„Naše malá má už asi 3 dny průjem. Je jí 2,5 roku. Párkrát jsem jí udělala k obědu odvar z rýže a mrkve, ale když to měla jíst i další dny, už jí to nechutnalo. A tak teď nevím, co jí mám dávat k jídlu. Přeci nemůže jíst celý den jen suchary,“ řeší jedna z maminek v koníkovské diskuzi.


Image titlePrůjem a vodnatá stolice dokáže potrápit každého z nás. Děti obzvláště. Hlavně v létě může být průjem vyvolán nevhodným jídlem nebo dehydratací. Být na pozoru je nutné i zbytek roku. Jak poznat, co je ještě normální a kdy jít k lékaři? Svou roli hraje i věk dítěte a to, zda je kojené či nikoliv.


Kojený novorozenec

Je potřeba zdůraznit, že čerstvě narozená miminka nemají stolici pevnou, ale je přirozeně řidší, což je způsobeno mateřským mlékem. V prvních dnech po narození je stolice tmavá až černá. Nelekejte se, jde o tzv. smolku, tedy směs buněčné drtě, žlučových barviv a minerálních látek a jsou znakem a potvrzením správné průchodnosti střev.


V průběhu dalších dní se barva mění díky přijímání mléka na světle žlutou barvu s charakteristickým lehce nakyslým zápachem. Průjmová stolice je potom zelenohnědá, zapáchá a často mají také příměs hlenu. Uživatelka schwarzovka v diskuzi na Modrém koníku radí: „Bylo mi řečeno, že dokud ten průjem není tmavě zelený, ale opravdu hodně tmavě zelený a není to provázeno teplotami, tak se nemám strachovat. Jen víc přikládat na to kojení, aby nebyl dehydratovaný.“ Nebojte se proto kojit, tím svému miminku nikterak neuškodíte.  


Novorozenec na umělé stravě

Miminka krmená umělým mlékem mají stolici tmavě žlutou, až nahnědlou s kašovitou konzistencí a hnilobným zápachem. Ta průjmová je pak stejná jako u dětí kojených mateřským mlékem. Vzhledem k tomu, že na kvasných procesech se může podílet i umělá mléčná výživa, je vhodné v tomto případě přerušit její podávání. Nahradit ji můžete třeba mrkvovým odvarem, který napomáhá normalizaci hustoty stolice.


Připravíte ho z čerstvé nebo mražené mrkve, která se nakrájí a vaří v malém množství vody asi 20 minut, a poté se v této vodě rozmixuje. Pokud tento odvar miminko nepřijímá, nahraďte ho rýžovým odvarem nebo kvalitním dietním mlékem se sníženým obsahem laktózy. „Doktor nám předepsal dietu a mléko bez laktózy. Do 3 dnů to přešlo,“ potvrzuje Katushka82 z fóra Hlenovitý průjem a nechutenství u 9 měsíčního miminka.


Image title


Batolata

S postupným přechodem na pevnou stravu můžete pozorovat hnědou a hustší stolici s kousky prvních příkrmů. Jde především o nestrávené zbytky například mrkve, respektive o její vlákna. Mnoho maminek ji považuje za krev, proto raději počkejte na další stolici a teprve poté jednejte. Průjem u těchto dětí je charakterizován více než 3 stolicemi za 24 hodin. Ztracené tekutiny doplňujte mírně sladkým čajem. Pokud stále kojíte, pokračujte a přidejte navíc i rehydratační roztok. U nekojených dětí vysaďte umělou výživu a rovněž ji nahraďte tímto roztokem. S podáváním vám poradí v každé

lékárně.


U kojených dětí, které špatně tráví a snáší mléko, mluvíme o tzv. hladové stolici. Charakterizuje ji tmavě hnědá, málo obsažná a masťovitá, s velkou příměsí hlenu. Někdy ale může být brčálově zelená, je jí také málo a je velmi řídká. V tomto případě nejde o průjem a je tedy nutné k její léčbě přistupovat poněkud jinak.


