O finanční gramotnosti slýcháme ze všech stran. Téma je tak důležité, že se pravidelně zařazuje do školních osnov a vzniká i spousty aktivit a výukových programů, jak naučit nejen dospělé, ale hlavně děti, správně hospodařit s penězi. Pořekadlo „co se v mládí naučíš,…“ zde totiž platí dvojnásob. Nespoléhejme ale jen na školy, děti se učí především nápodobou v rodině, a tak bychom měli jít správným příkladem zejména my-rodiče.


Tipy, jak si osvojit zacházení s penězi už v útlém věku, jsme již zveřejnili. Co je ze všeho nejdůležitější?


Začít je třeba vždy u sebe. Dítě musí vidět především v rodině, jak správně hospodařit a že je třeba přemýšlet jak nad příjmy, tak nad pravidelnými výdaji. Pokud už od malička u vás vidí odpovědný přístup k financím, je pro něj přirozené se nad penězi zamýšlet a mít k nim zdravý vztah. Zamyslete se tedy nejprve nad tím, jaký příklad dáváte dětem svým chováním a nebojte se je zapojovat do každodenního chodu domácnosti.


Začít je třeba brzy, nejlépe hrou


Jedna z uživatelek koníka vzpomíná na svou finanční výchovu, která by mohla jít příkladem: „Stále si pamatuji svou reakci na první finanční odměnu od babičky: „Za tuhle padesátku si koupím favorita!“ Představy o hodnotě věcí mi byly zcela cizí. A tak mě rodiče začali brát na nákupy, abych viděla, kolik, co doopravdy stojí. Mluvili se mnou o tom, co je třeba nakoupit a proč a dávali mi účtenky na hraní.“


Nečekejte na školní výuku, naučit finanční gramotnost může být zábava i pro nejmenší! Hra na obchod je pro děti ten nejlepší způsob, jak se naučit správnému rozhodování a že všechno něco stojí.


Pomoci v tom může novinka od Albi - nová hra Obchod ze vzdělávací edice Kvído, která pomáhá si osvojovat ty správné finanční návyky u dětí už od 4 let. 


Cílem hry je dojít do obchodu a nakoupit potraviny z nákupního seznamu. Snadné? Ne vždy.

Cestou na děti čekají různé nástrahy v podobě lákadel ke koupi, kterým je třeba odolat, což se bude dětem hodit i v běžném životě. Všudypřítomné reklamy, zmrzliny v ZOO, hračky na každém výletě – to jsou klasická lákadla našeho každodenního života, která stojí peníze, jež pak mohou chybět na jiné důležité věci. Díky hře tak můžete dítěti mnohem snadněji vysvětlit, jak to v životě chodí.


Ve hře ale najdete také příležitosti, jak si vydělat nějaké ty peníze navíc (například domácími pracemi – to se může hodit, co říkáte?). Děti se tak musí neustále rozhodovat a sledovat, zda mají dostatek peněz na zaplacení. Klasická myšlenka na koupi lízátka navíc totiž může znamenat, že nebudu mít na zaplacení všeho, co potřebují.Vyhrává nejrychlejší hráč, který přinese celý nákup domů, má dostatek peněz na zaplacení na pokladně, a přitom odolá všem nástrahám v obchodě.


Starší děti si procvičí také počty a rozměňování peněz, mladší pak barvičky, které určují hodnotu mincí. Navíc se děti naučí řadit zboží do různých kategorií, jako jsou mléčné výrobky, ovoce nebo zelenina.


Zkrátka samé praktické věci, které můžete začít hned zkoušet v praxi. V obchodě tak příště budete mít malého pomocníka, který vám zváží zeleninu, zjistí ceny a pomůže zaplatit.


Řada Kvído od Albi obsahuje i další vzdělávací hry, díky kterým můžete s dětmi procvičovat nejen finance, ale i jejich logické uvažování, koncentraci a paměť, jemnou motoriku, kreativní myšlení, slovní zásobu nebo emoční inteligenci. S Albi hrami procvičíte zkrátka všechno a u některých výzev se zapotíte také vy.


--------------

Tento článek vyšel s podporou Albi