Velice nepříjemný problém, který občas v životě potká snad každého člověka. Uvádí se, že jí trpí dokonce 30 % veškeré dospělé lidské populace. Se zácpou je samozřejmě možné bojovat velice účinně za pomoci různých léčiv, nicméně je určitě lepší nejprve vyzkoušet rady a pomoc, kterou si může každý připravit sám v klidu svého domova - navíc s vynaložením minimálních finančních prostředků a přírodní cestou.


Image title


Zácpu je může rozdělit do dvou hlavních skupin - první skupinu zastupuje zácpa krátkodobá (též označovaná jako akutní). Tento typ zácpy je z velké míry způsoben stresem a postihuje lidi velmi často třeba na dovolených. Druhým (a zajisté nepříjemnějším) typem je zácpa dlouhodobá (označovaná také jako chronická), která může být mimo jiné doprovodným příznakem jiných nemocí, takže v tomto případě je určitě vhodné navštívit raději svého lékaře.


Než se dostaneme k tipům, které pomohou od tohoto nepříjemného problému ulevit, zaměříme se na prevenci. Protože je samozřejmě mnohem jednodušší zdravotním problémům předcházet, než je řešit.


Prevence zácpy

- pít dostatek tekutin

- mít pravidelný stravovací režim

- pravidelně se hýbat

- konzumovat dostatek vlákniny ve stravě


Prevenci jste možná zanedbali a objevila se. Nepříjemná, bolestivá a hlavně nevítaná zácpa. Pojďme se tedy společně podívat, jak si můžete pomoci sami a přírodní cestou.


Obohacení jídelníčku o vlákninu

Nejpřirozenějším způsobem, jak podpořit činnost střev, je obohacení jídelníčku o vlákninu - např. v podobě několika porcí ovoce, zeleniny či luštěnin denně, výměny bílého pečiva za celozrnné a zařazení pravidelné pohybové aktivity. V lékárně také můžete zakoupit čistou vlákninu, kterou rozpustíte ve vodě a poté vypijete.


Bylinné čaje proti zácpě

Při řešení zácpy rozhodně nic nezkazíte, když sáhnete po bylinkách a čajích. Projímavý čaj je možné připravit z 1 lžičky semene anýzu vonného, krušinové kůry, plodu rakytníku řešetlákového a kořene lékořice lysé. Pořádně promíchejte, odeberte 2 čajové lžičky směsi a povařte je po dobu 20 minut ve 250 ml vody. Sceďte a vypijte - nejlepší účinky prokázala konzumace večer.


V obchodech s bylinkami můžete také zakoupit připravený čaj z tropické rostliny jménem sena -  obsahuje látky s projímavým účinkem, krom jiného rhein a sennosidy.


Semínka

Skvělým pomocníkem v boji se zácpou se také ukázala být konzumace semínek - jitrocelových a lněných. Příprava je velmi jednoduchá. Naberte 2 polévkové lžíce semínek, dejte do hrníčku, dostatečně zalijte horkou vodou a nechte několik hodin takto namočené. Směs poté vypijte před tím, než si půjdete lehnout. Pro zvýšení účinku se ještě doporučuje narušit strukturu semínek - rozmixovat či pořádně rozkousat a až poté spolknout.


Image title


Pomocníci z řad ovoce a zeleniny

Pro většinu lidí bude toto představovat asi nejpříjemnější metodu řešení zácpy - stačí do jídelníčku zařadit větší množství jablek, meruněk, švestek a jahod. Ze zeleniny se zase nejvíce osvědčily česnek a zelí - ideálně kysané.


Kromě výše uvedených ovocných bomb je možné také vyzkoušet fíkovou kúru. Do půl litru vlažné vody vložte 4 - 8 omytých fíků a nechte je přes noc namočené. Ráno pak fíky snězte a zapijte je vodou, v níž byly namočené. Pro zesílení kůry je možné vodu nahradit olivovým olejem (pozor,fíky se pak namáčí po dobu 24 hodin). 


Kouzlení s olejem

Jedna z babských rad praví, že na zácpu je velmi vhodná konzumace rostlinného oleje. Před jídlem si prostě a jednoduše dejte 1 polévkovou lžíci obyčejného oleje (řepkového, olivového či slunečnicového). Sice si moc nepochutnáte, ale účinky jsou  zaručené)


Kromě těchto obyčejných olejů je možné použít také olej ricinový. 1 lžičku ricinového oleje smíchejte s 1 lžičkou čerstvě vymačkané citronové šťávy a konzumujte každý den ráno - nalačno.


Jogurty a jiné mléčné výrobky

Dobrým pomocníkem v boji se zácpou jsou také kvalitní bílé jogurty s obsahem "přátelských" bakterií. Z mléčných výrobků je také vhodné dále konzumovat kefír či zakysanou smetanu. Pro zvýšení účinnosti se do mléčných výrobků doporučuje přidat 1 polévková lžíce otrub.


Image title


Zácpa bohužel trápí také většinu těhotných žen - pojďte se tedy podívat také sem do fóra, kde maminky tento problém už řeší a svěřují se se svými cennými zkušenostmi.


Máte zkušenost s některou z těchto metod nebo dokonce znáte jinou, lepší? Podělte se s námi o své zkušenosti v komentářích.
Zdroj:

http://www.bylinkyprovsechny.cz/nemoci/ruzne-nemoci/819-zacpa-byliny-bylinky-babske-rady-caje-rez...

http://ona.idnes.cz/proti-zacpe-pomaha-ritual-sklenice-vody-a-pokus-i-kdyz-se-vam-nechce-1p0-/zdr...

http://zena-in.cz/clanek/babske-rady-jak-na-zacpu