by miminko nemuselo být v pořádku. Obvykle se punkce pupečníku provádí od 18. nebo až 20. týdne těhotenství. Ve srovnání například s amniocentézou nebo odběrem choriových klků jde o poměrně pozdní týden těhotenství, zmíněné dva invazivní zákroky se totiž mohou provádět již v prvním trimestru. Výhodou kordocentézy jsou však časné výsledky – obvykle jsou k dispozici do maximálně tří dnů od odběru.

Rizika a komplikace spojené s kordocentézou

Jelikož se jedná o invazivní zákrok, jsou s odběrem spojena i možná rizika. Nejčastěji jde o:

  • bolestivost v místě vpichu,
  • podráždění dělohy,
  • problémy s placentou,
  • předčasný odtok plodové vody,
  • zvýšení rizika spontánního potratu o 1 %.

Mohlo by tě také zajímat

Vyšetření během těhotenství

Screeningová, diagnostická, doporučená a doplňková – vyšetření v těhotenství je velké množství a pro nastávající maminku není snadné se v nich zorientovat. Právě proto jsme připravili přehled, ve kterém ti vysvětlíme, jaké vyšetření k čemu slouží, které je propláceno zdravotní pojišťovnou a které můžeš podstoupit na vlastní žádost.

Amniocentéza

Asi každá nastávající maminka má strach, když jí lékař doporučí podstoupit amniocentézu, nebo jinak řečeno odběr plodové vody. Nejde totiž o rutinní vyšetření v těhotenství, proto si pojď přečíst, jak amniocentéza probíhá, jestli s sebou nese nějaká rizika a kdy se provádí.

Týdny těhotenství

Každý týden těhotenství s sebou nese něco nového. Některé události sice nejsou navenek vidět, ale rozhodně probíhají. Aby také ne, vždyť během 40 týdnů se ze shluku buněk stane miminko. Podívej se, co tě v jednotlivých týdnech čeká a na co bys neměla zapomenout. Stačí kliknout na týden, který tě zajímá.


Více na Modrém koníku

  • Napiš odborníkovi –⁠ zdarma a s možností anonymity
  • Těhotenství týden po týdnu
    • Co se děje v jednotlivých týdnech těhotenství, jaké změny a vyšetření tě čekají a jak se postupně vyvíjí miminko? To zjistíš v našich těhotenských týdnech, na kterých jsme spolupracovali s MUDr. Petrem Kolkem.
    • Těhotenství po týdnech5

Hodnocení a zkušenosti s kordocentézou

Máš zkušenost s kordocentézou?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce