Nejen k zápisu do školy se od dítěte očekávají určité dovednosti a znalosti. Už při zápisu do mateřské školy je potřeba, aby vaše děťátko projevilo jistou dávku samostatnosti a potřebných dovedností. Tedy ne přímo k zápisu, ale určitě v době nástupu. Nevíte, jaké dovednosti to jsou? Následující řádky vám napoví.
Ano je to tak, už při nástupu do MŠ se očekává, že vaše dítě něco umí. Přeci jen jde o školské zařízení, která má za úkol přípravu do školy. I na takové zařízení tedy musí být svým způsobem dítě zralé a připravené, není to totiž jen zařízení, které vám pohlídá děti, když jste v práci a ve všech ohledech se o ně postará. Je to zařízení, které vaše dítě bude dále rozvíjet, ale musí na něčem stavět.


Ovšem nemusíte se bát, nejde o nic náročného. Dítě by mělo mít osvojeno pár běžných dovedností a znalostí, které většina dětí v tomto věku v určité míře umí a ukazují na připravenost dítěte fungovat jako samostatná jednotka.


Být bez plen a dudlíku je základ

Tak tedy, vaše děťátko by v době pobytu ve školce nemělo nosit plenky a mělo by se obejít již bez dudlíku.


Pokud vím, tak školky při zápisu nic nezjišťují, ale než tam v září nastoupí, měl by být bez plínek, zvládnout se najíst a obléci se - hlavně kvůli sobě podle mě, protože pak to mají ty děti těžší, ale učitelky jim pomáhají,“ potvrzuje jedna z maminek.


Důležité je, aby dítě znalo a reagovalo na své jméno a jednoduché pokyny, aby tak bylo schopné v rámci svých možností spolupracovat. To znamená, že by mělo přijít, když ho někdo zavolá, podat určitou věc, když ho někdo poprosí, sednout si ke stolečku atd. Určitě by také mělo umět vyjádřit své potřeby, ale také pozdravit, poděkovat a poprosit.


S pobytem v kolektivu souvisí i další věc, dítě by mělo zvládat být chvíli mimo rodinu a respektovat učitelku a dohodnutá pravidla. Určitě je vhodné, aby se dítě nebálo komunikovat a navazovat kontakt s kamarády, mělo by být na více dětí kolem sebe zvyklé.Sebeobsluha a jídlo

Co se dovedností a sebeobsluhy týká, vaše dítě by si mělo umět umýt ruce a používat kapesník, otřít si pusu ubrouskem, vyčistit zuby, samo si říci, že se mu chce na WC a také si tam dojít. Ve většině školek není nutné, aby si dítě umělo utřít zadeček, většinou s tím učitelky těm nejmenším dětem pomáhají.


V oblasti oblékání, by dítě mělo minimálně alespoň spolupracovat a pomáhat při oblékání a svlékání. To znamená, že se nemusí umět celé samo obléknout, ale snažit se za pomoci druhé osoby - například natahovat ruce a nohy. Boty a bačkůrky by ale mělo umět obout samo, nebo alespoň projevit snahu. O tkaničky se postarají paní učitelky.


Hezky to shrnuje jedna z budoucích maminek, která je zároveň učitelka: "Maminka zatím nejsem, ale učitelka ano, tak snad má rada přijde vhod. K zápisu není nic moc potřeba, ale v září by bylo fajn, aby chlapeček zvládal základy sebeobsluhy, tzn. oblékání, vysvlékání, skládání věcí, hygiena, stolování, úklid hraček po sobě atd. Těmi základy myslím hlavně snahu. Byla by utopie myslet si, že tohle všechno tříleté dítě bude ovládat, ale nejdůležitější snaha a to, že rodiče dítěti umožní, aby toto všechno zkoušelo samo. Kolikrát v šatně spěchají, tak dítě vysvlečou, poskládají mu věci, ale je důležité nechat dítko, ať to všechno zkouší samo, i když to zabere víc času. Učitelka samozřejmě se vším pomůže, ale dětí ve třídě je hodně a je fajn, když to aspoň zkoušejí."


S touto oblastí souvisí i otázka poznání a ukládání vlastních věcí. Ač bude mít dítě vše podepsané, mělo by své oblečení, obuv i třeba ručník poznat a dále umět uložit na určené místo, tedy poznat svou skřínku či poličku a svou značku.


Při jídle by při nástupu do školky mělo být dítě schopno pít z hrnečku a používat lžíci. Určitě je také dobré, když je dítě schopné jíst krajíc chleba vcelku, tedy nerozkrájený na kostičky, ve školce není prostor takto chleba připravovat. Vaše dítě by mělo být seznámeno s rozmanitými druhy ovoce, zeleniny a potravin obecně. Zkuste se tedy i doma vyvarovat tomu, že dítě bude jíst jen tři druhy jídel. Určitě dítě nekrmte a učte ho, že u jídla se sedí na jednom místě a neodbíhá se a neběhá se ani s jídlem v ruce.A co dál?

Dále pak není od věci, když dítě umí krátké písničky či básničky nebo je opakuje, umí odpovídat na jednoduché otázky typu „Co to je?“. Určitě by mělo být schopné pojmenovat nebo ukázat, co je na obrázku a rozpoznat běžné hračky a předměty, se kterými se každý den setkává, např. talíř, lopatka, hřeben, toaletní papír atd. Vše co si dítě půjčí, by mělo umět vrátit na určené místo.


A co je velmi důležité, dítě musí být zvyklé chodit delší dobu v kuse a pobývat venku. Pokud tedy chcete dát dítě do školky, nevozte už dítě v kočárku a zvykejte ho na chůzi a naučte ho chodit do schodů i ze schodů a přidržovat se při tom zábradlí.


„Moje kamarádka, která bydlí ve větším městě, říkala, že její malý, než šel do školky, musel umět své jméno, příjmení, kde bydlí, sám se vyčůrat a vykakat (utírání ne). Měl se naučit chodit pěšky a měl umět srozumitelně vysvětlit, co chce a co potřebuje, taky se sám obout a obléct,“ popisuje zkušenosti další z maminek.


Před nástupem se informujte v konkrétní školce

Popsané dovednosti jsou pouze obecné a orientační, každá školka může mít mírně odlišné požadavky. Určitě se na ně informujte u konkrétní školky při zápisu nebo před ním. Nezapomínejte také na to, že každé dítě je jiné a ne každé dítě vše dokonale zvládá při nástupu do školky. Paní učitelky rády pomohou, ale potřebují vidět alespoň snahu ze strany vašeho dítěte.  Opravdu není v jejich silách ani povinnostech děti vše výše uvedené naučit, ale rády pomohou to zdokonalit.Více se zkušeností maminek se dočtete například ve fórech

Co vše musí děti umět, než půjdou do školky?

Co vše zvládá dvouleté dítě? Co musí umět do školky?