„Když mu bylo 6 týdnů, v noci nám spustil poplach, vylítli jsme. Ten děs, který jsme cítili, nejde popsat. Chlap k malému přiběhl první, volal na něj, Adam nereagoval, jen ležel, hned ho zvednul, zatřásl s ním a Adam se trhaně zhluboka nadechl. Já ani nebrečela, jen jsem se rozklepala. Jak Adam začal brečet, já spustila taky. Přítel mi dal malého do náruče, Adámek se napil a usnul. Seděli jsme s ním ještě dlouho a koukali, jak spí, jak dýchá, jak mele pusinkou ze spaní. Hrozný zážitek!“„Prosím o radu, jak vybrat chůvičku a monitor dechu? Co by to všechno mělo mít a na co si dát při výběru pozor? Popřípadě nějaké tipy.“ Monitor dechu, který má hlídat miminko a upozornit na to, kdyby náhodou přestalo dýchat, se stal běžnou součástí výbavy každé novopečené maminky. Využívají se nejen v domácnostech, ale najdete je dnes i takřka v každé porodnici.


Pořídit nebo nepořídit monitor dechu?

Rodiče často řeší jednu zásadní otázku. Mám si monitor dechu koupit nebo je to zbytečné, a tak nutně ho nepotřebuji? Odpověď není jednoznačná. Obvykle si ho pořizují hlavně maminky prvorodičky, kterým dodává pocit klidu a jistoty.


„Monitor dechu jsme si pořídili taky a vůbec nelituji investice. Vím, že naše ročníky tuto vymoženost neměly, ale určitě bych byla každou chvilku v noci vzhůru a kontrolovala dech. Teď se pouze kouknu, že svítí zelené světýlko a spím dále. Budu ho používat tak do 1 roku,“ píše maminka bara_d.


Nejčastějším důvodem pro pořízení monitoru je strach ze syndromu náhlého úmrtí dítěte SIDS. Ten se může u dětí projevit z ničeho nic přibližně do 1 roku dítěte. Za SIDS je označováno každé úmrtí, které proběhlo u zdravého dítěte bez zjištění příčiny. Monitor dechu ovšem této události zabránit nedokáže, ale umí upozornit na to, že miminko přestalo dýchat a vy máte možnost urychleně jednat a zachránit mu život.

Obvykle jsou monitory dechu nastaveny tak, že když nezaregistrují do 20 vteřin nadechnutí dítěte, začnou hlásit na poplach. Vy tak můžete zavolat záchranku a rychle zahájit resuscitaci. S tím souvisí i znalost první pomoci pro novorozence a malé děti, kterou byste měli rozhodně ovládat.


Se svým příběhem, jak monitor dechu zachránil život jejímu synovi, se svařila jedna z maminek na koníku: „Když jsme čekali první dítko, hned jsme se shodli, že monitor pořídíme. Kamarádky holčička měla SIDS, tak jsme měli o to větší strach. Dostali jsme Nanny od rodičů pro miminko. Měli jsme dvě desky - jednu na stálo v postýlce a jednu, když jsme někam jeli. Adam dostal monitor hned v porodnici a doma na něm spinkal od začátku. 

Když mu bylo 6 týdnů, v noci nám spustil poplach, vylítli jsme. Ten děs, který jsme cítili, nejde popsat. Chlap k malému přiběhl první, volal na něj, Adam nereagoval, jen ležel, hned ho zvednul, zatřásl s ním a Adam se trhaně zhluboka nadechl. Já ani nebrečela, jen jsem se rozklepala. Jak Adam začal brečet, já spustila taky. Přítel mi dal malého do náruče, Adámek se napil a usnul. Seděli jsme s ním ještě dlouho a koukali, jak spí, jak dýchá, jak mele pusinkou ze spaní. Hroznej zážitek!

Adam je v pořádku, paní doktorka říkala, že se možná jen zapomněl nadechnout. Pak jsme měli ještě jeden poplach, snad planý, Adam normálně dýchal a začal hned plakat. V postýlce jsme monitor nechali, dokud v ní Adam spal. Jak se začal už hodně pohybovat, nepouštěla jsem ho každou noc, ale když byl nemocný, měl teplotu nebo se přes den třeba uhodil do kebulky (byl to náš ozembouch, lítal jako blázen a padal jako hruška a samozřejmě nejlépe těsně před spaním). Měla jsem tak větší jistotu.“


Rozdíl mezi chůvičkou a monitorem dechu

Dětská chůvička a monitor dechu mají různé využití.


Dětská chůvička: přenáší hlavně zvuky a někdy i video. Hodí se hlavně do větších bytů nebo rodinných domů. Miminko spí třeba v pokoji a vy jste na zahradě nebo opačně. Díky chůvičce bezpečně poznáte, že je vzhůru. Využít ji lze i pro větší dítě.

Monitor dechu: ten se hodí hlavně pro novorozence nebo pro kojence přibližně do té doby, než se v postýlce začne příliš hýbat. Hlídá dech miminka a kdyby se něco dělo, dá vědět hlasitým alarmem. Nesnímá zvuky.


Rozdělení monitorů dechu

„Chci koupit monitor dechu a nemůžu se pořád rozhodnout jaký typ. Jestli koupit ten, co se používá v postýlce - tzn. deska pod matrací (Babysense II, Nanny) nebo koupit monitor přímo na plenku (Respisense)? Můžete mi prosím napsat vaše zkušenosti, případně pro a proti,“ ptá se maminka frity.


Na trhu se můžete setkat s monitory deskovými, na plenku nebo kombinovanými s chůvičkou. Při výběru vám může pomoci otázka, zda bude vaše miminko spát jen v postýlce nebo ho chcete kontrolovat i v kočárku nebo přenášet mezi několika postýlkami.


Deskový monitor dechu

Deskový monitor dechu je nejčastěji využívaným typem. Jedná se o desku opatřenou senzory, která je napojena na řídící jednotku. Pokud deska se senzorem vyhodnotí, že u miminka došlo k zástavě dechu, pošle signál do řídící jednotky a spustí se vizuální a zvukový alarm.


Snímací deska se pokládá pod matraci, na které miminko spí. Při koupi matrace myslete na to, že některé mohou být příliš silné pro použití monitoru a ten pak nefunguje správně. U nedonošených miminek nebo takových, které mají nízkou váhu či nějaký zdravotní problém, můžete dát desku přímo pod prostěradlo.


Deska nemá ležet na laťkovém roštu, aby se nezničila. Použijte raději podložku z pevného materiálu. Jestliže používáte více postýlek, kupte si dvě vyhodnocovací desky. Pak vám stačí přenášet jen vyhodnocovací jednotku a samozřejmě miminko.

Dvě vyhodnocovací desky a jednu jednotku nemůžete použít pro dvojčata. Musíte mít dvě desky a dvě jednotky.


Kdy se deskový monitor dechu hodí a kdy ne?

Deskový monitor se hodí hlavně tehdy, když dáváte miminko nejčastěji spát do své postýlky. Není totiž vhodný na časté převážení a přemisťování snímací desky. Jeho instalace je velmi jednoduchá a zvládne ji každý.Monitor dechu na plenku

„Monitor dechu na plenku vozíme s sebou na návštěvy nebo v kočárku, protože je prostě skladnější. Jedinou nevýhodu klipsu vidím u miminek, která ráda spí na bříšku nebo boku, že pak klipsa může tlačit, ale nikam nesjíždí a na plence drží super,“ pochvaluje si maminka z diskuze Jaký monitor dechu je lepší.


Monitor dechu na plenku je skladnější a mobilní alternativou deskového monitoru. Samozřejmě se liší i velikostí, která je mnohem menší. Připíná se na plenku dítěte a je možné ho kdykoliv a kamkoliv přinášet. Opadá přesouvání desky a zapojování řídící jednotky. Obdržíte vše v jednom a vaše dítě je pod neustálým drobnohledem. Je ovšem potřeba podotknout, že monitor dechu funguje jen tehdy, když je dítě v klidu. Využijete ho na spoustě míst a nehrozí, že zvednete dítě z postýlky a spustíte tak alarm.


Kdy se monitor dechu na plenku hodí?

Hodí se hlavně ve chvíli, kdy víte, že vaše dítě nebude spát jen ve své postýlce, ale třeba i u vás v posteli nebo v kočárku na zahradě. Má ovšem i svá negativa, například trochu omezenější pohyb dítěte. Živějšímu dítěti také může připevněný monitor na plence trochu vadit. Přikrytí peřinkou by mohlo trochu ztlumit zvuk vycházející z jednotky.


Monitor dechu kombinovaný s chůvičkou

Oblíbené jsou také výrobky kombinující funkci monitoru dechu a klasické chůvičky. Máte tak rovnou dva přístroje v jednom. Tyto modely jsou dražší a často vyjde levněji koupě chůvičky i monitoru zvlášť. Navíc monitor dechu potřebujete kratší dobu než chůvičku, takže ho třeba po půl roce můžete prodat a chůvičku používáte i několik let.


Jaký má monitor dechu dosah?