Nenechat vyhladovět

Naše malá má už asi 3 dny průjem. Je jí 2,5 roku. Párkrát jsem jí udělala k obědu odvar z rýže a mrkve, ale když to měla jíst i další dny, už jí to nechutnalo. A tak teď nevím, co jí mám dávat k jídlu. Přeci nemůže jíst celý den jen suchary.“  Sandra81, diskuze Průjem u batolete, co dávat k jídlu.


Co tedy podávat dítěti s průjmem, které už může jíst pevnou stravu, aby nehladovělo? Mějte na paměti, že je potřeba dodat mu ztracenou energii. Nikoli ve formě knedla, zela, vepřa, ale podáváním lehce stravitelných pokrmů. Maminka Med ze stejného fóra doporučuje: „Doktorka doporučila rýži s mrkví, nastrouhané jablíčko, banán, vařené brambory a hodně pít. Mléčné výrobky přímo zakázala včetně umělého mléka nebo ho udělat v poloviční dávce do mrkvového odvaru místo vody. Jinak jsem dávala piškotky, suchý rohlík, suchary.


Image titleCo tedy jíst?

  • Vhodná je vařená zelenina, jako například mrkev, celer, petržel, dýně nebo špenát. Naopak se vyhněte té syrové a nakládané. Zeleninu ovšem děti nemají příliš v oblibě.
  • Zkuste ji nahradit oblíbenějším ovocem. Volte vyzrálé a nenadýmavé druhy jako strouhaná jablka, rozmačkané banány nebo meruňkové pyré.
  • I když se snažíte o zdravý životní styl, dejte před celozrnným pečivem přednost tomu bílému. Díky tomu, že zrno bylo zbaveno slupky,  je mnohem lépe stravitelnější. Ideální je suchý rohlík, houska nebo toastový chléb. Zapomeňte na sladké koláče, buchty a koblihy. 
  • Chybu neuděláte ani suchou rýží a těstovinami.
  • Omezte nebo zcela vyřaďte mléčné výrobky, včetně jogurtů a sýrů.
  • Dobrou službu udělá silný vývar nebo polévky na bázi rozmixované zeleniny.
  • Později můžete dítěti přilepšit i kouskem kvalitní šunky a kuřecího masa.
  • Z nápojů podávejte neperlivou vodu či mírně slazené čaje. Je velmi důležité doplnit ztracené tekutiny, proto se nebojte zvýšit pitný režim nad normální stav.


Poněkud netradiční přístup má i maminka Polaks z diskuze Jak zastavit dlouhodobější průjem u 11 měsíčního syna: „Hořká čokoláda s alespoň 70 % kakaa, vypít za den tři deci coly. To mi poradil ještě můj dětský lékař, když jsem byla malá. A vždy to zabere.“


Image titlePomoc z přírody

Velmi účinná, oblíbená a generacemi vyzkoušená je pomoc z přírody. Aneb jak se říká: „Není na světě bylina, aby na něco nebyla.“ V případě průjmu to je sušená borůvka, ostružiník, maliník, kontryhel nebo dubová kůra. Zalijte horkou vodou a nechte louhovat.


V každé rodině také najdete živočišné uhlí, které účinkuje vsakováním tekutiny ze střeva a zastavuje tak průjem a bolesti.


Pokud ve stolici objevíte krev, na nic nečekejte a jděte za lékařem. Stejně jako s více jak tři dny trvajícím průjmem. Děti svět poznávají skrze svá ústa, což může mít za následek mírný průjem, ovšem vše má své hranice. Poslouchejte zdravý rozum, pozorujte stav svého dítěte a hlavně aktuální situaci.


Zdroj odborných informací: Bakalářská práce Ireny Dvořákové Průjmová onemocnění dětí, MU Brno, lékařská fakulta, 2007

https://www.pediatriecerna.cz/rady-pro-rodice/120-akutni-prujem-u-deti