Monitory dechu mají řídící jednotky umístěné u podložky nebo jsou připevněny k plenkám dítěte. Dosah se u nich vlastně vůbec neřeší, protože signál se spouští přímo ze zařízení. Proto mějte monitor dechu umístěný tam, kde ho slyšíte a nepřeslechnete ho určitě ani v chůvičce.  


Dosah vás zajímá jen u kombinovaného monitoru dechu u části, kterou tvoří chůvička. Mezikus, který je součástí výbavy, si umístíte tam, kde se zrovna nacházíte. Dosah se udává v metrech, ale konkrétní parametr se prezentuje v ideálních podmínkách a na volném prostranství, proto ho berte raději s rezervou. Zdi, stropy apod. dosah rozhodně zkracují a z 250 metrů může být najednou třeba 50 metrů.


Vyskytují se u monitoru dechu plané poplachy?

„Mám 21denní holčičku a už jsem dvakrát musela zasahovat při poplachu u monitoru dechu, začal pískat, že miminko nedýchá. S malou jsem zatřásla a hned otevřela očka, myslíte, že to dělá plané poplachy? Monitor byl přesně pod ní, takže se nemohlo stát, že by byl špatně nastavený pod miminkem. Co si o tom myslíte? Někde jsem četla že se miminka kolikrát zapomenou nadechnout,“ neví si rady maminka dee23.


Často se v různých diskuzích dočtete o tom, že rodiče monitor dechu nepoužívají proto, že dělá plané poplachy. Jenže nikdy nevíte, zda se jednalo opravdu jen o planý poplach nebo o pravý. Může se stát, že miminko zapomnělo dýchat, ale jakmile se spustil poplach, dítě se znovu nadechlo.


K planým poplachům může docházet při špatné instalaci nebo kvůli příliš silné matraci. Poplach se může spustit i tehdy, kdy se dítě přetočí a snímací deska ho přestane snímat.


Kolik zaplatíte?

„Používala jsem Nanny do 9 měsíců, pak jsme jeli na dovolenou a po dovolené jsem ho už nezapnula, takže ukončení monitorování se obešlo bez nervů. Párkrát za těch 9 měsíců spustil poplach, několikrát to bylo určitě plané (malá se skutálela na stranu), ale dvakrát si nejsem jistá, zda byl poplach planý nebo skutečně malá nedýchala. Rozhodně ho doporučuji a jsem ráda, že jsem ho používala. Kupovala jsem ho přes internet za 2100 Kč,“ psala ankava z Modrého koníka.


Ceny monitorů dechu nejsou úplně nejnižší, ale je to investice, která se určitě vyplatí a za ten klid stojí. Navíc ho pak poměrně jednoduše prodáte, takže konečná investice tak vysoká nebude. Značek se prodává hned několik, ale velké cenové rozdíly v nich nehledejte. K prověřeným a oblíbeným značkám mezi maminkami patří Babysense, Baby Control Digital, Hisence Monitor, Snuza Monitor a další.Nový deskový monitor dechu seženete za cenu kolem dvou tisíc. Od tří tisíc koupíte plenkový monitor dechu nebo ve variantě pro dvojčata či takový, který má v balení více desek.


„Tak dají se půjčit v porodnici, ale já si ho za tu samou cenu koupila použitý tady na bazaru a pak ho asi se ztrátou 200 Kč prodala. Byl to tedy monitor s certifikátem, že byla pár měsíců předtím zkontrolovaná funkčnost, což si myslím, že ty z porodnice ani nemají, že by po každé výpůjčce dali ten monitor odborně zkontrolovat,“ zkušenosti s monitorem z druhé ruky mají i maminky na Modrém koníku.


Jestliže chcete ušetřit, zkuste monitor sehnat z druhé ruky nebo si ho půjčit. Použitý vždy pečlivě zkontrolujte, zda funguje, jak má. Bezpečnější variantou jsou půjčovny a na určité období si ho můžete zapůjčit i z některých porodnic. Obvykle se platí kolem tisíce korun za půl roku. Přesné podmínky zjistíte v porodnici.


Kam umístit monitor dechu?

Monitor dechu umisťujete podle jeho typu. Ty, které patří za plenku, se dávají na bříško přibližně v úrovni pupíku, aby se dotýkaly bříška. Deskové a kombinované s chůvičkou patří pod matraci. Jak už jsme zmínili, zjistěte si, jakou maximální tloušťku může matrace mít. Deska má být položená tak, aby zabírala co největší plochu pod miminkem. V případě nutnosti můžete pořídit i desky dvě, tím pokryjete plochu celé postýlky.